Jump to content

East Chicago

January 28, 2021


106lbs
Name | School | Grade | Regional State Experience Key Wins and Losses
1
Jeffrey Bailey | River Forest
Junior | Hobart

2020 Qualifier at 106lbs

Win by Pin 1:32 over N. May
Win by Pin :23 over L. Tsirtsis
Win by Decision 6-4 SV-1 over E. Cruz
Win by Major Decision 18-5 over L. Tsirtsis
Win by Pin 2:33 over J. Winsley
Win by Pin 1:50 over J. Winsley
2
Ashton Jackson | LaPorte
Sophomore | Crown Point
Win by Decision 11-5 over E. Tolbert
Win by Decision 3-0 over E. Cruz
Win by Major Decision 18-6 over J. Cortez
Win by Major Decision 9-0 over J. Cortez
Loss by Decision 7-4 to J. May
Win by Pin 5:29 over T. Tishner
Win by Pin 3:49 over D. Maldonado
Loss by Decision 6-2 to A. Bahl
3
Johnny Cortez | Lake Central
Junior | Crown Point

2020 Qualifier at 106lbs

Loss by Major Decision 18-6 to A. Jackson
Win by Decision 6-4 OT over E. Tolbert
Win by Tech Fall 17-2 over D. Maldonado
Loss by Major Decision 9-0 to A. Jackson
Loss by Decision 3-2 to T. Schammert
Loss by Tech Fall 19-4 to A. Bahl
4
Jake Stall | McCutcheon
Junior | Logansport

Win by Pin 3:13 over C. Oliver
5
Dylan Bennett | Penn
Freshman | Penn
Loss by Decision 7-1 to C. Weimer
Win by Decision 5-4 over G. Ruselink
Win by Pin 1:37 over J. Mejia
Loss by Decision 2-1 to X. Chavez
Loss by Major Decision 10-0 to D. Maldonado
Loss by Major Decision 11-3 to X. Chavez
Win by Decision 16-9 over O. Matthews
6
Evan Cruz | Crown Point
Freshman | Crown Point
Loss by Decision 3-0 to A. Jackson
Loss by Decision 3-2 to L. Krueger
Loss by Decision 4-0 to T. Billerman
Win by Decision 6-3 over C. Larocca
Loss by Decision 6-4 SV-1 to J. Bailey
Loss by Major Decision 13-4 to A. Reyes
Loss by Decision 4-2 to H. Demarco
Win by Pin 0:17 over O. Bunton
7
E'Shawn Tolbert | Portage
Freshman | Hobart
Loss by Decision 11-5 to A. Jackson
Loss by Decision 6-4 OT to J. Cortez
Loss by Pin 1:18 to E. Seng
Win by Decision 12-10 over G. Thompson
Win by Pin 4:45 over K. Nowaczyk
Loss by Tech Fall 19-4 to E. Dickey
Loss by Pin 4:48 to H. Demarco
8
Liam Siburcrist | North White
Freshman | Logansport
9
Galvin Shambaugh | Tippecanoe Valley
Sophomore | Penn
10
Lukas Tsirtsis | Munster
Freshman | Hobart
Win by Decision 4-2 over J. Mejia
Loss by Pin :23 to J. Bailey
Loss by Major Decision 18-5 to J. Bailey
11

12
Jaylin Winsley | Calumet
Junior | Hobart
Loss by Pin 2:33 to J. Bailey
Loss by Pin 1:50 to J. Bailey
113lbs
Name | School | Grade | Regional State Experience Key Wins and Losses
1
Anthony Bahl | Crown Point
Sophomore | Crown Point
Loss by Decision 13-12 to N. Lykins
Win by Decision 7-6 over R. Courtney
Win by Major Decision 18-7 over K. Morton
Win by Pin 2:41 over N. May
Win by Tech Fall 19-4 over J. Cortez
Win by Decision 6-3 over D. Graham
Loss by Pin 4:25 to S. Lemley
Win by Decision 6-2 over A. Jackson
2
Trevor Schammert | Hobart
Junior | Hobart

Win by Decision 3-2 over C. Bohn
Win by Decision 5-2 over B. Denton
Win by Decision 3-2 over J. Cortez
3
Hayden Demarco | Chesterton
Freshman | Crown Point
Win by Decision 6-3 over E. Dickey
Loss by Pin 3:35 to L. Miller
Win by Decision 5-2 over B. Denton
Win by Decision 8-2 over D. Ruiz
Loss by Decision 3-1 to R. Courtney
Win by Decision 4-2 over E. Cruz
Win by Pin 4:48 over E. Tolbert
4
Christopher Bohn | Munster
Freshman | Hobart
Loss by Decision 3-2 to T. Schammert
Win by Major Decision 11-0 over J. Schultz
Win by Decision 4-2 over M. Cunningham
5
Bryce Denton | Penn
Freshman | Penn
Loss by Decision 5-2 to T. Schammert
Loss by Decision 5-2 to H. Demarco
Loss by Pin 4:55 to I. Ruble
Loss by Decision 7-4 to Z. Walker
6
Hunter Miller | Wawasee
Sophomore | Penn
Win by Decision 4-2 over T. Curtis
7
Drake Fritz | West Central
Freshman | Logansport
8
David Maldonado | Merrillville
Sophomore | Hobart
Loss by Tech Fall 17-2 to J. Cortez
Win by Major Decision 10-0 over D. Bennett
Loss by Decision 7-2 to D. Driver
Loss by Pin 3:49 to A. Jackson
9
Nathan May | John Glenn
Freshman | Crown Point
Loss by Pin 1:32 to J. Bailey
Loss by Pin 2:41 to A. Bahl
10
Carsyn Williams | Lafayette Jefferson
Junior | Logansport
Loss by Pin 4:09 to C. Oliver
11
Owen Bunton | Portage
Freshman | Hobart
Loss by Pin 0:17 to E. Cruz
12
Mason Stanley | Rensselaer Central
Sophomore | Logansport
Loss by Tech Fall 18-1 to A. Martin
Loss by Major Decision 12-1 to B. Zirkelbach
120lbs
Name | School | Grade | Regional State Experience Key Wins and Losses
1
Sergio Lemley | Chesterton
Sophomore | Crown Point

2020 1st at 113lbs(IL)

Win by Tech Fall 17-2 over S. Vitello
Loss by Decision 8-5 to Z. Seltzer
Win by Tech Fall 22-7 over B. Haines
Win by Major Decision 12-3 over M. Vargo
Win by Major Decision 19-6 over L. Knable
Win by Pin 2:53 over H. Yeager
Win by Pin 4:25 over A. Bahl
2
Logan Frazier | Crown Point
Sophomore | Crown Point

2020 3rd at 113lbs

Win by Pin 2:54 over L. Clement
Loss by Decision 10-3 to Z. Seltzer
3

Win by Pin 1:26 over C. Sailors
Win by Major Decision 9-1 over S. Pratt
Win by Pin 1:36 over C. Sailors
4
Zar Walker | Mishawaka
Freshman | Penn
Win by Decision 5-0 over D. Tom
Loss by Decision 5-2 to J. Puckett
Win by Decision 11-4 over H. Brady
Win by Decision 8-3 over M. Kallamani
Win by Decision 8-6 SV-1 over L. Knable
Win by Major Decision 13-3 over C. Wyss
Win by Decision 5-2 over D. Ruiz
Win by Decision 7-4 over B. Denton
Win by Decision 6-4 SV-1 over L. Clement
Loss by Decision 7-4 to B. Vest
Win by Pin 4:31 over M. Walker
5

2019 Qualifier at 106lbs

Loss by Decision 5-1 to I. Rodriguez
6
Lucas Clement | Merrillville
Sophomore | Hobart
Loss by Pin 2:54 to L. Frazier
Loss by Decision 6-4 SV-1 to Z. Walker
7
Nate Hennessey | Seeger
Senior | Logansport
8
Dylan Tom | Wawasee
Junior | Penn

Win by Decision 4-2 over J. Puckett
Loss by Decision 5-0 to Z. Walker
Loss by Decision 10-3 to E. Reiley
Win by Pin 3:00 over K. McCormack
9
Tristian Vaughn | Harrison (WL)
Senior | Logansport

10
Donovan Ruiz | Hobart
Junior | Hobart
Loss by Decision 5-2 to Z. Walker
Loss by Decision 8-2 to H. Demarco
11
Chase Kasprzak | Lake Central
Freshman | Crown Point
12
Maxx Szucx | South Bend Clay
Senior | Penn
126lbs
Name | School | Grade | Regional State Experience Key Wins and Losses
1
Sam Goin | Crown Point
Sophomore | Crown Point

2020 5th at 106lbs

Loss by Decision 6-2 to L. Wagner
2
Malik Hall | Merrillville
Senior | Hobart

2019 6th at 106lbs
2020 Qualifier at 120lbs

Win by Major Decision 11-1 over L. Teusch
Win by Pin 5:51 over I. Valdez
Loss by Decision 7-4 to A. Torres
Win by Decision 7-5 SV-1 over C. Solomey
Loss by Major Decision 9-1 to J. Coyle
3
Matteo Vargo | Penn
Junior | Penn

2020 1st at 126lbs(SC)
2020 2nd at 120lbs(SC)

Loss by Major Decision 12-3 to S. Lemley
Win by Pin 2:50 over B. Fogarty
Win by Pin 1:31 over B. Sloffer
4
Stefan Vitello | Valparaiso
Junior | Crown Point

2020 Qualifier at 113lbs

Loss by Tech Fall 17-2 to S. Lemley
5
Dominic Smith | Plymouth
Senior | Penn
Loss by Decision 8-2 to N. Olson
Win by Pin :36 over B. Fogarty
Win by Pin over B. Sloffer
Loss by Decision 5-4 UTB to R. Padilla
Win by Pin :56 over M. Walker
6
Caleb Solomey | Kankakee Valley
Sophomore | Crown Point
Win by Decision 5-3 over S. Pratt
7
Brodie Fogarty | Mishawaka
Senior | Penn

Win by Decision 7-4 over J. Graber
Loss by Pin :36 to D. Smith
Win by Pin :32 over K. McCormack
Loss by Pin 1:01 to R. Padilla
Win by Pin 5:21 over D. Lashlee
Loss by Pin 2:50 to M. Vargo
Loss by Pin 1:42 to N. Olson
8
Larz Hughes | Rensselaer Central
Freshman | Logansport
Win by Decision 6-5 over N. Tuttle
Loss by Major Decision 9-0 to J. Brantley
Loss by Pin 4:57 to L. Uhlman
Loss by Pin 3:15 to L. Bertsch
Loss by Major Decision 15-4 to J. Lear
9
Jeremiah Robles | McCutcheon
Senior | Logansport
10
11
Matt Adamczyk | Hebron
Junior | Crown Point

Win by Decision 2-1 over A. Hogan
Loss by Major Decision 9-0 to B. Ison
12
Alexander Hogan | River Forest
Senior | Hobart
Loss by Decision 2-1 to M. Adamczyk
132lbs
Name | School | Grade | Regional State Experience Key Wins and Losses
1
Aidan Torres | Chesterton
Sophomore | Crown Point

2020 6th at 126lbs

Win by Decision 5-1 over K. Montgomery
Win by Pin 3:39 over W. Harper
Win by Pin 3:39 over W. Harper
Win by Pin 5:10 over H. Helson
Win by Tech Fall 23-8 over C. Padilla
Win by Decision 7-4 over M. Hall
Win by Major Decision 8-0 over N. Clouser
Win by Pin 5:29 over L. Deckard
Loss by Decision 9-5 to S. Roberson
Win by Major Decision 20-6 over L. Underwood
Win by Decision 3-1 over C. Solomey
2
Jack Coyle | Portage
Senior | Hobart

2020 6th at 138lbs(IL)
2019 Qualifier at 138lbs(IL)

Win by Pin 5:44 over A. Pejovski
Win by Decision 3-1 over S. Roberson
Loss by Major Decision 16-3 to A. Freeman
Win by Pin 1:23 over D. Willis
Loss by Pin :59 to J. Mendez
Win by Major Decision 9-1 over M. Hall
Win by Major Decision 11-3 over E. Contreras
3
Stephen Roberson | Crown Point
Senior | Crown Point

2019 7th at 106lbs
2020 5th at 126lbs

Loss by Decision 3-1 to J. Coyle
Loss by Decision 6-4 to K. Montgomery
Win by Pin 1:35 over L. Underwood
Win by Tech Fall 22-7 over L. Gonzalez
Win by Decision 9-5 over A. Torres
4
Cole Solomey | Kankakee Valley
Junior | Crown Point

2020 7th at 120lbs

Loss by Decision 7-5 SV-1 to M. Hall
Loss by Decision 3-1 to A. Torres
5
Aleksandar Pejovski | Merrillville
Senior | Hobart
Loss by Pin 5:44 to J. Coyle
Win by Decision 11-9 over H. Helson
Loss by Major Decision 9-1 to H. Harreld
Loss by Pin 3:13 to A. Sinkovics
6
Wesley Harper | Penn
Freshman | Penn
Win by Decision 9-3 over I. Valdez
Loss by Pin 3:39 to A. Torres
Win by Decision 5-4 over D. Litchfield
Loss by Pin 3:39 to A. Torres
Win by Decision 10-8 over C. Cecil
7
Jordan Lear | West Lafayette
Sophomore | Logansport
Win by Major Decision 15-4 over L. Hughes
8
Lakin Webb | Rensselaer Central
Junior | Logansport
Win by Pin 2:21 over G. Cook
Loss by Decision 6-1 to D. Stroud
Win by Pin 4:48 over W. Corkwell
Win by Tech Fall 16-1 over C. Lupfer
Win by Pin Fall over A. Kline
Win by Pin 5:10 over J. Ayres
9
Isaac Valdez | Mishawaka
Sophomore | Penn
Win by Decision 4-3 over L. Stuckman
Win by Decision 9-3 over C. Ruemler
Win by Major Decision 19-7 over L. Teusch
Loss by Decision 9-3 to W. Harper
Loss by Decision 10-4 to C. Ruemler
Win by Pin 1:01 over L. Stuckman
Loss by Pin 5:51 to M. Hall
Win by Decision 5-0 over B. McMillen
Loss by Decision 7-3 to C. Cecil
10
Nova Tuttle | Harrison (WL)
Senior | Logansport

Loss by Decision 6-5 to L. Hughes
11
Hunter Helson | Lake Central
Junior | Crown Point
Loss by Decision 11-9 to A. Pejovski
Loss by Pin 5:10 to A. Torres
12
Nate Derifield | Plymouth
Junior | Penn
138lbs
Name | School | Grade | Regional State Experience Key Wins and Losses
1
Jesse Mendez | Crown Point
Junior | Crown Point

2019 1st at 126lbs
2020 1st at 132lbs

Win by Pin 1:39 over B. Conrad
Win by Pin :59 over J. Coyle
Win by Pin :30 over E. Contreras
Win by Pin 2:44 over D. Duncan
Win by Pin 1:15 over C. Cecil
2
Jace Alexander | Wawasee
Senior | Penn

2018 Qualifier at 106lbs
2019 6th at 120lbs
2020 Qualifier at 126lbs

Win by Pin :54 over L. Hooley
Win by Major Decision 14-4 over A. Ross
Win by Pin :50 over W. Wells
3
Bradley Conrad | Portage
Senior | Hobart

2020 Qualifier at 132lbs

Loss by Pin 1:39 to J. Mendez
Loss by Decision 5-1 to K. Glithero
Loss by Decision 9-4 to C. Newman
Win by Pin 1:22 over A. Gunn
Loss by Decision 7-4 to C. Goodwin
Win by Decision 6-0 over J. Barger
4
Andrew Sinkovics | Mishawaka
Senior | Penn
Loss by Decision 2-1 to L. Hooley
Win by Major Decision 13-0 over A. Ross
Win by Pin 1:57 over J. Gilbert
Win by Decision 11-4 over E. Jeffery
Loss by Major Decision 10-1 to G. Alstott
Win by Major Decision over T. Triana
Win by Pin 3:13 over A. Pejovski
Win by Decision 11-4 over A. McLaren
Loss by Decision 14-8 to H. Harreld
Win by Decision 9-3 over A. Ross
5
Ethan Contreras | Chesterton
Senior | Crown Point
Loss by Decision 7-2 to L. Gonzalez
Loss by Pin :32 to C. Roberts
Loss by Major Decision 15-4 to G. Garcia
Win by Major Decision 13-4 over D. Begely
Loss by Tech Fall 23-8 to G. Alstott
Loss by Pin :30 to J. Mendez
Loss by Major Decision 11-3 to J. Coyle
6
Cameron Williams | Merrillville
Senior | Hobart
Loss by Tech Fall 17-2 5:05 to A. Cornejo
7
Dylan Baumgartner | Lafayette Jefferson
Senior | Logansport
Loss by Major Decision 14-4 to K. Carter
8
Dylan Nugent | River Forest
Junior | Hobart
Win by Pin over T. Triana
9
Kyle Carter | Rensselaer Central
Senior | Logansport
Win by Major Decision 14-4 over D. Baumgartner
Win by Pin 4:29 over M. Betz
Loss by Decision 3-0 to E. Burlingame
10
Andrew Ross | Warsaw
Junior | Penn
Loss by Major Decision 13-0 to A. Sinkovics
Loss by Major Decision 14-4 to J. Alexander
Loss by Decision 9-3 to A. Sinkovics
Loss by Major Decision 10-0 to L. Hooley
11
Jackson Ayres | Carroll (Flora)
Junior | Logansport
Loss by Pin 5:10 to L. Webb
12
Conner Johnson | Hobart
Senior | Hobart
Win by Pin 3:00 over W. Earls
Loss by Decision 11-6 to C. Powell
Loss by Decision 6-5 to E. Fitch
Loss by Decision 10-3 to E. Fitch
Loss by Decision 11-10 to K. Armstrong
145lbs
Name | School | Grade | Regional State Experience Key Wins and Losses
1
Cody Goodwin | Crown Point
Sophomore | Crown Point
Win by Pin 1:31 over A. Cornejo
Win by Decision 3-0 over B. McKivitz
Loss by Decision 3-1 to H. Watson
Win by Decision 7-4 over B. Conrad
Win by Decision 10-6 over E. Kaiser
Win by Pin 1:43 over H. Harreld
2
Ethan Kaiser | Chesterton
Senior | Crown Point

2020 Qualifier at 138lbs

Win by Pin 1:18 over J. Braun
Loss by Pin 1:21 to J. Reynolds
Loss by Decision TB-1 7-6 to B. Garcia
Win by Pin 2:31 over J. Smith
Win by Pin 3:06 over W. Earls
Loss by Major Decision 9-1 to H. Watson
Win by Decision 10-6 over H. May
Loss by Decision 10-6 to C. Goodwin
3
Alex Cornejo | Portage
Senior | Hobart
Loss by Pin 1:31 to C. Goodwin
Win by Tech Fall 17-2 5:05 over C. Williams
Loss by Pin 1:05 to O. Cruz
Win by Major Decision 12-3 over T. Span
4
Cameron Powell | Mishawaka
Junior | Penn
Win by Decision 11-6 over C. Johnson
Win by Decision 5-2 over G. Malone
Loss by Major Decision 17-9 to C. Watts
Win by Pin 1:57 over W. Wells
Win by Decision 4-3 over J. Barger
Loss by Decision 5-1 to H. May
5
Matt Bayley | Harrison (WL)
Senior | Logansport
Loss by Decision 6-3 to H. Shepherd
6
Braden Nuest | West Central
Senior | Logansport

Loss by Pin to J. Otte
7
Kenneth Bisping | Lowell
Freshman | Crown Point
8
Gavin Malone | Wawasee
Sophomore | Penn
Loss by Decision 5-2 to C. Powell
Loss by Pin 1:10 to E. Chacon
9
Gunnar Krause | Knox
Junior | Crown Point
10
Trevor Triana | Hobart
Sophomore | Hobart

2020 Qualifier at 106lbs

Loss by Pin :56 to D. Ruhlman
Win by Decision 13-7 over D. Begely
Loss by Pin 2:37 to K. Glithero
Loss by Major Decision to A. Sinkovics
Loss by Pin to D. Nugent
11
Will Earls | Hammond Gavit
Junior | Hobart

Loss by Pin 3:00 to C. Johnson
Loss by Pin 3:06 to E. Kaiser
Loss by Pin 0:00 to T. Tillema
12
Kaden Armstrong | Calumet
Junior | Hobart
Loss by Pin 1:40 to M. Naselroad
Loss by Pin 5:56 to T. Abbott
Win by Decision 11-10 over C. Johnson
152lbs
Name | School | Grade | Regional State Experience Key Wins and Losses
1
Javen Estrada | Crown Point
Senior | Crown Point

2020 8th at 138lbs(IL)

2019 Qualifier at 126lbs(IL)

Win by Decision :56 over C. Carter
Win by Major Decision 15-5 over A. Pollitt
Loss by Pin 5:51 to M. Koontz
Win by Decision 15-8 over T. Williams
Win by Pin 3:12 over T. Morrisett
Win by Pin :36 over T. Herring
Win by Pin 5:03 over B. Ellis
2
Brock Ellis | Chesterton
Senior | Crown Point

2018 Qualifier at 145lbs
2019 4th at 152lbs
2020 5th at 145lbs

Win by Major Decision 14-6 over A. Pollitt
Win by Pin 2:26 over G. Bragg
Win by Pin 3:22 over I. Ponce
Loss by Decision 5-1 to R. Rust
Loss by Decision 3-1 to J. Conway
Loss by Pin 5:03 to J. Estrada
3

Win by Decision 8-3 over G. Mallery
Loss by Pin :33 to N. Swango
4
Aidan Pollitt | Valparaiso
Senior | Crown Point
Win by Pin 6:54 over T. Anderson
Loss by Major Decision 15-5 to J. Estrada
Loss by Major Decision 14-6 to B. Ellis
5
Keegan Adams | West Lafayette
Senior | Logansport
6
Isaiah Ponce | Lake Central
Senior | Crown Point

2020 Qualifier at 132lbs

Win by Decision 15-12 over C. Carter
Loss by Decision 9-6 to T. Anderson
Loss by Pin 3:22 to B. Ellis
7
Tristen Hood | Harrison (WL)
Junior | Logansport
8
Trae Anderson | LaPorte
Senior | Crown Point
Loss by Pin 6:54 to A. Pollitt
Win by Decision 9-6 over I. Ponce
Win by Decision 3-1 over H. Shepherd
Loss by Major Decision 13-1 to K. Lone
Loss by Pin 2:41 to O. Cruz
9
Caleb Carter | Merrillville
Sophomore | Hobart
Loss by Decision 15-12 to I. Ponce
Loss by Decision :56 to J. Estrada
Win by Decision 4-2 over K. Mabie
10
Elijah Cox | Triton
Sophomore | Penn
11
Keagen Mabie | Mishawaka
Junior | Penn
Win by Decision 5-4 over C. Leech
Loss by Pin 4:55 to J. Conway
Loss by Decision 14-10 to N. McCann
Loss by Decision 4-2 to C. Carter
Loss by Decision 7-2 to L. Penola
12
Gavin Miller | Hobart
Sophomore | Hobart
160lbs
Name | School | Grade | Regional State Experience Key Wins and Losses
1
Orlando Cruz | Crown Point
Sophomore | Crown Point

2020 Qualifier at 145lbs

Win by Tech Fall 19-4 over J. Salary
Loss by Decision 3-0 to K. Law
Win by Decision 8-3 over N. Cicciarelli
Win by Pin 1:05 over A. Cornejo
Loss by Decision 5-3 to A. Wilson
Win by Decision 7-2 over C. Johnson
Win by Decision 3-0 over S. Bates
Win by Decision 4-0 over K. Keith
Win by Pin 2:41 over T. Anderson
2
Tyler Turley | Hobart
Senior | Hobart

2020 6th at 152lbs

Win by Decision 5-1 over C. Chavez
Loss by Pin 5:42 to B. Bolin
3
Aaron Steenbeke | Penn
Sophomore | Penn

2020 Qualifier at 160lbs

Win by Decision 10-8 SV-1 over K. Cope
Win by Pin 2:51 over B. Bolin
Win by Pin 1:48 over I. Friedt
Win by Decision 5-4 over C. Chavez
Loss by Pin 5:25 to S. Bates
Win by Major Decision 11-3 over C. Chavez
Win by Major Decision 12-0 over J. Fletcher
4
Jamaal Salary | LaPorte
Senior | Crown Point
Loss by Tech Fall 19-4 to O. Cruz
Loss by Decision 6-2 to R. Sheets
Loss by Decision 8-4 to N. Tattini
5
6
Conner Fritz | West Central
Senior | Logansport
7
Sam Robinson | Faith Christian
Freshman | Logansport
8
Conner Cervantes | Griffith
Sophomore | Hobart
9
Brandon Bolin | Chesterton
Senior | Crown Point

Loss by Major Decision 8-0 to A. Wilson
Loss by Major Decision 15-3 to T. Conley
Loss by Decision 6-1 to N. Cicciarelli
Loss by Pin 2:51 to A. Steenbeke
Win by Pin 5:42 over T. Turley
Loss by Decision 4-2 to B. Emerine
Loss by Major Decision 21-9 to N. Tattini
Win by Decision 4-2 over T. Herring
10
Taijon Span | Merrillville
Junior | Hobart
Loss by Major Decision 12-3 to A. Cornejo
11
Christian Chavez | Mishawaka
Sophomore | Penn
Loss by Pin 3:56 to B. Pittman
Loss by Decision 7-0 to L. Buchanan
Loss by Pin 4:24 to T. Fuqua
Loss by Pin :28 to B. Emerine
Loss by Decision 5-1 to T. Turley
Loss by Decision 5-4 to A. Steenbeke
Loss by Decision 9-6 to S. Bates
Loss by Major Decision 11-3 to A. Steenbeke
Win by Decision 9-8 over J. Fletcher
Loss by Decision 10-4 to K. Lone
Loss by Decision 14-11 to E. Hilger
Loss by Pin 5:16 to E. Johnson
Win by Decision 3-2 over B. Pittman
12
Carlos Perez-Xochipa | Harrison (WL)
Sophomore | Logansport
170lbs
Name | School | Grade | Regional State Experience Key Wins and Losses
1
Pate Eastin | Penn
Senior | Penn

2020 3rd at 160lbs(IL)

2019 Qualifier at 145lbs(IL)

Win by Decision 8-2 over C. Lundy
Win by Decision 3-2 TB-1 over L. Buchanan
Win by Pin 1:57 over T. Fender
Win by Decision 7-3 over C. McGinnis
Win by Pin 1:25 over C. Johnson
Win by Pin 2:47 over A. Mowery
Win by Decision 3-2 over C. Timmerman
Win by Decision 7-2 over V. McDonald
Win by Decision 5-3 over C. Lundy
2
Jacob Simpson | Hobart
Junior | Hobart

Win by Decision 1-0 over A. Sneed
Win by Major Decision 8-0 over C. Timmerman
Win by Decision 5-1 over C. Johnson
Win by Decision 8-2 over J. Herrera
Win by Decision 4-2 over J. Herrera
3
Aiden Sneed | Kankakee Valley
Senior | Crown Point

Loss by Decision 12-6 to J. Linky
Loss by Decision 1-0 to J. Simpson
Loss by Decision 5-4 to C. Johnson
4
Spencer Phillips | McCutcheon
Senior | Logansport

5
Nick Tattini | Crown Point
Junior | Crown Point

2020 Qualifier at 138lbs

Win by Major Decision 10-2 over D. Kwiatkowski
Loss by Major Decision 9-1 to S. Morrill
Loss by Decision 6-5 to J. Dale
Loss by Decision 5-1 to B. Porter
Win by Decision 6-3 over G. Ison
Loss by Major Decision 17-5 to U. Urasky
Win by Major Decision 21-9 over B. Bolin
Loss by Major Decision 13-4 to V. McDonald
Win by Decision 8-4 over J. Salary
6
Cade Johnson | Chesterton
Senior | Crown Point
Win by Pin 4:51 over D. Kwiatkowski
Win by Decision 9-2 over J. Linky
Loss by Decision 13-11 to U. Urasky
Loss by Decision 4-2 to G. Ison
Loss by Pin 1:25 to P. Eastin
Loss by Decision 5-1 to J. Simpson
Loss by Pin 3:03 to C. Khawaja
Loss by Decision 7-2 to O. Cruz
Win by Decision 5-4 over A. Sneed
7
Jacob Linky | Warsaw
Senior | Penn

2020 Qualifier at 160lbs

Win by Decision 12-6 over A. Sneed
Loss by Decision 9-2 to C. Johnson
8
Jesse Herrera | Highland
Junior | Hobart
Loss by Decision 8-2 to J. Simpson
Loss by Decision 4-2 to J. Simpson
9
Dylan Kwiatkowski | Valparaiso
Junior | Crown Point
Loss by Major Decision 10-2 to N. Tattini
Loss by Pin 4:51 to C. Johnson
10
11
Elijah Duranleau | North Newton
Senior | Logansport
12
Joshua Tuggle | Merrillville
Junior | Hobart
182lbs
Name | School | Grade | Regional State Experience Key Wins and Losses
1
Gavin Layman | Chesterton
Senior | Crown Point

2020 Qualifier at 170lbs

Win by Pin 3:26 over B. Estepp
Win by Decision 5-0 over J. Parker
Win by Pin 2:41 over M. DeGrado
Win by Major Decision 12-3 over B. Crump
Win by Decision 6-2 over S. Willems
2
Cody Timmerman | Mishawaka
Senior | Penn

2020 Qualifier at 170lbs

Win by Decision 3-0 over B. Estepp
Win by Decision 4-0 over A. Lockwood
Win by Decision 13-6 over J. Ward
Loss by Major Decision 8-0 to J. Simpson
Loss by Decision 3-2 to P. Eastin
Win by Pin 4:58 over S. Martin
Win by Decision 8-4 over B. Estepp
3
Jaden Browder | LaPorte
Senior | Crown Point
Win by Pin Pin @ 2:42 over S. Willems
Win by Major Decision 11-2 over J. Sues
Loss by Decision 10-5 to J. Sues
4
Colin Kwiatkowski | Valparaiso
Senior | Crown Point

2019 Qualifier at 170lbs
2020 Qualifier at 182lbs

5
Dawd Saleh | South Bend Riley
Senior | Penn
6
Noah Stenberg | West Lafayette
Senior | Logansport
7
Jake Sues | Lake Central
Junior | Crown Point

Loss by Major Decision 11-2 to J. Browder
Win by Decision 10-5 over J. Browder
Win by Pin 2:15 over J. Hubbard
8
Jacob Stepek | Hammond Gavit
Sophomore | Hobart
Loss by Pin 4:25 to J. Hubbard
Win by Major Decision 10-2 over J. Hubbard
9
Brandon Estepp | Warsaw
Senior | Penn

Loss by Decision 3-0 to C. Timmerman
Loss by Pin 3:26 to G. Layman
Loss by Decision 8-4 to C. Timmerman
10
Joshua Hubbard | Highland
Freshman | Hobart
Win by Pin 4:25 over J. Stepek
Loss by Pin 2:15 to J. Sues
Loss by Major Decision 10-2 to J. Stepek
11
Jason Tankersley | Winamac
Senior | Logansport

12
Paul Dewitt | LaVille
Sophomore | Penn
195lbs
Name | School | Grade | Regional State Experience Key Wins and Losses
1
Eli Pack | Culver Academies
Senior | Penn

2020 4th at 195lbs

2
Juan Grange | Penn
Junior | Penn

2020 Qualifier at 182lbs(TX)

Win by Decision 8-3 over T. Hunter
Win by Pin 3:16 over D. Merriman
Win by Pin 5:54 over M. Lepper
Win by Pin 5:58 over G. Demarco
Win by Pin 5:34 over G. Sandefur
Win by Pin 1:22 over G. Arvin
Win by Pin 1:39 over J. Thomas
Win by Decision 8-4 over L. Fowler
3
Connor Barket | West Lafayette
Junior | Logansport

2020 Qualifier at 182lbs

Win by Pin 1:12 over M. Norman
Win by Tech Fall 19-4 over T. Gregory
4
Gage Demarco | Chesterton
Junior | Crown Point

2020 Qualifier at 195lbs

Loss by Pin 5:58 to J. Grange
Win by Pin 2:28 over R. Novak
Win by Decision 9-3 over B. Babcock
Win by Pin 2:15 over H. Lewter
Win by Pin 1:33 over P. Clark
5 Loss by Major Decision 12-4 to T. Hunter
Loss by Decision 10-5 to T. Hunter
6
Travis Gregory | Harrison (WL)
Senior | Logansport
Loss by Tech Fall 19-4 to C. Barket
7
Daeveon Cheeks | Lafayette Jefferson
Sophomore | Logansport
8
Trevor Hoffman | Hebron
Junior | Crown Point
9
Kaleb Paceley | River Forest
Junior | Hobart
10
Milton Lenior | Hammond Gavit
Junior | Hobart
11
Will Clark | Crown Point
Freshman | Crown Point
Win by Pin 3:53 over Z. Garcia
Loss by Decision 5-4 to J. Schrader
12
Garrett Sandefur | Mishawaka
Senior | Penn

Loss by Pin 2:36 to I. Khaoucha
Loss by Major Decision 17-0 to H. Eason
Loss by Decision 2:49 to W. Willman
Loss by Pin 5:34 to J. Grange
220lbs
Name | School | Grade | Regional State Experience Key Wins and Losses
1
Evan Bates | Chesterton
Senior | Crown Point

2019 3rd at 182lbs
2020 1st at 220lbs

Win by Decision 6-2 over D. Guhl
Win by Decision 10-3 over I. Street
Win by Pin over P. Kendall
Win by Pin 2:30 over S. Garcia
Win by Pin 1:05 over O. Green
Win by Pin 1:56 over J. Ruess
Win by Pin 1:06 over T. White
2
Jason Streck | Merrillville
Senior | Hobart

2019 Qualifier at 170lbs
2020 Qualifier at 220lbs

Win by Decision 4-1 over M. Platonov
Win by Pin 2:13 over J. Binder
Win by Pin 4:00 over B. Donati
Win by Major Decision 12-0 over B. Herr
Win by Decision 4-3 over C. Hill
3
Jacob Raub | Lafayette Jefferson
Senior | Logansport

Win by Major Decision 11-3 over L. Lee
4 Win by Decision 1-0 over B. Beck
5
Hayden Lewter | Hammond Gavit
Junior | Hobart
Loss by Pin 2:15 to G. Demarco
6
Peyton Kendall | Penn
Sophomore | Penn
Loss by Decision 3-0 to R. Samuels
Win by Decision 9-6 over S. VanWagner
Loss by Decision 10-5 to K. Bills
Loss by Pin to E. Bates
Win by Pin 1:13 over J. Thomas
Loss by Decision 6-3 to D. Guhl
Loss by Decision 4-2 to J. Sommer
7
Ethyn Silver | River Forest
Junior | Hobart
Win by Decision 5-4 over P. Clark
8
Ilan Licona | Delphi
Senior | Logansport
9
Paul Clark | Crown Point
Freshman | Crown Point
Win by Decision 6-4 SV-1 over T. White
Loss by Decision 3-1 to T. Morrill
Loss by Pin :42 to J. McClure
Loss by Decision 5-4 to E. Silver
Loss by Decision 6-3 to D. Guhl
Win by Pin 1:19 over T. White
Loss by Pin 1:33 to G. Demarco
10
Michael DeGrado | Lake Central
Junior | Crown Point
Win by Decision 2-0 over T. White
Loss by Pin 2:41 to G. Layman
11
Trey White | Portage
Junior | Hobart
Loss by Decision 6-4 SV-1 to P. Clark
Loss by Decision 2-0 to M. DeGrado
Loss by Decision 2-0 to K. Farmer
Loss by Decision 5-3 to B. Kepler
Loss by Pin 1:19 to P. Clark
Loss by Pin 3:38 to D. Guhl
Loss by Decision 3:31 to Z. Garcia
Loss by Pin 1:06 to E. Bates
12
Jalen Thomas | Mishawaka
Junior | Penn
Loss by Major Decision 16-2 to I. Benjamin
Win by Pin 1:19 over S. VanWagner
Loss by Pin 1:13 to P. Kendall
Loss by Pin 1:39 to J. Grange
Loss by Decision 8-5 to D. Arvin
Loss by Decision 5-4 to I. Benjamin
285lbs
Name | School | Grade | Regional State Experience Key Wins and Losses
1
Hunter Whitenack | New Prairie
Junior | Crown Point
Win by Pin 1:21 over S. Bueno
Win by Pin 1:59 over B. Donati
Win by Pin 2:42 over H. Slusher
Win by Pin 1:22 over Z. Christianson
Win by Pin :30 over J. Sommer
Win by Pin :45 over E. Decker
2
Mariere Omonode | West Lafayette
Junior | Logansport
3
Kayden Sowders | Lafayette Jefferson
Senior | Logansport

4
Edgar Decker | Hammond Gavit
Sophomore | Hobart
Loss by Pin :45 to H. Whitenack
5
Sergio Bueno | South Bend Riley
Senior | Penn
Win by Pin 1:26 over B. Donati
Loss by Pin 1:21 to H. Whitenack
Win by Pin :18 over J. Sommer
Loss by Pin 2:38 to M. Fishback
6
Jonathan Mollencupp | Wheeler
Senior | Crown Point
Loss by Decision 5-0 to L. Jones
7
Theodore Sparks | Merrillville
Junior | Hobart
Win by Decision 5-3 over S. Garcia
Win by Decision 6-4 over C. Hill
8
Jack Ruess | Crown Point
Sophomore | Crown Point
Win by Decision over S. Garcia
Loss by Major Decision 10-1 to C. Hill
Loss by Decision 4-0 to J. Johnson
Loss by Pin 1:56 to E. Bates
9
Corey Hill | Portage
Junior | Hobart
Loss by Decision 6-4 to T. Sparks
Win by Pin 5:41 over C. Heuring
Win by Major Decision 10-1 over J. Ruess
Win by Pin 5:22 over L. Fowler
Loss by Decision 4-3 to J. Streck
10
Brock Donati | Penn
Senior | Penn
Win by Pin :59 over J. Sommer
Loss by Pin 1:26 to S. Bueno
Loss by Decision 5-2 to R. Muncie
Loss by Pin 1:59 to H. Whitenack
Win by Pin 3:07 over J. Binder
Loss by Pin 3:01 to J. Binder
Loss by Decision 4-2 to M. Platonov
Loss by Pin 4:00 to J. Streck
11
Matt Barry | North Newton
Senior | Logansport
12
Robert Garrett | Calumet
Senior | Hobart



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.