Jump to content

Evansville

January 29, 2021


106lbs
Name | School | Grade | Regional State Experience Key Wins and Losses
1
Evan Seng | Evansville Mater Dei
Junior | Evansville North

2021 5th at 106lbs

Loss by Decision 5-3 to P. Haines
Win by Decision 9-3 over Z. Dray
Win by Major Decision 14-4 over L. Rioux
Win by Decision 3-0 over J. Heaston
Win by Pin 1:18 over E. Tolbert
Win by Pin 5:58 over L. Rioux
2
Zane Schreck | Corydon Central
Junior | Jeffersonville

Loss by Decision 4-0 to N. Smith
Win by Pin 1:28 over C. Fogle
Win by Tech Fall 18-2 over M. Smith
Win by Decision 6-2 over D. Feeler
3
Donnie Feeler | Crawford County
Senior | Jeffersonville

2021 Qualifier at 106lbs

Win by Pin over J. Heaston
Loss by Decision 6-2 to Z. Schreck
4
Charlie Larocca | Center Grove
Sophomore | Mooresville

Win by Decision 8-5 over Z. Dray
Win by Pin 3:23 over O. Wilson
Loss by Pin 1:04 to E. Dickey
Win by Decision 9-8 over L. Krueger
Loss by Major Decision 13-4 to T. Billerman
Loss by Decision 6-3 to E. Cruz
Win by Major Decision 14-5 over G. Thompson
Loss by Decision 3-1 to J. Heaston
5
Liam Krueger | Columbus East
Junior | Jeffersonville

2021 Qualifier at 106lbs

Loss by Major Decision 12-3 to E. Dickey
Loss by Decision 14-10 to E. Dickey
Loss by Decision 9-8 to C. Larocca
Win by Decision 3-2 over E. Cruz
Loss by Decision 8-1 to T. Billerman
Loss by Decision 10-5 to T. Billerman
Win by Decision 10-0 over G. Thompson
6
Jackson Heaston | Indian Creek
Junior | Bloomington South

Loss by Decision 6-4 to T. Billerman
Loss by Decision 3-0 to E. Seng
Win by Major Decision 12-3 over R. Douglas
Win by Decision 3-1 over C. Larocca
Loss by Pin to D. Feeler
Win by Major Decision 9-1 over O. Matthews
7
Blake Zirkelbach | North Posey
Senior | Evansville North

2021 4th at 106lbs

Win by Major Decision 12-1 over M. Stanley
Loss by Decision 7-6 to K. Glenn
Win by Decision 4-2 over J. May
Win by Pin over M. Smith
Loss by Decision 13-6 to D. Herald
8
Leighton Ramsey | Castle
Sophomore | Evansville North

Win by Decision 5-4 over M. Smith
Win by Decision 4-2 over C. Fogle
9
Dominic McFeeley | Cascade
Junior | Mooresville

Win by Decision 9-6 over L. Rioux
10
Luke Rioux | Avon
Sophomore | Mooresville

Win by Decision 5-4 over O. Matthews
Loss by Decision 9-7 to P. Haines
Loss by Pin 2:47 to M. Benson
Loss by Major Decision 14-4 to E. Seng
Loss by Decision 5-2 to G. Thompson
Loss by Pin 5:58 to E. Seng
Loss by Pin to Z. Dray
Loss by Decision 9-6 to D. McFeeley
11
Cameron Fogle | Southridge
Sophomore | Bloomington South

Loss by Decision 4-2 to L. Ramsey
Loss by Pin 1:28 to Z. Schreck
Win by Decision 5-4 over M. Smith
Loss by Pin 2:58 to M. Smith
12
Rollin Douglas | Floyd Central
Junior | Bloomington South

Win by Pin over X. Chavez
Loss by Major Decision 12-3 to J. Heaston
113lbs
Name | School | Grade | Regional State Experience Key Wins and Losses
1
Logan Miller | Brownsburg
Senior | Mooresville

2019 5th at 106lbs
2020 1st at 106lbs

Win by Pin 2:56 over A. Harper
Win by Major Decision 10-0 over D. Driver
Win by Pin 3:35 over H. Demarco
Win by Pin :37 over K. Morton
Win by Pin 3:03 over R. Egli
Win by Decision 5-0 over K. Leavell
2
Reed Egli | Evansville Mater Dei
Senior | Evansville North

2021 Qualifier at 113lbs

Loss by Pin 3:03 to L. Miller
Loss by Pin 4:27 to K. Leavell
3
Coy Hammack | Tell City
Junior | Bloomington South

2020 Qualifier at 106lbs
2021 4th at 113lbs

Win by Pin :35 over J. Dunn
4
Reese Courtney | Center Grove
Sophomore | Mooresville

2021 Qualifier at 113lbs

Win by Major Decision 10-2 over T. Hott
Loss by Decision 4-2 UTB to K. Leavell
Win by Decision 6-4 over A. Reyes
Win by Major Decision 11-2 over N. Lykins
Win by Pin :43 over K. Morton
Loss by Decision 7-6 to A. Bahl
Win by Decision 5-2 over I. Ward
Win by Decision 3-2 over J. Buttler
Win by Pin 1:35 over A. Harper
Win by Decision 3-1 over H. Demarco
5
Noah Lykins | Columbus East
Senior | Jeffersonville

Win by Decision 6-2 over A. Reyes
Win by Decision 5-0 over A. Reyes
Loss by Major Decision 11-2 to R. Courtney
Win by Decision 11-2 over K. Morton
Win by Decision 13-12 over A. Bahl
Win by Decision 9-0 over G. Ingalls
Loss by Decision 8-6 to K. Morton
Win by Decision 3-2 over I. Ward
Win by Pin 3:46 over D. Herald
Win by Tech Fall 19-4 over J. Buttler
Win by Major Decision 9-0 over J. Milanes
6
Joey Buttler | Whiteland
Junior | Mooresville

2021 8th at 113lbs

Loss by Decision 6-2 to K. Morton
Win by Pin 2:41 over T. Hott
Win by Tech Fall 19-4 over B. Rowley
Win by Pin over L. Bechert
Loss by Decision 3-2 to R. Courtney
Loss by Decision 8-7 to I. Ward
Loss by Decision 8-6 to K. Morton
Win by Decision 7-3 over D. Herald
Loss by Tech Fall 19-4 to N. Lykins
7
Logan Bickel | Cascade
Junior | Mooresville

Loss by Pin 2:00 to D. Driver
8
Jainier Milanes | Jasper
| Bloomington South

Win by Decision 8-6 over B. Rowley
Loss by Major Decision 9-0 to N. Lykins
9
Trevor Hott | Martinsville
Junior | Mooresville

Loss by Major Decision 10-2 to R. Courtney
Loss by Pin 2:41 to J. Buttler
Win by Decision 9-3 over L. Bechert
Win by Pin 5:48 over A. Harper
Win by Pin over M. Benson
10
Bryson Rowley | Corydon Central
Senior | Jeffersonville

Loss by Decision 8-6 to J. Milanes
Loss by Tech Fall 19-4 to J. Buttler
Win by Decision 15-8 over R. Cline
11
Keith Parker | Ben Davis
Sophomore | Mooresville

12
Seth Cowden | Northview
Junior | Bloomington South

Win by Pin 1:52 over R. Cline
120lbs
Name | School | Grade | Regional State Experience Key Wins and Losses
1
Lane Gilbert | Sullivan
Junior | Bloomington South

2020 4th at 113lbs
2021 3rd at 120lbs

Win by Decision 7-1 over L. Knable
Win by Decision 4-2 over C. Ross
Win by Major Decision 10-2 over A. Amento
2
Cole Ross | Evansville Mater Dei
| Evansville North

2018 Qualifier at 106lbs
2019 Qualifier at 113lbs
2020 5th at 113lbs
2021 5th at 120lbs

Win by Pin 1:50 over A. Amento
Win by Decision 4-1 over B. Haines
Win by Pin 1:05 over C. Perry
Loss by Decision 4-2 to L. Gilbert
Win by Major Decision 21-9 over L. Knable
Win by Pin 1:31 over R. Cline
3
Braden Haines | Brownsburg
Senior | Mooresville

2020 Qualifier at 113lbs
2021 8th at 120lbs

Win by Pin 5:47 over G. Ingalls
Loss by Decision 6-5 to B. Vest
Loss by Pin 1:27 to A. Cottey
Loss by Decision 4-1 to C. Ross
Loss by Tech Fall 22-7 to S. Lemley
Win by Decision 4-2 over H. Yeager
Loss by Decision 6-2 to A. Cottey
Loss by Major Decision 10-2 to C. Perry
Loss by Decision 3-2 to D. Driver
4
Aydan Amento | Evansville Central
Senior | Evansville North

2020 Qualifier at 120lbs

Win by Pin 2:17 over L. Ellis
Loss by Pin 1:50 to C. Ross
Win by Decision 10-4 over O. Fortune
Loss by Major Decision 10-2 to L. Gilbert
5
Louis Knable | Floyd Central
Junior | Bloomington South

Win by Decision 9-5 over J. Walls
Loss by Decision 8-6 SV-1 to Z. Walker
Win by Decision 6-3 over D. Lengerich
Loss by Decision 7-1 to L. Gilbert
Loss by Major Decision 21-9 to C. Ross
Loss by Major Decision 19-6 to S. Lemley
6
Maleec Stanberry | Pike
Senior | Mooresville

Loss by Pin 4:46 to M. Tharpe
Loss by Pin 3:06 to J. Henderson
Win by Decision 4-3 over D. Tichenor
Loss by Decision 3-0 to K. Logan
7
Kelby Glenn | Tell City
Junior | Bloomington South

Win by Major Decision 14-3 over L. Ellis
Win by Decision 9-3 over G. Roberts
Win by Decision 7-6 over B. Zirkelbach
Win by Decision 11-4 over O. Fortune
8
Jace Walls | Madison
Sophomore | Jeffersonville

Loss by Decision 9-5 to L. Knable
Win by Pin 5:08 over R. Cline
Win by Pin 4:00 over E. Brooks
Loss by Decision 14-9 to P. King
Loss by Tech Fall 16-1 to I. Pugh
Loss by Decision 9-8 to S. Castetter
Loss by Decision 10-7 to P. King
9
Eli Brooks | Whiteland
Junior | Mooresville

Loss by Pin 1:16 to A. Cottey
Loss by Pin 4:00 to J. Walls
Loss by Pin 3:17 to B. Hooper
10
Caleb Wyss | Franklin Community
Junior | Mooresville

Loss by Decision 8-6 to J. Kam
Loss by Pin 1:33 to D. Lengerich
Loss by Major Decision 13-3 to Z. Walker
Win by Pin Fall 1:15 over H. Yeager
Loss by Pin 1:24 to D. Graham
11
Hyatt Yeager | Center Grove
Junior | Mooresville

Loss by Decision 7-4 to E. Halevi
Win by Decision 4-2 over D. Graham
Loss by Decision 4-2 to B. Haines
Loss by Pin Fall 1:15 to C. Wyss
Loss by Decision 10-3 to E. Halevi
Loss by Pin 2:53 to S. Lemley
12
Logan Ellis | Castle
Senior | Evansville North

Loss by Pin 2:17 to A. Amento
Loss by Tech Fall 15-0 to O. Fortune
Loss by Major Decision 14-3 to K. Glenn
126lbs
Name | School | Grade | Regional State Experience Key Wins and Losses
1
Brady Ison | Brownsburg
Sophomore | Mooresville

2021 3rd at 126lbs

Win by Decision 10-3 over K. Sparks
Win by Decision 3-1 over C. Schoeff
Win by Pin 3:47 over J. Pierre
Win by Pin 2:49 over J. Kam
Win by Major Decision 9-0 over M. Adamczyk
Win by Pin over A. Brandon
Win by Pin over D. Tichenor
2
Cheaney Schoeff | Avon
Junior | Mooresville

2020 2nd at 113lbs
2021 2nd at 126lbs

Loss by Decision 3-1 to B. Ison
Loss by Decision 6-3 to A. Freeman
Win by Pin 2:20 over L. Farling
Win by Decision 9-2 over L. Farling
Win by Pin 3:26 over L. Uhlman
Win by Pin 1:46 over E. Roudebush
Win by Pin 2:54 over J. Pierre
Win by Pin 1:37 over D. Tichenor
Loss by Decision 5-2 to Z. Seltzer
3
Paul King | New Albany
Senior | Bloomington South

Win by Major Decision 12-3 over D. McDaniel
Win by Decision 7-0 over N. Burkhardt
Win by Decision 5-0 over K. Williams
Loss by Decision 7-1 to B. Lowery
Win by Decision 14-9 over J. Walls
Win by Decision 10-7 over J. Walls
4

2021 Qualifier at 126lbs

Win by Decision 6-1 over T. Busch
Loss by Major Decision 11-2 to N. Clouser
Loss by Decision 8-6 SV-1 to L. Gonzalez
Win by Decision 3-1 over I. Pugh
Loss by Decision 5-0 to K. Morton
5
Isaiah Pugh | Mooresville
| Mooresville

Win by Pin 3:02 over J. Kam
Win by Decision 12-7 over L. Farling
Win by Decision 4-2 SV-1 over C. Turner
Win by Tech Fall 16-1 over J. Walls
Win by Decision 6-2 over C. Turner
Loss by Decision 3-1 to J. Bechert
6
Michael Tharpe | Center Grove
Senior | Mooresville

2021 Qualifier at 126lbs

Loss by Decision 9-7 SV-1 to L. Farling
Win by Pin 4:46 over M. Stansberry
7
Branson Weaver | Owen Valley
Sophomore | Bloomington South

Loss by Decision 4-1 to C. Turner
8
Cash Turner | Edgewood
Junior | Bloomington South

2020 7th at 106lbs

Win by Decision 4-1 over B. Weaver
Win by Decision 7-1 over B. Lain
Loss by Decision 4-2 SV-1 to I. Pugh
Win by Pin 1:58 over J. Necessary
Loss by Decision 6-2 to I. Pugh
Win by Pin 3:07 over J. Henderson
9
Keegan Williams | Evansville Memorial
Junior | Evansville North

Loss by Decision 5-0 to P. King
Win by Major Decision 9-0 over I. Otto
Win by Decision 4-1 over K. Boyd
Win by Decision 6-2 over B. Lain
10
Harrison May | Terre Haute South
Senior | Bloomington South

Loss by Decision TB-1 8-3 to K. Logan
Win by Decision 5-0 over D. Lashlee
Loss by Decision 7-1 to J. Graber
Loss by Decision 2-0 to R. Padilla
11
Noah Burkhardt | Madison
Senior | Jeffersonville

Loss by Decision 7-0 to P. King
12
Brayden Lain | Tell City
Junior | Bloomington South

Loss by Decision 7-1 to C. Turner
Win by Decision 8-5 over B. Fitts
Loss by Decision 6-2 to K. Williams
Loss by Decision 7-4 to K. Boyd
132lbs
Name | School | Grade | Regional State Experience Key Wins and Losses
1
Alec Freeman | Evansville Mater Dei
| Evansville North

2019 3rd at 106lbs
2020 6th at 120lbs
2021 2nd at 132lbs

Win by Decision 6-1 over K. Montgomery
Win by Decision 5-4 over D. Pierson
Win by Decision 6-3 over C. Schoeff
Win by Major Decision 16-3 over J. Coyle
Win by Decision 6-1 over C. Meier
2
Kysen Montgomery | Brownsburg
| Mooresville

2018 5th at 106lbs
2019 4th at 120lbs
2020 3rd at 126lbs
2021 1st at 132lbs

Win by Pin 3:31 over C. Cecil
Loss by Decision 5-1 to A. Torres
Loss by Decision 6-1 to A. Freeman
Win by Decision 6-4 over S. Roberson
Win by Decision 3-1 over J. Hernandez
3
Ben Dalton | Monrovia
| Mooresville

2019 3rd at 113lbs
2020 7th at 126lbs
2021 5th at 132lbs

Win by Decision 5-0 over S. Donlan
Win by Pin 1:22 over T. Nuetzman
Win by Pin 1:08 over L. Stuckman
Win by Decision 3-1 over L. Deckard
Win by Decision 5-1 over C. Alcala
4
Lane Deckard | Edgewood
| Bloomington South

Win by Decision 7-6 over J. Fox
Win by Decision 15-13 SV-1 over J. Fox
Win by Decision 5-4 over C. Meier
Loss by Decision 3-1 to B. Dalton
Loss by Pin 5:29 to A. Torres
Win by Pin 4:50 over A. Hughes
5
Cade Meier | Bloomington South
| Bloomington South

2019 Qualifier at 126lbs
2021 Qualifier at 132lbs

Win by Major Decision 11-0 over B. Pardue
Win by Decision 6-5 over J. Thompson
Loss by Decision 5-4 to L. Deckard
Loss by Decision 6-1 to A. Freeman
6
Jacob Fox | Greencastle
| Mooresville

Loss by Decision 7-6 to L. Deckard
Loss by Decision 15-13 SV-1 to L. Deckard
7
Noah Clouser | Center Grove
Sophomore | Mooresville

Loss by Pin 2:28 to D. Pierson
Loss by Pin 1:57 to B. Hooper
Win by Pin 1:34 over C. Cecil
Win by Pin 1:17 over R. Fisher
Loss by Decision 7-0 to J. Thompson
Win by Major Decision 11-2 over J. Bechert
Loss by Decision 13-6 to L. Farling
Loss by Major Decision 8-0 to A. Torres
Win by Decision 8-5 over A. Hughes
Loss by Pin 1:19 to A. Brandon
8
Reece Fisher | Columbus East
Senior | Jeffersonville

Loss by Pin 1:17 to N. Clouser
9
Braedon Spears | Plainfield
Junior | Mooresville

10
Cayden Andrews | Southridge
Senior | Bloomington South

11
Garrett Hicks | Cascade
Senior | Mooresville

12
Kyle Maxey | Sullivan
| Bloomington South

138lbs
Name | School | Grade | Regional State Experience Key Wins and Losses
1
Delaney Ruhlman | Bloomington South
Junior | Bloomington South

2020 Qualifier at 120lbs
2021 2nd at 138lbs

Win by Pin 4:34 over L. Goodwin
Win by Pin :56 over T. Triana
Win by Decision 8-2 over C. Roberts
Win by Major Decision 11-3 over B. Boarman
2
Blake Boarman | Evansville Mater Dei
| Evansville North

2018 3rd at 113lbs
2019 2nd at 120lbs
2020 1st at 138lbs
2021 3rd at 138lbs

Win by Decision 8-1 over C. Roberts
Win by Pin 3:08 over G. Garcia
Win by Decision 3-0 over J. Hernandez
Win by Decision 3-0 over K. Glithero
Win by Decision 3-1 over G. Alstott
Win by Decision 10-4 over G. Alstott
Loss by Major Decision 11-3 to D. Ruhlman
Win by Decision 9-3 over C. Roberts
3
Gavinn Alstott | Floyd Central
| Bloomington South

2018 Qualifier at 106lbs
2019 4th at 113lbs
2021 Qualifier at 138lbs

Win by Decision 5-2 over K. Glithero
Win by Major Decision 10-1 over A. Sinkovics
Win by Pin 3:39 over R. Searcy
Loss by Decision 3-1 to B. Boarman
Loss by Decision 10-4 to B. Boarman
Win by Tech Fall 23-8 over E. Contreras
Win by Major Decision 15-5 over J. Prechtel
4
Diesel Duncan | Ben Davis
| Mooresville

Win by Decision 13-12 over C. Roberts
Win by Major Decision 12-3 over J. Hernandez
Loss by Decision 5-0 to M. Koontz
Win by Decision 11-6 over C. Alcala
Win by Decision 8-5 over L. Goodwin
Loss by Pin 2:44 to J. Mendez
5
Conner Alcala | Decatur Central
| Mooresville

2020 Qualifier at 132lbs

Win by Major Decision 12-2 over T. Nuetzman
Win by Tech Fall 15-0 over E. Jeffery
Loss by Decision 11-6 to D. Duncan
Loss by Decision 8-3 to K. Glithero
Loss by Decision 5-1 to B. Dalton
6
Colton Roberts | Avon
Senior | Mooresville

Loss by Decision 13-12 to D. Duncan
Win by Decision 8-5 over G. Garcia
Loss by Decision 7-1 to H. Harreld
Loss by Decision 8-1 to B. Boarman
Win by Pin :32 over E. Contreras
Loss by Decision 9-7 to A. Gunn
Win by Decision 5-3 SV-1 over C. Carrington
Loss by Decision 8-6 to A. Gunn
Win by Major Decision 12-1 over H. Harreld
Loss by Decision 8-2 to D. Ruhlman
Loss by Decision 9-3 to B. Boarman
Win by Decision 3-0 over J. Hernandez
7
Gavin Garcia | Brownsburg
Senior | Mooresville

2021 Qualifier at 138lbs

Loss by Decision 8-5 to C. Roberts
Win by Decision 5-4 over A. McLaren
Win by Major Decision 15-4 over E. Contreras
Loss by Pin 3:08 to B. Boarman
Loss by Tech Fall 15-0 to M. Koontz
8
Colin Knox | Charlestown
| Jeffersonville

9
Tanner Kane | Southridge
| Bloomington South

10
Jordan Roberson | New Albany
| Bloomington South

11
Chase Carrington | Greencastle
Junior | Mooresville

Loss by Decision 5-3 SV-1 to C. Roberts
Loss by Decision 7-1 to A. McLaren
Win by Decision 6-5 over J. Lemieux
12
Tyson Nuetzman | Plainfield
| Mooresville

Loss by Major Decision 12-2 to C. Alcala
Loss by Pin 1:22 to B. Dalton
145lbs
Name | School | Grade | Regional State Experience Key Wins and Losses
1
Jaden Reynolds | Avon
| Mooresville

2019 5th at 138lbs
2020 3rd at 145lbs
2021 3rd at 145lbs

Win by Pin 3:20 over T. Lindamood
Win by Decision 3-1 over L. Wagner
Win by Decision 7-0 over T. Lindamood
Win by Pin :39 over G. McDonald
Win by Pin :50 over A. Hayhurst
Win by Pin 1:21 over E. Kaiser
Loss by Decision 7-6 to L. Wagner
Win by Pin 1:31 over A. Reynolds
Win by Decision 6-0 over J. Ross
Win by Major Decision 12-2 over M. Hutchison
2
Hayden Watson | Center Grove
Senior | Mooresville

2020 3rd at 132lbs
2021 2nd at 145lbs

Win by Major Decision 13-3 over A. Oliver
Win by Decision 12-10 SV-1 over J. Ross
Win by Major Decision 18-6 over J. Braun
Loss by Decision 8-5 to L. Wagner
Win by Decision 3-1 over C. Goodwin
Win by Decision 4-0 over B. McKivitz
Win by Major Decision 9-1 over E. Kaiser
Loss by Decision 13-10 to L. Wagner
Win by Tech Fall 16-1 over A. Reynolds
3
Hunter May | Evansville Mater Dei
Sophomore | Evansville North

2021 4th at 145lbs

Win by Major Decision 12-3 over A. Oliver
Win by Decision 3-0 over C. Gilles
Win by Decision 9-3 over Z. Wilson
Win by Decision 5-1 over C. Powell
Win by Decision 6-1 over C. Euson
Win by Decision 10-4 over A. Hayhurst
Win by Decision 6-2 over Z. Wilson
Loss by Decision 11-4 to A. Hayhurst
Loss by Decision 10-6 to E. Kaiser
4
Ashton Hayhurst | Evansville Mater Dei
Senior | Evansville North

2020 Qualifier at 126lbs

Loss by Decision 8-7 to J. Ross
Loss by Pin :50 to J. Reynolds
Win by Decision 6-5 over B. Garcia
Loss by Decision 10-4 to H. May
Win by Decision 11-4 over H. May
5
Blaze Garcia | Brownsburg
Senior | Mooresville

2019 Qualifier at 106lbs

Win by Decision TB-1 7-6 over E. Kaiser
Loss by Decision 6-5 to A. Hayhurst
Loss by Decision 3-2 to B. McKivitz
Win by Decision 7-3 over J. Ross
6
Jonathon Otte | West Vigo
| Bloomington South

Win by Pin over B. Nuest
7
Anfernee Oliver | Ben Davis
Senior | Mooresville

Loss by Major Decision 12-3 to H. May
Loss by Major Decision 13-3 to H. Watson
Loss by Pin 1:25 to J. Ross
8
Chris Newman | Mount Vernon (Posey)
Senior | Evansville North

2019 Qualifier at 106lbs

Loss by Pin 1:57 to T. DuPont
Loss by Pin 3:23 to E. Chacon
Win by Pin 1:49 over C. Watts
Win by Decision 9-4 over B. Conrad
9
Aiden Reynolds | Bloomington South
Senior | Bloomington South

Loss by Pin 1:57 to A. Goodwin
Win by Decision 10-5 over E. Fitch
Win by Pin 2:29 over J. Smith
Loss by Pin 1:31 to J. Reynolds
Win by Decision 6-2 over T. Lindamood
Loss by Tech Fall 16-1 to H. Watson
10
Michael Hutchison | Cascade
Junior | Mooresville

Loss by Major Decision 12-2 to J. Reynolds
11
Connor Gilles | Jeffersonville
| Jeffersonville

2021 Qualifier at 145lbs

Loss by Decision 3-0 to H. May
Loss by Pin 1:47 to T. Williams
Win by Decision 6-4 SV-1 over A. Farmer
Loss by Major Decision 12-2 to S. Fitts
Loss by Decision 9-6 to L. Boe
Win by Decision 4-1 over N. McCann
12
Tyce DuPont | Tell City
Junior | Bloomington South

Win by Pin 1:57 over C. Newman
Loss by Major Decision 13-5 to S. Levitz
152lbs
Name | School | Grade | Regional State Experience Key Wins and Losses
1
Riley Rust | Center Grove
| Mooresville

2020 4th at 145lbs

Loss by Decision 3-1 SV-1 to J. Anderson
Win by Pin 1:26 over G. Bragg
Win by Major Decision 12-4 over C. Wagner
Win by Decision 9-7 over T. Williams
Loss by Pin 1:03 to M. Koontz
Win by Major Decision 11-2 over C. Wagner
Win by Decision 5-1 over B. Ellis
2
J Conway | Floyd Central
Senior | Bloomington South

2019 Qualifier at 126lbs
2020 6th at 138lbs
2021 1st at 152lbs

Win by Major Decision 19-9 over T. Williams
Win by Pin 4:55 over K. Mabie
Win by Major Decision 14-5 over B. Wolf
Win by Decision 7-3 over A. Farmer
Win by Major Decision 13-4 over S. Fitts
Win by Decision 12-6 over S. Fitts
Win by Decision 3-1 over B. Ellis
3
Tyler Conley | Avon
| Mooresville

2018 Qualifier at 113lbs
2019 Qualifier at 120lbs
2021 5th at 152lbs

Win by Decision 3-2 over S. Fitts
Win by Major Decision 15-3 over B. Bolin
Win by Decision 5-3 over L. Carrington
Win by Decision 7-2 over A. Currie
Loss by Decision 9-4 to B. Baumann
Win by Decision 3-1 SV over T. Jones
Loss by Decision 3-2 to A. Wilson
4
Ben Phillips | Charlestown
Senior | Jeffersonville

2021 8th at 152lbs

Win by Decision 8-2 over J. Fulks
5
Connor Holt | Plainfield
| Mooresville

2020 Qualifier at 132lbs

Loss by Decision 6-3 to E. Otto
6
Tyler Williams | Columbus East
| Jeffersonville

Loss by Major Decision 19-9 to J. Conway
Win by Pin 1:53 over G. Bragg
Win by Pin 3:27 over C. Wagner
Win by Pin 3:27 over C. Wagner
Win by Pin 3:27 over L. Penola
Win by Pin :16 over G. Bragg
Loss by Decision 9-7 to R. Rust
Win by Decision 10-3 over B. McKivitz
Loss by Decision 15-8 to J. Estrada
Win by Pin 1:47 over C. Gilles
Win by Pin :53 over A. Farmer
7
Aiden Farmer | Evansville Memorial
Senior | Evansville North

2021 Qualifier at 152lbs

Loss by Pin 3:55 to J. Prechtel
Loss by Decision 7-3 to J. Conway
Win by Decision 3-0 over P. Mayes
Win by Major Decision 11-1 over S. Braunecker
Loss by Pin :53 to T. Williams
Loss by Decision 6-4 SV-1 to C. Gilles
Win by Decision 4-3 ot over S. Fitts
8
Logan Carrington | Greencastle
| Mooresville

Loss by Decision 5-3 to T. Conley
Loss by Decision 5-0 to E. Ulrick
9
Scott Fitts | Evansville Mater Dei
| Evansville North

2018 Qualifier at 145lbs

Loss by Decision 3-1 to J. Anderson
Loss by Decision 3-2 to T. Conley
Loss by Decision 4-3 to N. Cicciarelli
Loss by Major Decision 13-4 to J. Conway
Loss by Decision 12-6 to J. Conway
Win by Major Decision 12-2 over C. Gilles
Loss by Decision 4-3 ot to A. Farmer
10
Shane Braunecker | Tell City
| Bloomington South

Loss by Decision 5-4 to P. Mayes
Loss by Major Decision 11-1 to A. Farmer
Loss by Decision 3-1 to P. Mayes
11
Christian Polen | Gibson Southern
| Evansville North

12
Chase Hostetler | Bloomington North
Senior | Bloomington South

160lbs
Name | School | Grade | Regional State Experience Key Wins and Losses
1
Brody Baumann | Evansville Mater Dei
Senior | Evansville North

2020 Qualifier at 145lbs
2021 1st at 160lbs

Win by Tech Fall TF 20-5 over T. Jones
Win by Tech Fall 19-4 over B. Emerine
Win by Decision 9-4 over T. Conley
2
Kade Law | Columbus East
Senior | Jeffersonville

2019 Qualifier at 145lbs
2021 3rd at 160lbs

Win by Decision 7-1 over B. Emerine
Loss by Decision 4-2 SV-1 to A. Wilson
Win by Decision 3-0 over S. Bates
Win by Decision 4-3 over A. Wilson
Win by Decision 8-6 over N. Cicciarelli
Win by Decision 3-0 over O. Cruz
Win by Decision 5-2 over J. Sheets
Win by Major Decision 13-5 over N. Lommock
Loss by Decision 7-4 to R. Major
Win by Decision 10-3 over J. Sheets
3
Landon Boe | Plainfield
Senior | Mooresville

2020 Qualifier at 138lbs
2021 7th at 160lbs

Win by Decision 10-5 over K. Keith
Win by Decision 8-1 over J. Sheets
Win by Decision 5-3 over M. Everman
Loss by Decision 10-0 to R. Major
Win by Decision 9-6 over C. Gilles
4
Jordan Fulks | Boonville
| Evansville North

2020 4th at 152lbs

Loss by Decision 8-2 to B. Phillips
Win by Decision 6-3 over V. Skinner
5
Kailan Keith | Ben Davis
| Mooresville

Loss by Decision 10-5 to L. Boe
Loss by Pin 2:29 to T. Jones
Loss by Decision 3-2 to M. Everman
Win by Pin 3:28 over B. Emerine
Loss by Decision 4-0 to O. Cruz
6
Nick Cicciarelli | Brownsburg
Senior | Mooresville

Win by Decision 5-2 over S. Bates
Loss by Pin 2:58 to J. Sheets
Win by Decision 6-1 over B. Bolin
Win by Decision 4-3 over S. Fitts
Loss by Decision 8-6 to K. Law
Loss by Decision 8-3 to O. Cruz
Win by Tech Fall 19-4 over B. Buckley
7

Loss by Tech Fall 16-1 to M. Koontz
Loss by Decision 6-2 to B. Wolf
Win by Decision 14-10 over K. Mabie
Loss by Decision 4-1 to C. Gilles
8
Owen Bryant | Gibson Southern
| Evansville North

Win by Decision 4-2 SV-1 over L. Kemper
9
Corey Braunecker | Tell City
| Bloomington South

Win by Pin 3:03 over D. Hollinger
10
Nicolas Sconce | Terre Haute North
Senior | Bloomington South

Win by Decision 16-14 SV-1 over N. Lommock
Loss by Decision 8-1 to J. Sholar
11
Nate Lommock | Terre Haute South
Senior | Bloomington South

Loss by Decision 16-14 SV-1 to N. Sconce
Loss by Major Decision 13-5 to K. Law
12
Ian Madden | Evansville Central
Senior | Evansville North

170lbs
Name | School | Grade | Regional State Experience Key Wins and Losses
1

2018 Qualifier at 120lbs
2021 Qualifier at 170lbs

Win by Major Decision 14-5 over B. Hess
Win by Pin 4:24 over C. Chavez
Win by Pin 1:53 over U. Urasky
Win by Decision 7-2 over J. Dale
2
John Purdy | Castle
Junior | Evansville North

2021 5th at 170lbs

Win by Pin over N. Kaiser
3
Sam Morrill | Columbus East
| Jeffersonville

2020 8th at 160lbs
2021 2nd at 170lbs

Win by Decision 3-0 over C. Khawaja
Loss by Decision 6-4 to U. Urasky
Win by Major Decision 9-1 over N. Tattini
Win by Decision 5-1 over A. Warren
Win by Pin 2:50 over T. Fender
Win by Tech Fall 16-1 over J. Shafer
Win by Decision 6-2 over J. Dale
4
Codei Khawaja | Floyd Central
Senior | Bloomington South

2021 Qualifier at 170lbs

Loss by Decision 3-0 to S. Morrill
Win by Major Decision 12-4 over V. Skinner
Win by Major Decision 18-7 over S. Ringer
Win by Major Decision 13-3 over B. Weidner
Win by Pin 3:03 over C. Johnson
5
Van Skinner | Madison
Junior | Jeffersonville

Loss by Major Decision 12-4 to C. Khawaja
Loss by Decision 6-3 to J. Fulks
6
Clay Will | North Posey
| Evansville North

Win by Decision 7-3 over N. Kaiser
Win by Pin :33 over D. Mason
Win by Tech Fall 17-2 over S. Delaney
7
Nigel Kaiser | Tell City
| Bloomington South

Loss by Pin to J. Purdy
Loss by Decision 7-3 to C. Will
8
Blake Weidner | Evansville Mater Dei
| Evansville North

Win by Pin @ 1:01 over G. Ison
Win by Decision 4-2 over J. Summers
Win by Pin 1:10 over T. Fender
Loss by Major Decision 13-3 to C. Khawaja
9
Beau Hess | Martinsville
| Mooresville

Win by Pin over C. Coleman
Win by Decision 3-0 over S. Ortel
Loss by Major Decision 14-5 to T. Fuqua
10
Griffin Ison | Brownsburg
Senior | Mooresville

Win by Decision 3-0 over J. Kitko
Loss by Major Decision 9-1 to J. Dale
Win by Decision 4-2 over C. Johnson
Loss by Pin @ 1:01 to B. Weidner
Win by Decision 5-2 over J. Durnil
Loss by Major Decision 12-4 to J. Dale
Loss by Decision 6-3 to N. Tattini
Loss by Decision 3-2 to E. Mosconi
Loss by Decision 8-3 to T. Jones
11
Brady Hook | Mount Vernon (Posey)
Junior | Evansville North

12
Lucas Murphy | North Putnam
Junior | Mooresville

182lbs
Name | School | Grade | Regional State Experience Key Wins and Losses
1
Drake Buchanan | Center Grove
Senior | Mooresville

2020 6th at 182lbs
2021 2nd at 182lbs

Win by Pin 3:41 over K. Sullivan
Win by Pin 1:14 over J. Durnil
Win by Pin 3:58 over A. Warren
Win by Tech Fall 25-8 over J. Ward
Win by Pin 3:17 over E. Mosconi
Win by Major Decision 16-5 over L. Davis
2
Gabe Sollars | Evansville Mater Dei
Senior | Evansville North

2019 Qualifier at 160lbs
2020 7th at 170lbs
2021 1st at 182lbs

Win by Major Decision 9-0 over K. Sullivan
Win by Tech Fall 16-1 over S. Peeples
Win by Pin 3:01 over E. Clayton
Win by Tech Fall 17-2 over B. Fowler
3
Jalen Ward | Franklin Community
| Mooresville

2020 Qualifier at 170lbs

Loss by Major Decision 8-0 to A. Warren
Win by Major Decision 12-2 over L. Bullock
Loss by Decision 13-6 to C. Timmerman
Loss by Decision 15 - 10 to B. Hall
Loss by Tech Fall 25-8 to D. Buchanan
Win by Decision 7-4 over J. Parker
Win by Decision 6-4 over G. Nelson
4
Dominic Pugliese | Tri-West
| Mooresville

2021 Qualifier at 182lbs

Win by Decision 5-3 over R. Woodall
Win by Decision 6-1 over D. Brown
Loss by Decision 7-3 to C. Lundy
5
Evan Reff | Castle
Senior | Evansville North

Win by Major Decision 9-1 over A. Stahly
6
Luke Bullock | Mooresville
Senior | Mooresville

Loss by Major Decision 12-2 to J. Ward
Win by Decision 1-0 over S. Johnson
7
Dalton Schmidt | Mount Vernon (Posey)
| Evansville North

Win by Major Decision 12-1 over B. Wenk
Loss by Decision 6-0 to S. Peeples
Loss by Decision 11-2 to M. Broom
8
Jaden Durnil | Columbus East
Senior | Jeffersonville

Win by Decision 1-0 over E. Clayton
Win by Decision 8-2 over J. Schneider
Win by Decision 7-5 over V. McDonald
Loss by Decision 9-4 to J. Parker
Loss by Pin 1:14 to D. Buchanan
Loss by Decision 5-2 to G. Ison
Loss by Decision 3-0 to S. Willems
Loss by Pin 4:34 to R. Hammond
Loss by Decision 5-2 to B. Kepler
Win by Decision 7-1 over K. McGill
Win by Tech Fall 16-0 over E. Clayton
9
Evan Clayton | Jeffersonville
Senior | Jeffersonville

Loss by Decision 1-0 to J. Durnil
Loss by Decision 8-6 to B. Fowler
Loss by Pin 3:01 to G. Sollars
Loss by Tech Fall 16-0 to J. Durnil
Win by Pin :57 over K. McGill
Win by Pin over D. Brown
Win by Pin 3:12 over J. Weisheit
10
Deke Brown | Charlestown
| Jeffersonville

Loss by Decision 6-1 to D. Pugliese
Loss by Pin to E. Clayton
11
Reid Schroeder | Southridge
Junior | Bloomington South

2021 Qualifier at 182lbs

12
Mitchell Happe | Evansville North
Senior | Evansville North

195lbs
Name | School | Grade | Regional State Experience Key Wins and Losses
1

2020 Qualifier at 195lbs
2021 Qualifier at 195lbs

Win by Decision 7-0 over E. Ross
Win by Decision 5-1 over N. Casad
Win by Major Decision 17-0 over G. Sandefur
Win by Decision 7-3 over S. Willems
Win by Decision 4-2 over B. Crump
Loss by Decision 10-4 to A. Warren
2
Brach Carrington | Greencastle
| Mooresville

2021 2nd at 195lbs

Win by Decision 12-0 over G. Arvin
Win by Pin 5:38 over K. Dickens
Win by Pin 1:23 over R. Novak
Win by Pin over J. Whalen
Win by Tech Fall 15-0 over M. Broom
Win by Pin 5:56 over M. Lepper
3
Wyatt Willman | North Posey
Senior | Evansville North

2021 5th at 195lbs

Win by Decision 2:49 over G. Sandefur
4
Ke'Shawn Dickens | Avon
| Mooresville

2021 Qualifier at 195lbs

Win by Major Decision 12-4 over M. Broom
Win by Decision 5-3 over N. Boots
Win by Decision 3-1 over B. Kepler
Loss by Pin 5:38 to B. Carrington
Win by Decision 5-1 over M. Broom
5
Eli Ross | Greenwood
| Mooresville

Loss by Decision 7-0 to H. Eason
6
Ashton Schuetter | Jasper
Senior | Bloomington South

7
Zane Ortlieb | Jennings County
| Jeffersonville

8
Dalton Berry | Madison
| Jeffersonville

Win by Decision 6-1 over J. Schrader
9
Josh Schrader | Columbus East
Senior | Jeffersonville

Loss by Decision 6-1 to D. Berry
Loss by Decision 9-3 to J. Parker
Loss by Decision 3-2 to R. Clevenger
Win by Decision 5-4 over W. Clark
Loss by Pin 6:06 to J. McClure
Win by Decision 8-2 over B. Crump
Loss by Decision 5-0 to N. Casad
Loss by Decision 3-2 to Z. White
Loss by Pin 3:33 to S. Stanley
Loss by Pin 4:35 to R. Hammond
Loss by Decision 5-3 to M. Broom
10
Bryce Crump | Center Grove
Senior | Mooresville

Loss by Decision 3-1 to Z. White
Loss by Major Decision 18-6 to J. Parker
Loss by Pin 4:12 to R. Hammond
Loss by Decision 8-2 to J. Schrader
Loss by Decision 4-2 to H. Eason
Loss by Decision 3-1 to B. Kepler
Win by Decision 8-4 over B. Rodriguez
Loss by Major Decision 12-3 to G. Layman
Loss by Decision 11-5 to W. Nix
Win by Default over J. Leavell
11
Clay Martin | Evansville Mater Dei
Junior | Evansville North

12
Blake Ritzert | Mount Vernon (Posey)
| Evansville North

Win by Major Decision 9-0 over T. Hunter
Win by Decision 9-5 over R. Bravo
220lbs
Name | School | Grade | Regional State Experience Key Wins and Losses
1
Tristan Ruhlman | Bloomington South
| Bloomington South

2020 5th at 170lbs
2021 1st at 220lbs

Win by Pin :31 over K. Bills
Win by Pin 1:45 over J. Howell
Win by Tech Fall 22-7 over T. Morrill
Win by Major Decision 15-4 over J. Howell
2
Josh Howell | Terre Haute South
| Bloomington South

2019 Qualifier at 220lbs
2021 6th at 220lbs

Loss by Decision 4-2 to J. Johnson
Loss by Pin 1:45 to T. Ruhlman
Loss by Major Decision 15-4 to T. Ruhlman
3
Logan Huggins | Evansville Reitz
| Evansville North

Win by Pin 1:15 over K. Farmer
Win by Pin 2:46 over W. Collon
4
Jakkarey Oliver | Whiteland
Junior | Mooresville

Loss by Pin 1:58 to J. McClure
Win by Decision 4-3 over N. Skaggs
Win by Decision 8-7 over T. Morrill
5
Ethan Stover | Greenwood
| Mooresville

Loss by Pin :49 to J. McClure
Loss by Decision 5-1 to N. Skaggs
Win by Pin @ 1:25 over J. Whalen
Loss by Pin @ 5:05 to B. Kepler
6
Jaden Whalen | Monrovia
| Mooresville

Loss by Pin @ 1:25 to E. Stover
Loss by Pin to B. Carrington
7
Nick Boots | Evansville Mater Dei
Junior | Evansville North

Loss by Decision 5-3 to K. Dickens
Loss by Major Decision 15-5 to I. Street
Loss by Decision 6-2 to K. Farmer
Win by Decision 9-3 over K. Farmer
8
Tommy Morrill | Columbus East
Junior | Jeffersonville

Win by Decision 3-2 over J. Covey
Loss by Major Decision 13-4 to D. Guhl
Loss by Decision 8-7 to J. Oliver
Loss by Decision 9-2 to D. Guhl
Loss by Major Decision 14-4 to I. Street
Win by Decision 3-1 over P. Clark
Loss by Tech Fall 22-7 to T. Ruhlman
Loss by Decision 9-5 to J. McClure
9
Kelton Farmer | Evansville Memorial
Junior | Evansville North

2021 Qualifier at 220lbs

Loss by Pin 1:15 to L. Huggins
Win by Decision 4-1 over Z. Inzerello
Win by Decision 6-2 over N. Boots
Win by Decision 2-0 over T. White
Loss by Decision 9-3 to N. Boots
10
Nolan Skaggs | Franklin Community
Senior | Mooresville

2021 Qualifier at 220lbs

Win by Decision 5-1 over E. Stover
Loss by Decision 4-3 to J. Oliver
Loss by Decision 12-6 to K. Viel
Win by Pin 1:01 over C. Verst
Loss by Decision 4-1 to D. Guhl
11
Beau Noland | North Knox
Senior | Bloomington South

12
Dylan Fulton | Madison
| Jeffersonville

285lbs
Name | School | Grade | Regional State Experience Key Wins and Losses
1
Leighton Jones | Brownsburg
Junior | Mooresville

2021 3rd at 285lbs

Win by Decision 3-1 over A. Alexander
Win by Major Decision 13-5 over J. Ralph
Win by Pin over M. Jones
Win by Decision 8-1 over A. Hartwell
Win by Decision 5-0 over J. Mollencupp
Win by Decision 3-1 over A. Alexander
2
Jacob Johnson | Franklin Community
Senior | Mooresville

2020 Qualifier at 285lbs
2021 Qualifier at 285lbs

Win by Major Decision 11-3 over J. Binder
Win by Decision 4-2 over J. Howell
Win by Decision 5-3 SV-1 over O. Green
Win by Decision 4-0 over J. Ruess
Win by Decision 6-2 over L. Fowler
3
Matthew Munoz | Jeffersonville
| Jeffersonville

2019 Qualifier at 285lbs
2021 8th at 285lbs

Win by Decision 7-2 over A. Hartwell
Win by Decision 2-1 over J. Ralph
Win by Pin Fall 4:41 over A. Hartwell
Win by Decision 2-1 over A. Jordan
4
Ashton Hartwell | Columbus East
Senior | Jeffersonville

Loss by Decision 7-2 to M. Munoz
Win by Decision 5-2 over L. Fowler
Loss by Decision 8-1 to L. Jones
Win by Decision SV-1 12-10 over C. Verst
Win by Pin 2:22 over Q. Popp
Win by Decision 4-2 over M. Simmons
Loss by Pin Fall 4:41 to M. Munoz
5
Cordell Heuring | Boonville
| Evansville North

Loss by Pin 5:41 to C. Hill
6
Owen Green | Center Grove
Senior | Mooresville

Win by Major Decision 14-6 over L. Fowler
Win by Pin 1:31 over B. Jones
Win by Pin 1:47 over B. Jones
Win by Decision 3-2 over M. Watts
Win by Decision 4-3 over A. Kaba
Loss by Decision 5-3 SV-1 to J. Johnson
Win by Major Decision 14-4 over M. Simmons
Loss by Pin 1:05 to E. Bates
Loss by Decision 7-3 to A. Alexander
7
Amara Kaba | Pike
| Mooresville

2021 Qualifier at 285lbs

Win by Pin 1:58 over P. Greene
Loss by Pin 3:37 to M. Watts
Loss by Decision 4-3 to O. Green
Win by Decision 3-0 over M. Watts
Loss by Decision 9-3 to A. Alexander
8
James Ralph | Evansville Mater Dei
Senior | Evansville North

Loss by Major Decision 13-5 to L. Jones
Loss by Decision 2-1 to M. Munoz
9
Logan McGraw | Owen Valley
Junior | Bloomington South

10
Quade Popp | Jasper
| Bloomington South

Loss by Pin 2:22 to A. Hartwell
11
Alex Breivogel | Gibson Southern
| Evansville North

12
Gage Sales | Evansville North
| Evansville North





×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.