Wrestler(School) | Career Record |
---|---|
1. Scott Maddox | 149-7 |
2. Randy Robinette | 113-25 |
3. Kris Karns | 105-27 |
4. Bart Taber | 104-16 |
5. Chad Elmore | 93-40 |
6. Tony Maddox | 93-44 |
7. Stephen Sholty | 81-52 |
8. Christian Harvey | 37-6 |
9. Dylan Lapetina | 36-36 |
10. Tony Newton | - |
11. Gary Knotts | - |
12. Mike Barrett | - |
13. Alexandra Collins | - |
14. Dalila Delgado | - |
15. Amelia Collins | - |
Team Info
Record
Overall: 0-6
Conference: 0-2
Sectional: 0-1
vs. 4A: 0-0
vs. 3A: 0-1
vs. 2A: 0-0
vs. 1A: 0-5
Girls: 0-0
Address:
3794 E. 300 S. Kokomo, IN 46902
*Click for directions
Enrollment: 353
State: Indiana
Class: 1A
Conference: Hoosier Heartland
Colors: Red and Black
Coaching Staff
Head Coach: Kyle Murphy
Assistant Coaches:
State Series Sectional: Oak Hill
Regional: Peru
Semi-State: Fort Wayne
Overall: 0-6
Conference: 0-2
Sectional: 0-1
vs. 4A: 0-0
vs. 3A: 0-1
vs. 2A: 0-0
vs. 1A: 0-5
Girls: 0-0
Address:
3794 E. 300 S. Kokomo, IN 46902
*Click for directions
Enrollment: 353
State: Indiana
Class: 1A
Conference: Hoosier Heartland
Colors: Red and Black
Coaching Staff
Head Coach: Kyle Murphy
Assistant Coaches:
State Series Sectional: Oak Hill
Regional: Peru
Semi-State: Fort Wayne
Boys Schedule
Click here to add an eventGirls Schedule
Click here to add an eventDate/Time | Opponent | ||
Nov 04 01:00 pm |
New Palestine Girls Invitational(0) at New Palestine Bracket Link |
25th Place | |
Nov 11 02:00 pm |
Purdue Poly Girls Open(0) at Purdue Polytechnic Bracket Link |
Add Result | |
Nov 18 02:00 pm |
Clinton Prairie Girls Invitational(0) at Clinton Prairie Bracket Link |
Add Result | |
Dec 02 02:00 pm |
Sarah Hildebrandt Invitational(2) at Penn Bracket Link |
Add Result | |
Dec 23 02:00 pm |
Beech Grove Girls Holiday Tournament(0) at Beech Grove Bracket Link |
||
Dec 30 02:00 pm |
IHSGW Regional - Western(0) at Western Bracket Link |
Add Result | |
Jan 05 02:00 pm |
IHSGW Semi-State - Rochester(0) at Rochester Bracket Link |
Add Result |
Boys Roster
Girls Roster
Amelia Collins
- (c/o 2025)
- 165lbs
Oak Hill Sectional
Record vs. sectional teamsSchool | Record |
---|---|
Oak Hill | 22-2 (4-0) |
Marion | 22-4 (9-1) |
Tri-Central | 6-2 (1-1) |
Western | 10-4 (3-0) |
Kokomo | 16-12 (2-1) |
Eastern (Greentown) | 3-6 (0-2) |
Madison-Grant | 7-15 (4-5) |
Mississinewa | 7-15 (2-5) |
Eastbrook | 1-12 (0-5) |
Northwestern | 0-8 (0-4) |
Taylor | 0-6 (0-1) |
Hoosier Heartland
Record vs. conference teamsSchool | Record |
---|---|
Tri-Central | 4-1 |
Sheridan | 4-5 |
Clinton Prairie | 3-4 |
Rossville | 2-0 |
Clinton Central | 2-1 |
Eastern (Greentown) | 2-2 |
Delphi | 1-0 |
Taylor | 0-2 |
Carroll (Flora) | 0-3 |
Title History
Conference (4): 1971(RC), 1976(MIC), 1984(MIC), 1985(MIC)Sectional (1): 1984
Season History
Click here to add an team historyPast Wrestlers
Alexandra Collins
- (c/o 2023)
- X | X | X | X
Dalila Delgado
- (c/o 2023)
- X | X | X | X
Chad Elmore
- (c/o 2016)
- X | X | X | X
Dylan Lapetina
- (c/o 2016)
- X | X | X | X
Stephen Sholty
- (c/o 2015)
- X | X | X | X
Christian Harvey
- (c/o 2011)
- X | X | X | Qualifier at 160lbs
Scott Maddox
- (c/o 1999)
- X | Qualifier at 103lbs | 3rd at 103lbs | 2nd at 112lbs
Tony Maddox
- (c/o 1998)
- X | X | X | Qualifier at 119lbs
Randy Robinette
- (c/o 1995)
- X | X | 8th at 160lbs | 5th at 185lbs
Kris Karns
- (c/o 1986)
- X | 4th at 138lbs | 4th at 138lbs | Qualifier at 145lbs
Tony Newton
- (c/o 1985)
- X | X | X | Qualifier at 155lbs
Bart Taber
- (c/o 1984)
- X | X | X | Qualifier at 132lbs
Mike Barrett
- (c/o 1983)
- X | Qualifier at 126lbs | X | X
Gary Knotts
- (c/o 1980)
- X | X | X | Qualifier at 112lbs
IHSAA Placement History
Runner-ups (1): Scott Maddox(1999)3rd Place (1): Scott Maddox(1998)
4th Place (2): Kris Karns(1984), Kris Karns(1985)
5th Place (1): Randy Robinette(1995)
8th Place (1): Randy Robinette(1994)
Qualifiers (8): Gary Knotts(1980), Mike Barrett(1981), Bart Taber(1984), Tony Newton(1985), Kris Karns(1986), Scott Maddox(1997), Tony Maddox(1998), Christian Harvey(2011)
IHSGW Placement History
3rd Place (1): Alexandra Collins(2021)6th Place (1): Alexandra Collins(2020)
Qualifiers (2): Alexandra Collins(2022), Alexandra Collins(2023)