Wrestler(School) | Career Record |
---|---|
1. Blane Culp | 146-19 |
2. Bryan Deutsch | 136-18 |
3. Kyle Meinika | 127-28 |
4. Peter Deutsch | 124-22 |
5. Dillon Deutsch | 117-29 |
6. Hunter Langeloh | 111-27 |
7. Derek Mort | 106-41 |
8. Nathan Strack | 104-12 |
9. Todd Deutsch | 85-16 |
10. Tony DeWitt | 82-34 |
11. Tristin Anglin | 80-41 |
12. Eli Michel | 67-13 |
13. Austin Egolf | 62-10 |
14. Shae Gerardot | 40-5 |
15. Hunter Reed | 38-5 |
16. Cross Dietrich | 37-5 |
17. Nick Slain | 37-5 |
18. Drew Cummings | 34-5 |
19. Rob Myers | 34-8 |
20. Josh Michael | 33-9 |
21. Nelson Wainwright | 33-8 |
22. Nathan Smith | 24-14 |
23. Lane Michel | 22-14 |
24. Kyle Egolf | 15-3 |
25. Wes Walter | 0-0 |
Team Info
Record
Overall: 3-15
Conference: 0-7
Sectional: 1-3
vs. 4A: 1-0
vs. 3A: 0-5
vs. 2A: 0-7
vs. 1A: 2-3
Girls: 1-3
Address:
600 N. Whitley St. Columbia City, IN 46725
*Click for directions
Enrollment: 1127
State: Indiana
Class: 3A
Conference: Northeast 8
Colors: Maroon and Old Gold
Coaching Staff
Head Coach: Blane Culp
Assistant Coaches: Ian Strass, Thor Hodges, Todd Deutsch, Jordan Gilbert, Brad Clifford
State Series Sectional: Carroll
Regional: Carroll
Semi-State: Fort Wayne
Overall: 3-15
Conference: 0-7
Sectional: 1-3
vs. 4A: 1-0
vs. 3A: 0-5
vs. 2A: 0-7
vs. 1A: 2-3
Girls: 1-3
Address:
600 N. Whitley St. Columbia City, IN 46725
*Click for directions
Enrollment: 1127
State: Indiana
Class: 3A
Conference: Northeast 8
Colors: Maroon and Old Gold
Coaching Staff
Head Coach: Blane Culp
Assistant Coaches: Ian Strass, Thor Hodges, Todd Deutsch, Jordan Gilbert, Brad Clifford
State Series Sectional: Carroll
Regional: Carroll
Semi-State: Fort Wayne
Boys Schedule
Click here to add an eventGirls Schedule
Click here to add an eventDate/Time | Opponent | ||
Nov 04 01:00 pm |
Alexandria Monroe Women`s Tourney(0) at Alexandria Monroe Bracket Link |
8th Place | |
Nov 09 12:00 am |
at John Glenn (1) |
Loss 48-30
No Details |
|
Nov 11 02:00 pm |
EN Girls Invite(2) at East Noble Bracket Link |
7th Place | |
Nov 16 11:30 pm |
vs. Jay County (0) | Loss 54-18 | |
Nov 18 02:00 pm |
Clinton Prairie Girls Invitational(0) at Clinton Prairie Bracket Link |
Add Result | |
Nov 30 11:00 pm |
at Fort Wayne Wayne (0) |
Win 48-18
No Details |
|
Dec 02 02:00 pm |
Sarah Hildebrandt Invitational(2) at Penn Bracket Link |
Add Result | |
Dec 09 02:00 pm |
Lebanon Girls Invitational(2) at Lebanon Bracket Link |
Add Result | |
Dec 19 11:00 pm |
vs. Brebeuf Jesuit (0) | Update Result | |
Dec 20 10:00 pm |
at North Miami (0) |
Loss 36-24
No Details |
|
Dec 23 02:00 pm |
Beech Grove Girls Holiday Tournament(0) at Beech Grove Bracket Link |
3rd Place | |
Dec 30 02:00 pm |
IHSGW Regional - Columbia City(0) at Columbia City Bracket Link |
Add Result | |
Jan 05 02:00 pm |
IHSGW Semi-State - Rochester(0) at Rochester Bracket Link |
Add Result |
Boys Roster
Girls Roster
Alexes Spaulding
- (c/o 2025)
- 135lbs
Felice Mullinax
- (c/o 2024)
- 145lbs
Hanna Maggard
- (c/o 2025)
- 157lbs
Bralynn Leazier
- (c/o 2026)
- 175lbs
Michela Clifford
- (c/o 2025)
- 190lbs
Vivian Parke
- (c/o 2026)
- 235lbs
Carroll Sectional
Record vs. sectional teamsSchool | Record |
---|---|
Garrett | 17-1 (7-0) |
Fort Wayne Northrop | 18-8 (6-1) |
Fort Wayne Bishop Dwenger | 14-9 (8-1) |
Eastside | 10-9 (2-2) |
Carroll (Fort Wayne) | 5-14 (1-4) |
Churubusco | 5-14 (0-6) |
Whitko | 6-20 (1-1) |
Columbia City | 3-15 (1-3) |
Fort Wayne Concordia | 2-19 (0-5) |
Northeast 8
Record vs. conference teamsSchool | Record |
---|---|
Bellmont | 7-0 |
East Noble | 6-1 |
Leo | 4-3 |
New Haven | 4-3 |
Norwell | 3-4 |
DeKalb | 2-5 |
Huntington North | 2-5 |
Columbia City | 0-7 |
Title History
Conference (1): 2004(NHC)Sectional (9): 1982, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008
Regional (7): 1982, 2001, 2002, 2004, 2005, 2006, 2007
SemiState (3): 2004, 2005, 2006
Season History
Click here to add an team historyYear | W-L-T | Coach | Titles |
2023 | 10-9-0 | Blane Culp | |
2022 | 10-7-0 | Blane Culp | |
2021 | 15-1-0 | Blane Culp | |
2020 | 19-5-0 | Blane Culp | IHSWCA 2A Team State 4th |
2019 | 7-12-0 | Blane Culp | |
2018 | 9-15-0 | Blane Culp | |
2017 | 12-2-0 | Blane Culp | |
2016 | 13-6-0 | Blane Culp | |
2015 | 12-10-0 | Blane Culp | IHSWCA 2A Team State Qualifier |
2014 | 9-10-0 | Blane Culp | |
2013 | 11-8-0 | Blane Culp | |
2012 | 3-11-0 | Blane Culp | |
2011 | 3-11-0 | Blane Culp | |
2010 | 0-0-0 | Jeff Slain | |
2009 | 0-0-0 | Jeff Slain | |
2008 | 0-0-0 | Randy Kearby | Sectional |
2007 | 0-0-0 | Randy Kearby | Regional, Sectional |
2006 | 0-0-0 | Randy Kearby | Regional, Semi-State, IHSAA Team State Qualifier, IHSAA Team State Semi-Finalist, Sectional |
2005 | 0-0-0 | Randy Kearby | Regional, Semi-State, IHSAA Team State Qualifier, IHSAA Team State Semi-Finalist, Sectional |
2004 | 0-0-0 | Randy Kearby | Conference(NHC), Sectional, Regional, Semi-State, IHSAA Team State Qualifier, IHSAA Team State Semi-Finalist |
2003 | 0-0-0 | Randy Kearby | Sectional |
2002 | 0-0-0 | Randy Kearby | Regional, Sectional |
2001 | 0-0-0 | Randy Kearby | Regional, Sectional |
2000 | 0-0-0 | Randy Kearby | |
1999 | 0-0-0 | Randy Kearby | |
1998 | 0-0-0 | Randy Kearby | |
1997 | 0-0-0 | Dave Stahl | |
1984 | 0-0-0 | Jack Janney | |
1982 | 0-0-0 | Jack Janney | Regional, Sectional |
1981 | 0-0-0 | Jack Janney | |
1980 | 0-0-0 | Jack Janney | |
1977 | 0-0-0 | Jack Janney | |
Past Wrestlers
Lydia Herron
- (c/o 2023)
- X | X | X | X
Anne Rice
- (c/o 2023)
- X | X | X | X
Lainey Wooley
- (c/o 2023)
- X | X | X | X
Jordan Driver
- (c/o 2023)
- X | X | X | X
Tanner Reed
- (c/o 2023)
- X | X | X | Qualifier at 170lbs
Justice Goree
- (c/o 2023)
- X | X | X | X
Allan Maggard
- (c/o 2022)
- X | X | X | Qualifier at 138lbs
Ian Clifford
- (c/o 2022)
- X | X | Qualifier at 220lbs | Qualifier at 285lbs
Haley Thompson
- (c/o 2022)
- X | X | X | X
Lauren Platt
- (c/o 2022)
- X | X | X | X
Vivica Chacon
- (c/o 2022)
- X | X | X | X
Isaiah Litherland
- (c/o 2022)
- X | X | X | X
Aidan Sanderson
- (c/o 2022)
- X | X | X | X
Tabitha Barcus
- (c/o 2022)
- X | X | X | X
Jaidyn Gilbert
- (c/o 2022)
- X | X | X | X
Jarrett Forrester
- (c/o 2021)
- X | X | X | Qualifier at 138lbs
Ryan Sheets
- (c/o 2021)
- X | X | X | X
Alton Mullinax
- (c/o 2021)
- X | X | X | X
Lexus Wireman
- (c/o 2021)
- X | X | X | X
Jackson Pettigrew
- (c/o 2020)
- X | Qualifier at 152lbs | Qualifier at 160lbs | 7th at 160lbs
Carter Wireman
- (c/o 2020)
- X | X | X | X
Hunter Reed
- (c/o 2018)
- X | X | 8th at 152lbs | Qualifier at 160lbs
Andrew Cochran
- (c/o 2018)
- X | X | X | X
Mallory Engle
- (c/o 2018)
- X | X | X | X
Matthew Wright
- (c/o 2017)
- X | X | X | X
Hunter Langeloh
- (c/o 2016)
- X | 7th at 106lbs | Qualifier at 120lbs | 6th at 120lbs
Nathan Smith
- (c/o 2016)
- X | X | X | X
Cross Dietrich
- (c/o 2016)
- X | X | X | Qualifier at 152lbs
Kyle Egolf
- (c/o 2015)
- X | X | X | Qualifier at 132lbs
Tristin Anglin
- (c/o 2015)
- X | X | Qualifier at 182lbs | X
Drew Cummings
- (c/o 2015)
- X | X | X | Qualifier at 285lbs
Austin Egolf
- (c/o 2009)
- X | X | Qualifier at 130lbs | 5th at 130lbs
Lane Michel
- (c/o 2009)
- X | X | X | Qualifier at 135lbs
Peter Deutsch
- (c/o 2008)
- X | X | 8th at 152lbs | 6th at 152lbs
Eli Michel
- (c/o 2007)
- X | X | 8th at 119lbs | 6th at 119lbs
Josh Michael
- (c/o 2007)
- X | X | X | Qualifier at 160lbs
Wes Walter
- (c/o 2007)
- X | Qualifier at 119lbs | Qualifier at 125lbs | X
Bryan Deutsch
- (c/o 2006)
- Qualifier at 140lbs | Qualifier at 145lbs | 2nd at 152lbs | 2nd at 160lbs
Shae Gerardot
- (c/o 2006)
- X | X | X | 4th at 171lbs
Derek Mort
- (c/o 2005)
- X | X | X | Qualifier at 145lbs
Nick Slain
- (c/o 2005)
- X | X | X | Qualifier at 103lbs
Nathan Strack
- (c/o 2005)
- 8th at 103lbs | X | Qualifier at 135lbs | 5th at 135lbs
Blane Culp
- (c/o 2004)
- X | Qualifier at 119lbs | 5th at 125lbs | 3rd at 125lbs
Dillon Deutsch
- (c/o 2004)
- X | X | Qualifier at 152lbs | 3rd at 160lbs
Kyle Meinika
- (c/o 2004)
- X | X | Qualifier at 130lbs | 4th at 130lbs
Rob Myers
- (c/o 2004)
- X | X | X | Qualifier at 215lbs
Nelson Wainwright
- (c/o 2002)
- X | X | X | Qualifier at 275lbs
Tony DeWitt
- (c/o 2001)
- X | X | X | 5th at 152lbs
Josh Ross
- (c/o 1998)
- X | X | X | Qualifier at 140lbs
Greg Sauers
- (c/o 1984)
- X | X | X | Qualifier at 145lbs
Mike Eiler
- (c/o 1984)
- X | X | X | Qualifier at 105lbs
Bob Crouse
- (c/o 1982)
- X | X | Qualifier at Hwtlbs | Qualifier at Hwtlbs
Tom Sordelet
- (c/o 1982)
- X | X | X | Qualifier at 132lbs
Todd Deutsch
- (c/o 1980)
- X | X | X | 3rd at 145lbs
Jim Blake
- (c/o 1977)
- X | X | X | Qualifier at 98lbs
IHSAA Placement History
Runner-ups (2): Bryan Deutsch(2005), Bryan Deutsch(2006)3rd Place (3): Todd Deutsch(1980), Blane Culp(2004), Dillon Deutsch(2004)
4th Place (2): Kyle Meinika(2004), Shae Gerardot(2006)
5th Place (4): Tony DeWitt(2001), Blane Culp(2003), Nathan Strack(2005), Austin Egolf(2009)
6th Place (3): Eli Michel(2007), Peter Deutsch(2008), Hunter Langeloh(2016)
7th Place (2): Hunter Langeloh(2014), Jackson Pettigrew(2020)
8th Place (4): Nathan Strack(2002), Eli Michel(2006), Peter Deutsch(2007), Hunter Reed(2017)
Qualifiers (35): Jim Blake(1977), Bob Crouse(1981), Tom Sordelet(1982), Bob Crouse(1982), Mike Eiler(1984), Greg Sauers(1984), Josh Ross(1998), Blane Culp(2002), Nelson Wainwright(2002), Kyle Meinika(2003), Bryan Deutsch(2003), Dillon Deutsch(2003), Nathan Strack(2004), Bryan Deutsch(2004), Rob Myers(2004), Nick Slain(2005), Wes Walter (2005), Derek Mort(2005), Wes Walter (2006), Josh Michael(2007), Austin Egolf(2008), Lane Michel(2009), Tristin Anglin(2014), Hunter Langeloh(2015), Kyle Egolf(2015), Drew Cummings(2015), Cross Dietrich(2016), Jackson Pettigrew(2018), Hunter Reed(2018), Jackson Pettigrew(2019), Jarrett Forrester(2021), Ian Clifford(2021), Allan Maggard(2022), Ian Clifford(2022), Tanner Reed(2023)
IHSGW Placement History
Champions (2): Mallory Engle(2017), Mallory Engle(2018)Runner-ups (1): Haley Thompson(2022)
3rd Place (1): Haley Thompson(2021)
4th Place (1): Michela Clifford(2023)
5th Place (1): Lauren Platt(2021)
6th Place (2): Anne Rice(2021), Alexes Spaulding(2024)
8th Place (3): Lauren Platt(2022), Michela Clifford(2022), Michela Clifford(2024)
Qualifiers (12): Alexes Spaulding(2022), Jaidyn Gilbert(2022), Vivica Chacon(2022), Hanna Maggard(2022), Tabitha Barcus(2022), Alexes Spaulding(2023), Felice Mullinax(2023), Hanna Maggard(2023), Bralynn Leazier(2023), Vivian Parke(2023), Bralynn Leazier(2024), Vivian Parke(2024)