Wrestler(School) | Career Record |
---|---|
1. Tyler Schneidt | 131-28 |
2. David Benner | 107-30 |
3. Kolin Jones | 97-34 |
4. John Keller | 97-31 |
5. Bryan Benner | 94-7 |
6. Jacob Ricks | 89-5 |
7. Brian Waller | 89-44 |
8. Cole Lukaszka | 70-13 |
9. Victor Spikes | 50-27 |
10. Travis Kepner | 41-6 |
11. Blake Strawsma | 34-8 |
12. KJ Munson | 13-7 |
13. Tyson Coon | 0-0 |
14. Justin Atkinson | - |
15. Barton Coors | - |
16. Geoff Smith | - |
17. Eugene Balensiefer | - |
18. Vincent Coors | - |
19. Curtis Craig | - |
20. Donald Goetz | - |
21. Gary Schneidt | - |
22. Rick Berry | - |
23. Bryson Ford | - |
24. Eric Munson | - |
25. Bryan Cortes | - |
Team Info
Record
Overall: 15-3
Conference: 2-1
Sectional: 4-2
vs. 4A: 0-1
vs. 3A: 1-1
vs. 2A: 1-1
vs. 1A: 13-0
Girls: 0-1
Address:
4241 E. 300 S. Oxford, IN 47971
*Click for directions
Enrollment: 508
State: Indiana
Class: 2A
Conference: Hoosier
Colors: Green and Gold
Coaching Staff
Head Coach: Lee Lukaszka
Assistant Coaches: John Keller, Blake Strawsma, Anthony Gobel, Ben Schutter
State Series Sectional: Twin Lakes
Regional: Logansport
Semi-State: East Chicago
Overall: 15-3
Conference: 2-1
Sectional: 4-2
vs. 4A: 0-1
vs. 3A: 1-1
vs. 2A: 1-1
vs. 1A: 13-0
Girls: 0-1
Address:
4241 E. 300 S. Oxford, IN 47971
*Click for directions
Enrollment: 508
State: Indiana
Class: 2A
Conference: Hoosier
Colors: Green and Gold
Coaching Staff
Head Coach: Lee Lukaszka
Assistant Coaches: John Keller, Blake Strawsma, Anthony Gobel, Ben Schutter
State Series Sectional: Twin Lakes
Regional: Logansport
Semi-State: East Chicago
Boys Schedule
Click here to add an eventGirls Schedule
Click here to add an eventDate/Time | Opponent | ||
Dec 02 02:00 pm |
Sarah Hildebrandt Invitational(2) at Penn Bracket Link |
Add Result | |
Dec 09 02:00 pm |
Lebanon Girls Invitational(2) at Lebanon Bracket Link |
Add Result | |
Dec 16 02:00 pm |
Central Noble Girls Invitational(0) at Central Noble Bracket Link |
Add Result | |
Dec 16 02:00 pm |
Jeff Classic Girls(0) at Jeffersonville Bracket Link |
Add Result | |
Dec 30 02:00 pm |
IHSGW Regional - Winamac(0) at Winamac Bracket Link |
Add Result | |
Jan 05 02:00 pm |
IHSGW Semi-State - Penn(0) at Penn Bracket Link |
Add Result |
Boys Roster
Bryan Cortes
- c/o 2025
- 120lbs
Kaleb Caliz
- c/o 2024
- 132lbs
Girls Roster
Laurana Dillon
- (c/o 2027)
- 105lbs
Tatiahna Williams
- (c/o 2024)
- 120lbs
Arianna Arredondo
- (c/o 2025)
- 175lbs
Rowan Drake
- (c/o 2026)
- 235lbs
Twin Lakes Sectional
Record vs. sectional teamsSchool | Record |
---|---|
Benton Central | 15-3 (4-2) |
Rensselaer Central | 25-8 (4-0) |
West Central | 18-8 (4-3) |
North White | 10-9 (2-3) |
Logansport | 10-10 (2-0) |
Pioneer | 2-3 (0-1) |
Frontier | 0-2 (0-1) |
Twin Lakes | 0-5 (0-3) |
Tri-County | 0-3 (0-3) |
Hoosier
Record vs. conference teamsSchool | Record |
---|---|
Western | 3-0 |
Benton Central | 2-1 |
Hamilton Heights | 1-1 |
Rensselaer Central | 1-1 |
Cass | 0-0 |
West Lafayette | 0-0 |
Lafayette Central Catholic | 0-1 |
Northwestern | 0-1 |
Tipton | 0-1 |
Twin Lakes | 0-1 |
Title History
Conference (8): 1973(HAC), 1976(HAC), 1977(HAC), 1996(HAC), 1999(HAC), 2000(HAC), 2001(HAC), 2006(HAC)Sectional (6): 1972, 1973, 1998, 1999, 2000, 2001
Season History
Click here to add an team historyPast Wrestlers
Victor Spikes
- (c/o 2021)
- X | X | X | X
Tyson Coon
- (c/o 2019)
- X | X | X | X
Eric Munson
- (c/o 2019)
- X | X | X | X
Bryson Ford
- (c/o 2018)
- X | X | X | 8th at 195lbs
Cole Lukaszka
- (c/o 2016)
- X | X | X | Qualifier at 138lbs
Blake Strawsma
- (c/o 2016)
- X | X | Qualifier at 132lbs | X
KJ Munson
- (c/o 2016)
- X | X | X | X
Justin Atkinson
- (c/o 2014)
- X | X | X | X
Jacob Ricks
- (c/o 2013)
- X | X | Qualifier at 195lbs | 5th at 195lbs
Travis Kepner
- (c/o 2009)
- X | X | X | Qualifier at 189lbs
Bryan Benner
- (c/o 2007)
- X | X | 5th at 275lbs | 6th at 285lbs
Tyler Schneidt
- (c/o 2006)
- X | X | Qualifier at 112lbs | X
David Benner
- (c/o 2004)
- X | X | X | 4th at 275lbs
Kolin Jones
- (c/o 2000)
- X | X | Qualifier at 135lbs | Qualifier at 145lbs
John Keller
- (c/o 1997)
- X | X | X | Qualifier at 130lbs
Brian Waller
- (c/o 1997)
- X | X | X | Qualifier at 152lbs
Geoff Smith
- (c/o 1992)
- X | X | Qualifier at 140lbs | Qualifier at 145lbs
Barton Coors
- (c/o 1991)
- X | X | X | Qualifier at 160lbs
Eugene Balensiefer
- (c/o 1987)
- X | X | X | 3rd at 177lbs
Vincent Coors
- (c/o 1987)
- X | X | X | 6th at 155lbs
Rick Berry
- (c/o 1976)
- X | X | 4th at 177lbs | X
Donald Goetz
- (c/o 1974)
- X | Qualifier at 119lbs | X | Qualifier at 126lbs
Curtis Craig
- (c/o 1973)
- X | X | X | Qualifier at 145lbs
Gary Schneidt
- (c/o 1973)
- X | X | X | Qualifier at 138lbs
IHSAA Placement History
3rd Place (1): Eugene Balensiefer(1987)4th Place (2): Rick Berry(1975), David Benner(2004)
5th Place (2): Bryan Benner(2006), Jacob Ricks(2013)
6th Place (2): Vincent Coors(1987), Bryan Benner(2007)
8th Place (1): Bryson Ford(2018)
Qualifiers (16): Donald Goetz(1972), Gary Schneidt(1973), Curtis Craig(1973), Donald Goetz(1974), Geoff Smith(1991), Barton Coors(1991), Geoff Smith(1992), John Keller(1997), Brian Waller(1997), Kolin Jones(1999), Kolin Jones(2000), Tyler Schneidt(2005), Travis Kepner(2009), Jacob Ricks(2012), Blake Strawsma(2015), Cole Lukaszka(2016)
IHSGW Placement History
8th Place (1): Rowan Drake(2023)Qualifiers (1): Arianna Arredondo(2023)