Jump to content

Jay County Patriots

2A #2
Record
Overall: 17-3
Conference: 6-0
Sectional: 5-1
vs. 4A: 1-1
vs. 3A: 1-0
vs. 2A: 7-2
vs. 1A: 6-0
Girls: 1-0

Address:
2072 W State Road 67 Portland, IN 47371
*Click for directions
Enrollment: 987
State: Indiana
Class: 2A
Conference: Allen County Athletic
Colors: Red White and Blue

Coaching Staff
Head Coach: Eric Myers
Assistant Coaches: Bruce Wood, Tyler Leonhard, Bradley Rosman, Nick Leonhard, Chad Chowning, Jon Winner, Troy Jacks, Eric Hemmelgarn

State Series
Sectional: Jay County
Regional: Jay County
Semi-State: Fort Wayne
Team Schedule
Click here to add an event
Date/Time Opponent
Nov 18
11:30 pm
Girls Event
at Columbia City (0)
Loss 31-30
Nov 20
02:00 pm
Girls Event
Northview Women's Invite(0)
at Northview
Bracket Link
1st Place
Nov 27
02:00 pm
Girls Event
New Palestine Girls Invitational(0)
at New Palestine
2nd Place
Nov 30
11:30 pm
vs. Centerville (1) Win 52-20
Dec 04
02:00 pm
Franklin(OH) Invitational(2)
at Franklin(OH)
1st Place
Dec 07
11:00 pm
Jay County Double Duals(2)
at Jay County
vs. Delta Loss 43-36
vs. Yorktown Win 42-36
Dec 10
11:00 pm
ACAC Duals(2)
at Jay County
vs. Adams Central Win 44-31
vs. Bluffton Win 54-23
vs. Heritage Win 64-18
vs. South Adams Win 52-30
vs. Southern Wells Win 74-12
vs. Woodlan Win 84-0
Dec 11
02:00 pm
Girls Event
Lebanon Girls Invitational(0)
at Lebanon
Bracket Link
5th Place
Dec 14
11:30 pm
vs. Celina(OH) (1) Update Result
Dec 18
01:00 pm
Carroll Super Dual(2)
at Carroll (Fort Wayne)
vs. East Noble Win 43-18
vs. Fort Wayne Northrop Win 69-9
vs. Carroll (Fort Wayne) Win 43-33
vs. Garrett Win 43-32
vs. Fort Wayne Bishop Dwenger Win 51-25
Dec 22
11:30 pm
Girls Event
at Brebeuf Jesuit (0)
Win 36-12
Dec 23
01:30 pm
ECIC at Jay County(2)
at Jay County
Bracket Link
1st Place
Jan 05
12:00 am
at Coldwater(OH) (1) Win 53-24
Jan 08
02:00 pm
IHSWCA Team State 2A(2)
at Martinsville
Bracket Link
vs. Bellmont Loss 56-15
vs. Wawasee Win 48-15
vs. Hamilton Heights Update Result
vs. Monrovia Win 51-21
Jan 11
11:30 pm
vs. Blackford (1) Win 69-7
Jan 13
11:30 pm
at Homestead (1) Loss 38-36
Jan 15
02:00 pm
Tri Super Duals(JV)(2)
at Tri
vs. Northeastern Loss 42-36
vs. Victory College Prep Win 69-0
vs. Tri Win 78-0
vs. Wapahani Win 52-22
Jan 21
11:00 pm
Allen County Athletic Conference(2)
at Bluffton
Bracket Link
2nd Place
Jan 29
01:30 pm
IHSAA Sectional at Jay County(0)
at Jay County
Bracket Link
Add Result
Feb 05
01:30 pm
IHSAA Regional at Jay County(0)
at Jay County
Bracket Link
Add Result
Feb 12
01:30 pm
IHSAA Semi-State at New Haven(0)
at New Haven
Bracket Link
Add Result
19 of 18

Boys Roster

Daniel Moore
  • c/o 2023
  • 106lbs
Cody Rowles
  • c/o 2024
  • 113lbs
Taye Curtis
  • c/o 2024
  • 120lbs
Tony Wood
  • c/o 2024
  • 126lbs
Ethan Reiley
  • c/o 2023
  • 132lbs
Cameron Clark
  • c/o 2024
  • 138lbs
AJ Myers
  • c/o 2025
  • 160lbs
Bryce Wenk
  • c/o 2024
  • 182lbs
Ramon Bravo
  • c/o 2022
  • 195lbs
Conner Specht
  • c/o 2024
  • 220lbs
Peyton Bennett
  • c/o 2023
  • 285lbs

Girls Roster

Lizzie Dollar
  • (c/o 2022)
  • 106lbs
Jayla Huelskamp
  • (c/o 2025)
  • 106lbs
Dakota Chowning
  • (c/o 2025)
  • 120lbs
Emily Manor
  • (c/o 2025)
  • 120lbs
Lilly Lothridge
  • (c/o 2024)
  • 132lbs
Lauren Pruett
  • (c/o 2023)
  • 138lbs
Mallory Winner
  • (c/o 2025)
  • 160lbs
Mollie Hines
  • (c/o 2024)
  • 182lbs
Tricia Ison
  • (c/o 2022)
  • 182lbs

Jay County Sectional

Record vs. sectional teams

School Record
Bellmont 23-0 (4-0)
Jay County 17-3 (5-1)
Bluffton 17-3 (4-3)
Norwell 16-3 (2-1)
Adams Central 20-10 (2-3)
South Adams 9-9 (1-4)
Union City 2-8 (0-0)
Blackford 0-15 (0-2)
Southern Wells 0-15 (0-4)

Allen County Athletic

Record vs. conference teams

School Record
Jay County 6-0
Bluffton 5-1
Adams Central 4-2
South Adams 3-3
Heritage 3-4
Southern Wells 0-5
Woodlan 0-6

Title History

Conference (5): 2016(ACAC), 2017(ACAC), 2018(ACAC), 2020(ACAC), 2021(ACAC)
Sectional (15): 1978, 1979, 1980, 1981, 1982, 1983, 1984, 1985, 1986, 1987, 1988, 1997, 1998, 2001, 2018
Regional (6): 1982, 1984, 1985, 1986, 1987, 1988
SemiState (1): 1982

Season History

Click here to add an team history

Year W-L-T Coach Titles
2022 17-3-0 Eric Myers
2021 25-3-0 Eric Myers IHSWCA 2A Team State 3rd, Conference(ACAC)
2020 8-13-0 Eric Myers IHSWCA 2A Team State Qualifier, Conference(ACAC)
2019 15-7-0 Eric Myers
2018 16-4-0 Eric Myers Sectional, Conference(ACAC)
2017 14-0-0 Eric Myers Conference(ACAC)
2016 14-1-0 Eric Myers Conference(ACAC)
2015 9-3-0 Eric Myers
2014 12-10-0 James Myers
2013 18-6-0 James Myers
2012 21-5-0 James Myers
2011 16-12-0 James Myers
2010 14-10-0 James Myers
2009 20-8-0 James Myers
2008 16-8-0 James Myers
2007 15-9-0 James Myers
2006 14-6-0 James Myers
2005 0-0-0 James Myers
2003 12-16-0 Mark Myers
2002 11-13-0 James Myers
2001 19-5-0 Craig Cambell Sectional
2000 6-12-1 Craig Cambell
1999 5-12-0 Craig Cambell
1998 13-5-0 Craig Cambell Sectional
1997 14-5-0 Craig Cambell Sectional
1996 9-9-0 Craig Cambell
1995 11-6-0 Craig Cambell
1994 12-6-0 Jeff Hess
1993 8-9-0 Jeff Hess
1992 3-2-0 Jeff Hess
1991 6-6-0 Jeff Hess
1990 3-7-0 Randy Kearby
1989 7-8-0 Tim Klingensmith
1988 5-5-1 Tim Klingensmith Regional, Sectional
1987 7-4-1 Tim Klingensmith Regional, Sectional
1986 9-2-0 Tim Klingensmith Regional, Sectional
1985 15-3-0 Tim Klingensmith Regional, Sectional
1984 11-2-0 Tim Klingensmith Regional, Sectional
1983 9-1-0 Tim Klingensmith Sectional
1982 10-2-0 Tim Klingensmith Regional, Semi-State, Sectional
1981 9-1-0 Tim Klingensmith Sectional
1980 10-0-0 Tim Klingensmith Sectional
1979 5-5-0 Jim Parsons Sectional
1978 4-3-0 Jim Parsons Sectional
1977 2-5-0 Jim Parsons

Past Wrestlers

Ashlynn Neukam
  • (c/o 2021)
  • X | X | X | X
Lita Chowning
  • (c/o 2021)
  • 3rd at 98lbs | 7th at 113lbs | 8th at 113lbs | 4th at 126lbs
Maddy Rinker
  • (c/o 2021)
  • X | X | X | X
Mason Winner
  • (c/o 2020)
  • 7th at 145lbs | 8th at 160lbs | 5th at 182lbs | 5th at 182lbs
Dylan Racster
  • (c/o 2020)
  • X | X | X | X
Zakk Atkins
  • (c/o 2020)
  • X | X | X | X
Nathaniel Lykins
  • (c/o 2020)
  • X | X | X | X
Thomas Hemmelgarn
  • (c/o 2019)
  • X | X | X | X
Chandler Chapman
  • (c/o 2019)
  • X | X | X | Qualifier at 195lbs
Jordan Schricker
  • (c/o 2019)
  • X | X | X | X
Gaven Hare
  • (c/o 2018)
  • X | X | Qualifier at 220lbs | 8th at 220lbs
Kaimen Sanders
  • (c/o 2018)
  • X | X | X | X
Max Schmit
  • (c/o 2018)
  • X | X | X | X
Tyler Leonhard
  • (c/o 2017)
  • X | X | X | X
Ivan Hemmelgarn
  • (c/o 2017)
  • X | X | X | X
Jade Zorn
  • (c/o 2017)
  • X | X | X | 4th at 113lbs
Kyndel Huey
  • (c/o 2017)
  • X | X | X | 3rd at 106lbs
Andy Kohler
  • (c/o 2016)
  • X | X | Qualifier at 182lbs | 6th at 182lbs
Dallas Dudelston
  • (c/o 2016)
  • X | X | X | X
Eric Hemmelgarn
  • (c/o 2014)
  • X | 3rd at 285lbs | 5th at 285lbs | 4th at 285lbs
Kyle Garringer
  • (c/o 2013)
  • X | X | X | 6th at 195lbs
Drake Meska
  • (c/o 2011)
  • X | X | X | Qualifier at 140lbs
Casey Kenney
  • (c/o 2009)
  • X | X | 2nd at 103lbs | 4th at 119lbs
Kurt Hess
  • (c/o 2006)
  • X | X | Qualifier at 140lbs | X
Joey Van Skyock
  • (c/o 2001)
  • X | Qualifier at 103lbs | X | X
James Brewster
  • (c/o 1999)
  • X | X | X | 7th at 215lbs
Shawn Jordan
  • (c/o 1998)
  • X | X | 6th at 152lbs | X
James Myers
  • (c/o 1997)
  • X | X | X | 7th at 125lbs
Geoff Glogas
  • (c/o 1988)
  • X | Qualifier at 98lbs | 1st at 98lbs | 5th at 103lbs
Larry Brown
  • (c/o 1988)
  • X | Qualifier at Hwtlbs | X | 3rd at Hwtlbs
David Ferguson
  • (c/o 1987)
  • X | X | X | 1st at 105lbs
Eric LeMaster
  • (c/o 1987)
  • X | X | X | Qualifier at 145lbs
Mike Burns
  • (c/o 1986)
  • X | X | Qualifier at 126lbs | Qualifier at 138lbs
David Freyburgher
  • (c/o 1985)
  • X | X | X | Qualifier at Hwtlbs
Kurt Van Skyock
  • (c/o 1985)
  • X | X | 3rd at 145lbs | 3rd at 155lbs
Randy Mann
  • (c/o 1985)
  • X | X | Qualifier at 119lbs | Qualifier at 119lbs
Shawn Sanders
  • (c/o 1985)
  • X | X | Qualifier at 112lbs | X
Larry Wilson
  • (c/o 1984)
  • X | X | X | 4th at 167lbs
Eric Evans
  • (c/o 1983)
  • X | X | X | Qualifier at 185lbs
Glenn Glogas
  • (c/o 1982)
  • X | X | 2nd at 112lbs | 2nd at 119lbs
Greg Garringer
  • (c/o 1982)
  • X | X | X | Qualifier at 155lbs
Ken Bost
  • (c/o 1982)
  • X | X | X | Qualifier at 145lbs
Joe Bentz
  • (c/o 1981)
  • X | X | X | Qualifier at 98lbs

Top 25 Career Wins

Wrestler(School) Career Record
1. Mason Winner 170-14
2. Kyle Garringer 141-30
3. Eric Hemmelgarn 136-11
4. Gaven Hare 121-47
5. Tyler Leonhard 115-46
6. Mike Burns 102-21
7. James Myers 100-50
8. Glenn Glogas 95-11
9. Geoff Glogas 94-9
10. Casey Kenney 92-5
11. Kurt Van Skyock 88-14
12. Drake Meska 85-14
13. Andy Kohler 82-11
14. Larry Brown 81-15
15. Shawn Sanders 81-29
16. Kurt Hess 26-7
17. Dallas Dudelston 0-0
18. James Brewster -
19. Shawn Jordan -
20. Joey Van Skyock -
21. David Ferguson -
22. David Freyburgher -
23. Eric LeMaster -
24. Randy Mann -
25. Eric Evans -




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.