Jump to content


Wabash Apaches

  • Record

    7-13
  • Conference

    Three Rivers
  • Class

    1A

Dual Results

*Click date for details
Click here to add dual results

Jan 16* Loss vs. Carroll (Fort Wayne) 57-18
Jan 16* Win vs. Fort Wayne Northrop 42-24
Jan 14 Loss vs. Western 44-30
Jan 09 Loss vs. Huntington North 48-33
Jan 09 Loss vs. New Haven 45-29
Jan 09 Loss vs. Homestead 49-25
Jan 02* Loss vs. Prairie Heights 42-39
Jan 02* Loss vs. Adams Central 48-18
Jan 02* Loss vs. Manchester 43-32
Jan 02* Win vs. Centerville 40-39
Dec 29 Loss vs. Manchester 39-31
Dec 18* Loss vs. Peru 48-30
Dec 15* Loss vs. Oak Hill 45-26
Dec 08* Loss vs. Cass 45-34
Dec 05* Win vs. Winamac 37-36
Dec 05* Win vs. Delphi 46-36
Dec 05* Win vs. Wheeler 42-18
Dec 05* Win vs. Clinton Prairie 51-18
Dec 05* Win vs. West Central 42-34
Dec 03* Loss vs. Rochester 56-24

Tournament Results

Click here to add tournament results

Team Schedule

Click here to add an event
Date/Time Event
Nov 24 11:30 pm Dual: At Maconaquah (1)
Dec 03 11:30 pm Dual: At Rochester (1)
Dec 05 02:00 pm Multi-Dual: Winamac Super 8 at Winamac (2)
Dec 08 11:00 pm Dual: At Cass (1)
Dec 15 11:30 pm Dual: Home vs. Oak Hill (1)
Dec 19 02:00 pm Multi-Dual: Henry Wilk Classic at Penn (2)
Dec 29 02:00 pm Multi-Dual: Wabash County Championships at Northfield (2)
Jan 02 02:00 pm Multi-Dual: IHSWCA Team State 1A at IHSWCA (2)
Jan 06 11:30 pm Multi-Dual: Double Dual at Peru at Peru (2)
Jan 13 11:30 pm Dual: Home vs. Western (1)
Jan 23 02:00 pm Tournament: Three Rivers Conference at Maconaquah (2)
Jan 30 02:00 pm Tournament: IHSAA Sectional at Maconaquah at Maconaquah (0)
Feb 06 02:30 pm Tournament: IHSAA Regional at Peru at Peru (0)
Feb 13 01:30 pm Tournament: IHSAA Semi-State at New Haven(Fort Wayne) at New Haven (0)
17 of 18

Peru Sectional

Record vs. sectional teams

School Record
Manchester 17-4 (7-2)
Cass 15-4 (3-3)
Rochester 10-3 (2-0)
Maconaquah 6-3 (1-0)
Peru 6-5 (4-0)
Northfield 3-5 (1-3)
Wabash 7-13 (0-5)
North Miami 3-6 (1-2)
Caston 0-4 (0-1)
Southwood 0-5 (0-3)

Three Rivers

Record vs. conference teams

School Record
Manchester 6-2
Peru 4-0
Rochester 4-0
Tippecanoe Valley 4-4
North Miami 3-2
Maconaquah 2-0
Northfield 2-4
Southwood 0-3
Wabash 0-4
Whitko 0-6

Season History

Click here to add an team history

Year W-L-T Coach
2020 14-6-0 Jake O'Neill
2019 9-4-0 Jake O'Neill
2018 15-3-0 Jake O'Neill
2017 6-9-0 Jake O'Neill
2016 10-8-0 Jake O'Neill
2015 10-12-0 Jake O'Neill
2014 4-17-0 Jake O'Neill
2009 7-16-0 Jake O'Neill
2008 8-15-0 Jake O'Neill
2007 12-21-0 Jake O'Neill
2006 10-23-0 Jake O'Neill
2005 8-25-0 Jake O'Neill
2004 5-19-0 Jake O'Neill
1999 0-0-0 Nick Eccles
1995 0-0-0 Timothy Strand
1993 0-0-0
1989 0-0-0
1936 0-0-0
1935 0-0-0
1933 0-0-0
1932 0-0-0
1931 0-0-0
1930 0-0-0
1929 0-0-0 Raymond Struck
1928 0-0-0
1927 0-0-0 Billy Thom
1926 0-0-0 Billy Thom
1925 0-0-0

Past Wrestlers

Alex Baggett (c/o 2020)
X | X | X | X

Braden Brooks (c/o 2020)
X | X | X | X

Justin Samons (c/o 2019)
X | X | X | X

Noah Cressell (c/o 2018)
X | X | X | 182lbs 3rd

Aidan Benysh (c/o 2018)
X | X | X | X

Jake Cisneros (c/o 2018)
X | X | X | X

Skyler Hall (c/o 2016)
X | X | X | X

Denny Harlan (c/o 2008)
X | X | 145lbs Qualifier | X

Tim LaMar (c/o 1999)
X | X | X | 275lbs 1st

Jim Olinger (c/o 1995)
X | X | X | 119lbs Qualifier

Terry Brewer (c/o 1989)
X | X | X | HWT Qualifier

William Doniker (c/o 1936)
X | X | 100lbs 3rd | 108lbs 4th

Charles Ridgeway (c/o 1935)
X | X | X | 125lbs 3rd

Robert Hoffman (c/o 1933)
X | X | X | 145lbs 2nd

William Schoelte (c/o 1933)
X | HWT 3rd | HWT 4th | HWT 3rd

Ross Kurtz (c/o 1932)
X | X | 100lbs 2nd | 108lbs 2nd

John McNeely (c/o 1931)
X | 115lbs 4th | 125lbs 2nd | 125lbs 3rd

Neil Clark (c/o 1930)
X | X | X | 175lbs 4th

Vaughn Garner (c/o 1930)
X | X | 125lbs 4th | 135lbs 2nd

Robert Jones (c/o 1930)
HWT 4th | HWT 2nd | HWT 1st | HWT 1st

Robert Schuler (c/o 1930)
100lbs 1st | X | 108lbs 1st | 115lbs 2nd

James Martin (c/o 1929)
X | X | X | 175lbs 2nd

Robert Snavley (c/o 1929)
X | X | X | 100lbs 2nd

Thomas Cornell (c/o 1928)
X | X | X | 145lbs 2nd

William Gray (c/o 1928)
X | X | 108lbs 2nd | 115lbs 2nd

Clinton Osthimer (c/o 1928)
X | X | 175lbs 2nd | 155lbs 1st

Stewart Petry (c/o 1928)
X | X | X | 108lbs 2nd

Robert Stoops (c/o 1928)
115lbs 3rd | X | 115lbs 3rd | 125lbs 1st

Henry Watts (c/o 1928)
X | X | X | 175lbs 2nd

Sanford Austin (c/o 1927)
X | X | 155lbs 1st | 155lbs 1st

Max Gray (c/o 1927)
X | X | 108lbs 4th | 125lbs 3rd

Alfred Obringer (c/o 1927)
X | X | 135lbs 2nd | 145lbs 3rd

George Ross (c/o 1927)
X | 145lbs 1st | 145lbs 1st | 165lbs 1st

Walter Bahler (c/o 1926)
X | X | X | HWT 3rd

Ted Bellock (c/o 1926)
X | X | 125lbs 2nd | 125lbs 3rd

Lauren Chronister (c/o 1926)
X | X | X | 175lbs 1st

Earnest Mencii (c/o 1926)
X | X | X | HWT 2nd

Rolland Pullman (c/o 1926)
X | X | X | 100lbs 2nd

Edward Beis (c/o 1925)
X | X | X | 135lbs 4th

Homer Knee (c/o 1925)
X | X | X | HWT 1st

Robert Marks (c/o 1925)
X | X | X | 165lbs 3rd

Ralph Robinson (c/o 1925)
X | X | X | 100lbs 4th

Auree Scott (c/o 1925)
X | X | X | 155lbs 3rd

Paul Williams (c/o 1925)
X | X | X | 108lbs 4th

Top 25 Career Wins

Wrestler(School) Career Record
1. Denny Harlan 91-31
2. Jim Olinger 88-28
3. Tim LaMar 82-30
4. Skyler Hall 0-0
5. Terry Brewer -
6. Sanford Austin -
7. Walter Bahler -
8. Edward Beis -
9. Ted Bellock -
10. Lauren Chronister -
11. Neil Clark -
12. Thomas Cornell -
13. William Doniker -
14. Vaughn Garner -
15. Max Gray -
16. William Gray -
17. Robert Hoffman -
18. Robert Jones -
19. Homer Knee -
20. Ross Kurtz -
21. Robert Marks -
22. James Martin -
23. John McNeely -
24. Earnest Mencii -
25. Alfred Obringer -

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.