Jump to content


River Forest Ingots

  • Record

    18-1
  • Conference

    Greater South Shore
  • Class

    2A

Dual Results

*Click date for details
Click here to add dual results

Jan 18 Win vs. Hammond Bishop Noll 78-0
Jan 18 Win vs. Griffith 60-11
Jan 18 Win vs. Hanover Central 56-24
Jan 18 Win vs. Wheeler 48-30
Jan 11* Win vs. McCutcheon 51-27
Jan 09* Win vs. John Glenn 57-18
Jan 09* Win vs. Munster 46-17
Jan 06 Win vs. Lake Station Edison 60-9
Dec 16* Win vs. Calumet 45-30
Dec 13* Win vs. North Newton 39-28
Dec 13* Win vs. East Chicago Central 72-6
Dec 13* Win vs. Calumet 48-24
Dec 13* Win vs. Fairhaven 37-31
Dec 12* Win vs. Munster 40-30
Dec 09* Win vs. Hanover Central 66-13
Dec 05* Win vs. Calumet 60-21
Dec 05* Loss vs. Hobart 38-33
Dec 03* Win vs. Wheeler 48-28
Nov 19* Win vs. East Chicago Central 54-15

Tournament Results

Click here to add tournament results
Dec 19 Carnahan Invite 4th

Team Schedule

Click here to add an event
Date/Time Event
Nov 19 11:00 pm Dual: Home vs. East Chicago Central (1)
Dec 02 10:00 pm Dual: Home vs. Boone Grove (1)
Dec 02 11:00 pm Dual: At Wheeler (1)
Dec 05 01:05 pm Multi-Dual: River Forest TRI Duals at River Forest (2)
Dec 05 01:05 pm Multi-Dual: River forest quad duals(JV) at River Forest ()
Dec 08 11:00 pm Dual: Home vs. Hanover Central (1)
Dec 12 03:00 pm Multi-Dual: Calumet Duals at Calumet (2)
Dec 16 11:00 pm Dual: At Calumet (1)
Jan 06 11:00 pm Dual: Home vs. Lake Station Edison (1)
Jan 09 02:00 pm Multi-Dual: Munster Quad at Munster (2)
Jan 09 02:30 pm Tournament: Lake County Tournament at Hanover Central (2)
Jan 13 11:00 pm Dual: Home vs. Hebron (1)
Jan 13 11:30 pm Dual: At Calumet (1)
Jan 16 03:00 pm Tournament: Greater South Shore Conference at Hanover Central (2)
Jan 30 02:00 pm Tournament: IHSAA Sectional at Portage at Portage (0)
Feb 06 02:00 pm Tournament: IHSAA Regional at Hobart at Hobart (0)
Feb 13 03:00 pm Tournament: IHSAA Semi State at East Chicago Central (0)
18 of 18

Portage Sectional

Record vs. sectional teams

School Record
River Forest 18-1 (5-1)
Hobart 11-8 (5-0)
Highland 6-20 (2-3)
Portage 1-5 (0-0)
Andrean 0-5 (0-2)
Calumet 0-5 (0-4)
Griffith 0-4 (0-1)
Lake Station Edison 0-4 (0-2)

Greater South Shore

Record vs. conference teams

School Record
River Forest 10-0
Hebron 0-0
Whiting 0-0
Griffith 0-1
Hammond Bishop Noll 0-1
Lake Station Edison 0-1
Hanover Central 0-2
Wheeler 0-2
Calumet 0-3

Season History

Click here to add an team history

Year W-L-T Coach
2020 5-0-0 Mark Hidalgo
2020 20-1-0 Mark Hidalgo
2019 9-2-0
2019 18-3-0 Mark Hidalgo
2018 9-5-0
2017 5-1-0 Tony Brooks
2016 6-7-0
2015 1-11-0
2003 0-0-0 Tim Gault
1997 13-13-0 Julio Cisneros

Past Wrestlers

Destiny Nugent (c/o 2019)
X | X | X | 195lbs 5th

Bradley Groover (c/o 2018)
X | X | 170lbs Qualifier | X

Destiny Cable (c/o 2018)
X | X | X | 195lbs 3rd

Idalis Alvarez-Loza (c/o 2017)
X | X | X | 126lbs 5th

Isabella Storey (c/o 2017)
X | X | X | 120lbs 7th

Keara Wisek (c/o 2017)
X | X | X | 113lbs 6th

Top 25 Career Wins




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.