Jump to content

Homestead
Spartans

Team Info
Record
Overall: 17-7
Sectional: 1-0
vs. 4A: 4-3
vs. 3A: 4-2
vs. 2A: 5-1
vs. 1A: 4-1
Girls: 0-0

Address:
4310 Homestead Rd. Fort Wayne, IN 46814
*Click for directions
Enrollment: 2502
State: Indiana
Class: 4A
Conference: None
Colors: Blue and Gold

Coaching Staff
Head Coach: Andrew Oberlin
Assistant Coaches: Brent Stockman, Rick Greenwood, Mike Evans, Knicholas Middleton, Josue Hill

State Series Sectional: New Haven
Regional: Carroll
Semi-State: Fort Wayne
Boys Schedule
Click here to add an event
Date/Time Opponent
Nov 25
02:00 pm
Homestead Thanksgiving Duals(2)
at Homestead
vs. Central Noble Loss 36-25
vs. Northridge Win 36-33
vs. Fort Wayne Bishop Dwenger Win 40-24
vs. DeKalb Loss 65-6
vs. Yorktown Loss 66-15
No Details
vs. DeKalb Win 38-31
vs. Fort Wayne Wayne Win 78-0
vs. Southern Wells Win 66-15
Nov 29
11:00 pm
at Carroll (Fort Wayne) (1) Win 38-36
No Details
Dec 02
02:00 pm
Shamrock Duals(2)
at Westfield
Bracket Link
vs. Fishers Loss 41-27
vs. Lawrence North Loss 45-35
vs. Yorktown Win 44-32
No Details
vs. Norwell Loss 36-30
vs. Whiteland Win 48-18
No Details
Dec 06
11:30 pm
vs. Prairie Heights (1) Win 40-30
Dec 09
02:00 pm
Raider Duals Invitational(2)
at Northridge
vs. Northfield Win 60-18
No Details
vs. NorthWood Win 55-24
No Details
vs. Warsaw Win 55-24
vs. LaVille Win 69-3
Dec 16
02:00 pm
Henry Wilk Classic(2)
at Penn
Bracket Link
vs. New Palestine Loss 47-21
vs. Mishawaka Loss 46-27
vs. Goshen Win 37-36
vs. John Glenn Win 66-12
vs. Penn Loss 49-26
Dec 23
01:00 pm
Mike Ester Memorial Invite(JV)(2)
at Fort Wayne Snider
vs. Angola Loss 45-28
No Details
vs. Fort Wayne Northrop Loss 42-24
Dec 28
02:00 pm
Defiance Border Brawl(2)
at Defiance(OH)
Bracket Link
Add Result
Jan 02
11:00 pm
at Adams Central (1) Loss 41-30
Jan 04
11:30 pm
at Fort Wayne Snider (1) Update Result
Jan 06
01:30 pm
Bill Kerbel Invitational(2)
at New Haven
Bracket Link
1st Place
Jan 11
11:30 pm
vs. Jay County (1) Win 41-36
No Details
Jan 13
02:00 pm
AC Invite(2)
at Adams Central
Add Result
Jan 17
11:30 pm
vs. East Noble (1) Win 40-28
Jan 27
02:00 pm
12. IHSAA Sectional at New Haven(0)
at New Haven
Bracket Link
3rd Place
Feb 03
02:00 pm
6. IHSAA Regional at Carroll(Fort Wayne)(0)
at Carroll (Fort Wayne)
Bracket Link
Add Result
Feb 10
01:30 pm
2. IHSAA Semi-State at Fort Wayne(0)
at Fort Wayne Snider
Bracket Link
Add Result
20 of 18



Girls Schedule
Click here to add an event
Date/Time Opponent
Nov 11
02:00 pm
EN Girls Invite(2)
at East Noble
Bracket Link
30th Place
Dec 30
02:00 pm
IHSGW Regional - Columbia City(0)
at Columbia City
Bracket Link
Add Result
Jan 05
02:00 pm
IHSGW Semi-State - Rochester(0)
at Rochester
Bracket Link
Add Result

Boys Roster

Kaeden Benedict
  • c/o 2025
  • 126lbs
Ethan Khanhphane
  • c/o 2024
  • 132lbs
Thomas Sidel
  • c/o 2024
  • 144lbs
Ben Hartzell
  • c/o 2025
  • 150lbs
Jake Heisler
  • c/o 2024
  • 157lbs
Carson Godinez
  • c/o 2025
  • 165lbs
Jake Thrash
  • c/o 2025
  • 175lbs
Caleb Evans
  • c/o 2025
  • 215lbs
Collin Grayless
  • c/o 2024
  • 285lbs

Girls Roster

Katy Vardaman
  • (c/o 2025)
  • 135lbs
Kathryn Vardaman
  • (c/o 2025)
  • 138lbs

New Haven Sectional

Record vs. sectional teams

School Record
New Haven 24-5 (5-1)
Homestead 17-7 (1-0)
Leo 14-6 (4-2)
Fort Wayne Snider 10-8 (2-0)
Fort Wayne North Side 4-9 (2-3)
Fort Wayne South Side 6-15 (2-2)
Heritage 5-18 (3-2)
Woodlan 1-12 (1-2)
Fort Wayne Bishop Luers 1-14 (0-2)
Fort Wayne Wayne 0-12 (0-6)

Title History

Sectional (13): 1988, 1991, 1992, 1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 1998, 2010, 2018, 2022, 2023

Season History

Click here to add an team history

Year W-L-T Coach Titles
2023 16-3-0 Andrew Oberlin Sectional
2022 17-4-0 Andrew Oberlin Sectional
2021 17-10-0 Andrew Oberlin
2020 19-7-0 Nathan DeVaux
2019 8-8-0 Nathan DeVaux
2018 12-7-0 Nathan DeVaux Sectional
2017 12-8-0 Nathan DeVaux
2016 10-13-0 Nathan DeVaux
2015 4-11-0 Nathan DeVaux
2012 0-0-0 Randy Pursley
2011 0-0-0 Randy Pursley
2010 0-0-0 Randy Pursley Sectional
2007 0-0-0 Randy Pursley
2006 0-0-0 Randy Pursley
2005 0-0-0 Randy Pursley
2004 0-0-0 Randy Pursley
2001 0-0-0 Don Weaver
2000 0-0-0 Don Weaver
1999 0-0-0 Pat Wetzel
1998 0-0-0 Sectional
1997 0-0-0 Sectional
1996 0-0-0 Sectional
1995 0-0-0 Don Weaver Sectional
1994 0-0-0 Don Weaver Sectional
1993 0-0-0 Don Weaver Sectional
1992 0-0-0 Don Weaver Sectional
1991 0-0-0 Sectional
1990 0-0-0
1989 0-0-0
1988 0-0-0 Sectional
1986 0-0-0
1983 0-0-0
1982 0-0-0
1981 0-0-0
1978 0-0-0
1974 0-0-0
1973 0-0-0

Past Wrestlers

Eastyn Egts
  • (c/o 2023)
  • X | X | X | X
Isabelle Quade
  • (c/o 2023)
  • X | X | X | X
Austin Crowder
  • (c/o 2023)
  • X | X | X | X
Easton Arsini
  • (c/o 2023)
  • X | X | X | X
Nolan Scott
  • (c/o 2023)
  • X | X | X | X
Aaron Kistler
  • (c/o 2023)
  • X | X | X | X
Matt Mills
  • (c/o 2022)
  • X | X | X | X
Giovanni Arsini
  • (c/o 2022)
  • X | X | X | X
Nathan Houser
  • (c/o 2022)
  • X | X | X | X
Thomas Herman
  • (c/o 2021)
  • X | X | X | X
Joe Parrish
  • (c/o 2020)
  • X | X | Qualifier at 160lbs | X
Griffin Porter
  • (c/o 2020)
  • X | X | X | X
Jordan George
  • (c/o 2019)
  • X | X | X | X
Zac Cawood
  • (c/o 2019)
  • X | X | X | X
Jake Jenkins
  • (c/o 2019)
  • X | X | X | Qualifier at 145lbs
Brady Wyro
  • (c/o 2018)
  • X | X | X | Qualifier at 170lbs
Isaiah Oakley
  • (c/o 2018)
  • X | X | X | X
Blaigh Rushing
  • (c/o 2017)
  • X | X | X | Qualifier at 120lbs
Jack Franklin
  • (c/o 2016)
  • X | X | X | Qualifier at 126lbs
Drake Rhodes
  • (c/o 2016)
  • X | X | X | 8th at 132lbs
Wyatt Clem
  • (c/o 2016)
  • X | X | X | X
Frank Martin
  • (c/o 2013)
  • X | X | Qualifier at 152lbs | X
Kody George
  • (c/o 2012)
  • X | X | Qualifier at 119lbs | Qualifier at 132lbs
Andrew Bowman
  • (c/o 2011)
  • X | X | X | Qualifier at 103lbs
Brad Mills
  • (c/o 2011)
  • X | X | Qualifier at 215lbs | X
Keelan Rushing
  • (c/o 2011)
  • X | X | Qualifier at 125lbs | X
Tucker Smith
  • (c/o 2010)
  • X | X | X | 6th at 130lbs
Justin Wight
  • (c/o 2008)
  • X | Qualifier at 103lbs | Qualifier at 112lbs | X
Justin Allen
  • (c/o 2005)
  • X | X | Qualifier at 189lbs | 4th at 189lbs
Bryan Wight
  • (c/o 2005)
  • X | X | X | 8th at 112lbs
Richard Roelke
  • (c/o 2004)
  • X | X | X | 8th at 215lbs
Mike Johnson
  • (c/o 2001)
  • X | X | X | 8th at 275lbs
Brian Lapp
  • (c/o 2000)
  • X | X | X | Qualifier at 152lbs
Bryan Kapp
  • (c/o 2000)
  • X | X | 4th at 215lbs | 3rd at 215lbs
Phillip McCormick
  • (c/o 1995)
  • X | X | X | 4th at 151lbs
Kurt Weigand
  • (c/o 1993)
  • X | X | Qualifier at 140lbs | 8th at 145lbs
Mark Bruner
  • (c/o 1990)
  • X | X | Qualifier at 145lbs | 1st at 160lbs
Mike Bruner
  • (c/o 1986)
  • X | X | X | Qualifier at 138lbs
Jeff Enrietto
  • (c/o 1983)
  • X | X | Qualifier at 177lbs | Qualifier at 177lbs
Scott Coleman
  • (c/o 1982)
  • X | X | X | Qualifier at 138lbs
Marc Elliott
  • (c/o 1981)
  • X | X | X | Qualifier at 126lbs
Barry Williams
  • (c/o 1978)
  • X | X | X | 4th at 98lbs
Gordon Walker
  • (c/o 1974)
  • X | X | X | Qualifier at 119lbs
John Coplen
  • (c/o 1973)
  • X | X | X | Qualifier at 105lbs

IHSAA Placement History

Champions (1): Mark Bruner(1990)
3rd Place (1): Bryan Kapp(2000)
4th Place (4): Barry Williams(1978), Phillip McCormick(1995), Bryan Kapp(1999), Justin Allen(2005)
6th Place (1): Tucker Smith(2010)
8th Place (5): Kurt Weigand(1993), Mike Johnson(2001), Richard Roelke(2004), Bryan Wight(2005), Drake Rhodes(2016)
Qualifiers (24): John Coplen(1973), Gordon Walker(1974), Marc Elliott(1981), Scott Coleman(1982), Jeff Enrietto(1982), Jeff Enrietto(1983), Mike Bruner(1986), Mark Bruner(1989), Kurt Weigand(1992), Brian Lapp(2000), Justin Allen(2004), Justin Wight(2006), Justin Wight(2007), Keelan Rushing(2010), Brad Mills(2010), Andrew Bowman(2011), Kody George(2011), Kody George(2012), Frank Martin(2012), Jack Franklin(2016), Blaigh Rushing(2017), Brady Wyro(2018), Jake Jenkins(2019), Joe Parrish(2019)


IHSGW Placement History

Runner-ups (2): Isabelle Quade(2020), Katy Vardaman(2024)
6th Place (1): Eastyn Egts(2020)
Qualifiers (1): Kathryn Vardaman(2023)

Top 25 Career Wins

Wrestler(School) Career Record
1. Brad Mills 114-32
2. Mike Johnson 110-11
3. Justin Wight 104-30
4. Tucker Smith 103-29
5. Kody George 97-26
6. Andrew Bowman 89-14
7. Keelan Rushing 89-31
8. Bryan Kapp 89-31
9. Justin Allen 88-17
10. Drake Rhodes 45-33
11. Blaigh Rushing 35-7
12. Frank Martin 33-4
13. Bryan Wight 33-5
14. Jack Franklin 28-8
15. Richard Roelke 28-7
16. Brian Lapp 22-4
17. Wyatt Clem 0-0
18. Kurt Weigand -
19. Mark Bruner -
20. Phillip McCormick -
21. Mike Bruner -
22. Barry Williams -
23. Jeff Enrietto -
24. Marc Elliott -
25. Scott Coleman -



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.