Jump to content

Rochester
Zebras

Overall: #15
1A #1
Team Info
Record
Overall: 20-2
Conference: 5-0
Sectional: 1-1
vs. 4A: 3-0
vs. 3A: 3-1
vs. 2A: 7-0
vs. 1A: 7-1
Girls: 1-0

Address:
1 Zebra Ln. PO Box 108 Rochester, IN 46975-0108
*Click for directions
Enrollment: 495
State: Indiana
Class: 1A
Conference: Three Rivers
Colors: Old Gold and Black

Coaching Staff
Head Coach: Clint Gard
Assistant Coaches: Derrick Holloway, Bryce Roberts, Damic Beck, Tristan Wilson

State Series Sectional: Plymouth
Regional: Penn
Semi-State: East Chicago
Boys Schedule
Click here to add an event
Date/Time Opponent
Nov 17
11:00 pm
at Manchester (1) Win 49-21
Nov 21
11:30 pm
vs. Northfield (1) Win 48-18
Nov 29
11:30 pm
vs. Wabash (1) Win 48-28
Dec 02
02:00 pm
Bob Read Classic(2)
at Plymouth
vs. Mishawaka Win 48-30
vs. Plymouth Loss 39-37
vs. Goshen Win 42-34
vs. Fort Wayne Bishop Dwenger Win 57-18
vs. Harrison (WL) Win 64-18
Dec 06
11:30 pm
at Peru (1) Win 69-12
Dec 09
02:00 pm
Jim Nicholson Invitational(2)
at Elkhart
Bracket Link
2nd Place
Dec 13
12:30 pm
at Triton (1) Win 59-15
Dec 16
01:45 pm
John McKee Memorial Invite(2)
at Rochester
Bracket Link
1st Place
Dec 21
10:00 pm
Joe Burvan Holiday Duals(2)
at Rensselaer Central
Bracket Link
vs. Frankfort Win 66-12
vs. Highland Win 46-27
vs. Knox Win 58-24
vs. Kokomo Win 52-30
vs. Rensselaer Central Win 39-34
vs. South Dearborn Win 57-24
vs. Southport Win 51-21
vs. West Central Loss 42-39
Jan 06
02:00 pm
IHSWCA Team State 1A(2)
at Rochester
Bracket Link
vs. Adams Central Win 46-24
vs. Prairie Heights Win 51-26
vs. Cowan Win 57-21
Jan 10
11:30 pm
vs. Tippecanoe Valley (1) Win 63-12
No Details
Jan 20
02:00 pm
Three Rivers Conference(2)
at Maconaquah
Bracket Link
1st Place
Jan 27
02:00 pm
6. IHSAA Sectional at Plymouth(0)
at Plymouth
Bracket Link
1st Place
Feb 03
02:30 pm
3. IHSAA Regional at Penn(0)
at Penn
Bracket Link
Add Result
Feb 10
03:00 pm
1. IHSAA Semi-State at East Chicago(0)
at East Chicago Central
Bracket Link
Add Result
18 of 18



Girls Schedule
Click here to add an event
Date/Time Opponent
Nov 11
02:00 pm
EN Girls Invite(2)
at East Noble
Bracket Link
1st Place
Nov 18
09:00 am
Rochester Girls Invitational(0)
at Rochester
Bracket Link
3rd Place
Dec 02
02:00 pm
Sarah Hildebrandt Invitational(2)
at Penn
Bracket Link
Add Result
Dec 09
02:00 pm
Lebanon Girls Invitational(2)
at Lebanon
Bracket Link
Add Result
Dec 14
12:00 am
at John Glenn (1) Win 60-6
Dec 30
02:00 pm
IHSGW Regional - Western(0)
at Western
Bracket Link
Add Result
Jan 05
02:00 pm
IHSGW Semi-State - Rochester(0)
at Rochester
Bracket Link
Add Result

Boys Roster

Grant Holloway
  • c/o 2027
  • 106lbs
Devin Bashem
  • c/o 2027
  • 106lbs
Layne Horn
  • c/o 2026
  • 126lbs
Kale Shotts
  • c/o 2027
  • 144lbs
Wyatt Davis
  • c/o 2025
  • 150lbs
Brant Beck
  • c/o 2026
  • 165lbs
Declan Gard
  • c/o 2026
  • 175lbs
Colin Weiand
  • c/o 2024
  • 190lbs
Alex Deming
  • c/o 2024
  • 215lbs
Brady Beck
  • c/o 2024
  • 285lbs

Girls Roster

Lillian Gerald
  • (c/o 2026)
  • 100lbs
Makenna McKee
  • (c/o 2027)
  • 125lbs
Lucy Rangel
  • (c/o 2025)
  • 126lbs
Amber Blackburn
  • (c/o 2024)
  • 135lbs
Mikaila Weightman
  • (c/o 2024)
  • 138lbs
Laine Peppler
  • (c/o 2026)
  • 145lbs
Lilly Watson
  • (c/o 2024)
  • 150lbs
Grace Hiroms
  • (c/o 2024)
  • 155lbs
Nachelle Gentry
  • (c/o 2025)
  • 157lbs

Plymouth Sectional

Record vs. sectional teams

School Record
Plymouth 22-2 (4-0)
Rochester 20-2 (1-1)
Bremen 14-7 (2-1)
Winamac 16-10 (3-1)
Warsaw 11-10 (1-1)
Caston 3-6 (0-2)
Culver Academies 2-4 (0-0)
Triton 2-10 (0-4)
Culver Community 0-7 (0-1)
North Judson 0-5 (0-0)

Three Rivers

Record vs. conference teams

School Record
Maconaquah 6-1
Rochester 5-0
Northfield 5-3
North Miami 4-1
Peru 4-2
Wabash 2-4
Southwood 1-3
Tippecanoe Valley 1-5
Whitko 0-4
Manchester 0-5

Title History

Conference (5): 2000(TRC), 2002(TRC), 2013(TRC), 2014(TRC), 2015(TRC)
Sectional (13): 1982, 1985, 1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 2002, 2008, 2015, 2021, 2022, 2023
Regional (2): 2022, 2023
SemiState (2): 2022, 2023

Season History

Click here to add an team history

Year W-L-T Coach Titles
2023 19-1-0 Clint Gard Sectional, Semi-State, Regional, IHSWCA 1A Team State 3rd
2022 16-3-0 Clint Gard IHSWCA 1A Team State 2nd, Regional, Sectional, Semi-State
2021 10-3-0 Clint Gard Sectional
2020 8-10-0 Clint Gard
2019 9-11-0 Clint Gard IHSWCA 2A Team State Qualifier
2018 13-5-0 Clint Gard
2017 11-12-0 Clint Gard
2016 11-13-0 Clint Gard
2015 21-2-0 Clint Gard Conference(TRC), Sectional, IHSWCA 2A Team State Qualifier
2014 19-2-0 Clint Gard Conference(TRC)
2013 17-7-0 Clint Gard Conference(TRC)
2012 5-19-0 Clint Gard
2011 8-14-0 Clint Gard
2010 12-11-0 Mike Zehner
2009 9-18-0 Mike Zehner
2008 18-7-0 Clint Gard Sectional
2007 8-15-0 Clint Gard
2006 10-14-0 Rick Troxel
2005 17-3-0 Clint Gard
2004 11-7-0 Clint Gard
2003 17-7-0 Clint Gard
2002 13-12-0 Clint Gard Conference(TRC), Sectional
2001 4-17-0 Clint Gard
2000 21-3-0 Clint Gard Conference(TRC)
1999 4-19-0 Clint Gard
1998 14-10-0 Dale Hummel
1997 12-12-0 Dale Hummel Sectional
1996 11-14-0 Dale Hummel Sectional
1995 14-10-0 Dale Hummel Sectional
1994 12-12-0 Dale Hummel Sectional
1993 11-14-0 Dale Hummel Sectional
1992 10-11-0 Dale Hummel
1991 12-4-1 Dale Hummel
1990 14-3-0 Dale Hummel
1987 6-5-0 Mark Miller
1986 8-4-0 Mark Miller
1985 3-9-0 Mark Miller Sectional
1984 4-7-1 Mark Miller
1983 3-8-1 Mark Miller
1982 2-6-0 Mike Overmeyer Sectional
1981 2-8-0 Mike Overmeyer
1980 3-7-0 Mike Overmeyer
1979 3-5-0 Mike Overmeyer
1978 2-8-0 Mike Overmeyer
1977 4-6-0 Mike Overmeyer
1976 3-5-0 Mike Overmeyer
1975 4-5-0 Mike Overmeyer
1974 2-7-1 Mike Overmeyer
1973 7-4-0 Bruns Becht
1972 7-5-0 Bruns Becht
1971 5-7-0 Bruns Becht
1970 3-9-0 Bruns Becht
1969 3-9-0 Bruns Becht
1968 5-7-1 Bruns Becht
1967 4-8-1 Bruns Becht

Past Wrestlers

Jadyn Geller
  • (c/o 2023)
  • X | X | X | X
Kendyll Bradley
  • (c/o 2023)
  • X | X | X | X
Ethan Holloway
  • (c/o 2023)
  • X | X | X | X
Greyson Gard
  • (c/o 2023)
  • X | X | X | X
Aaron Swango
  • (c/o 2023)
  • X | X | X | X
Carlos Orduno
  • (c/o 2023)
  • X | X | X | X
Marshall Fishback
  • (c/o 2022)
  • X | X | X | 1st at 285lbs
Noah Swango
  • (c/o 2021)
  • X | X | X | X
Wade Shafer
  • (c/o 2021)
  • X | X | X | X
Haydn Prater
  • (c/o 2020)
  • X | X | X | X
Mason Shively
  • (c/o 2020)
  • X | X | X | X
Bryce Baker
  • (c/o 2019)
  • X | X | X | X
Justin Risten
  • (c/o 2019)
  • X | X | X | X
Zane Gilbreath
  • (c/o 2019)
  • X | X | X | 8th at 170lbs
Drew Sailors
  • (c/o 2019)
  • X | X | X | Qualifier at 160lbs
Dan Clark
  • (c/o 2017)
  • X | X | X | Qualifier at 285lbs
Rhiley Shafer
  • (c/o 2017)
  • X | X | X | X
Aaron Orr
  • (c/o 2016)
  • X | X | X | Qualifier at 132lbs
John Hunting
  • (c/o 2015)
  • X | X | Qualifier at 126lbs | X
Wes Beck
  • (c/o 2015)
  • X | X | X | X
Jordan Shafer
  • (c/o 2015)
  • X | X | X | 8th at 285lbs
Justin Schroder
  • (c/o 2015)
  • X | X | X | X
Cole Dowd
  • (c/o 2015)
  • X | X | X | X
Garth Simpson
  • (c/o 2011)
  • X | Qualifier at 112lbs | X | Qualifier at 119lbs
Cory Fornal
  • (c/o 2006)
  • X | X | 7th at 140lbs | 2nd at 140lbs
Matty Miller
  • (c/o 2005)
  • X | X | X | Qualifier at 160lbs
Derrick Whitbeck
  • (c/o 2003)
  • X | X | X | 6th at 171lbs
J. D. Showley
  • (c/o 2003)
  • X | X | X | Qualifier at 130lbs
Dusten Roe
  • (c/o 2000)
  • X | X | 8th at 119lbs | 7th at 130lbs
Travis Horn
  • (c/o 2000)
  • X | X | Qualifier at 140lbs | X
Ben Brubaker
  • (c/o 1998)
  • X | X | Qualifier at 275lbs | 7th at 275lbs
Damon Hummel
  • (c/o 1994)
  • Qualifier at 189lbs | 2nd at 189lbs | 2nd at Hwtlbs | 3rd at Hwtlbs
Ed Richard
  • (c/o 1986)
  • X | X | Qualifier at 177lbs | 5th at 185lbs
Roger Burton
  • (c/o 1982)
  • X | X | X | Qualifier at 167lbs

IHSAA Placement History

Champions (1): Marshall Fishback(2022)
Runner-ups (3): Damon Hummel(1992), Damon Hummel(1993), Cory Fornal(2006)
3rd Place (2): Damon Hummel(1994), Brant Beck(2024)
5th Place (2): Ed Richard(1986), Brady Beck(2024)
6th Place (3): Derrick Whitbeck(2003), Garrett James(2005), Brady Beck(2022)
7th Place (5): Ben Brubaker(1998), Dusten Roe(2000), Cory Fornal(2005), Alex Deming(2023), Brady Beck(2023)
8th Place (3): Dusten Roe(1999), Jordan Shafer(2015), Zane Gilbreath(2019)
Qualifiers (21): Roger Burton(1982), Ed Richard(1985), Damon Hummel(1991), Ben Brubaker(1997), Travis Horn(1999), J. D. Showley(2003), Garrett James(2004), Matty Miller(2005), Garth Simpson(2009), Garth Simpson(2011), John Hunting(2014), Aaron Orr(2016), Dan Clark(2017), Drew Sailors(2019), Wyatt Davis(2022), Alex Deming(2022), Layne Horn(2023), Brant Beck(2023), Grant Holloway(2024), Layne Horn(2024), Alex Deming(2024)


IHSGW Placement History

Champions (1): Rhiley Shafer(2017)
Runner-ups (2): Jadyn Geller(2023), Grace Hiroms(2023)
3rd Place (1): Grace Hiroms(2024)
4th Place (3): Grace Hiroms(2021), Jadyn Geller(2022), Lillian Gerald(2023)
5th Place (2): Lucy Rangel(2023), Laine Peppler(2024)
7th Place (4): Jadyn Geller(2021), Mikaila Weightman(2021), Nachelle Gentry(2022), Grace Hiroms(2022)
Qualifiers (3): Amber Blackburn(2023), Lilly Watson(2023), Makenna McKee(2024)

Top 25 Career Wins

Wrestler(School) Career Record
1. Cory Fornal 154-23
2. Damon Hummel 139-6
3. Derrick Whitbeck 126-22
4. Travis Horn 108-16
5. Garth Simpson 85-15
6. Matty Miller 85-56
7. Ben Brubaker 81-22
8. Dusten Roe 78-10
9. J. D. Showley 42-5
10. John Hunting 37-7
11. Dan Clark 37-8
12. Jordan Shafer 36-5
13. Aaron Orr 35-10
14. Wes Beck 21-3
15. Justin Schroder 0-0
16. Cole Dowd 0-0
17. Brant Beck -
18. Ed Richard -
19. Roger Burton -
20. Bryce Baker -
21. Haydn Prater -
22. Justin Risten -
23. Mason Shively -
24. Zane Gilbreath -
25. Alex Deming -



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.