Wrestler(School) | Career Record |
---|---|
1. Chase Wilson | 167-18 |
2. Joe Schrock | 143-34 |
3. Logan Farnell | 136-9 |
4. Seth Verbosky | 120-19 |
5. Aaron Sedwick | 118-29 |
6. Wyatt Price | 111-28 |
7. Brayden Raber | 109-31 |
8. Aaron McKinley | 107-28 |
9. Austin Waite | 101-11 |
10. Adam Bowman | 100-32 |
11. Ty Roseberry | - |
12. Mike Koenes | - |
13. Steve Coenes | - |
14. Alan Mills | - |
15. Zack Bullock | - |
16. Blake Kinney | - |
17. Braxton Dewey | - |
18. Collin Silvers | - |
19. Fletcher Williams | - |
20. Andrea Selleck | - |
21. Emma Chase | - |
22. Hailey Warren | - |
23. Haley Salinas | - |
24. Kilynn Wallace | - |
25. Kyra Foster | - |
Team Info
Record
Overall: 17-11
Conference: 6-1
Sectional: 6-1
vs. 4A: 1-1
vs. 3A: 1-1
vs. 2A: 8-5
vs. 1A: 7-4
Girls: 0-0
Address:
256 E. 800 S. Bunker Hill, IN 46914
*Click for directions
Enrollment: 604
State: Indiana
Class: 2A
Conference: Three Rivers
Colors: Columbia Blue Red, and White
Coaching Staff
Head Coach: Bill Tabler
Assistant Coaches: Derek Page, Steve Frank, James Bufkin
State Series Sectional: Peru
Regional: Peru
Semi-State: Fort Wayne
Overall: 17-11
Conference: 6-1
Sectional: 6-1
vs. 4A: 1-1
vs. 3A: 1-1
vs. 2A: 8-5
vs. 1A: 7-4
Girls: 0-0
Address:
256 E. 800 S. Bunker Hill, IN 46914
*Click for directions
Enrollment: 604
State: Indiana
Class: 2A
Conference: Three Rivers
Colors: Columbia Blue Red, and White
Coaching Staff
Head Coach: Bill Tabler
Assistant Coaches: Derek Page, Steve Frank, James Bufkin
State Series Sectional: Peru
Regional: Peru
Semi-State: Fort Wayne
Boys Schedule
Click here to add an eventGirls Schedule
Click here to add an eventDate/Time | Opponent | ||
Nov 18 09:00 am |
Rochester Girls Invitational(0) at Rochester Bracket Link |
28th Place | |
Dec 02 02:00 pm |
Sarah Hildebrandt Invitational(2) at Penn Bracket Link |
Add Result | |
Dec 09 02:00 pm |
Lebanon Girls Invitational(2) at Lebanon Bracket Link |
Add Result | |
Dec 30 02:00 pm |
IHSGW Regional - Western(0) at Western Bracket Link |
Add Result | |
Jan 05 02:00 pm |
IHSGW Semi-State - Rochester(0) at Rochester Bracket Link |
Add Result |
Boys Roster
Brayden Raber
- c/o 2024
- 120lbs
Alex Ousley
- c/o 2024
- 126lbs
Ty Galvin
- c/o 2024
- 150lbs
Ethan Farnell
- c/o 2025
- 175lbs
Austin Ringeisen
- c/o 2025
- 190lbs
Austin Ringeison
- c/o 2025
- 190lbs
Girls Roster
Gracie Cook
- (c/o 2024)
- 132lbs
Peru Sectional
Record vs. sectional teamsSchool | Record |
---|---|
North Miami | 21-4 (5-1) |
Cass | 16-5 (4-4) |
Huntington North | 18-10 (1-1) |
Maconaquah | 17-11 (6-1) |
Northfield | 18-12 (6-2) |
Wabash | 10-12 (2-5) |
Tippecanoe Valley | 6-10 (1-4) |
Peru | 5-10 (4-2) |
Manchester | 2-9 (0-5) |
Southwood | 1-9 (0-4) |
Three Rivers
Record vs. conference teamsSchool | Record |
---|---|
Maconaquah | 6-1 |
Rochester | 5-0 |
Northfield | 5-3 |
North Miami | 4-1 |
Peru | 4-2 |
Wabash | 2-4 |
Southwood | 1-3 |
Tippecanoe Valley | 1-5 |
Whitko | 0-4 |
Manchester | 0-5 |
Title History
Sectional (2): 2005, 2006Season History
Click here to add an team historyYear | W-L-T | Coach | Titles |
2023 | 22-4-0 | Bob Freije | |
2022 | 22-3-0 | Bob Freije | |
2021 | 20-6-0 | Bob Freije | |
2020 | 11-5-0 | Bob Freije | |
2019 | 13-3-0 | Bob Freije | |
2018 | 11-5-0 | Bob Freije | |
2017 | 13-7-0 | Bob Freije | |
2016 | 11-8-0 | Bob Freije | |
2015 | 16-15-0 | Bob Freije | |
2014 | 20-7-0 | Bob Freije | |
2013 | 22-9-0 | Bob Freije | |
2012 | 28-10-0 | Bob Freije | |
2011 | 25-13-0 | Bob Freije | |
2010 | 20-15-0 | Bob Freije | |
2009 | 20-11-0 | Bob Freije | |
2008 | 28-5-0 | Bob Freije | |
2007 | 25-8-0 | Bob Freije | |
2006 | 23-10-0 | Bob Freije | Sectional |
2005 | 21-5-0 | Bob Freije | Sectional |
2004 | 0-0-0 | Keith Chandler | |
1991 | 0-0-0 | ||
1983 | 0-0-0 | ||
1980 | 0-0-0 | ||
1975 | 0-0-0 | ||
1974 | 0-0-0 | ||
Past Wrestlers
Logan Farnell
- (c/o 2023)
- X | Qualifier at 160lbs | 6th at 160lbs | 3rd at 160lbs
Emma Chase
- (c/o 2023)
- X | X | X | X
Hailey Warren
- (c/o 2023)
- X | X | X | X
Kilynn Wallace
- (c/o 2023)
- X | X | X | X
Lehna Wagner
- (c/o 2023)
- X | X | X | X
Wyatt Price
- (c/o 2023)
- X | X | X | X
Macie Green
- (c/o 2022)
- X | X | X | X
Tyler Stapleton
- (c/o 2022)
- X | X | X | X
Crystal Bunch
- (c/o 2022)
- X | X | X | X
Andrea Selleck
- (c/o 2021)
- X | X | X | X
Jared Blake
- (c/o 2021)
- X | X | X | X
Blake Kinney
- (c/o 2020)
- X | X | X | X
Aaron McKinley
- (c/o 2020)
- X | X | X | X
Haley Salinas
- (c/o 2020)
- X | X | X | X
Kyra Foster
- (c/o 2020)
- X | X | X | X
Zack Bullock
- (c/o 2019)
- X | X | X | X
Adam Bowman
- (c/o 2019)
- X | X | X | X
Collin Silvers
- (c/o 2019)
- X | X | X | X
Kyra Stouffer
- (c/o 2019)
- X | X | X | X
Ruby-Jo Sharp
- (c/o 2019)
- X | X | X | X
Aaron Sedwick
- (c/o 2018)
- X | X | X | X
Braxton Dewey
- (c/o 2018)
- X | X | X | X
Fletcher Williams
- (c/o 2018)
- X | X | X | X
Erica Dilworth
- (c/o 2018)
- X | X | X | X
Mary Meyers
- (c/o 2018)
- X | X | X | X
Madisyn Todd
- (c/o 2017)
- X | X | X | X
Chase Wilson
- (c/o 2014)
- X | X | Qualifier at 120lbs | X
Austin Waite
- (c/o 2011)
- X | X | 6th at 135lbs | X
Seth Verbosky
- (c/o 2007)
- X | X | X | Qualifier at 135lbs
Joe Schrock
- (c/o 2004)
- X | X | X | Qualifier at 145lbs
Ty Roseberry
- (c/o 1991)
- X | X | X | Qualifier at 152lbs
Steve Coenes
- (c/o 1983)
- X | X | X | Qualifier at 167lbs
Mike Koenes
- (c/o 1980)
- X | X | X | 3rd at 177lbs
Alan Mills
- (c/o 1975)
- X | X | Qualifier at 155lbs | Qualifier at 155lbs
IHSAA Placement History
3rd Place (2): Mike Koenes(1980), Logan Farnell(2023)4th Place (1): Ethan Farnell(2024)
6th Place (2): Austin Waite(2010), Logan Farnell(2022)
Qualifiers (9): Alan Mills(1974), Alan Mills(1975), Steve Coenes(1983), Ty Roseberry(1991), Joe Schrock(2004), Seth Verbosky(2007), Chase Wilson(2013), Logan Farnell(2021), Brayden Raber(2023)
IHSGW Placement History
Champions (2): Madisyn Todd(2017), Andrea Selleck(2019)Runner-ups (1): Ruby-Jo Sharp(2018)
4th Place (3): Ruby-Jo Sharp(2019), Kilynn Wallace(2020), Andrea Selleck(2020)
5th Place (3): Erica Dilworth(2018), Emma Chase(2021), Lehna Wagner(2021)
6th Place (3): Mary Meyers(2018), Kyra Stouffer(2019), Kilynn Wallace(2021)
8th Place (1): Crystal Bunch(2021)
Qualifiers (1): Lehna Wagner(2022)