Wrestler(School) | Career Record |
---|---|
1. Owen Doster | 138-24 |
2. Zac Dommer | 131-18 |
3. Elijah Chacon | 128-33 |
4. Julianna Ocampo | 122-12 |
5. Tristen Martz | 120-33 |
6. Ted Pappert | 116-35 |
7. Kevin Elser | 109-26 |
8. Matt Cheviron | 108-46 |
9. Easton Doster | 104-4 |
10. Olivia Bohde | 42-8 |
11. Andy Lambert | 41-7 |
12. Nick Potter | 40-8 |
13. Reese Sieger | 38-4 |
14. Bryan Swineford | 38-5 |
15. Virgil Marchall | 36-8 |
16. Kris Morton | 34-7 |
17. Jonyvan Johnson | 34-8 |
18. Zack Zurbrugg | 31-14 |
19. Rashad Jackson-Tatum | 27-18 |
20. Kyle Bender | 21-22 |
21. Mikey Rivera | 0-0 |
22. Austin Amstutz | 0-0 |
23. Brandon Arnold | - |
24. Lucas Fielden | - |
25. Gy Luginbill | - |
Team Info
Record
Overall: 24-5
Conference: 4-3
Sectional: 5-1
vs. 4A: 3-1
vs. 3A: 7-2
vs. 2A: 5-2
vs. 1A: 8-0
Girls: 0-0
Address:
1300 Green Rd. New Haven, IN 46774
*Click for directions
Enrollment: 1064
State: Indiana
Class: 3A
Conference: Northeast 8
Colors: Purple and Gold
Coaching Staff
Head Coach: James Linn
Assistant Coaches: Harley Barrand, Chad Martz, Kamari Smith, Sam Ocampo, Owen Doster
State Series Sectional: New Haven
Regional: Carroll
Semi-State: Fort Wayne
Overall: 24-5
Conference: 4-3
Sectional: 5-1
vs. 4A: 3-1
vs. 3A: 7-2
vs. 2A: 5-2
vs. 1A: 8-0
Girls: 0-0
Address:
1300 Green Rd. New Haven, IN 46774
*Click for directions
Enrollment: 1064
State: Indiana
Class: 3A
Conference: Northeast 8
Colors: Purple and Gold
Coaching Staff
Head Coach: James Linn
Assistant Coaches: Harley Barrand, Chad Martz, Kamari Smith, Sam Ocampo, Owen Doster
State Series Sectional: New Haven
Regional: Carroll
Semi-State: Fort Wayne
Boys Schedule
Click here to add an eventGirls Schedule
Click here to add an eventDate/Time | Opponent | ||
Nov 11 02:00 pm |
EN Girls Invite(2) at East Noble Bracket Link |
15th Place | |
Nov 18 09:00 am |
Rochester Girls Invitational(0) at Rochester Bracket Link |
12th Place | |
Dec 30 02:00 pm |
IHSGW Regional - Columbia City(0) at Columbia City Bracket Link |
Add Result | |
Jan 05 02:00 pm |
IHSGW Semi-State - Rochester(0) at Rochester Bracket Link |
Add Result |
Boys Roster
Julianna Ocampo
- c/o 2025
- 106lbs
Karrington Cooper
- c/o 2024
- 113lbs
Ysabelle Ocampo
- c/o 2027
- 115lbs
Timmy Rocha
- c/o 2025
- 120lbs
Brayden Clauser
- c/o 2025
- 132lbs
Lucas Barkley
- c/o 2025
- 138lbs
Easton Doster
- c/o 2025
- 144lbs
Aidan Elkins
- c/o 2024
- 150lbs
Ian Amstutz
- c/o 2025
- 157lbs
Vince Lepera
- c/o 2025
- 175lbs
Matt Poiry
- c/o 2024
- 215lbs
Charles McGrant
- c/o 2025
- 285lbs
Girls Roster
April Laggner
- (c/o 2026)
- 140lbs
Kaily Bussard
- (c/o 2024)
- 155lbs
Olivia Bohde
- (c/o 2025)
- 155lbs
Heaven Gardner
- (c/o 2025)
- 170lbs
New Haven Sectional
Record vs. sectional teamsSchool | Record |
---|---|
New Haven | 24-5 (5-1) |
Homestead | 17-7 (1-0) |
Leo | 14-6 (4-2) |
Fort Wayne Snider | 10-8 (2-0) |
Fort Wayne North Side | 4-10 (2-3) |
Fort Wayne South Side | 6-15 (2-2) |
Heritage | 5-18 (3-2) |
Woodlan | 1-12 (1-2) |
Fort Wayne Bishop Luers | 1-14 (0-2) |
Fort Wayne Wayne | 0-12 (0-6) |
Northeast 8
Record vs. conference teamsSchool | Record |
---|---|
Bellmont | 7-0 |
East Noble | 6-1 |
Leo | 4-3 |
New Haven | 4-3 |
Norwell | 3-4 |
DeKalb | 2-5 |
Huntington North | 2-5 |
Columbia City | 0-7 |
Title History
Sectional (10): 1970, 1987, 1997, 1999, 2006, 2007, 2008, 2009, 2013, 2017Regional (2): 1970, 2008
Season History
Click here to add an team historyPast Wrestlers
Kyanna Cooper
- (c/o 2023)
- X | X | X | X
Josh Clark
- (c/o 2023)
- X | X | Qualifier at 285lbs | X
Elijah Miller
- (c/o 2023)
- X | X | X | X
Angelina Wilson
- (c/o 2022)
- X | X | X | X
Camari Kirk
- (c/o 2022)
- X | X | X | X
Elijah Chacon
- (c/o 2021)
- X | X | 4th at 138lbs | 7th at 145lbs
Cameron Mason
- (c/o 2021)
- X | X | X | X
Alex Martz
- (c/o 2021)
- X | X | X | X
Gabrielle Bussard
- (c/o 2021)
- X | X | X | X
LaRissa Bryant-Coleman
- (c/o 2021)
- X | X | X | X
Jon Louden
- (c/o 2021)
- X | X | X | X
Jacob Saylor
- (c/o 2021)
- X | X | X | Qualifier at 182lbs
Dom Thomas
- (c/o 2020)
- X | X | X | X
Tristen Martz
- (c/o 2020)
- X | X | X | Qualifier at 220lbs
Larresha Bryant-Coleman
- (c/o 2020)
- X | X | X | X
Jaden Smith
- (c/o 2019)
- X | X | X | X
Jett Rondot
- (c/o 2019)
- X | X | X | X
Jonyvan Johnson
- (c/o 2018)
- X | X | Qualifier at 170lbs | 7th at 182lbs
Jaxson Savieo
- (c/o 2018)
- X | X | X | Qualifier at 195lbs
Kaleb Myers
- (c/o 2018)
- X | X | X | X
Konner Bender
- (c/o 2018)
- X | X | X | X
LaQuan Weeks
- (c/o 2018)
- X | X | X | X
Luke Watson
- (c/o 2018)
- X | X | X | X
Nick Potter
- (c/o 2017)
- X | X | X | Qualifier at 160lbs
Austin Amstutz
- (c/o 2017)
- X | X | X | X
Devonte Brown
- (c/o 2017)
- X | X | X | X
Owen Doster
- (c/o 2016)
- X | X | Qualifier at 126lbs | 5th at 132lbs
Kyle Bender
- (c/o 2015)
- X | X | X | X
Mikey Rivera
- (c/o 2015)
- X | X | X | X
Rashad Jackson-Tatum
- (c/o 2013)
- X | X | X | Qualifier at 160lbs
Reese Sieger
- (c/o 2013)
- X | X | X | Qualifier at 138lbs
Zack Zurbrugg
- (c/o 2011)
- X | X | Qualifier at 152lbs | X
Kevin Elser
- (c/o 2008)
- X | X | X | Qualifier at 140lbs
Kris Morton
- (c/o 2008)
- X | X | X | Qualifier at 189lbs
Matt Cheviron
- (c/o 2008)
- X | X | X | Qualifier at 285lbs
Andy Lambert
- (c/o 2006)
- X | X | 7th at 275lbs | X
Virgil Marchall
- (c/o 2004)
- X | X | X | Qualifier at 152lbs
Ted Pappert
- (c/o 2004)
- X | X | Qualifier at 275lbs | Qualifier at 275lbs
Bryan Swineford
- (c/o 2003)
- X | X | X | Qualifier at 160lbs
Zac Dommer
- (c/o 2003)
- X | 4th at 215lbs | X | 2nd at 215lbs
Brandon Arnold
- (c/o 1999)
- X | X | X | 7th at 189lbs
Lucas Fielden
- (c/o 1999)
- X | Qualifier at 135lbs | X | Qualifier at 145lbs
Zac Chapman
- (c/o 1994)
- X | X | X | Qualifier at 152lbs
Gy Luginbill
- (c/o 1992)
- X | X | X | 7th at 140lbs
Mark Laurent
- (c/o 1991)
- X | X | X | 4th at 140lbs
Reid Wise
- (c/o 1988)
- X | X | Qualifier at 185lbs | X
Tim Laurent
- (c/o 1983)
- X | X | Qualifier at 98lbs | Qualifier at 98lbs
Kevin Harper
- (c/o 1982)
- X | X | X | Qualifier at 126lbs
Mark Kranning
- (c/o 1975)
- X | X | X | 2nd at 138lbs
Mike Stratton
- (c/o 1970)
- X | X | X | 4th at 137lbs
Terry Hetrick
- (c/o 1964)
- X | X | X | 3rd at 95lbs
IHSAA Placement History
Champions (1): Easton Doster(2024)Runner-ups (2): Mark Kranning(1975), Zac Dommer(2003)
3rd Place (1): Terry Hetrick(1964)
4th Place (4): Mike Stratton(1970), Mark Laurent(1991), Zac Dommer(2001), Elijah Chacon(2020)
5th Place (2): Owen Doster(2016), Easton Doster(2023)
6th Place (1): Julianna Ocampo(2024)
7th Place (5): Gy Luginbill(1992), Brandon Arnold(1999), Andy Lambert(2005), Jonyvan Johnson(2018), Elijah Chacon(2021)
Qualifiers (28): Kevin Harper(1982), Tim Laurent(1982), Tim Laurent(1983), Reid Wise(1987), Zac Chapman(1994), Lucas Fielden(1997), Lucas Fielden(1999), Bryan Swineford(2003), Ted Pappert(2003), Virgil Marchall(2004), Ted Pappert(2004), Kevin Elser(2008), Kris Morton(2008), Matt Cheviron(2008), Zack Zurbrugg(2010), Reese Sieger(2013), Rashad Jackson-Tatum(2013), Owen Doster(2015), Nick Potter(2017), Jonyvan Johnson(2017), Jaxson Savieo(2018), Tristen Martz(2020), Jacob Saylor(2021), Julianna Ocampo(2022), Easton Doster(2022), Josh Clark(2022), Karrington Cooper(2024), Aidan Elkins(2024)
IHSGW Placement History
Champions (5): LaRissa Bryant-Coleman(2019), Larresha Bryant-Coleman(2020), Julianna Ocampo(2022), Julianna Ocampo(2024), Ysabelle Ocampo(2024)Runner-ups (4): Larresha Bryant-Coleman(2019), Alex Martz(2020), LaRissa Bryant-Coleman(2020), Alex Martz(2021)
3rd Place (2): Gabrielle Bussard(2020), Olivia Bohde(2024)
4th Place (3): Gabrielle Bussard(2021), Olivia Bohde(2023), Heaven Gardner(2024)
5th Place (1): Kaily Bussard(2022)
6th Place (3): Alex Martz(2019), Kaily Bussard(2021), Olivia Bohde(2022)
7th Place (1): Angelina Wilson(2020)
Qualifiers (3): Kyanna Cooper(2023), Kaily Bussard(2023), Kaily Bussard(2024)