Jump to content

New Prairie Cougars

Record
Overall: 22-12
Conference: 4-1
Sectional: 2-3
vs. 4A: 2-5
vs. 3A: 6-4
vs. 2A: 6-3
vs. 1A: 7-0
Girls: 0-0

Address:
5333 N. Cougar Rd. New Carlisle, IN 46552
*Click for directions
Enrollment: 961
State: Indiana
Class: 2A
Conference: Northern Indiana
Colors: Navy Blue and Old Gold

Coaching Staff
Head Coach: Bobby Whitenack
Assistant Coaches: Jim Schwingendorf, Kenny Eagle, Jim Matz, Dan Luther, Andy Maez, Josh Bolakowski, Jake Pinter, Chris Fleeger

State Series
Sectional: LaPorte
Regional: Crown Point
Semi-State: East Chicago
Team Schedule
Click here to add an event
Date/Time Opponent
Dec 02
12:00 am
vs. Culver Academies (1) Win 78-6
No Details
Dec 04
02:00 pm
Jimtown Super Dual(JV)(2)
at Jimtown
vs. Culver Community Win 71-12
vs. John Glenn Loss 43-36
vs. Jimtown Loss 51-25
vs. LaVille Win 45-36
vs. Mishawaka Marian Win 72-12
No Details
Dec 09
12:00 am
vs. South Bend Riley (1) Win 60-21
No Details
Dec 11
02:00 pm
Traicoff Memorial(2)
at Calumet
vs. Hammond Central Win 63-12
No Details
vs. Indianapolis Cathedral Loss 70-6
vs. Mishawaka Loss 63-13
vs. Westfield Loss 54-21
No Details
vs. Mount Vernon (Fortville) Loss 51-24
Dec 17
12:00 am
vs. Elkhart (1) Win 37-35
No Details
Dec 18
01:00 pm
Munster Super Dual(2)
at Munster
vs. North Judson Win 79-6
No Details
vs. Hammond Central Win 51-25
No Details
vs. Benton Central Win 63-17
No Details
vs. Munster Win 44-20
No Details
vs. LaPorte Loss 42-33
Dec 23
01:00 pm
New Prairie Super Duals(2)
at New Prairie
vs. Valparaiso Loss 78-6
No Details
vs. Boone Grove Win 72-11
No Details
vs. Chesterton Loss 52-24
vs. Valparaiso Loss 46-27
No Details
vs. Knox Win 54-29
No Details
vs. Goshen Loss 42-30
No Details
vs. Goshen Loss 72-9
No Details
Dec 23
01:00 pm
vs. Kankakee Valley (0) Add Result
Dec 28
03:00 pm
Willey Holiday Duals(2)
at Lafayette Jefferson
vs. Cascade Win 39-36
No Details
vs. West Lafayette Win 61-15
No Details
vs. Lafayette Jefferson Win 47-28
No Details
vs. Rossville Win 78-6
No Details
vs. Maconaquah Loss 39-36
vs. Faith Christian Win 56-18
No Details
vs. Clinton Central Win 72-7
No Details
vs. Lafayette Central Catholic Win 72-6
No Details
vs. Kokomo Win 58-19
No Details
vs. North Newton Win 60-21
Jan 06
12:00 am
at Penn (1) Loss 57-18
Jan 08
02:00 pm
IHSWCA Team State 2A(2)
at Martinsville
Bracket Link
vs. Peru Win 53-16
vs. Wawasee Loss 46-29
vs. Hamilton Heights Loss 45-24
Jan 13
12:00 am
at South Bend St. Joseph (1) Win 81-0
No Details
Jan 15
02:00 pm
Northern Indiana Conference(2)
at Elkhart
2nd Place
Jan 19
11:30 pm
vs. South Bend Adams (1) Win 78-3
No Details
Jan 29
02:00 pm
IHSAA Sectional at LaPorte(0)
at LaPorte
Bracket Link
Add Result
Feb 05
02:00 pm
IHSAA Regional at Crown Point(0)
at Crown Point
Bracket Link
Add Result
Feb 12
03:00 pm
IHSAA Semi-State at East Chicago(0)
at East Chicago Central
Bracket Link
Add Result
18 of 18

Boys Roster

Rocco Ieraci
  • c/o 2025
  • 106lbs
Jayden Lewis
  • c/o 2025
  • 120lbs
Hayden Whitenack
  • c/o 2025
  • 132lbs
Jeffrey Huyvaert
  • c/o 2026
  • 138lbs
Ben Fronk
  • c/o 2022
  • 170lbs
Neil Johnson
  • c/o 2023
  • 170lbs
Aidan Ziegler
  • c/o 2024
  • 182lbs
Clayton Deutscher
  • c/o 2023
  • 195lbs
Joshua Brewer
  • c/o 2022
  • 220lbs
Hunter Whitenack
  • c/o 2022
  • 285lbs

Girls Roster

Samantha Clemons
  • (c/o 2022)
  • 113lbs
Gretchen Gadacz
  • (c/o 2023)
  • 126lbs
Kaitlin Gay
  • (c/o 2023)
  • 170lbs

LaPorte Sectional

Record vs. sectional teams

School Record
LaPorte 20-5 (6-0)
John Glenn 19-6 (2-0)
New Prairie 22-12 (2-3)
Valparaiso 17-10 (4-2)
Chesterton 13-8 (5-1)
North Judson 2-6 (0-2)
Knox 1-10 (0-5)
Michigan City 0-10 (0-4)
Marquette Catholic 0-0 (0-0)

Northern Indiana

Record vs. conference teams

School Record
John Glenn 7-1
Jimtown 6-0
South Bend Washington 5-4
Bremen 4-1
New Prairie 4-1
South Bend St. Joseph 4-4
Penn 3-0
Elkhart 2-2
South Bend Riley 2-4
South Bend Adams 1-7
Elkhart Central 0-0
South Bend Clay 0-5
Mishawaka Marian 0-7

Title History

Sectional (2): 1994, 2014

Season History

Click here to add an team history

Year W-L-T Coach Titles
2022 22-12-0 Bobby Whitenack
2021 22-6-0 Bobby Whitenack IHSWCA 2A Team State Qualifier
2020 30-6-0 Bobby Whitenack
2019 31-4-0 Bobby Whitenack
2018 32-8-0 Bobby Whitenack IHSWCA 2A Team State Qualifier
2017 23-14-0 Bobby Whitenack
2016 19-20-0 Bobby Whitenack
2015 18-14-0 Bobby Whitenack
2014 34-2-0 Bobby Whitenack Sectional, IHSWCA 2A Team State 3rd
2013 31-6-0 Bobby Whitenack
2012 30-7-0 Bobby Whitenack
2011 17-5-0 Bobby Whitenack
2010 18-6-0 Wes Hobart
2009 23-5-0 Wes Hobart
2008 22-6-0 Wes Hobart
2007 21-2-0 Wes Hobart
2006 22-6-0 Wes Hobart
2005 15-16-0 Wes Hobart
2004 22-7-0 Wes Hobart
2003 11-18-0 Wes Hobart
2002 11-18-0 Wes Hobart
2001 12-18-0 Frank Hobart
2000 19-10-0 Frank Hobart
1999 15-11-0 Frank Hobart
1998 6-26-1 Frank Hobart
1997 7-18-1 Frank Hobart
1996 11-19-1 Frank Hobart
1995 20-8-0 Frank Hobart
1994 11-10-0 Frank Hobart Sectional
1993 20-10-0 Frank Hobart
1992 11-9-0 Frank Hobart
1991 8-4-0 Tim Owens
1990 6-3-0 Bill Spier
1989 4-5-0 Bill Spier
1988 6-7-0 Bill Spier
1987 6-5-0 Bill Spier
1986 4-8-0 Bill Spier
1985 4-6-0 Bill Spier
1984 0-11-0 Bill Spier
1983 0-11-0 Bill Spier
1982 1-10-0 Don Kane
1981 7-5-0 Don Kane
1980 7-5-0 Don Kane
1979 7-3-0 Don Kane
1978 4-4-0 Don Kane
1977 3-4-0 Don Kane
1976 4-8-0 Don Kane
1975 9-2-1 Don Kane
1974 6-6-0 Don Kane
1973 2-8-0 Don Kane
1972 5-9-0 Don Kane
1971 5-6-1 Don Kane
1970 7-6-0 Don Kane
1969 2-8-0 Don Kane

Past Wrestlers

Morgan Breeding
  • (c/o 2021)
  • 5th at 132lbs | 4th at 145lbs | 3rd at 145lbs | 4th at 145lbs
Dusty Young
  • (c/o 2021)
  • X | X | X | X
Christopher Mays
  • (c/o 2020)
  • X | X | X | X
Miguel Avila
  • (c/o 2020)
  • X | X | X | X
Austin Lesniak
  • (c/o 2019)
  • X | X | X | X
Grant Johnson
  • (c/o 2019)
  • X | X | X | Qualifier at 195lbs
Luke Lenig
  • (c/o 2019)
  • X | X | X | X
Mike Adams
  • (c/o 2019)
  • X | X | X | X
Jon Sipes
  • (c/o 2018)
  • X | X | X | X
Jake Pinter
  • (c/o 2018)
  • X | X | X | X
Leighton Rodriguez
  • (c/o 2018)
  • X | X | X | X
Scott Breeding
  • (c/o 2018)
  • X | X | X | X
Makayla Scarborough
  • (c/o 2018)
  • X | X | 3rd at 132lbs | 3rd at 138lbs
Tanisha Jimenez
  • (c/o 2018)
  • X | X | 3rd at 145lbs | 3rd at 145lbs
Alyssa Kuta
  • (c/o 2017)
  • X | X | X | 2nd at 285lbs
Chris Trent
  • (c/o 2015)
  • X | X | X | X
Wade Young
  • (c/o 2014)
  • X | X | X | Qualifier at 170lbs
Phillip Oudhuis
  • (c/o 2007)
  • X | X | X | 2nd at 160lbs
Nicholas Kraus
  • (c/o 2006)
  • X | X | X | 3rd at 171lbs
Frank Fraser
  • (c/o 1997)
  • X | Qualifier at 119lbs | Qualifier at 125lbs | 7th at 130lbs
Mitchel Kane
  • (c/o 1980)
  • X | X | X | Qualifier at 138lbs

Top 25 Career Wins

Wrestler(School) Career Record
1. Frank Fraser 153-13
2. Hunter Whitenack 143-13
3. Nicholas Kraus 105-38
4. Phillip Oudhuis 41-2
5. Wade Young 30-16
6. Chris Trent 27-7
7. Mitchel Kane -
8. Jon Sipes -
9. Austin Lesniak -
10. Christopher Mays -
11. Grant Johnson -
12. Jake Pinter -
13. Leighton Rodriguez -
14. Luke Lenig -
15. Miguel Avila -
16. Mike Adams -
17. Scott Breeding -
18. Kaitlin Gay -
19. Morgan Breeding -
20. Alyssa Kuta -
21. Makayla Scarborough -
22. Tanisha Jimenez -
23. Joshua Brewer -
24. Gretchen Gadacz -
25. Ben Fronk -




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.