Jump to content

DeKalb
Barons

Team Info
Record
Overall: 10-10
Conference: 2-5
Sectional: 2-1
vs. 4A: 2-1
vs. 3A: 3-6
vs. 2A: 3-3
vs. 1A: 2-0
Girls: 0-0

Address:
3424 C.R. 427 Waterloo, IN 46793-9402
*Click for directions
Enrollment: 1083
State: Indiana
Class: 3A
Conference: Northeast 8
Colors: Red Black and White

Coaching Staff
Head Coach: Justin Wight
Assistant Coaches: Gabe Teders, Zach Krumlauf, Ryan Baker

State Series Sectional: West Noble
Regional: Goshen
Semi-State: Fort Wayne
Boys Schedule
Click here to add an event
Date/Time Opponent
Nov 25
02:00 pm
Homestead Thanksgiving Duals(2)
at Homestead
vs. Yorktown Win 40-30
vs. Homestead Win 65-6
vs. Homestead Loss 38-31
vs. Fort Wayne North Side Win 71-6
vs. Northridge Win 44-25
Nov 29
11:00 pm
vs. Garrett (1) Loss 44-27
Dec 07
11:30 pm
at Fort Wayne Bishop Luers (1) Win 54-30
No Details
Dec 08
02:00 pm
Northeast 8 Duals(2)
at New Haven
vs. Leo Loss 40-34
vs. New Haven Loss 48-28
vs. Bellmont Loss 61-12
vs. East Noble Loss 48-32
vs. Huntington North Loss 45-30
vs. Norwell Win 41-28
vs. Columbia City Win 48-36
Dec 14
11:00 pm
vs. Angola (1) Win 44-25
No Details
Dec 20
11:29 pm
vs. Carroll (Fort Wayne) (1) Update Result
Dec 28
02:00 pm
Defiance Border Brawl(2)
at Defiance(OH)
Bracket Link
Add Result
Jan 04
11:00 pm
at Fremont (1) Win 43-24
No Details
Jan 06
02:00 pm
IHSWCA Team State 3A(2)
at Franklin Community
Bracket Link
vs. Hobart Loss 34-30
vs. Mishawaka Loss 37-30
vs. Fort Wayne Snider Loss 53-12
Jan 09
11:30 pm
at Goshen (1) Win 46-27
Jan 20
02:00 pm
Northeast 8 Conference(2)
at New Haven
Bracket Link
6th Place
Jan 27
02:00 pm
10. IHSAA Sectional at West Noble(0)
at West Noble
Bracket Link
Add Result
Feb 03
02:00 pm
5. IHSAA Regional at Goshen(0)
at Goshen
Bracket Link
Add Result
Feb 10
01:30 pm
2. IHSAA Semi-State at Fort Wayne(0)
at Fort Wayne Snider
Bracket Link
Add Result
16 of 18



Girls Schedule
Click here to add an event
Date/Time Opponent
Dec 30
02:00 pm
IHSGW Regional - Goshen(0)
at Goshen
Bracket Link
Add Result
Jan 05
02:00 pm
IHSGW Semi-State - Penn(0)
at Penn
Bracket Link
Add Result

Boys Roster

Aiden Brown
  • c/o 2025
  • 113lbs
Drew Waldon
  • c/o 2025
  • 126lbs
Braylon Meyer
  • c/o 2024
  • 138lbs
Jadon Teague
  • c/o 2025
  • 144lbs
Dominic Dunn
  • c/o 2025
  • 165lbs
Graham Blythe
  • c/o 2025
  • 175lbs
James Hartleroad
  • c/o 2026
  • 285lbs

Girls Roster

Briar Hartleroad
  • (c/o 2024)
  • 170lbs

West Noble Sectional

Record vs. sectional teams

School Record
Prairie Heights 16-6 (6-1)
East Noble 16-6 (3-0)
Angola 23-10 (7-2)
Central Noble 14-10 (3-4)
DeKalb 10-10 (2-1)
West Noble 12-16 (4-5)
Fremont 4-12 (3-5)
Lakeland 2-19 (1-6)
Westview 0-9 (0-5)

Northeast 8

Record vs. conference teams

School Record
Bellmont 7-0
East Noble 6-1
Leo 4-3
New Haven 4-3
Norwell 3-4
DeKalb 2-5
Huntington North 2-5
Columbia City 0-7

Title History

Sectional (7): 1981, 1983, 1984, 1985, 2007, 2022, 2023
Regional (1): 2023

Season History

Click here to add an team history

Year W-L-T Coach Titles
2023 12-5-0 Tanner Boman Sectional, Regional
2022 8-6-0 Travis Gaff Sectional
2021 9-9-0 Travis Gaff
2020 7-7-0 Travis Gaff
2019 4-9-0 Travis Gaff
2018 4-13-0 Travis Gaff
2017 3-14-0 Travis Gaff
2016 1-13-0 Travis Gaff
2015 6-14-0 Jason Hunter
2014 5-8-0 Jason Hunter
2013 8-11-0 Jason Hunter
2012 16-4-0 Jason Hunter
2011 12-5-0 Jason Hunter
2010 15-2-0 Jason Hunter
2009 13-9-0 Jason Hunter
2008 12-6-0 Jason Hunter
2007 16-7-0 Jason Hunter Sectional
2006 12-11-0 Jason Hunter
2005 9-14-0 Jason Hunter
2004 6-14-0 Jason Hunter
2003 5-15-0 Tom Blackburn
2002 8-10-0 Tom Blackburn
2001 2-16-0 Tom Blackburn
2000 9-10-0 Tom Blackburn
1999 4-14-0 Tom Blackburn
1998 5-12-0 Tom Blackburn
1997 7-11-0 Tom Blackburn
1996 4-15-0 Tom Blackburn
1995 11-8-0 Tom Blackburn
1994 16-2-0 Tom Blackburn
1993 11-6-1 Tom Blackburn
1992 10-8-0 Tom Blackburn
1991 10-9-0 Tom Blackburn
1990 10-9-0 Tom Blackburn
1989 6-7-0 Tom Blackburn
1988 4-8-1 Tom Blackburn
1987 5-6-1 Russ Smith
1986 9-3-1 Russ Smith
1985 8-3-1 Russ Smith Sectional
1984 10-2-0 Russ Smith Sectional
1983 10-2-1 Russ Smith Sectional
1982 8-4-0 Russ Smith
1981 11-1-0 Russ Smith Sectional
1980 9-3-0 Russ Smith
1979 8-3-1 Russ Smith
1978 6-5-0 Russ Smith
1977 9-3-0 Russ Smith
1976 3-8-1 Russ Smith
1975 6-5-1 Russ Smith
1974 7-7-0 Russ Smith
1973 6-8-0 Russ Smith
1972 6-7-0 Russ Smith
1971 5-7-0 Russ Smith
1970 3-9-0 Russ Smith
1969 2-10-0 Russ Smith
1968 2-5-1 Russ Smith

Past Wrestlers

Mason Chase
  • (c/o 2023)
  • X | X | X | X
Braxton Miller
  • (c/o 2023)
  • X | X | X | 5th at 145lbs
Elijah Knepper
  • (c/o 2023)
  • X | X | X | X
Rylan Eddy
  • (c/o 2020)
  • X | X | X | X
Justin Niles
  • (c/o 2018)
  • X | X | X | X
Trevor Boyce
  • (c/o 2017)
  • X | X | X | X
Wyatt Robinson
  • (c/o 2017)
  • X | X | X | X
Logan Williams
  • (c/o 2015)
  • X | X | X | X
Susie Fozo
  • (c/o 2015)
  • X | X | X | X
Zachery Krumlauf
  • (c/o 2014)
  • 8th at 103lbs | Qualifier at 120lbs | Qualifier at 132lbs | Qualifier at 138lbs
Conner Brummett
  • (c/o 2013)
  • X | X | X | 4th at 152lbs
Tommy Poynter
  • (c/o 2011)
  • X | X | X | 5th at 125lbs
Tanner Boman
  • (c/o 2010)
  • X | X | X | Qualifier at 145lbs
Travis Gaff
  • (c/o 2010)
  • X | X | X | Qualifier at 140lbs
Cameron Walter
  • (c/o 2006)
  • X | X | X | Qualifier at 152lbs
Justin May
  • (c/o 2003)
  • X | X | 7th at 130lbs | 5th at 140lbs
Ming Ling
  • (c/o 2000)
  • X | X | X | 3rd at 171lbs
Chad Uehlein
  • (c/o 1995)
  • X | X | X | Qualifier at 106lbs
Andy Oberlin
  • (c/o 1994)
  • X | X | X | 4th at 119lbs
Richard Worman
  • (c/o 1991)
  • X | Qualifier at 112lbs | X | X
Keith Pepple
  • (c/o 1986)
  • X | X | X | 6th at 112lbs
Rod Williams
  • (c/o 1986)
  • X | X | X | Qualifier at 132lbs
Chris Schlosser
  • (c/o 1985)
  • X | X | X | Qualifier at 138lbs
Dan Brook
  • (c/o 1984)
  • X | X | Qualifier at 155lbs | 1st at 167lbs

IHSAA Placement History

Champions (1): Dan Brook(1984)
3rd Place (2): Ming Ling(2000), James Hartleroad(2024)
4th Place (2): Andy Oberlin(1994), Conner Brummett(2013)
5th Place (3): Justin May(2003), Tommy Poynter(2011), Braxton Miller(2023)
6th Place (1): Keith Pepple(1986)
7th Place (1): Justin May(2002)
8th Place (1): Zachery Krumlauf(2011)
Qualifiers (13): Dan Brook(1983), Chris Schlosser(1985), Rod Williams(1986), Richard Worman(1989), Chad Uehlein(1995), Cameron Walter (2006), Travis Gaff(2010), Tanner Boman(2010), Zachery Krumlauf(2012), Zachery Krumlauf(2013), Zachery Krumlauf(2014), Drew Waldon(2023), Drew Waldon(2024)


IHSGW Placement History

8th Place (1): Briar Hartleroad(2023)

Top 25 Career Wins

Wrestler(School) Career Record
1. Zachery Krumlauf 143-23
2. Justin May 128-17
3. Trevor Boyce 119-39
4. Tommy Poynter 111-29
5. Braxton Miller 108-32
6. Conner Brummett 106-48
7. Travis Gaff 105-63
8. Andy Oberlin 104-23
9. Ming Ling 100-12
10. Logan Williams 94-54
11. Tanner Boman 79-33
12. Drew Waldon 76-13
13. Elijah Knepper 68-37
14. Mason Chase 67-34
15. James Hartleroad 64-18
16. Cameron Walter 28-13
17. Susie Fozo 0-0
18. Chad Uehlein -
19. Chris Schlosser -
20. Keith Pepple -
21. Richard Worman -
22. Rod Williams -
23. Dan Brook -
24. Wyatt Robinson -
25. Rylan Eddy -



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.