Jump to content


South Bend Washington Panthers

  • Record

    4-13
  • Conference

    Northern Indiana
  • Class

    2A

Dual Results

*Click date for details

Jan 24 Loss vs. Bremen 36-35
Jan 04* Loss vs. Portage 60-24
Jan 04 Loss vs. East Chicago Central 51-18
Dec 22 Loss vs. Maconaquah 66-24
Dec 21 Loss vs. New Haven 58-18
Dec 21 Win vs. Lakeland 35-30
Dec 21 Loss vs. Fort Wayne Bishop Dwenger 66-18
Dec 21 Loss vs. Maconaquah 60-24
Dec 21 Loss vs. Yorktown 57-18
Dec 15* Loss vs. Winamac 54-21
Dec 15 Loss vs. New Prairie 66-18
Dec 12 Loss vs. New Prairie 64-15
Dec 06* Loss vs. John Glenn 48-30
Nov 23* Loss vs. John Glenn 48-30
Nov 23* Win vs. Culver Community 60-6
Nov 23* Win vs. Westview 54-24
Nov 23* Win vs. South Bend Clay 48-24

Tournament Results

Dec 07 Harvest Classic 14th

Team Schedule

Date/Time Event
Nov 23 02:30 pm Multi-Dual: South Bend Clay Super Dual at South Bend Clay (2)
Dec 06 12:00 am Dual: Home vs. John Glenn (1)
Dec 07 09:30 am Tournament: Harvest Classic at Lake Central (2)
Dec 12 10:00 pm Dual: Home vs. New Prairie (1)
Dec 14 01:00 pm Multi-Dual: SB Washington Super Dual at South Bend Washington (2)
Dec 21 02:00 pm Multi-Dual: New Haven Super 10 at New Haven (2)
Jan 04 02:00 pm Multi-Dual: Griffith Super Duals at Griffith (2)
Jan 10 12:00 am Dual: Home vs. Mishawaka Marian (1)
Jan 18 02:00 pm Tournament: Northern Indiana Conference at Mishawaka (2)
Jan 23 11:30 pm Dual: At Bremen (1)
Jan 25 11:00 pm Dual: Home vs. East Chicago Central (1)
Feb 01 02:00 pm Tournament: IHSAA Sectional at Mishawaka at Mishawaka (0)
Feb 08 02:30 pm Tournament: IHSAA Regional at Penn at Penn (0)
Feb 15 03:00 pm Tournament: IHSAA Semi State at East Chicago Central at East Chicago Central (0)
17 of 18

Mishawka Sectional

Record vs. sectional teams

School Record
Mishawaka 20-4 (5-0)
South Bend Riley 12-8 (3-2)
Penn 7-7 (1-2)
South Bend Washington 4-13 (1-0)
Mishawaka Marian 0-10 (0-0)
South Bend Adams 0-11 (0-2)
South Bend Clay 0-9 (0-4)
South Bend St. Joseph 0-8 (0-0)

Northern Indiana

Record vs. conference teams

School Record
New Prairie 8-1
John Glenn 7-4
Jimtown 6-0
Bremen 6-2
Mishawaka 5-0
South Bend Riley 4-2
Penn 2-2
South Bend Washington 1-5
Elkhart Central 0-3
South Bend Adams 0-3
South Bend St. Joseph 0-5
Mishawaka Marian 0-6
South Bend Clay 0-6

Season History

Year W-L-T Coach
2019 5-7-0 Cory Givens
2018 12-10-0 Tony McWilliams
2017 11-8-0 Tony McWilliams
2016 3-7-0 Tony McWilliams
2015 3-8-0 Tony McWilliams
2014 0-0-0 Tony McWilliams
2010 0-0-0 Murray Miller
2008 0-0-0 Murray Miller
2007 0-0-0 Murray Miller
2005 0-0-0 Murray Miller
2004 0-0-0 Murray Miller
2002 0-0-0 Murray Miller
2001 0-0-0 Murray Miller
1999 0-0-0 Murray Miller
1998 0-0-0 Carl Evans
1997 0-0-0 Carl Evans
1996 0-0-0 Carl Evans
1995 0-0-0 Carl Evans
1994 0-0-0 Carl Evans
1993 0-0-0 Carl Evans
1991 0-0-0
1990 0-0-0
1989 0-0-0
1988 0-0-0
1984 0-0-0
1981 0-0-0
1980 0-0-0
1979 0-0-0
1977 0-0-0
1975 0-0-0
1974 0-0-0
1972 0-0-0
1971 0-0-0
1970 0-0-0
1969 0-0-0
1968 0-0-0
1967 0-0-0
1964 0-0-0
1963 0-0-0
1961 0-0-0

Past Wrestlers

Jeremy Williams (c/o 2019)
X | X | X | X

Juwan Dockery (c/o 2019)
X | X | X | X

Ethan Forrest (c/o 2019)
X | X | X | X

Isaiah McWilliams (c/o 2018)
X | 285lbs 4th | 285lbs 2nd | 285lbs 2nd

Donya Harris (c/o 2018)
X | X | X | X

John Loftus (c/o 2018)
X | X | X | X

Lorenzo Henderson (c/o 2018)
X | X | X | X

Tondrew Tyler (c/o 2016)
X | X | X | X

D'Angelo Scott (c/o 2015)
X | X | X | X

Michael Bates (c/o 2014)
X | X | X | 170lbs 4th

Malcolm White (c/o 2010)
X | X | X | 160lbs Qualifier

Kyle Long (c/o 2008)
X | X | 152lbs Qualifier | 152lbs 5th

Matthew Lyczynski (c/o 2005)
X | X | X | 135lbs Qualifier

Gary Landuyt (c/o 2004)
X | 103lbs Qualifier | X | 140lbs 4th

Brandon Minor (c/o 2002)
X | X | 189lbs Qualifier | 215lbs Qualifier

Steve Lopez (c/o 2002)
X | X | X | 125lbs 8th

Vinscent Minor (c/o 1999)
X | X | X | 135lbs 2nd

John Comeau (c/o 1998)
X | X | 160lbs 4th | 171lbs 2nd

Phillip Evans (c/o 1998)
X | X | 189lbs 5th | 189lbs 3rd

Timothy Dyszkiewicz (c/o 1996)
X | X | X | 215lbs 7th

Kym Orange (c/o 1995)
X | 152lbs 8th | 152lbs 3rd | X

Mark Andrzejewski (c/o 1991)
X | X | 145lbs Qualifier | 152lbs Qualifier

Demetrius Jackson (c/o 1990)
X | X | HWT 2nd | HWT 1st

Steve Downey (c/o 1988)
X | X | X | 189lbs Qualifier

Michael Suth (c/o 1984)
X | X | X | 185lbs Qualifier

Sanford Swanson (c/o 1981)
X | X | 126lbs Qualifier | 132lbs Qualifier

Dwayne Mitchell (c/o 1980)
X | X | X | 167lbs Qualifier

Douglas Outlaw (c/o 1975)
X | X | 112lbs 3rd | 119lbs 1st

Jerry Jennings (c/o 1975)
X | X | X | 167lbs Qualifier

Rex Anderson (c/o 1972)
X | X | 105lbs 4th | 105lbs 2nd

Charles Mack (c/o 1970)
X | X | X | 137lbs 3rd

Dee McCoy (c/o 1970)
X | X | X | 98lbs 4th

John Vann (c/o 1970)
X | X | X | 145lbs 2nd

Jesse Griffin (c/o 1969)
X | X | X | 127lbs 4th

Carl Evans (c/o 1968)
X | X | X | 154lbs 1st

Chris Dauss (c/o 1967)
X | X | X | HWT 2nd

Michael Harris (c/o 1967)
X | X | X | 138lbs 4th

Dave Sims (c/o 1965)
X | X | 133lbs 1st | X

Richard Rosmarynowski (c/o 1963)
X | X | X | 154lbs 4th

Otis Davis (c/o 1961)
X | X | X | 95lbs 3rd

Top 25 Career Wins

Wrestler(School) Career Record
1. Isaiah McWilliams 159-22
2. Todd Hardy 120-43
3. Donya Harris 113-38
4. Tondrew Tyler 88-20
5. Kyle Long 81-6
6. Jeremy Williams 77-40
7. Ethan Forrest 76-38
8. Brandon Minor 74-14
9. Gary Landuyt 70-11
10. Michael Bates 40-4
11. Steve Lopez 40-8
12. Matthew Lyczynski 27-12
13. Malcolm White 24-7
14. D'Angelo Scott 0-0
15. John Comeau -
16. Timothy Dyszkiewicz -
17. Phillip Evans -
18. Vinscent Minor -
19. Demetrius Jackson -
20. Kym Orange -
21. Mark Andrzejewski -
22. Steve Downey -
23. Dwayne Mitchell -
24. Michael Suth -
25. Sanford Swanson -

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.