Wrestler(School) | Career Record |
---|---|
1. John Kopnisky | 125-7 |
2. Will Mascaro | 123-12 |
3. Scott Kelly | 123-14 |
4. Jack Eiteljorge | 119-21 |
5. Jake Harreld | 116-24 |
6. Todd Wright | 115-22 |
7. Eric Henning | 109-33 |
8. Peter Carleton | 108-31 |
9. Ben Sommer | 106-23 |
10. Aaron Pitzele | 105-26 |
11. Curtis Anderson | 99-15 |
12. Lou Silverman | 92-9 |
13. Erin Smith | 83-33 |
14. Justin Cox | 83-7 |
15. Chad Singer | 82-9 |
16. Giovanni Gallo | 72-14 |
17. Grant Scurria | 69-7 |
18. Karl Wilhelm | 46-7 |
19. Andrew Carleton | 45-4 |
20. Chris Mascaro | 42-3 |
21. James Frascella | 39-6 |
22. Jeff Hansel | 38-3 |
23. Nick Fox | 37-4 |
24. Steve Sothmann | 37-7 |
25. Eli Carlson | 36-2 |
Team Info
Record
Overall: 9-7
Conference: 0-2
Sectional: 2-1
vs. 4A: 4-4
vs. 3A: 3-3
vs. 2A: 0-0
vs. 1A: 2-0
Girls: 0-0
Address:
520 E. Main St. Carmel, IN 46032
*Click for directions
Enrollment: 5327
State: Indiana
Class: 4A
Conference: Metropolitian
Colors: Royal Blue and Gold
Coaching Staff
Head Coach: Ed Pendoski
Assistant Coaches: Evan Smiley, Phil Smiley, Josh Franklin, Logan Hart
State Series Sectional: Frankfort
Regional: North Montgomery
Semi-State: New Castle
Overall: 9-7
Conference: 0-2
Sectional: 2-1
vs. 4A: 4-4
vs. 3A: 3-3
vs. 2A: 0-0
vs. 1A: 2-0
Girls: 0-0
Address:
520 E. Main St. Carmel, IN 46032
*Click for directions
Enrollment: 5327
State: Indiana
Class: 4A
Conference: Metropolitian
Colors: Royal Blue and Gold
Coaching Staff
Head Coach: Ed Pendoski
Assistant Coaches: Evan Smiley, Phil Smiley, Josh Franklin, Logan Hart
State Series Sectional: Frankfort
Regional: North Montgomery
Semi-State: New Castle
Boys Schedule
Click here to add an eventGirls Schedule
Click here to add an eventDate/Time | Opponent | ||
Dec 02 05:00 am |
Ben Davis Wrestling Invitational(2) at Ben Davis |
Add Result | |
Dec 09 02:00 pm |
Lebanon Girls Invitational(2) at Lebanon Bracket Link |
Add Result | |
Dec 22 02:00 pm |
Mooresville Girls Holiday Classic(0) at Mooresville Bracket Link |
Add Result | |
Dec 30 02:00 pm |
IHSGW Regional - Crawfordsville(0) at Crawfordsville Bracket Link |
Add Result | |
Jan 05 02:00 pm |
IHSGW Semi-State - Muncie Central(0) at New Castle Bracket Link |
Add Result |
Boys Roster
Carlo Federici
- c/o 2027
- 106lbs
Sullivan Mahar
- c/o 2027
- 113lbs
Jake Gardner
- c/o 2026
- 120lbs
Caleb Mattingly
- c/o 2025
- 132lbs
Michael Major
- c/o 2025
- 150lbs
Girls Roster
Grace Marshall
- (c/o 2025)
- 106lbs
Grace Sharp
- (c/o 2027)
- 115lbs
Frankfort Sectional
Record vs. sectional teamsSchool | Record |
---|---|
Lebanon | 14-4 (5-1) |
Hamilton Southeastern | 16-5 (4-2) |
Fishers | 13-7 (1-2) |
Westfield | 10-6 (0-1) |
Carmel | 9-7 (2-1) |
Rossville | 9-8 (1-1) |
Clinton Central | 6-7 (0-2) |
Sheridan | 12-20 (2-4) |
Clinton Prairie | 7-12 (2-2) |
Frankfort | 3-20 (1-3) |
Metropolitian
Record vs. conference teamsSchool | Record |
---|---|
Center Grove | 4-0 |
Ben Davis | 3-0 |
Lawrence North | 3-2 |
Lawrence Central | 1-1 |
Warren Central | 1-1 |
Carmel | 0-2 |
North Central | 0-2 |
Pike | 0-4 |
Title History
Conference (10): 1970(SAC), 1971(SAC), 1980(OC), 1981(OC), 1994(OC), 1995(OC), 1996(OC), 1997(MIC), 1998(MIC), 2007(MIC)Sectional (28): 1976, 1977, 1979, 1981, 1990, 1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2009, 2014, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023
Regional (20): 1976, 1977, 1979, 1981, 1990, 1996, 1997, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2014, 2016, 2017, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023
SemiState (2): 1981, 1997
Season History
Click here to add an team historyYear | W-L-T | Coach | Titles |
2023 | 11-5-0 | Ed Pendoski | Sectional, Regional, IHSWCA 4A Team State Qualifier |
2022 | 11-3-0 | Ed Pendoski | IHSWCA 4A Team State Qualifier, Regional, Sectional |
2021 | 17-3-0 | Ed Pendoski | IHSWCA 4A Team State Qualifier, Sectional, Regional |
2020 | 18-4-0 | Ed Pendoski | Sectional, Regional, IHSWCA 3A Team State Qualifier |
2019 | 19-4-0 | Ed Pendoski | Sectional, Regional, IHSWCA 3A Team State Qualifier |
2018 | 18-1-0 | Ed Pendoski | Sectional |
2017 | 9-3-0 | Ed Pendoski | Regional, Sectional |
2016 | 9-3-0 | Ed Pendoski | Regional, Sectional |
2015 | 7-11-0 | Ed Pendoski | IHSWCA 3A Team State Qualifier |
2014 | 20-4-0 | Ed Pendoski | Regional, Sectional |
2013 | 8-14-0 | Ed Pendoski | |
2012 | 13-9-0 | John Kopnisky | |
2011 | 18-3-0 | John Kopnisky | |
2010 | 11-4-0 | John Kopnisky | |
2009 | 16-4-0 | John Kopnisky | Sectional |
2008 | 16-3-0 | John Kopnisky | |
2007 | 23-3-0 | Bob Kopnisky | Conference(MIC), Sectional, Regional |
2006 | 15-4-0 | Bob Kopnisky | Regional, Sectional |
2005 | 28-5-0 | Bob Kopnisky | Regional, Sectional |
2004 | 30-3-0 | Andy Simon | Regional, Sectional |
2003 | 32-3-0 | Andy Simon | Regional, Sectional |
2002 | 29-3-0 | Andy Simon | Sectional |
2001 | 24-7-0 | Andy Simon | Sectional |
2000 | 25-5-0 | Andy Simon | Sectional |
1999 | 32-1-0 | Andy Simon | Sectional |
1998 | 27-5-0 | Andy Simon | Sectional, Conference(MIC) |
1997 | 29-1-0 | Andy Simon | Sectional, Regional, Semi-State, IHSAA Team State Qualifier, IHSAA Team State Semi-Finalist, IHSWCA Coaches Cup, Conference(MIC) |
1996 | 29-4-0 | Andy Simon | Sectional, Regional, Conference(OC) |
1995 | 20-4-0 | Andy Simon | Sectional, Conference(OC) |
1994 | 18-6-0 | Andy Simon | Conference(OC) |
1993 | 24-5-0 | Andy Simon | |
1992 | 23-3-0 | Andy Simon | |
1991 | 17-2-0 | Andy Simon | |
1990 | 17-2-0 | Chuck Ford | Sectional, Regional |
1989 | 15-2-1 | Chuck Ford | |
1988 | 15-3-0 | Chuck Ford | |
1987 | 9-4-0 | Chuck Ford | |
1986 | 7-7-0 | Chuck Ford | |
1985 | 11-6-1 | Chuck Ford | |
1984 | 11-7-0 | Mark Sutton | |
1983 | 7-10-0 | Mark Sutton | |
1982 | 6-5-0 | Mark Sutton | |
1981 | 11-0-0 | Mark Sutton | Sectional, Regional, Semi-State, Conference(OC) |
1980 | 9-0-2 | Mark Sutton | Conference(OC) |
1979 | 11-0-0 | Mark Sutton | Regional, Sectional |
1978 | 5-4-0 | Mark Sutton | |
1977 | 8-2-0 | Mark Sutton | Regional, Sectional |
1976 | 9-2-0 | Mark Sutton | Regional, Sectional |
1975 | 9-2-0 | Mark Sutton | |
1974 | 6-4-0 | Don Huffer | |
1973 | 6-3-1 | Don Huffer | |
1972 | 3-7-0 | Don Huffer | |
1971 | 7-3-1 | Don Huffer | Conference(SAC) |
1970 | 8-2-0 | Don Huffer | Conference(SAC) |
1969 | 7-5-0 | Don Huffer | |
1968 | 9-9-1 | Don Huffer | |
1967 | 6-6-0 | Don Huffer | |
1966 | 7-5-0 | Don Huffer | |
1965 | 9-2-1 | Don Huffer | |
1964 | 9-3-0 | Don Huffer | |
1963 | 12-2-0 | Don Huffer | |
1962 | 8-5-0 | Don Huffer | |
1961 | 5-7-0 | Don Huffer | |
1960 | 3-7-0 | Don Huffer | |
Past Wrestlers
Zentavia Coatie
- (c/o 2024)
- X | X | X | X
Tamir Halevi
- (c/o 2024)
- X | Qualifier at 106lbs | X | X
Jario Ojeda-Cortes
- (c/o 2024)
- X | X | X | X
Killian Miller
- (c/o 2024)
- X | X | X | X
Mila Bonewitz
- (c/o 2024)
- X | X | X | X
Jackson Schmidt
- (c/o 2024)
- X | X | X | X
Chloe DeLeon
- (c/o 2024)
- X | X | X | X
Drew VanBibber
- (c/o 2024)
- X | X | X | X
Trevor Gallagher
- (c/o 2023)
- X | X | X | X
Isaac Ward
- (c/o 2023)
- X | Qualifier at 113lbs | Qualifier at 126lbs | X
Embry Horal
- (c/o 2023)
- X | X | X | X
Gavin Thompson
- (c/o 2023)
- X | X | Qualifier at 113lbs | X
Nathan Powell
- (c/o 2023)
- X | X | X | 7th at 160lbs
Jack Milligan
- (c/o 2023)
- X | X | X | X
Matthew Green
- (c/o 2023)
- X | X | X | X
Lissa Salisbury
- (c/o 2023)
- X | X | X | X
Jackson Elliott
- (c/o 2023)
- X | X | X | Qualifier at 113lbs
Sydney Molaski
- (c/o 2023)
- X | X | X | X
Nayl Sbay
- (c/o 2023)
- X | X | Qualifier at 145lbs | X
Seth Richardson
- (c/o 2023)
- X | X | X | X
Eitan Halevi
- (c/o 2022)
- X | X | X | X
AJ Gunn
- (c/o 2022)
- X | X | X | X
Sammy Johnson
- (c/o 2022)
- X | X | X | X
Katie Mattingly
- (c/o 2022)
- X | X | X | X
TJ Barrett
- (c/o 2022)
- X | X | X | X
Luke Farling
- (c/o 2022)
- X | X | X | X
Jake Shafer
- (c/o 2021)
- X | X | Qualifier at 145lbs | X
Zach White
- (c/o 2021)
- X | X | X | X
Haley Mattingly
- (c/o 2021)
- X | X | X | X
Roni Ledezma
- (c/o 2021)
- X | X | X | X
Robert Major
- (c/o 2021)
- X | X | Qualifier at 160lbs(IL) | 2nd at 160lbs
Billy Kepler
- (c/o 2021)
- X | X | X | X
Gannon McDonald
- (c/o 2021)
- X | X | X | X
Mekhi Simmons
- (c/o 2021)
- X | X | X | X
Jonathan Williams
- (c/o 2020)
- X | X | X | X
Brendan Mattingly
- (c/o 2020)
- Qualifier at 106lbs | Qualifier at 120lbs | X | Qualifier at 138lbs
Garrett Sharp
- (c/o 2020)
- X | X | X | X
Suhas Chundi
- (c/o 2020)
- X | X | 4th at 106lbs | 3rd at 106lbs
Haakon VanBeynen
- (c/o 2020)
- X | X | X | Qualifier at 220lbs
Gabe Davin
- (c/o 2020)
- X | X | X | 8th at 170lbs
Joey Langeman
- (c/o 2020)
- X | X | X | X
Jackson Mitchell
- (c/o 2020)
- X | X | X | X
Cameron Bacon
- (c/o 2019)
- X | X | X | X
Kyle Holman
- (c/o 2019)
- X | X | X | 6th at 138lbs
Logan Hart
- (c/o 2019)
- X | X | X | Qualifier at 170lbs
Jack Heldt
- (c/o 2019)
- X | X | X | X
Joe Theriot
- (c/o 2019)
- X | X | X | X
Jack Eiteljorge
- (c/o 2018)
- X | X | X | 3rd at 160lbs
Jack Williams
- (c/o 2018)
- X | X | X | X
Adam Jerde
- (c/o 2017)
- X | X | X | 6th at 126lbs
Dominic Pecoraro
- (c/o 2017)
- X | X | X | X
Eric Boleman
- (c/o 2017)
- X | X | X | X
Bryce Sharp
- (c/o 2017)
- X | X | X | X
Sam Hipple
- (c/o 2016)
- X | X | 4th at 195lbs | 6th at 220lbs
Nick Fox
- (c/o 2016)
- X | X | X | 5th at 195lbs
Jerrod Smith
- (c/o 2016)
- X | X | X | Qualifier at 138lbs
Deshawn Williams
- (c/o 2016)
- X | X | X | X
Sam Bublick
- (c/o 2016)
- X | X | X | Qualifier at 160lbs
Andrew Hayes
- (c/o 2015)
- X | X | X | X
Morgan Pruitt
- (c/o 2015)
- X | X | X | X
Will Bernard
- (c/o 2015)
- X | X | X | X
Karl Wilhelm
- (c/o 2014)
- X | X | X | Qualifier at 106lbs
Ben Krege
- (c/o 2014)
- X | X | Qualifier at 160lbs | X
Eli Carlson
- (c/o 2014)
- X | X | X | Qualifier at 152lbs
Ben Sommer
- (c/o 2011)
- X | X | Qualifier at 125lbs | 4th at 125lbs
Curtis Anderson
- (c/o 2011)
- X | X | X | 6th at 160lbs
Grant Scurria
- (c/o 2011)
- X | X | Qualifier at 140lbs | Qualifier at 145lbs
James Frascella
- (c/o 2011)
- X | X | X | 6th at 171lbs
Spencer Morris
- (c/o 2010)
- X | X | X | Qualifier at 189lbs
Will Mascaro
- (c/o 2009)
- X | Qualifier at 125lbs | 7th at 130lbs | 3rd at 135lbs
Chris Mascaro
- (c/o 2008)
- X | X | X | 2nd at 140lbs
Eric Henning
- (c/o 2007)
- X | X | X | 6th at 152lbs
Erin Smith
- (c/o 2007)
- X | X | X | 8th at 215lbs
Jordan Cox
- (c/o 2007)
- X | X | X | Qualifier at 285lbs
Josh Sturek
- (c/o 2007)
- X | X | X | Qualifier at 189lbs
Tom Griffin
- (c/o 2006)
- X | X | X | Qualifier at 135lbs
Peter Carleton
- (c/o 2005)
- X | X | X | Qualifier at 135lbs
Scott Kelly
- (c/o 2005)
- X | Qualifier at 119lbs | Qualifier at 125lbs | 1st at 125lbs
James Wood
- (c/o 2005)
- X | X | X | Qualifier at 275lbs
Chad Singer
- (c/o 2004)
- X | X | X | 5th at 215lbs
Andrew Carleton
- (c/o 2003)
- X | X | X | 3rd at 171lbs
Giovanni Gallo
- (c/o 2003)
- X | Qualifier at 125lbs | X | 3rd at 130lbs
Matt Noland
- (c/o 2003)
- X | X | Qualifier at 103lbs | X
Justin Cox
- (c/o 2002)
- X | X | 5th at 140lbs | 7th at 145lbs
Steve Sothmann
- (c/o 2002)
- X | X | X | 6th at 160lbs
Aaron Pitzele
- (c/o 2000)
- X | Qualifier at 112lbs | X | Qualifier at 119lbs
Jeff Hansel
- (c/o 2000)
- X | X | X | 7th at 152lbs
Blair Hammer
- (c/o 2000)
- X | Qualifier at 215lbs | Qualifier at 215lbs | X
Tim Craver
- (c/o 1999)
- X | X | X | 8th at 145lbs
Keith Harvey
- (c/o 1999)
- X | X | X | Qualifier at 160lbs
Jake Kimble
- (c/o 1999)
- X | X | Qualifier at 275lbs | X
Wesley Addington
- (c/o 1998)
- X | X | X | 8th at 145lbs
Tim Griffin
- (c/o 1998)
- X | X | X | Qualifier at 152lbs
John Kopnisky
- (c/o 1997)
- X | Qualifier at 151lbs | 3rd at 160lbs | 1st at 160lbs
John Rolling
- (c/o 1997)
- X | X | X | Qualifier at 171lbs
Matt Ross
- (c/o 1997)
- X | X | X | 5th at 145lbs
Chris Stewart
- (c/o 1997)
- X | X | X | Qualifier at 275lbs
Todd Wright
- (c/o 1997)
- X | X | X | 1st at 189lbs
Carl Zenor
- (c/o 1997)
- X | X | X | 7th at 135lbs
Jake Harreld
- (c/o 1996)
- X | 6th at 103lbs | Qualifier at 119lbs | 6th at 125lbs
Jim Lawhorn
- (c/o 1996)
- X | X | X | 5th at Hwtlbs
Chris Frayer
- (c/o 1995)
- X | X | X | Qualifier at 134lbs
Jack Ibsen
- (c/o 1992)
- X | X | X | 7th at 145lbs
Sean McVey
- (c/o 1992)
- X | X | X | Qualifier at 160lbs
Joe Fridlin
- (c/o 1991)
- X | X | X | Qualifier at 140lbs
Andrew Stevens
- (c/o 1990)
- X | X | X | Qualifier at Hwtlbs
Ty Miller
- (c/o 1990)
- X | X | X | 5th at 145lbs
Pat Rohrman
- (c/o 1989)
- X | X | X | Qualifier at 189lbs
Matt Crane
- (c/o 1987)
- X | X | Qualifier at 138lbs | X
Lou Silverman
- (c/o 1986)
- X | Qualifier at 119lbs | Qualifier at 119lbs | 3rd at 126lbs
Rex Petit
- (c/o 1985)
- X | X | X | Qualifier at 132lbs
Mike Silverman
- (c/o 1983)
- X | Qualifier at 105lbs | X | 2nd at 119lbs
Terry Grimm
- (c/o 1983)
- X | X | X | Qualifier at 185lbs
Dave Petruzzi
- (c/o 1982)
- X | X | Qualifier at 145lbs | 3rd at 145lbs
Dan Hansman
- (c/o 1981)
- X | X | X | Qualifier at 119lbs
Kyle Jones
- (c/o 1981)
- X | X | X | Qualifier at 138lbs
Mike Goens
- (c/o 1981)
- X | X | X | 3rd at 177lbs
Jim Austin
- (c/o 1980)
- X | X | 4th at 132lbs | 2nd at 138lbs
Steve Kramaczyk
- (c/o 1980)
- X | X | X | Qualifier at 145lbs
Mike Anderson
- (c/o 1979)
- X | X | X | 3rd at 155lbs
Stan Baskett
- (c/o 1979)
- X | X | X | 1st at 126lbs
Dave Silverman
- (c/o 1978)
- X | X | X | Qualifier at 119lbs
Jeff Austin
- (c/o 1978)
- X | 3rd at 119lbs | 2nd at 126lbs | 1st at 126lbs
Brinton Farrand
- (c/o 1977)
- X | X | X | Qualifier at 132lbs
Kurt Geib
- (c/o 1977)
- X | X | 1st at 132lbs | 1st at 138lbs
Mike Dee
- (c/o 1970)
- X | X | X | 1st at 137lbs
Dick Savidge
- (c/o 1966)
- X | X | X | 1st at 180lbs
Larry Smith
- (c/o 1966)
- X | X | 2nd at 138lbs | 1st at 145lbs
IHSAA Placement History
Champions (10): Larry Smith(1966), Dick Savidge(1966), Mike Dee(1970), Kurt Geib(1976), Kurt Geib(1977), Jeff Austin(1978), Stan Baskett(1979), John Kopnisky(1997), Todd Wright(1997), Scott Kelly(2005)Runner-ups (6): Larry Smith(1965), Jeff Austin(1977), Jim Austin(1980), Mike Silverman(1983), Chris Mascaro(2008), Robert Major(2021)
3rd Place (11): Jeff Austin(1976), Mike Anderson(1979), Mike Goens(1981), Dave Petruzzi(1982), Lou Silverman(1986), John Kopnisky(1996), Giovanni Gallo(2003), Andrew Carleton(2003), Will Mascaro(2009), Jack Eiteljorge(2018), Suhas Chundi(2020)
4th Place (4): Jim Austin(1979), Ben Sommer(2011), Sam Hipple(2015), Suhas Chundi(2019)
5th Place (7): Ty Miller(1990), Jim Lawhorn(1996), Matt Ross(1997), Justin Cox(2001), Chad Singer(2004), Nick Fox(2016), Michael Major(2023)
6th Place (9): Jake Harreld(1994), Jake Harreld(1996), Steve Sothmann(2002), Eric Henning(2007), Curtis Anderson(2011), James Frascella(2011), Sam Hipple(2016), Adam Jerde(2017), Kyle Holman(2019)
7th Place (6): Jack Ibsen(1992), Carl Zenor(1997), Jeff Hansel(2000), Justin Cox(2002), Will Mascaro(2008), Nathan Powell(2023)
8th Place (4): Wesley Addington(1998), Tim Craver(1999), Erin Smith(2007), Gabe Davin(2020)
Qualifiers (62): Brinton Farrand(1977), Dave Silverman(1978), Steve Kramaczyk(1980), Mike Silverman(1981), Dan Hansman(1981), Kyle Jones(1981), Dave Petruzzi(1981), Terry Grimm(1983), Lou Silverman(1984), Lou Silverman(1985), Rex Petit(1985), Matt Crane(1986), Pat Rohrman(1989), Andrew Stevens(1990), Joe Fridlin(1991), Sean McVey(1992), Jake Harreld(1995), Chris Frayer(1995), John Kopnisky(1995), John Rolling(1997), Chris Stewart(1997), Aaron Pitzele(1998), Tim Griffin(1998), Blair Hammer(1998), Jake Kimble(1998), Keith Harvey(1999), Blair Hammer(1999), Aaron Pitzele(2000), Giovanni Gallo(2001), Matt Noland(2002), Scott Kelly(2003), Scott Kelly(2004), Peter Carleton(2005), James Wood(2005), Tom Griffin(2006), Will Mascaro(2007), Josh Sturek(2007), Jordan Cox(2007), Ben Sommer(2010), Grant Scurria(2010), Spencer Morris(2010), Grant Scurria(2011), Ben Krege(2013), Karl Wilhelm(2014), Eli Carlson(2014), Jerrod Smith(2016), Sam Bublick(2016), Brendan Mattingly(2017), Brendan Mattingly(2018), Logan Hart(2019), Brac Hooper(2020), Brendan Mattingly(2020), Jake Shafer(2020), Haakon VanBeynen(2020), Isaac Ward(2021), Brac Hooper(2021), Tamir Halevi(2022), Gavin Thompson(2022), Isaac Ward(2022), Michael Major(2022), Nayl Sbay(2022), Jackson Elliott(2023)
IHSGW Placement History
Champions (2): Katie Mattingly(2020), Katie Mattingly(2022)Runner-ups (2): Haley Mattingly(2019), Haley Mattingly(2020)
3rd Place (2): Haley Mattingly(2021), Zentavia Coatie(2021)
4th Place (2): Katie Mattingly(2019), Lissa Salisbury(2022)
8th Place (2): Roni Ledezma(2021), Sydney Molaski(2022)
Qualifiers (3): Mila Bonewitz(2022), Zentavia Coatie(2023), Chloe DeLeon(2023)