Wrestler(School) | Career Record |
---|---|
1. Sawyer Miller | 153-9 |
2. Todd Batt | 150-21 |
3. Josh Ehr | 144-24 |
4. Wyatt Miller | 139-14 |
5. Jim West | 123-43 |
6. L.J. Moser | 119-28 |
7. Josh Mann | 115-15 |
8. AJ Dull | 113-31 |
9. Silas Loshe | 110-25 |
10. T. J. Burnfield | 107-41 |
11. Isaiah Baumgartner | 103-29 |
12. Boaz Marbach | 102-37 |
13. Christian Summersett | 99-23 |
14. Colton Bollenbacher | 97-40 |
15. Maverick Summersett | 91-35 |
16. Dean Branstetter | 80-16 |
17. Andre Hughes | 63-41 |
18. Isaiah Meyer | 55-8 |
19. Dakota Sprunger | 44-19 |
20. Briar Goodwin | 42-31 |
21. Ramsey Bollenbach | 30-8 |
22. Will Patterson | 21-8 |
23. Titus Loshe | 20-7 |
24. Dan Schwartz | 8-5 |
25. Mason Morningstar | 0-0 |
Team Info
Record
Overall: 14-7
Conference: 4-2
Sectional: 2-4
vs. 4A: 0-0
vs. 3A: 2-0
vs. 2A: 5-4
vs. 1A: 6-3
Girls: 0-0
Address:
1000 Parkway St. Berne, IN 46711
*Click for directions
Enrollment: 337
State: Indiana
Class: 1A
Conference: Allen County Athletic
Colors: Gold Black and White
Coaching Staff
Head Coach: Robert Loshe
Assistant Coaches: Sawyer Miller, Caleb Sprunger, Barry Humble, Nathan Wynn, Silas Loshe
State Series Sectional: Jay County
Regional: Jay County
Semi-State: Fort Wayne
Overall: 14-7
Conference: 4-2
Sectional: 2-4
vs. 4A: 0-0
vs. 3A: 2-0
vs. 2A: 5-4
vs. 1A: 6-3
Girls: 0-0
Address:
1000 Parkway St. Berne, IN 46711
*Click for directions
Enrollment: 337
State: Indiana
Class: 1A
Conference: Allen County Athletic
Colors: Gold Black and White
Coaching Staff
Head Coach: Robert Loshe
Assistant Coaches: Sawyer Miller, Caleb Sprunger, Barry Humble, Nathan Wynn, Silas Loshe
State Series Sectional: Jay County
Regional: Jay County
Semi-State: Fort Wayne
Boys Schedule
Click here to add an eventGirls Schedule
Click here to add an eventDate/Time | Opponent | ||
Dec 30 02:00 pm |
IHSGW Regional - Jay County(0) at Jay County Bracket Link |
Add Result | |
Jan 05 02:00 pm |
IHSGW Semi-State - Rochester(0) at Rochester Bracket Link |
Add Result |
Boys Roster
Titus Loshe
- c/o 2027
- 106lbs
Dakota Sprunger
- c/o 2026
- 120lbs
Will Patterson
- c/o 2027
- 126lbs
Colton Bollenbacher
- c/o 2024
- 144lbs
Isaiah Meyer
- c/o 2026
- 157lbs
Girls Roster
Jay County Sectional
Record vs. sectional teamsSchool | Record |
---|---|
Bellmont | 28-1 (3-0) |
Adams Central | 27-5 (5-1) |
Jay County | 16-4 (4-1) |
South Adams | 14-7 (2-4) |
Bluffton | 13-12 (1-4) |
Southern Wells | 11-14 (2-4) |
Norwell | 9-13 (2-3) |
Blackford | 3-18 (0-1) |
Union City | 1-7 (0-1) |
Allen County Athletic
Record vs. conference teamsSchool | Record |
---|---|
Adams Central | 6-0 |
Jay County | 5-1 |
South Adams | 4-2 |
Bluffton | 4-3 |
Southern Wells | 2-4 |
Woodlan | 0-5 |
Heritage | 0-6 |
Title History
Conference (4): 2008(ACAC), 2009(ACAC), 2010(ACAC), 2011(ACAC)Season History
Click here to add an team historyPast Wrestlers
Silas Loshe
- (c/o 2023)
- X | X | X | X
Maverick Summersett
- (c/o 2023)
- X | X | X | X
Logan Bauman
- (c/o 2022)
- X | X | X | X
AJ Dull
- (c/o 2022)
- X | Qualifier at 145lbs | X | X
Christian Summersett
- (c/o 2021)
- X | X | X | X
Carter Lewis
- (c/o 2021)
- X | X | X | X
Michael Rupp
- (c/o 2020)
- X | X | X | X
Andre Hughes
- (c/o 2019)
- X | X | X | X
Wyatt Miller
- (c/o 2018)
- X | X | X | Qualifier at 106lbs
Isaiah Baumgartner
- (c/o 2018)
- X | X | X | Qualifier at 220lbs
Tayler Cuellar
- (c/o 2018)
- X | X | X | X
Briar Goodwin
- (c/o 2017)
- X | X | X | X
Sawyer Miller
- (c/o 2015)
- 4th at 106lbs | 3rd at 113lbs | X | 2nd at 120lbs
Boaz Marbach
- (c/o 2015)
- X | X | X | X
Mason Morningstar
- (c/o 2015)
- X | X | X | X
L.J. Moser
- (c/o 2013)
- X | X | Qualifier at 113lbs | 8th at 120lbs
Todd Batt
- (c/o 2012)
- Qualifier at 103lbs | X | Qualifier at 125lbs | 2nd at 132lbs
Josh Ehr
- (c/o 2011)
- Qualifier at 112lbs | Qualifier at 130lbs | X | X
T. J. Burnfield
- (c/o 2011)
- X | X | X | Qualifier at 145lbs
Jim West
- (c/o 2010)
- X | X | Qualifier at 285lbs | 8th at 285lbs
Josh Mann
- (c/o 2008)
- Qualifier at 112lbs | X | X | 4th at 130lbs
Dan Schwartz
- (c/o 2000)
- X | X | X | 4th at 189lbs
Ramsey Bollenbach
- (c/o 2000)
- X | X | X | Qualifier at 140lbs
Herb Bergman
- (c/o 1994)
- X | X | X | 8th at 171lbs
Randy Neuenschwander
- (c/o 1987)
- X | X | X | Qualifier at 167lbs
John Wanner
- (c/o 1986)
- X | X | X | Qualifier at 185lbs
Dean Branstetter
- (c/o 1983)
- X | X | X | X
IHSAA Placement History
Runner-ups (2): Todd Batt(2012), Sawyer Miller(2015)3rd Place (1): Sawyer Miller(2013)
4th Place (3): Dan Schwartz(2000), Josh Mann(2008), Sawyer Miller(2012)
8th Place (3): Herb Bergman(1994), Jim West(2010), L.J. Moser(2013)
Qualifiers (15): John Wanner(1986), Randy Neuenschwander(1987), Ramsey Bollenbach(2000), Josh Mann(2005), Josh Ehr(2008), Todd Batt(2009), Josh Ehr(2009), Jim West(2009), Todd Batt(2011), T. J. Burnfield(2011), L.J. Moser(2012), Wyatt Miller(2018), Isaiah Baumgartner(2018), AJ Dull(2020), Colton Bollenbacher(2024)