Jump to content


Bellmont Braves

  • Record

    20-0
  • Conference

    Northeast 8
  • Class

    2A

Dual Results

*Click date for details

Jan 21* Win vs. Carroll(Fort Wayne) 37-35
Jan 16* Win vs. Adams Central 60-14
Jan 16* Win vs. Fort Wayne Snider 46-27
Jan 09* Win vs. Huntington North 46-21
Jan 07* Win vs. Bluffton 53-18
Jan 04* Win vs. Edgewood 40-26
Jan 04* Win vs. North Montgomery 62-15
Jan 04* Win vs. Columbia City 44-23
Jan 04* Win vs. Garrett 33-29
Dec 21* Win vs. Churubusco 54-22
Dec 21* Win vs. Fort Wayne Northrop 72-6
Dec 21* Win vs. Jay County 52-18
Dec 21* Win vs. Eastside 62-10
Dec 21* Win vs. Garrett 46-24
Dec 19* Win vs. Leo 54-19
Dec 14* Win vs. DeKalb 52-15
Dec 14* Win vs. East Noble 59-15
Dec 14* Win vs. Norwell 46-27
Dec 10* Win vs. New Haven 50-30
Nov 26* Win vs. Columbia City 36-29

Tournament Results

Dec 28 2019 Al Smith Classic Wrestling Invite 15th

Team Schedule

Date/Time Event
Nov 26 11:30 pm Dual: Home vs. Columbia City (1)
Dec 10 11:30 pm Dual: Home vs. New Haven (1)
Dec 14 02:30 pm Multi-Dual: NE8 Triple Dual at Bellmont (2)
Dec 19 11:30 pm Dual: At Leo (1)
Dec 21 01:00 pm Multi-Dual: Carroll Super Dual at Carroll(Fort Wayne) (2)
Dec 27 03:00 pm Tournament: Al Smith Classic at Mishawaka (2)
Jan 04 02:00 pm Multi-Dual: IHSWCA Team State 2A at IHSWCA (2)
Jan 07 11:30 pm Dual: At Bluffton (1)
Jan 09 10:30 pm Dual: Home vs. Huntington North (1)
Jan 15 11:30 pm Dual: At Adams Central (1)
Jan 16 11:30 pm Dual: At Fort Wayne Snider (1)
Jan 21 11:30 pm Dual: At Carroll(Fort Wayne) (1)
Jan 25 02:00 pm Tournament: North East 8 at New Haven (2)
Feb 01 01:30 pm Tournament: IHSAA Sectional at Jay County at Jay County (0)
Feb 08 01:30 pm Tournament: IHSAA Regional at Jay County at Jay County (0)
Feb 15 01:30 pm Tournament: IHSAA Semi-State at New Haven(Fort Wayne) at New Haven (0)
18 of 18

Jay County Sectional

Record vs. sectional teams

School Record
Bellmont 20-0 (4-0)
Bluffton 16-3 (6-1)
Adams Central 20-11 (2-3)
South Adams 12-8 (5-1)
Norwell 9-7 (0-2)
Southern Wells 12-14 (1-4)
Jay County 8-13 (1-4)
Blackford 0-13 (0-2)
Union City 0-10 (0-1)

Northeast 8

Record vs. conference teams

School Record
Bellmont 8-0
Columbia City 6-2
Leo 5-3
Norwell 4-3
New Haven 3-5
DeKalb 2-5
Huntington North 2-5
East Noble 0-7

Past Wrestlers

Jon Ruble (c/o 2019)
X | X | 145lbs Qualifier | 160lbs 4th

Andrew Hutker (c/o 2019)
X | X | X | X

Braiden Shaw (c/o 2018)
X | X | X | X

Jarron Gerwig (c/o 2018)
X | X | X | X

Jon Becker (c/o 2017)
113lbs Qualifier | X | 126lbs Qualifier | X

Bryce Baumgartner (c/o 2017)
160lbs Qualifier | 160lbs Qualifier | 170lbs Qualifier | 170lbs 8th

Tony Busse (c/o 2017)
X | X | 160lbs Qualifier | 160lbs 7th

Grant Gutierrez (c/o 2017)
X | X | X | 138lbs Qualifier

Caleb Hankenson (c/o 2017)
X | X | 182lbs Qualifier | 195lbs 5th

Gregg Shoaf (c/o 2017)
X | X | X | X

Mason Mendez (c/o 2016)
X | X | X | 120lbs Qualifier

Daniel Gunsett (c/o 2016)
X | X | 126lbs Qualifier | 132lbs Qualifier

Carter Friedt (c/o 2016)
X | X | 195lbs Qualifier | X

Drew Butler (c/o 2016)
X | X | X | X

Gavin Siefring (c/o 2016)
X | X | X | X

Brett Baker (c/o 2015)
X | X | X | 170lbs Qualifier

Joe Becker (c/o 2015)
X | X | X | X

Logan Neher (c/o 2014)
X | X | X | 145lbs Qualifier

Brad Busse (c/o 2013)
X | X | 182lbs 7th | 182lbs Qualifier

Ben Baker (c/o 2012)
X | X | 189lbs Qualifier | 195lbs 4th

Bobby Keuneke (c/o 2012)
X | X | 119lbs Qualifier | 120lbs Qualifier

Brooks Faurote (c/o 2012)
X | X | 140lbs Qualifier | 145lbs 4th

Daniel Meyer (c/o 2011)
X | 285lbs Qualifier | 285lbs 4th | 285lbs 3rd

John Mahlan (c/o 2011)
X | X | X | 160lbs Qualifier

Ryley Hankenson (c/o 2011)
X | X | 160lbs Qualifier | 171lbs 5th

Billy Baker (c/o 2009)
X | 189lbs Qualifier | X | 215lbs 1st

Travis Thatcher (c/o 2009)
X | X | X | 189lbs Qualifier

Trenton Busse (c/o 2009)
X | X | X | 160lbs Qualifier

Tyler Baker (c/o 2009)
140lbs Qualifier | 145lbs Qualifier | 145lbs 6th | X

Will Sheets (c/o 2009)
103lbs Qualifier | X | 125lbs 4th | X

Ben Bultmeier (c/o 2008)
X | X | 171lbs 8th | X

Doug Linthicum (c/o 2008)
X | X | 135lbs Qualifier | 140lbs Qualifier

Ryan Baker (c/o 2008)
X | X | 160lbs 7th | 160lbs 3rd

Derek Nelson (c/o 2007)
X | 103lbs 7th | 112lbs Qualifier | 119lbs Qualifier

Matt Irwin (c/o 2006)
X | 125lbs 2nd | 130lbs 3rd | 135lbs 1st

Jon Kiefer (c/o 2006)
X | X | X | 160lbs Qualifier

Nathan Scherer (c/o 2006)
X | 140lbs Qualifier | 145lbs 4th | 145lbs 6th

Tyler Cress (c/o 2005)
X | X | X | 125lbs 4th

Travis Yoquelet (c/o 2005)
X | X | X | 135lbs Qualifier

Eric Martin (c/o 2004)
X | X | X | 171lbs Qualifier

Joel Koons (c/o 2004)
X | 125lbs Qualifier | X | X

John Sheets (c/o 2003)
103lbs 1st | 112lbs 3rd | 119lbs 3rd | 119lbs 3rd

Andrew Scheumann (c/o 2003)
X | X | X | 135lbs 7th

Daniel Reinhart (c/o 2003)
X | X | 152lbs 6th | 160lbs 7th

Matt Burkhalter (c/o 2003)
X | X | 135lbs 7th | X

Adam Butcher (c/o 2002)
X | X | X | 130lbs Qualifier

Mitch Billington (c/o 2002)
X | X | X | 215lbs 4th

Randy Baker (c/o 2002)
145lbs 3rd | 160lbs 3rd | 171lbs 6th | 171lbs 7th

Tim Ortiz (c/o 2002)
X | X | 140lbs Qualifier | 140lbs 3rd

Dustin Hormann (c/o 2001)
X | X | X | 189lbs Qualifier

Nick Koons (c/o 2001)
112lbs 4th | 119lbs 4th | X | 130lbs 4th

Tom Friedt (c/o 2001)
X | X | 140lbs 6th | 152lbs 7th

Ben Faurote (c/o 1999)
X | X | 135lbs 4th | 135lbs 3rd

Chad Johnson (c/o 1998)
X | X | X | 152lbs Qualifier

Andy Miesse (c/o 1998)
X | X | 112lbs 5th | 125lbs 4th

Paul Ruble (c/o 1998)
X | X | X | 171lbs Qualifier

Brian Wurm (c/o 1998)
X | X | X | 189lbs 7th

Jamie Aloisio (c/o 1997)
X | X | X | 171lbs Qualifier

T. J. Hays (c/o 1997)
145lbs 4th | 151lbs 5th | 152lbs 1st | 160lbs 5th

Darryl Hebble (c/o 1997)
X | X | 215lbs Qualifier | X

Jim Mankey (c/o 1997)
X | X | X | 140lbs 3rd

Jason Baker (c/o 1996)
X | 112lbs 5th | 119lbs 5th | 125lbs 1st

Sean Faurote (c/o 1996)
X | X | X | 119lbs Qualifier

David Harvey (c/o 1996)
X | X | X | 171lbs Qualifier

Sam O'Campo (c/o 1996)
X | X | 126lbs Qualifier | 130lbs 4th

Greg Wurm (c/o 1996)
X | X | X | HWT Qualifier

Andrew Tyler (c/o 1996)
X | X | 100lbs 6th | X

Brian Anderson (c/o 1995)
X | X | X | 172lbs 7th

Jarrod Werst (c/o 1995)
X | X | 135lbs 2nd | 142lbs 4th

Tim Myers (c/o 1995)
103lbs 6th | 119lbs 1st | 130lbs 1st | 134lbs 2nd

Tony Girod (c/o 1995)
X | X | X | 160lbs Qualifier

Ed Wolpert (c/o 1994)
X | X | X | 152lbs 7th

Jason Hayes (c/o 1994)
X | X | X | 119lbs 2nd

Jason Krider (c/o 1994)
112lbs Qualifier | 112lbs Qualifier | X | 125lbs Qualifier

Dan Friedt (c/o 1993)
X | X | X | 145lbs 6th

Brian Ashley (c/o 1991)
X | 160lbs Qualifier | X | 160lbs 6th

Joe Ruble (c/o 1991)
X | X | X | 171lbs Qualifier

Jeff Myers (c/o 1989)
X | X | X | 135lbs Qualifier

Pat Mendez (c/o 1989)
X | X | X | 130lbs Qualifier

Paul Baker (c/o 1989)
X | 132lbs 2nd | 130lbs 1st | 140lbs 3rd

Troy Gerke (c/o 1989)
X | 98lbs 6th | X | X

Ben Kreischer (c/o 1988)
X | X | X | 140lbs Qualifier

John Faurote (c/o 1988)
X | X | 112lbs 2nd | 125lbs 3rd

John Kintz (c/o 1988)
X | X | 177lbs 2nd | 171lbs Qualifier

Mike Tricker (c/o 1988)
X | X | 145lbs Qualifier | 145lbs Qualifier

Paul Gunsett (c/o 1988)
112lbs Qualifier | 119lbs Qualifier | 119lbs 4th | 135lbs 1st

Rod Busick (c/o 1988)
X | X | X | 112lbs Qualifier

Greg Krider (c/o 1987)
X | X | 126lbs 2nd | 126lbs 4th

Tyler Cowans (c/o 1986)
X | HWT Qualifier | HWT Qualifier | HWT 5th

Bill Hinkledire (c/o 1985)
X | X | 119lbs Qualifier | 126lbs Qualifier

Mark McDonald (c/o 1985)
X | X | X | 155lbs Qualifier

Mickey Friedt (c/o 1985)
X | X | 177lbs Qualifier | 167lbs 3rd

Ty Hanni (c/o 1985)
X | X | X | 119lbs Qualifier

Ed Thomas (c/o 1985)
X | X | 145lbs Qualifier | X

Tony Kaehr (c/o 1985)
X | X | 112lbs Qualifier | X

Jeff Bennett (c/o 1983)
X | X | X | HWT 2nd

Tony Roman (c/o 1983)
X | X | X | 145lbs Qualifier

Brent Faurote (c/o 1982)
X | X | 98lbs 1st | 105lbs 4th

Denny Faurote (c/o 1981)
X | X | 105lbs 2nd | 112lbs Qualifier

Jeff Franze (c/o 1980)
X | 105lbs Qualifier | 112lbs Qualifier | 119lbs 2nd

Steve Carter (c/o 1980)
X | X | 138lbs 3rd | 138lbs 3rd

Chris Mahlan (c/o 1979)
X | 177lbs 3rd | 185lbs 2nd | 185lbs 1st

Gene Grote (c/o 1979)
X | X | X | 126lbs 2nd

Rex Brewer (c/o 1979)
X | X | 119lbs 2nd | X

Marcus O'Campo (c/o 1978)
X | 98lbs Qualifier | 98lbs Qualifier | 112lbs 4th

Bill Schultz (c/o 1977)
X | X | X | HWT 1st

Greg Mankey (c/o 1977)
X | 98lbs Qualifier | X | X

Mike Snider (c/o 1976)
X | X | X | 138lbs Qualifier

Bruce Thieme (c/o 1975)
X | X | X | 119lbs 4th

Dave O'Campo (c/o 1975)
X | X | 112lbs Qualifier | X

Victor Beer (c/o 1975)
X | X | X | 132lbs Qualifier

Pat Briede (c/o 1974)
X | X | X | 132lbs Qualifier

Phil Lengerich (c/o 1969)
X | X | X | 138lbs 1st

Top 25 Career Wins

Wrestler(School) Career Record
1. John Sheets 189-9
2. Randy Baker 157-11
3. Matt Irwin 126-7
4. Nick Koons 112-17
5. Daniel Meyer 110-19
6. Nathan Scherer 108-17
7. Derek Nelson 105-27
8. Tyler Cress 103-32
9. Tyler Baker 96-17
10. Daniel Gunsett 87-37
11. Billy Baker 81-4
12. Tom Friedt 81-8
13. Brad Busse 78-8
14. Ryan Baker 78-8
15. Brooks Faurote 75-10
16. Doug Linthicum 72-17
17. Ryley Hankenson 69-11
18. Daniel Reinhart 69-14
19. Bryce Baumgartner 68-13
20. Tony Busse 67-14
21. Caleb Hankenson 65-13
22. Will Sheets 65-20
23. Ben Baker 59-13
24. Mason Mendez 58-20
25. Jon Becker 58-18

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.