Jump to content

Benton Central
Bison

Team Info
Record
Overall: 15-3
Conference: 2-1
Sectional: 4-2
vs. 4A: 0-1
vs. 3A: 1-1
vs. 2A: 1-1
vs. 1A: 13-0
Girls: 0-1

Address:
4241 E. 300 S. Oxford, IN 47971
*Click for directions
Enrollment: 508
State: Indiana
Class: 2A
Conference: Hoosier
Colors: Green and Gold

Coaching Staff
Head Coach: Lee Lukaszka
Assistant Coaches: John Keller, Blake Strawsma, Anthony Gobel, Ben Schutter

State Series Sectional: Twin Lakes
Regional: Logansport
Semi-State: East Chicago
Boys Schedule
Click here to add an event
Date/Time Opponent
Nov 18
02:00 pm
Mike Atwood Memorial Invitational(2)
at Delphi
Bracket Link
5th Place
Nov 30
11:00 pm
vs. Twin Lakes (1) Win 46-36
No Details
Dec 05
11:00 pm
vs. Covington (1) Win 60-24
No Details
Dec 09
01:30 pm
Rensselaer Central Super Dual(2)
at Rensselaer Central
vs. Tri-County Win 50-27
No Details
vs. Hebron Win 56-21
No Details
vs. North Judson Win 63-16
No Details
vs. Rensselaer Central Loss 66-9
vs. West Central Win 39-36
No Details
Dec 12
11:30 pm
at Seeger (1) Win 41-39
No Details
Dec 14
11:00 pm
vs. Lafayette Central Catholic (1) Win 72-6
No Details
Dec 16
02:00 pm
Twin Lakes Invitational(2)
at Twin Lakes
Bracket Link
5th Place
Jan 02
11:30 pm
at Lafayette Jefferson (1) Loss 36-30
No Details
Jan 05
02:00 pm
Nick Spitler Invite(2)
at North Newton
vs. North White Win 48-36
No Details
vs. South Newton Win 56-27
No Details
vs. Attica Win 60-18
No Details
vs. Logansport Loss 34-33
No Details
vs. Hammond Central Win 48-36
No Details
vs. Logansport Loss 34-33
No Details
Jan 08
11:00 pm
at Carroll (Flora) (1) Win 83-0
No Details
Jan 11
11:00 pm
at Clinton Prairie (1) Win 38-36
No Details
Jan 13
02:30 pm
Hoosier Conference Tournament(2)
at Western
Bracket Link
4th Place
Jan 16
11:00 pm
vs. Fountain Central (1) Win 49-24
No Details
Jan 27
02:00 pm
7. IHSAA Sectional at Twin Lakes(0)
at Twin Lakes
Bracket Link
4th Place
Feb 03
02:00 pm
4. IHSAA Regional at Logansport(0)
at Logansport
Bracket Link
Add Result
Feb 10
03:00 pm
1. IHSAA Semi-State at East Chicago(0)
at East Chicago Central
Bracket Link
Add Result
18 of 18



Girls Schedule
Click here to add an event
Date/Time Opponent
Dec 02
02:00 pm
Sarah Hildebrandt Invitational(2)
at Penn
Bracket Link
Add Result
Dec 09
02:00 pm
Lebanon Girls Invitational(2)
at Lebanon
Bracket Link
Add Result
Dec 16
02:00 pm
Central Noble Girls Invitational(0)
at Central Noble
Bracket Link
Add Result
Dec 16
02:00 pm
Jeff Classic Girls(0)
at Jeffersonville
Bracket Link
Add Result
Dec 30
02:00 pm
IHSGW Regional - Winamac(0)
at Winamac
Bracket Link
Add Result
Jan 05
02:00 pm
IHSGW Semi-State - Penn(0)
at Penn
Bracket Link
Add Result

Boys Roster

Bryan Cortes
  • c/o 2025
  • 120lbs
Kaleb Caliz
  • c/o 2024
  • 132lbs

Girls Roster

Laurana Dillon
  • (c/o 2027)
  • 105lbs
Tatiahna Williams
  • (c/o 2024)
  • 120lbs
Arianna Arredondo
  • (c/o 2025)
  • 175lbs
Rowan Drake
  • (c/o 2026)
  • 235lbs

Twin Lakes Sectional

Record vs. sectional teams

School Record
Benton Central 15-3 (4-2)
Rensselaer Central 25-8 (4-0)
West Central 18-8 (4-3)
North White 10-9 (2-3)
Logansport 10-10 (2-0)
Pioneer 1-3 (0-1)
Frontier 0-2 (0-1)
Twin Lakes 0-5 (0-3)
Tri-County 0-3 (0-3)

Hoosier

Record vs. conference teams

School Record
Western 3-0
Benton Central 2-1
Hamilton Heights 1-1
Rensselaer Central 1-1
Cass 0-0
West Lafayette 0-0
Lafayette Central Catholic 0-1
Northwestern 0-1
Tipton 0-1
Twin Lakes 0-1

Title History

Conference (8): 1973(HAC), 1976(HAC), 1977(HAC), 1996(HAC), 1999(HAC), 2000(HAC), 2001(HAC), 2006(HAC)
Sectional (6): 1972, 1973, 1998, 1999, 2000, 2001

Season History

Click here to add an team history

Year W-L-T Coach Titles
2023 2-3-0 Ashley Hopkins
2022 3-8-0 Kevin Elliot
2021 1-4-0 Ashley Hopkins
2020 8-7-0 Ben Schutter
2019 7-14-0 Aaron Madison
2018 12-12-0 Ben Schutter
2017 11-15-0 Ben Schutter
2016 17-12-0 Ben Schutter
2015 6-5-0 Thomas Churchard
2013 0-0-0 Lee Lukaszka
2012 20-9-0 BJ Gartenman
2011 24-10-0 BJ Gartenman
2010 14-17-0 BJ Gartenman
2009 15-13-0 BJ Gartenman
2008 13-16-0 BJ Gartenman
2007 20-9-0 Brad Harper
2006 26-3-0 Brad Harper Conference(HAC)
2005 14-15-0 Brad Harper
2004 14-20-0 John Campagna
2003 17-17-0 Bill Bayley
2002 16-9-0 Bill Bayley
2001 13-8-0 Bill Bayley Conference(HAC), Sectional
2000 16-5-0 Bill Bayley Sectional, Conference(HAC)
1999 10-1-0 Bill Bayley Sectional, Conference(HAC)
1998 7-3-1 Dave Hinkel Sectional
1997 9-7-0 Dave Hinkel
1996 10-3-2 Dave Hinkel Conference(HAC)
1995 12-4-0 Dave Hinkel
1994 15-4-0 Mike Patch
1993 16-4-1 Mike Patch
1992 11-3-0 Mike Patch
1991 11-4-0 Mike Patch
1990 7-9-0 Mike Patch
1989 11-3-1 Mike Patch
1988 12-4-0 Mike Patch
1987 10-2-1 Mitch Terpstra
1986 9-2-1 Mitch Terpstra
1985 7-4-1 Mitch Terpstra
1984 11-3-0 Mitch Terpstra
1983 8-6-1 Mitch Terpstra
1982 3-11-0 Thomas
1981 1-11-0 Thomas
1980 4-7-0 Thomas
1979 2-6-1 Thomas
1978 5-1-1 Smith
1977 6-1-0 Hutchinson Conference(HAC)
1976 6-4-0 Hutchinson Conference(HAC)
1975 6-4-0 Hutchinson
1974 5-6-0 Hutchinson
1973 7-3-2 Hutchinson Sectional, Conference(HAC)
1972 7-3-0 Hutchinson Sectional
1971 10-5-0 William Trujillo
1970 9-5-0 William Trujillo
1969 8-1-0 William Trujillo

Past Wrestlers

Victor Spikes
  • (c/o 2021)
  • X | X | X | X
Tyson Coon
  • (c/o 2019)
  • X | X | X | X
Eric Munson
  • (c/o 2019)
  • X | X | X | X
Bryson Ford
  • (c/o 2018)
  • X | X | X | 8th at 195lbs
Cole Lukaszka
  • (c/o 2016)
  • X | X | X | Qualifier at 138lbs
Blake Strawsma
  • (c/o 2016)
  • X | X | Qualifier at 132lbs | X
KJ Munson
  • (c/o 2016)
  • X | X | X | X
Justin Atkinson
  • (c/o 2014)
  • X | X | X | X
Jacob Ricks
  • (c/o 2013)
  • X | X | Qualifier at 195lbs | 5th at 195lbs
Travis Kepner
  • (c/o 2009)
  • X | X | X | Qualifier at 189lbs
Bryan Benner
  • (c/o 2007)
  • X | X | 5th at 275lbs | 6th at 285lbs
Tyler Schneidt
  • (c/o 2006)
  • X | X | Qualifier at 112lbs | X
David Benner
  • (c/o 2004)
  • X | X | X | 4th at 275lbs
Kolin Jones
  • (c/o 2000)
  • X | X | Qualifier at 135lbs | Qualifier at 145lbs
John Keller
  • (c/o 1997)
  • X | X | X | Qualifier at 130lbs
Brian Waller
  • (c/o 1997)
  • X | X | X | Qualifier at 152lbs
Geoff Smith
  • (c/o 1992)
  • X | X | Qualifier at 140lbs | Qualifier at 145lbs
Barton Coors
  • (c/o 1991)
  • X | X | X | Qualifier at 160lbs
Eugene Balensiefer
  • (c/o 1987)
  • X | X | X | 3rd at 177lbs
Vincent Coors
  • (c/o 1987)
  • X | X | X | 6th at 155lbs
Rick Berry
  • (c/o 1976)
  • X | X | 4th at 177lbs | X
Donald Goetz
  • (c/o 1974)
  • X | Qualifier at 119lbs | X | Qualifier at 126lbs
Curtis Craig
  • (c/o 1973)
  • X | X | X | Qualifier at 145lbs
Gary Schneidt
  • (c/o 1973)
  • X | X | X | Qualifier at 138lbs

IHSAA Placement History

3rd Place (1): Eugene Balensiefer(1987)
4th Place (2): Rick Berry(1975), David Benner(2004)
5th Place (2): Bryan Benner(2006), Jacob Ricks(2013)
6th Place (2): Vincent Coors(1987), Bryan Benner(2007)
8th Place (1): Bryson Ford(2018)
Qualifiers (16): Donald Goetz(1972), Gary Schneidt(1973), Curtis Craig(1973), Donald Goetz(1974), Geoff Smith(1991), Barton Coors(1991), Geoff Smith(1992), John Keller(1997), Brian Waller(1997), Kolin Jones(1999), Kolin Jones(2000), Tyler Schneidt(2005), Travis Kepner(2009), Jacob Ricks(2012), Blake Strawsma(2015), Cole Lukaszka(2016)


IHSGW Placement History

8th Place (1): Rowan Drake(2023)
Qualifiers (1): Arianna Arredondo(2023)

Top 25 Career Wins

Wrestler(School) Career Record
1. Tyler Schneidt 131-28
2. David Benner 107-30
3. Kolin Jones 97-34
4. John Keller 97-31
5. Bryan Benner 94-7
6. Jacob Ricks 89-5
7. Brian Waller 89-44
8. Cole Lukaszka 70-13
9. Victor Spikes 50-27
10. Travis Kepner 41-6
11. Blake Strawsma 34-8
12. KJ Munson 13-7
13. Tyson Coon 0-0
14. Justin Atkinson -
15. Barton Coors -
16. Geoff Smith -
17. Eugene Balensiefer -
18. Vincent Coors -
19. Curtis Craig -
20. Donald Goetz -
21. Gary Schneidt -
22. Rick Berry -
23. Bryson Ford -
24. Eric Munson -
25. Bryan Cortes -



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.