Jump to content


East Central Trojans

  • Record

    35-0
  • Conference

    Eastern Indiana
  • Class

    3A

Dual Results

*Click date for details

Jan 14* Win vs. South Dearborn 65-9
Jan 11* Win vs. Westfield 40-22
Jan 11* Win vs. Greenfield-Central 66-10
Jan 11 Win vs. Greenfield-Central 66-10
Jan 11* Win vs. Lawrence Central 78-6
Jan 11* Win vs. Hamilton Southeastern 54-22
Jan 11* Win vs. North Central 59-20
Jan 04* Win vs. Rushville 78-6
Jan 04* Win vs. New Albany(JV) 84-0
Jan 04* Win vs. Corydon Central 71-12
Jan 04* Win vs. Madison 73-6
Jan 03* Win vs. Oldham County(KY) 60-15
Jan 03* Win vs. Jeffersonville 72-6
Jan 03* Win vs. Tri-West 77-6
Jan 03* Win vs. Lawrenceburg 54-9
Jan 03* Win vs. Washington 78-6
Dec 21* Win vs. Batesville 79-0
Dec 21* Win vs. Columbus North 76-6
Dec 21* Win vs. Warren Central(JV) 78-6
Dec 21* Win vs. Roncalli(JV) 76-6
Dec 21* Win vs. Rushville 76-5
Dec 18* Win vs. Ryle(KY) 36-32
Dec 17* Win vs. Greensburg 82-0
Dec 14* Win vs. Elwood 75-0
Dec 14* Win vs. Muncie Central 72-9
Dec 14* Win vs. Beech Grove 64-15
Dec 14* Win vs. Winchester 67-9
Dec 14* Win vs. Pendleton Heights 56-24
Dec 12* Win vs. Union County 78-6
Dec 09 Win (JV) vs. Daleville 51-30
Dec 07* Win vs. Lebanon (OH) 49-20
Dec 07* Win vs. Ashland(OH) 42-27
Dec 07* Win vs. Fairfield 56-18
Dec 07* Win vs. Harrison(OH) 54-21
Dec 07* Win vs. Mason(OH) 52-24
Dec 07* Loss (JV) vs. Perry Meridian(JV) 53-25
Dec 05* Win vs. Franklin County 64-6

Tournament Results

Jan 18 EIAC 1st

Team Schedule

Date/Time Event
Dec 05 11:00 pm Dual: Home vs. Franklin County (1)
Dec 07 02:00 pm Multi-Dual: Harrison (OH) Duals at Harrison(OH) (2)
Dec 12 11:30 pm Dual: At Union County (1)
Dec 14 08:30 am Multi-Dual: Pendleton Heights Super Six at Pendleton Heights (2)
Dec 17 11:00 pm Dual: At Greensburg (1)
Dec 18 06:00 pm Dual: At Ryle(KY) (1)
Dec 21 02:00 pm Multi-Dual: East Central Super 8 at East Central (2)
Jan 03 04:00 am Multi-Dual: Cub Classic at Madison (2)
Jan 11 01:30 pm Multi-Dual: North Central Invitational at North Central (2)
Jan 14 11:00 pm Dual: Home vs. South Dearborn (1)
Jan 18 02:00 pm Tournament: Eastern Indiana Athletic Conference at South Dearborn (2)
Jan 24 06:00 pm Dual: Home vs. Cincinnati Elder(OH) (1)
18 of 18

South Dearborn Sectional

Record vs. sectional teams

School Record
East Central 35-0 (8-0)
Lawrenceburg 18-8 (8-3)
Rushville 21-13 (8-3)
Milan 16-6 (4-2)
Connersville 4-11 (1-2)
Union County 1-18 (1-6)
Batesville 0-18 (0-7)
Franklin County 0-6 (0-2)
Greensburg 3-12 (0-3)
Oldenburg Academy 0-0 (0-0)
South Dearborn 1-5 (0-2)

Eastern Indiana

Record vs. conference teams

School Record
East Central 7-0
Rushville 6-3
Lawrenceburg 5-3
Connersville 0-1
Franklin County 0-2
Greensburg 0-2
South Dearborn 0-2
Batesville 0-5

Season History

Year W-L-T Coach
2019 22-7-0 Mark Kirchgassner
2018 18-9-0 Paul Snipes
2017 8-3-0 Paul Snipes
2016 9-5-0 Paul Snipes
2015 1-14-0 Paul Snipes
2014 0-0-0
2011 0-0-0
2009 0-0-0
2007 0-0-0
2006 0-0-0
2005 0-0-0
2004 0-0-0
2003 0-0-0
2002 0-0-0
2001 0-0-0
2000 0-0-0
1999 0-0-0
1998 0-0-0
1997 0-0-0
1996 0-0-0
1995 0-0-0
1994 0-0-0
1993 0-0-0
1992 0-0-0
1990 0-0-0
1980 0-0-0

Past Wrestlers

Adam Negangard (c/o 2019)
X | X | X | X

Gabe Lane (c/o 2018)
X | X | 138lbs Qualifier | X

Trevor Snipes (c/o 2018)
X | X | X | X

Clark Minges (c/o 2017)
285lbs Qualifier | X | X | X

Andrew Negangard (c/o 2017)
152lbs 5th | X | X | X

Ryan Mitts (c/o 2017)
X | X | X | X

Dario Guintini (c/o 2016)
X | X | X | X

Devin Mitts (c/o 2015)
X | X | X | X

Maximilian Dole (c/o 2014)
160lbs 8th | X | X | X

Andrew Dalton (c/o 2009)
189lbs 4th | X | X | X

Nicholas Hutchinson (c/o 2009)
152lbs Qualifier | X | X | X

Jack Fleckenstein (c/o 2007)
130lbs 5th | X | X | X

Joseph Hollstegge (c/o 2007)
125lbs 3rd | X | 119lbs Qualifier | X

Kevin Losekamp (c/o 2007)
140lbs Qualifier | X | X | X

Spencer Merk (c/o 2007)
152lbs Qualifier | X | X | X

Jacob Fleckenstein (c/o 2007)
X | 125lbs 5th | X | X

Bryan Jansen (c/o 2006)
145lbs 8th | 145lbs Qualifier | X | X

Daniel Busch (c/o 2004)
145lbs Qualifier | 140lbs 4th | X | X

Arik Wolf (c/o 2004)
215lbs 2nd | X | X | X

Glen Suding (c/o 2003)
189lbs Qualifier | 189lbs Qualifier | X | X

Jesse Merk (c/o 2003)
X | X | 112lbs Qualifier | X

Justin Noeth (c/o 2002)
215lbs 8th | 171lbs Qualifier | X | X

Nick Strub (c/o 2002)
X | 145lbs Qualifier | 145lbs 4th | X

Josh Lemmel (c/o 1999)
275lbs Qualifier | X | X | X

Andrew Wolf (c/o 1999)
X | 160lbs 3rd | X | 152lbs Qualifier

Dan Schmidt (c/o 1997)
189lbs Qualifier | X | X | X

Chuck Rudisell (c/o 1995)
142lbs 8th | X | X | X

John Schemer (c/o 1992)
140lbs Qualifier | X | X | X

Mike Trabel (c/o 1990)
130lbs Qualifier | X | X | X

Top 25 Career Wins

Wrestler(School) Career Record
1. Nick Strub 172-24
2. Glen Suding 93-5
3. Jacob Fleckenstein 90-4
4. Daniel Busch 85-17
5. Joseph Hollstegge 75-10
6. Bryan Jansen 75-13
7. Clark Minges 60-25
8. Justin Noeth 58-10
9. Jack Fleckenstein 47-1
10. Andrew Dalton 46-3
11. Andrew Negangard 44-3
12. Gabe Lane 42-7
13. Arik Wolf 42-1
14. Nicholas Hutchinson 41-4
15. Spencer Merk 41-7
16. Jesse Merk 40-4
17. Kevin Losekamp 37-9
18. Maximilian Dole 34-5
19. Devin Mitts 23-14
20. Dario Guintini 0-0
21. Josh Lemmel -
22. Dan Schmidt -
23. Andrew Wolf -
24. Chuck Rudisell -
25. John Schemer -

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.