Jump to content

Wawasee
Warriors

2A #9
Team Info
Record
Overall: 14-6
Conference: 6-1
Sectional: 2-0
vs. 4A: 2-1
vs. 3A: 5-1
vs. 2A: 4-4
vs. 1A: 1-0
Girls: 0-0

Address:
1 Warrior Path Bldg. 1 Syracuse, IN 46567
*Click for directions
Enrollment: 939
State: Indiana
Class: 2A
Conference: Northern Lakes
Colors: Forest Green and Old Gold

Coaching Staff
Head Coach: Frank Bumgardner
Assistant Coaches:

State Series Sectional: Plymouth
Regional: Penn
Semi-State: East Chicago
Boys Schedule
Click here to add an event
Date/Time Opponent
Nov 18
11:30 pm
at Bellmont (1) Loss 36-34
Nov 26
02:00 pm
Wawasee November Duals(2)
at Wawasee
vs. Warsaw Win 61-18
vs. North Miami Win 53-19
No Details
Dec 01
11:30 pm
vs. East Noble (1) Win 42-36
Dec 03
02:00 pm
Hutch Memorial Duals(2)
at Warsaw
vs. Elkhart Loss 38-32
No Details
vs. Purdue Polytechnic Win 66-15
No Details
vs. Fort Wayne Northrop Win 71-12
vs. Penn Win 49-27
No Details
vs. Fort Wayne Concordia Win 64-12
Dec 08
11:45 pm
at Goshen (1) Win 58-15
Dec 17
02:00 pm
Wawasee December Super Dual(2)
at Wawasee
vs. Angola Loss 42-38
vs. Norwell Loss 42-36
vs. Northridge Win 38-34
vs. Plymouth Win 48-27
Dec 21
11:45 pm
vs. Concord (1) Win 60-21
No Details
Dec 29
02:00 pm
Al Smith Invitational(2)
at Mishawaka
Bracket Link
16th Place
Jan 05
11:45 pm
at NorthWood (1) Win 46-32
No Details
Jan 07
02:00 pm
IHSWCA Team State 2A(2)
at Jay County
Bracket Link
vs. Rensselaer Central Loss 36-32
vs. Heritage Hills Win 32-27
vs. Owen Valley Win 45-33
Jan 11
11:45 pm
vs. Mishawaka (1) Loss 54-18
Jan 14
02:00 pm
Northern Lakes Conference(2)
at Wawasee
Bracket Link
2nd Place
Jan 28
02:00 pm
6. IHSAA Sectional at Plymouth(0)
at Plymouth
Bracket Link
Add Result
Feb 04
02:30 pm
3. IHSAA Regional at Penn(0)
at Penn
Bracket Link
Add Result
Feb 11
03:00 pm
1. IHSAA Semi-State at East Chicago(0)
at East Chicago Central
Bracket Link
Add Result
18 of 18



Girls Schedule
Click here to add an event
Date/Time Opponent
Nov 12
02:00 pm
EN Girls Invite(0)
at East Noble
13th Place
Nov 19
09:00 am
Rochester Girls Invitational(2)
at Rochester
Add Result
Dec 28
02:00 pm
Sarah Hildebrandt Invitational(0)
at Penn
Add Result

Boys Roster

Kaleb Salazar
  • c/o 2024
  • 106lbs
Noah Wolf
  • c/o 2024
  • 113lbs
Cameron Senter
  • c/o 2026
  • 113lbs
Luke Stuckman
  • c/o 2026
  • 120lbs
Colten Sutton
  • c/o 2024
  • 126lbs
Titus Taylor
  • c/o 2024
  • 132lbs
Logan Stuckman
  • c/o 2023
  • 138lbs
Ethan Rodriguez
  • c/o 2025
  • 145lbs
Hunter Miller
  • c/o 2023
  • 152lbs
Gavin Malone
  • c/o 2023
  • 170lbs
Cameron Zimmerman
  • c/o 2023
  • 182lbs
Donovan Blair
  • c/o 2024
  • 195lbs

Girls Roster

Brooke Catron
  • (c/o 2024)
  • 145lbs
Kenidi Nine
  • (c/o 2024)
  • 145lbs
Alexandra Garcia
  • (c/o 2024)
  • 160lbs

Plymouth Sectional

Record vs. sectional teams

School Record
Warsaw 18-5 (1-1)
Wawasee 14-6 (2-0)
LaVille 17-8 (3-0)
Plymouth 7-8 (0-2)
Bremen 5-7 (0-1)
Culver Academies 1-7 (0-0)
Tippecanoe Valley 1-9 (1-0)
Triton 1-9 (0-1)
Culver Community 0-9 (0-2)

Northern Lakes

Record vs. conference teams

School Record
Mishawaka 8-0
Wawasee 6-1
Warsaw 5-4
Goshen 4-4
Northridge 3-3
Plymouth 2-4
NorthWood 1-6
Elkhart Memorial 0-0
Concord 0-7

Title History

Sectional (25): 1977, 1978, 1979, 1983, 1984, 1985, 1986, 1987, 1989, 1992, 1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2002, 2010, 2018, 2019, 2020, 2021, 2023
Regional (6): 1978, 1983, 1984, 1992, 1997, 1998
SemiState (1): 1997

Season History

Click here to add an team history

Year W-L-T Coach Titles
2023 14-6-0 Frank Bumgardner Sectional, IHSWCA 2A Team State Qualifier
2022 14-4-0 Frank Bumgardner IHSWCA 2A Team State 4th
2021 7-9-0 Frank Bumgardner IHSWCA 2A Team State Qualifier, Sectional
2020 14-5-0 Frank Bumgardner Sectional, IHSWCA 2A Team State Qualifier
2019 14-4-0 Frank Bumgardner Sectional, IHSWCA 2A Team State 2nd
2018 25-1-0 Frank Bumgardner Sectional, IHSWCA 2A Team State 1st
2017 20-6-0 Frank Bumgardner
2016 7-17-0 Frank Bumgardner
2015 1-21-0 Paul Meyer
2012 0-0-0 Paul Meyer
2010 0-0-0 Sectional
2007 0-0-0 Scott Dehart
2004 0-0-0 Kevin Taylor
2003 0-0-0 Kevin Taylor
2002 0-0-0 Kevin Taylor Sectional
2001 0-0-0 Kevin Taylor
2000 0-0-0 Kevin Taylor Sectional
1999 0-0-0 Kevin Taylor Sectional
1998 0-0-0 Scott Dehart Regional, Sectional
1997 0-0-0 Scott Dehart Regional, Semi-State, IHSAA Team State Qualifier, Sectional
1996 0-0-0 Scott Dehart Sectional
1995 0-0-0 Scott Dehart Sectional
1994 0-0-0 Scott Dehart Sectional
1993 0-0-0 Scott Dehart Sectional
1992 0-0-0 Scott Dehart Regional, Sectional
1989 0-0-0 Sectional
1987 0-0-0 Sectional
1986 0-0-0 Sectional
1985 0-0-0 Sectional
1984 0-0-0 Regional, Sectional
1983 0-0-0 Regional, Sectional
1979 0-0-0 Sectional
1978 0-0-0 Regional, Sectional
1977 0-0-0 Sectional
1973 0-0-0
1970 0-0-0

Past Wrestlers

Dylan Tom
  • (c/o 2022)
  • X | X | X | X
Tim Shortt
  • (c/o 2022)
  • X | X | X | X
Jace Alexander
  • (c/o 2021)
  • Qualifier at 106lbs | 6th at 120lbs | Qualifier at 126lbs | 4th at 138lbs
Hagaen Slusher
  • (c/o 2021)
  • X | X | X | X
Brenden Dilley
  • (c/o 2021)
  • X | X | X | Qualifier at 126lbs
Garrett Stuckman
  • (c/o 2020)
  • X | X | X | Qualifier at 152lbs
Isiah Faurote
  • (c/o 2020)
  • X | X | X | X
Braxton Alexander
  • (c/o 2019)
  • X | 6th at 120lbs | X | 2nd at 138lbs
Geremia Brooks
  • (c/o 2019)
  • X | X | 7th at 132lbs | 3rd at 132lbs
Alejandro Castro
  • (c/o 2019)
  • X | X | X | X
Damien Rodriguez
  • (c/o 2019)
  • X | X | X | X
Jeremiah Ponsler
  • (c/o 2019)
  • X | X | X | X
Raymon Torres
  • (c/o 2019)
  • X | X | X | X
Elisha Tipping
  • (c/o 2018)
  • X | X | X | 6th at 285lbs
Ricardo Romo
  • (c/o 2018)
  • X | X | X | X
Jeremiah Dilley
  • (c/o 2017)
  • X | X | X | X
Tristin Ponsler
  • (c/o 2016)
  • X | X | X | X
Dimetri Kaplanis
  • (c/o 2012)
  • X | X | X | Qualifier at 285lbs
Chase Davis
  • (c/o 2008)
  • X | X | Qualifier at 130lbs | X
Rob McKibben
  • (c/o 2004)
  • X | X | X | Qualifier at 189lbs
Deme Vallejo
  • (c/o 2004)
  • X | X | X | Qualifier at 125lbs
Eracleo Vallejo
  • (c/o 2003)
  • X | X | X | Qualifier at 112lbs
Grant Gibson
  • (c/o 2003)
  • X | X | X | Qualifier at 160lbs
Josh Roa
  • (c/o 2002)
  • X | X | 8th at 145lbs | Qualifier at 145lbs
Mike Hanlin
  • (c/o 2002)
  • X | X | X | Qualifier at 140lbs
Kevin Carr
  • (c/o 1999)
  • 5th at 112lbs | 4th at 125lbs | 2nd at 145lbs | 1st at 160lbs
Chet Wortinger
  • (c/o 1999)
  • X | X | 8th at 112lbs | 3rd at 119lbs
Jason Carr
  • (c/o 1998)
  • X | Qualifier at 135lbs | X | 1st at 160lbs
Shaun Belin
  • (c/o 1998)
  • X | X | Qualifier at 152lbs | X
Ryan Johnson
  • (c/o 1998)
  • X | X | X | Qualifier at 135lbs
Darrell Carr
  • (c/o 1997)
  • Qualifier at 103lbs | X | 7th at 125lbs | 2nd at 135lbs
Jamie Salazar
  • (c/o 1997)
  • X | X | X | X
Zach Lash
  • (c/o 1995)
  • X | X | X | Qualifier at 151lbs
Mike Atkins
  • (c/o 1994)
  • X | X | Qualifier at 119lbs | Qualifier at 119lbs
David Antu
  • (c/o 1993)
  • X | X | X | Qualifier at 171lbs
Chris Requejo
  • (c/o 1992)
  • X | X | X | 1st at 125lbs
Brett Traviolia
  • (c/o 1987)
  • X | X | X | 2nd at 138lbs
Jeff Welborn
  • (c/o 1987)
  • X | X | X | 4th at 145lbs
Brad Traviolia
  • (c/o 1986)
  • X | Qualifier at 132lbs | 3rd at 145lbs | 1st at 155lbs
Lance Lantz
  • (c/o 1986)
  • X | X | Qualifier at 167lbs | 1st at 167lbs
Michael Hernandez
  • (c/o 1984)
  • X | X | Qualifier at 132lbs | X
Brad Lemberg
  • (c/o 1973)
  • X | X | X | Qualifier at 155lbs
Kent Wilson
  • (c/o 1970)
  • X | X | X | 4th at 165lbs

IHSAA Placement History

Champions (5): Brad Traviolia(1986), Lance Lantz(1986), Chris Requejo(1992), Jason Carr(1998), Kevin Carr(1999)
Runner-ups (4): Brett Traviolia(1987), Darrell Carr(1997), Kevin Carr(1998), Braxton Alexander(2019)
3rd Place (3): Brad Traviolia(1985), Chet Wortinger(1999), Geremia Brooks(2019)
4th Place (4): Kent Wilson(1970), Jeff Welborn(1987), Kevin Carr(1997), Jace Alexander(2021)
5th Place (2): Garrett Ponciroli(1989), Kevin Carr(1996)
6th Place (4): Braxton Alexander(2017), Elisha Tipping(2018), Jace Alexander(2019), Hunter Miller(2023)
7th Place (3): Darrell Carr(1996), Jamie Salazar(1999), Geremia Brooks(2018)
8th Place (2): Chet Wortinger(1998), Josh Roa(2001)
Qualifiers (27): Brad Lemberg(1973), Michael Hernandez(1983), Brad Traviolia(1984), Lance Lantz(1985), Mike Atkins(1993), David Antu(1993), Darrell Carr(1994), Mike Atkins(1994), Zach Lash(1995), Jason Carr(1996), Shaun Belin(1997), Ryan Johnson(1998), Mike Hanlin(2002), Josh Roa(2002), Eracleo Vallejo(2003), Grant Gibson(2003), Deme Vallejo(2004), Rob McKibben(2004), Chase Davis(2007), Dimetri Kaplanis(2012), Jace Alexander(2018), Jace Alexander(2020), Garrett Stuckman(2020), Brenden Dilley(2021), Kaleb Salazar(2023), Cameron Senter(2023), Donovan Blair(2023)


IHSGW Placement History

8th Place (1): Alexandra Garcia(2023)

Top 25 Career Wins

Wrestler(School) Career Record
1. Braxton Alexander 166-16
2. Kevin Carr 166-15
3. Darrell Carr 149-16
4. Geremia Brooks 137-18
5. Jason Carr 131-25
6. Brad Traviolia 111-5
7. Eracleo Vallejo 108-32
8. Josh Roa 104-39
9. Grant Gibson 100-32
10. Chris Requejo 94-17
11. Lance Lantz 92-13
12. Deme Vallejo 91-34
13. Jamie Salazar 88-25
14. Brett Traviolia 51-18
15. Dimetri Kaplanis 39-7
16. Mike Hanlin 32-8
17. Rob McKibben 25-9
18. Chase Davis 12-2
19. Tristin Ponsler 0-0
20. Shaun Belin -
21. Ryan Johnson -
22. Chet Wortinger -
23. David Antu -
24. Mike Atkins -
25. Zach Lash -



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.