Jump to content


Culver Academies Eagles

  • Record

    0-11
  • Conference

    None
  • Class

    2A

Dual Results

*Click date for details

Tournament Results

Team Schedule

Date/Time Event
Nov 21 03:00 pm Tournament: Oracle Invitational at Delphi (2)
2 of 18

Plymouth Sectional

Record vs. sectional teams

School Record
Warsaw 17-4 (5-0)
Tippecanoe Valley 18-5 (1-1)
Wawasee 14-5 (0-1)
Plymouth 13-7 (1-1)
LaVille 19-11 (3-0)
Bremen 10-11 (1-2)
Culver Academies 0-11 (0-2)
Culver Community 0-9 (0-3)
Triton 0-3 (0-1)

Season History

Year W-L-T Coach

Past Wrestlers

Andrew Donahue (c/o 2022)
182lbs 2nd | X

Brennen Cernus (c/o 2022)
106lbs 1st | X

Manzona Bryant (c/o 2020)
132lbs 6th | 132lbs 3rd | X | X

Ryan Tompos (c/o 2020)
X | X | X | X

Trey Finnearty (c/o 2020)
106lbs 8th | X | 120lbs 8th | X

Dante Dalmaso (c/o 2019)
X | X | X | X

Jacob Trefren (c/o 2019)
X | X | X | X

Jacob Trefarn (c/o 2019)
X | X | X | X

Adam Davis (c/o 2018)
X | 120lbs Qualifier | X | 138lbs 6th

Aaron Brooke (c/o 2018)
X | X | X | X

Michael Boland (c/o 2018)
X | X | X | X

Robert White (c/o 2017)
X | X | X | X

Simon Grifith (c/o 2016)
X | X | X | X

Simon Griffith (c/o 2016)
X | X | X | X

Noah Trevino (c/o 2015)
X | X | X | X

Edmond Hogan (c/o 2014)
X | X | X | 160lbs Qualifier

Kayla Miracle (c/o 2014)
X | 106lbs Qualifier | X | X

Anthony McHugh (c/o 2013)
X | 119lbs Qualifier | 132lbs Qualifier | 138lbs 5th

Daniel Young (c/o 2009)
X | X | 130lbs 3rd | 145lbs 1st

Branden James (c/o 2008)
X | X | 160lbs 4th | 171lbs 8th

Garrett James (c/o 2007)
X | X | X | 145lbs 6th

Joshua Goodwin (c/o 2001)
119lbs 8th | X | X | X

Andy Lausier (c/o 1996)
X | X | X | 189lbs Qualifier

Durrell Kimbrough (c/o 1992)
X | X | X | HWT Qualifier

Bill O'Brien (c/o 1990)
X | X | X | 189lbs Qualifier

Vince Crum (c/o 1990)
X | X | 171lbs 5th | 171lbs 6th

Dennis Tragesser (c/o 1988)
X | 105lbs Qualifier | X | 125lbs Qualifier

Ed Nowlin (c/o 1987)
X | 105lbs Qualifier | 112lbs 2nd | X

Andy Wittekind (c/o 1984)
X | X | 119lbs Qualifier | X

Martin Javier (c/o 1984)
X | X | X | 145lbs Qualifier

John Runkle (c/o 1983)
X | 98lbs Qualifier | X | 126lbs Qualifier

Dan Pippenger (c/o 1982)
X | X | X | 112lbs Qualifier

Bill Kime (c/o 1980)
X | X | X | HWT 4th

Pat Wittekind (c/o 1980)
X | X | X | 126lbs Qualifier

Steve Wittekind (c/o 1980)
X | X | X | 105lbs Qualifier

Andy Robinson (c/o 1979)
X | X | X | 126lbs 4th

Mike Jackson (c/o 1979)
X | X | X | 132lbs Qualifier

Brad Robinson (c/o 1977)
X | X | X | 126lbs 3rd

Top 25 Career Wins

Wrestler(School) Career Record
1. Anthony McHugh 129-11
2. Eli Pack 95-19
3. Daniel Young 93-6
4. Garrett James 93-10
5. Branden James 92-9
6. Michael Boland 73-26
7. Kayla Miracle 42-6
8. Andrew Donahue 39-3
9. Adam Davis 38-9
10. Brennen Cernus 38-2
11. Manzona Bryant 35-4
12. Noah Trevino 28-12
13. Edmond Hogan 26-7
14. Simon Grifith 0-0
15. Simon Griffith 0-0
16. Joshua Goodwin -
17. Andy Lausier -
18. Bill O'Brien -
19. Durrell Kimbrough -
20. Vince Crum -
21. Dennis Tragesser -
22. Ed Nowlin -
23. Andy Robinson -
24. Andy Wittekind -
25. Bill Kime -

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.