Jump to content


Eastside Blazers

  • Record

    12-8
  • Conference

    North East Corner
  • Class

    1A

Dual Results

*Click date for details

Jan 21* Win vs. Bluffton 40-34
Jan 16* Win vs. Angola 48-33
Jan 07* Win vs. Fremont 39-34
Dec 21* Loss vs. Bellmont 62-10
Dec 21* Loss vs. Garrett 60-17
Dec 21* Loss vs. Churubusco 40-39
Dec 21* Loss vs. Carroll(Fort Wayne) 54-16
Dec 21* Loss vs. East Noble 42-34
Dec 19* Win vs. Woodlan 47-30
Dec 11* Win vs. Fort Wayne North Side 63-12
Dec 07* Win vs. Lakeland 59-21
Dec 07* Win vs. Central Noble 54-21
Dec 07* Win vs. Westview 54-18
Dec 07* Win vs. Prairie Heights 49-24
Dec 03* Win vs. Fairfield 58-21
Nov 30* Loss vs. Warsaw 39-36
Nov 30* Loss vs. Anderson 42-28
Nov 30* Win vs. West Noble 45-36
Nov 30* Loss vs. Wawasee 47-31
Nov 30* Win vs. Fairfield 63-18

Tournament Results

Jan 11 Bill Kerbel Invitational 4th

Team Schedule

Date/Time Event
Nov 30 02:00 pm Multi-Dual: Wawasee Super Dual at Wawasee (2)
Dec 03 11:30 pm Dual: At Fairfield (1)
Dec 07 02:00 pm Multi-Dual: NECC Super Duals at Lakeland (2)
Dec 11 11:30 pm Dual: At Fort Wayne North Side (1)
Dec 19 11:30 pm Dual: Home vs. Woodlan (1)
Dec 21 01:00 pm Multi-Dual: Carroll Super Dual at Carroll(Fort Wayne) (2)
Dec 27 02:00 pm Tournament: Defiance Border Brawl at Defiance(OH) (2)
Jan 07 11:30 pm Dual: Home vs. Fremont (1)
Jan 11 02:00 pm Tournament: Bill Kerbel Invitational at New Haven (2)
Jan 16 11:30 pm Dual: At Angola (1)
Jan 21 11:30 pm Dual: Home vs. Bluffton (1)
Jan 25 02:00 pm Individual Tournament: Individual NECC Tournament at West Noble (2)
Feb 01 01:30 pm Tournament: IHSAA Sectional at Carroll(Fort Wayne) at Carroll(Fort Wayne) (0)
18 of 18

Carroll (Fort Wayne) Sectional

Record vs. sectional teams

School Record
Carroll(Fort Wayne) 19-5 (6-0)
Churubusco 10-9 (3-4)
Garrett 16-3 (2-1)
Columbia City 18-4 (2-0)
Fort Wayne Bishop Dwenger 6-6 (1-2)
Huntington North 6-13 (1-1)
Whitko 0-8 (0-1)
Eastside 12-8 (0-3)
Fort Wayne Concordia 2-8 (0-2)
Fort Wayne Northrop 1-7 (0-2)

North East Corner

Record vs. conference teams

School Record
Garrett 10-0
Eastside 9-2
Fremont 8-3
Prairie Heights 7-3
Churubusco 6-3
West Noble 5-4
Westview 0-4
Angola 0-6
Central Noble 0-6
Lakeland 0-6
Fairfield 0-8

Season History

Year W-L-T Coach
2019 14-10-0 Joel Richman
2018 16-10-0 Joel Richman
2017 11-15-0 Joel Richman
2016 12-13-0 Joel Richman
2015 18-11-0 Joel Richman
2013 0-0-0
1999 0-0-0
1996 0-0-0
1995 0-0-0
1993 0-0-0
1992 0-0-0
1991 0-0-0
1990 0-0-0

Past Wrestlers

Blake Rowe (c/o 2020)
X | X | X

Laik Minnick (c/o 2019)
X | X | X | X

Seth Burns (c/o 2018)
X | X | X | X

Cable Leeper (c/o 2018)
X | X | X | X

Gage Delong (c/o 2016)
X | X | X | X

Tate Burns (c/o 2016)
X | X | X | X

Terry Nickolson (c/o 2015)
X | X | X | X

Brandon Miller (c/o 2015)
X | X | X | X

Matt Beard (c/o 2013)
285lbs Qualifier | X | X | X

Clint Sites (c/o 2000)
X | 140lbs Qualifier | X | X

Derrick Miller (c/o 1996)
160lbs 2nd | 160lbs 3rd | X | X

Don Galligher (c/o 1993)
152lbs Qualifier | X | X | X

Todd Mason (c/o 1992)
135lbs Qualifier | 130lbs Qualifier | X | X

Troy Norton (c/o 1992)
160lbs 5th | 160lbs Qualifier | X | X

Brian Minnick (c/o 1990)
135lbs Qualifier | X | X | X

Chad Parrish (c/o 1990)
152lbs Qualifier | X | X | X

Top 25 Career Wins


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.