Jump to content


Columbus East Olympians

  • Record

    11-8
  • Conference

    Hoosier Hills
  • Class

    3A

Dual Results

*Click date for details

Jan 29* Loss vs. Brownsburg 44-15
Jan 24* Win vs. Columbus North 65-6
Jan 05 Loss (JV) vs. Milan 51-16
Jan 04* Loss vs. Indianapolis Cathedral 43-17
Jan 04* Loss vs. Perry Meridian 45-25
Jan 04* Win vs. Roncalli 44-25
Jan 04* Loss vs. Mishawaka 40-28
Jan 03* Loss (JV) vs. Southport 48-30
Dec 20* Loss vs. Bloomington South 40-28
Dec 14* Loss vs. Carmel 54-12
Dec 14* Win vs. Oldham County(KY) 62-12
Dec 14* Loss vs. Perry Meridian 53-15
Dec 14* Win vs. Greenfield-Central 44-21
Dec 14* Win vs. Warren Central(JV) 50-28
Dec 12* Loss vs. Franklin Community 39-20
Dec 07* Win vs. Charlestown 49-24
Dec 07* Win vs. Jeffersonville 47-24
Dec 07* Win vs. Jennings County 63-6
Dec 07* Win vs. New Albany 81-0
Dec 07* Win vs. South Dearborn 73-6
Dec 05* Win vs. Seymour 59-15

Tournament Results

Dec 28 2019 Al Smith Classic Wrestling Invite 9th
Dec 21 Columbus East Invitational 2nd

Team Schedule

Date/Time Event
Dec 05 11:30 pm Dual: At Seymour (1)
Dec 07 09:00 am Multi-Dual: HHC Duals at Jeffersonville (2)
Dec 12 11:30 pm Dual: At Franklin Community (1)
Dec 14 02:00 pm Multi-Dual: Falcon Duals at Perry Meridian (2)
Dec 19 11:30 pm Dual: Home vs. Bloomington South (1)
Dec 21 02:00 pm Tournament: Columbus East Invitational at Columbus East (2)
Dec 27 03:00 pm Tournament: Al Smith Classic at Mishawaka (2)
Jan 04 02:00 pm Multi-Dual: IHSWCA Team State 3A at IHSWCA (2)
Jan 08 11:30 pm Dual: Home vs. Indianapolis Cathedral (1)
Jan 15 11:30 pm Dual: At Columbus North (1)
Jan 18 02:00 pm Tournament: Hoosier Hills Conference at Madison (2)
Jan 24 11:30 pm Dual: Home vs. Brownsburg (1)
Feb 01 02:45 pm Tournament: IHSAA Sectional at Jennings County at Jennings County (0)
Feb 08 03:00 pm Tournament: IHSAA Regional at Jeffersonville at Jeffersonville (0)
Feb 15 02:00 pm Tournament: IHSAA Semi-State at Evansville Reitz at Evansville Reitz (0)
18 of 18

Jennings County Sectional

Record vs. sectional teams

School Record
Madison 31-4 (10-1)
Columbus East 11-8 (3-0)
Jennings County 5-6 (1-1)
Columbus North 4-9 (1-2)
West Washington 2-5 (1-0)
Seymour 2-7 (1-2)
Brown County 0-6 (0-2)
Scottsburg 0-6 (0-2)
Southwestern (Hanover) 0-4 (0-2)
Switzerland County 0-4 (0-3)

Hoosier Hills

Record vs. conference teams

School Record
Madison 5-2
Columbus East 4-0
Floyd Central 1-0
Jennings County 1-1
Jeffersonville 1-2
Seymour 1-3
Bedford North Lawrence 0-1
New Albany 0-2

Past Wrestlers

Joey Gordon (c/o 2020)
X | X | X | X

Cayden Rooks (c/o 2019)
X | 120lbs 1st | 126lbs 2nd | 138lbs 1st

Jake Schoenegge (c/o 2019)
X | 138lbs Qualifier | 145lbs 3rd | 152lbs 5th

Nick South (c/o 2019)
X | X | 160lbs 1st | 170lbs 1st

Corban Pollitt (c/o 2019)
X | 145lbs Qualifier | 152lbs 7th | X

Brendan Stadtmiller (c/o 2019)
X | X | X | X

Dalton Anderson (c/o 2019)
X | X | X | X

Hunter Dickmeyer (c/o 2019)
X | X | X | X

Jacob Bolte (c/o 2019)
X | X | 220lbs Qualifier | 220lbs 3rd

Jeremy Clark (c/o 2019)
X | X | X | X

Graham Rooks (c/o 2018)
106lbs 3rd | 120lbs 4th | 126lbs 4th | 132lbs 1st

Dawson Combest (c/o 2018)
X | 126lbs 8th | 132lbs 3rd | 138lbs 4th

Andy Davidson (c/o 2018)
X | X | X | 170lbs Qualifier

Lane Goode (c/o 2018)
X | X | X | X

Austin Wilson (c/o 2017)
X | X | X | X

Emma Mensendiek (c/o 2017)
X | X | X | 106lbs 4th

Quade Greiwe (c/o 2016)
X | X | X | X

Jake Martindale (c/o 2016)
X | X | X | X

Coy Park (c/o 2016)
X | X | X | X

Sean Galligar (c/o 2016)
X | X | X | 285lbs 3rd

Dalton Noblitt (c/o 2014)
X | X | 126lbs Qualifier | X

Jimmy Fisher (c/o 2014)
X | X | X | 170lbs 5th

Baron Rieker (c/o 2011)
X | X | 119lbs Qualifier | 125lbs 7th

Steven Rieker (c/o 2011)
X | X | X | 135lbs Qualifier

Cory McGrady (c/o 2008)
X | X | 189lbs 8th | 189lbs 4th

Kyle Cooper (c/o 2006)
103lbs Qualifier | X | X | 135lbs 6th

Tom Glick (c/o 2005)
X | X | X | 135lbs Qualifier

Robert Schadenfroh (c/o 2000)
X | X | X | 140lbs Qualifier

Greg Griffin (c/o 1987)
X | X | 105lbs Qualifier | X

Mike Reed (c/o 1986)
X | X | X | 126lbs Qualifier

Brian Tempest (c/o 1985)
X | X | X | 155lbs Qualifier

Les Perkinson (c/o 1974)
X | X | X | 105lbs 2nd

Top 25 Career Wins

Wrestler(School) Career Record
1. Graham Rooks 130-9
2. Kyle Cooper 89-8
3. Baron Rieker 86-17
4. Dawson Combest 84-9
5. Cory McGrady 84-6
6. Corban Pollitt 68-24
7. Cayden Rooks 46-1
8. Steven Rieker 45-4
9. Sean Galligar 43-4
10. Dalton Noblitt 39-9
11. Jake Schoenegge 38-8
12. Tom Glick 36-7
13. Jimmy Fisher 34-12
14. Robert Schadenfroh 33-6
15. Quade Greiwe 19-12
16. Jake Martindale 0-0
17. Coy Park 0-0
18. Nick South 0-0
19. Austin Wilson 0-0
20. Brian Tempest -
21. Greg Griffin -
22. Mike Reed -
23. Les Perkinson -
24. Andy Davidson -
25. Brendan Stadtmiller -

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.