Jump to content

Terre Haute South Braves

Overall: #15
3A #5
Record
Overall: 17-3
Conference: 1-1
Sectional: 5-1
vs. 4A: 1-0
vs. 3A: 5-3
vs. 2A: 7-0
vs. 1A: 2-0
Girls: 0-0

Address:
3737 South 7th Street Terre Haute, IN 47802
*Click for directions
Enrollment: 1733
State: Indiana
Class: 3A
Conference: Conference Indiana
Colors: Red White and Black

Coaching Staff
Head Coach: Gabe Cook
Assistant Coaches: Thomas Dull, Ian Newton, Andy Titzer

State Series
Sectional: Bloomington North
Regional: Bloomington South
Semi-State: Evansville
Team Schedule
Click here to add an event
Date/Time Opponent
Nov 20
02:00 pm
Girls Event
Northview Women's Invite(0)
at Northview
Bracket Link
14th Place
Nov 27
02:00 pm
Girls Event
New Palestine Girls Invitational(0)
at New Palestine
15th Place
Nov 27
02:00 pm
Vincennes Lincoln Invitational(2)
at Vincennes Lincoln
vs. Mount Carmel(IL) Win 66-16
No Details
vs. South Spencer Win 60-18
No Details
vs. Olney(IL) Win 60-6
No Details
vs. Corydon Central Win 56-24
vs. Vincennes Lincoln Win 54-19
Nov 30
11:00 pm
at Owen Valley (1) Win 37-33
Dec 02
11:00 pm
at Edgewood (1) Win 57-15
Dec 11
02:00 pm
North Putnam Kenny Kerns Invitational(2)
at North Putnam
vs. Indianapolis Bishop Chatard Loss 54-28
vs. South Vermillion Loss 48-34
No Details
vs. Crawfordsville Win 40-33
Dec 11
02:00 pm
Plainfield Invitational(2)
at Plainfield
vs. Hamilton Southeastern Win 39-34
vs. South Dearborn Win 66-12
No Details
vs. Plainfield Win 49-25
No Details
vs. Martinsville Win 42-33
No Details
vs. Triton Central Win 66-12
No Details
Dec 14
11:00 pm
at West Vigo (1) Win 65-15
No Details
Dec 18
02:00 pm
Columbus East Invitational(2)
at Columbus East
Bracket Link
2nd Place
Dec 21
11:00 pm
at Bloomington South (1) Loss 40-30
Dec 28
02:00 pm
Mooresville Holiday Classic(2)
at Mooresville
7th Place
Jan 05
11:00 pm
vs. Sullivan (1) Win 67-6
No Details
Jan 08
02:00 pm
IHSWCA Team State 3A(2)
at Franklin Community
vs. Columbus East Loss 48-25
vs. Franklin Community Loss 60-12
vs. Mishawaka Win 51-28
vs. Floyd Central Win 40-38
Jan 15
02:00 pm
Conference Indiana(2)
at Southport
1st Place
Jan 19
11:00 pm
vs. Terre Haute North (1) Win 52-27
No Details
Jan 29
02:00 pm
IHSAA Sectional at Bloomington North(0)
at Bloomington North
Bracket Link
Add Result
Feb 05
02:00 pm
IHSAA Regional at Bloomington South(0)
at Bloomington South
Bracket Link
Add Result
Feb 12
02:00 pm
IHSAA Semi-State at Evansville(0)
at Evansville Reitz
Bracket Link
Add Result
20 of 18

Boys Roster

Seth Brown
  • c/o 2023
  • 113lbs
Josiah Dedeaux
  • c/o 2024
  • 120lbs
Harrison May
  • c/o 2022
  • 126lbs
Luke May
  • c/o 2023
  • 132lbs
Coy Bender
  • c/o 2025
  • 132lbs
AJ Sauer
  • c/o 2023
  • 138lbs
Nate Lommock
  • c/o 2022
  • 145lbs
Jorge Franco
  • c/o 2023
  • 160lbs
Alex Rose
  • c/o 2023
  • 182lbs
Christian Verst
  • c/o 2022
  • 220lbs
Nicholas Casad
  • c/o 2023
  • 220lbs

Girls Roster

Xoey Washington
  • (c/o 2024)
  • 120lbs
Meka James
  • (c/o 2023)
  • 126lbs
Paisley Sanquenetti
  • (c/o 2022)
  • 138lbs
Kaylee Miles
  • (c/o 2024)
  • 145lbs

Bloomington North Sectional

Record vs. sectional teams

School Record
Owen Valley 17-3 (5-1)
Terre Haute South 17-3 (5-1)
Terre Haute North 17-4 (8-2)
Northview 15-5 (5-3)
Bloomington South 11-4 (2-0)
Indian Creek 8-12 (1-2)
Edgewood 2-5 (0-3)
Sullivan 2-5 (0-3)
Paoli 1-10 (0-1)
West Vigo 1-11 (0-5)
Bloomington North 1-15 (0-5)

Conference Indiana

Record vs. conference teams

School Record
Bloomington South 3-0
Columbus North 2-1
Terre Haute North 1-1
Terre Haute South 1-1
Southport 0-0
Bloomington North 0-4

Title History

Sectional (15): 1975, 1976, 1977, 1978, 1982, 1986, 1987, 1988, 1991, 1994, 1996, 2000, 2001, 2002, 2021
Regional (1): 2020

Season History

Click here to add an team history

Year W-L-T Coach Titles
2022 17-3-0 Gabe Cook
2021 11-4-0 Gabe Cook IHSWCA 3A Team State Qualifier, Sectional
2020 10-0-0 Gabe Cook Regional
2019 14-1-0 Gabe Cook
2018 7-3-0 Gabe Cook
2017 11-8-0 Gabe Cook
2016 1-3-0 Gabe Cook
2015 2-7-0 Gabe Cook
2013 0-0-0 Gabe Cook
2012 0-0-0 Gabe Cook
2011 0-0-0 Gabe Cook
2010 0-0-0 Gabe Cook
2009 0-0-0 Gabe Cook
2008 0-0-0 Gabe Cook
2007 0-0-0 David Stewart
2006 0-0-0 Henry Villegas
2005 0-0-0 Henry Villegas
2004 0-0-0 Henry Villegas
2003 0-0-0 Steve Joseph
2002 0-0-0 Steve Joseph Sectional
2001 0-0-0 Steve Joseph Sectional
2000 0-0-0 Steve Joseph Sectional
1999 0-0-0 Steve Joseph
1998 0-0-0 Steve Joseph
1996 0-0-0 Sectional
1994 0-0-0 Sectional
1992 0-0-0 Tim Foster
1991 0-0-0 Sectional
1988 0-0-0 Sectional
1987 0-0-0 Sectional
1986 0-0-0 Sectional
1983 0-0-0
1982 0-0-0 Abdul-Raheem Ali IHSAA State 2nd, Sectional
1980 0-0-0
1978 0-0-0 Sectional
1977 0-0-0 Sectional
1976 0-0-0 Sectional
1975 0-0-0 Sectional

Past Wrestlers

Josh Howell
  • (c/o 2021)
  • X | Qualifier at 220lbs | X | 6th at 220lbs
Nicholas Casad
  • (c/o 2021)
  • X | X | X | X
Nathan Recknor
  • (c/o 2021)
  • X | X | X | X
Gary Bays
  • (c/o 2020)
  • X | X | X | X
Moses Hamm
  • (c/o 2020)
  • X | X | X | X
Brendan McPike
  • (c/o 2020)
  • X | X | X | Qualifier at 182lbs
Allen Haire
  • (c/o 2020)
  • X | X | X | X
Jaryn Strong
  • (c/o 2020)
  • 7th at 113lbs | 3rd at 113lbs | 3rd at 120lbs | 2nd at 126lbs
JaLouis Holland
  • (c/o 2018)
  • X | X | X | X
Logan Stephenson
  • (c/o 2017)
  • X | X | X | 7th at 106lbs
Keagan Koenig
  • (c/o 2017)
  • X | X | X | X
Abel Rivera
  • (c/o 2017)
  • X | X | X | X
George Reed
  • (c/o 2016)
  • X | X | X | X
David Lewis
  • (c/o 2015)
  • X | X | X | Qualifier at 126lbs
Darin Pemberton
  • (c/o 2015)
  • X | X | X | X
Phalen Montgomery
  • (c/o 2011)
  • X | Qualifier at 145lbs | 5th at 140lbs | 2nd at 140lbs
Tsali Lough
  • (c/o 2011)
  • X | X | X | Qualifier at 152lbs
Joe Fitch
  • (c/o 2003)
  • X | X | Qualifier at 215lbs | X
Rufus Pace
  • (c/o 2003)
  • X | X | Qualifier at 275lbs | X
Dale Griffin
  • (c/o 1999)
  • X | X | X | 2nd at 189lbs
Tim Pomfret
  • (c/o 1992)
  • X | X | X | 7th at 152lbs
Troy Hodges
  • (c/o 1987)
  • X | X | X | Qualifier at 155lbs
Steve LaFrance
  • (c/o 1983)
  • X | X | X | 4th at 185lbs
Martin Troiani
  • (c/o 1982)
  • X | X | X | 1st at 126lbs
John Effner
  • (c/o 1981)
  • X | X | X | X
Charles Troiani
  • (c/o 1980)
  • X | X | X | Qualifier at 132lbs

Top 25 Career Wins

Wrestler(School) Career Record
1. Tsali Lough 123-37
2. Phalen Montgomery 114-14
3. Nate Lommock 110-30
4. Dale Griffin 103-11
5. Josh Howell 94-21
6. Brendan McPike 93-42
7. Logan Stephenson 34-12
8. David Lewis 32-7
9. Joe Fitch 31-6
10. Rufus Pace 26-9
11. John Effner 0-0
12. Darin Pemberton 0-0
13. Keagan Koenig 0-0
14. George Reed 0-0
15. Abel Rivera 0-0
16. Tim Pomfret -
17. Troy Hodges -
18. Charles Troiani -
19. Martin Troiani -
20. Steve LaFrance -
21. JaLouis Holland -
22. Gary Bays -
23. Moses Hamm -
24. Allen Haire -
25. Harrison May -




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.