Jump to content


Greensburg Pirates

  • Record

    1-3
  • Conference

    Eastern Indiana
  • Class

    2A

Dual Results

*Click date for details
Click here to add dual results

Dec 29* Loss vs. Union County 43-30
Dec 12* Win vs. Batesville 46-33
Dec 12* Loss vs. Centerville 45-21
Dec 05 Loss vs. Terre Haute North 42-25

Tournament Results

Click here to add tournament results
Dec 19 Columbus East Invitational 7th

Team Schedule

Click here to add an event
Date/Time Event
Nov 20 11:00 pm Multi-Dual: Triple Dual at Switzerland County at Switzerland County (2)
Nov 28 03:00 pm Multi-Dual: Lawrenceburg Double Dual at Lawrenceburg (2)
Dec 05 04:00 am Multi-Dual: Decatur Central Super 8 at Decatur Central (2)
Dec 11 12:00 am Dual: At Jennings County (1)
Dec 12 02:00 pm Multi-Dual: Rushville Duals at Rushville (2)
Dec 15 11:00 pm Dual: At East Central (1)
Dec 19 02:00 pm Tournament: Columbus East Invitational at Columbus East (2)
Jan 07 11:00 pm Dual: Home vs. Franklin County (1)
Jan 12 11:00 pm Dual: At Batesville (1)
Jan 16 02:00 pm Tournament: Eastern Indiana Athletic Conference at South Dearborn (2)
Jan 23 02:00 pm Multi-Dual: South Dearborn Invite at South Dearborn (2)
Jan 30 02:00 pm Tournament: IHSAA Sectional at Franklin County at Franklin County (0)
Feb 06 02:00 pm Tournament: IHSAA Regional at Richmond at Richmond (0)
Feb 13 02:00 pm Tournament: IHSAA Semi-State at New Castle at New Castle (0)
18 of 18

South Dearborn Sectional

Record vs. sectional teams

School Record
East Central 16-0 (6-0)
Union County 19-11 (7-2)
Batesville 7-14 (5-6)
Franklin County 3-7 (1-2)
Greensburg 1-3 (1-1)
Lawrenceburg 2-7 (2-2)
Connersville 1-8 (1-2)
South Dearborn 1-8 (0-1)
Milan 0-4 (0-3)
Oldenburg Academy 0-0 (0-0)
Rushville 0-7 (0-5)

Eastern Indiana

Record vs. conference teams

School Record
East Central 6-0
Batesville 4-4
Greensburg 1-0
Franklin County 1-1
Lawrenceburg 1-2
Connersville 0-1
South Dearborn 0-1
Rushville 0-4

Past Wrestlers

Eric Lowe (c/o 2020)
X | X | X | X

Camden Rose (c/o 2019)
X | X | X | X

DJ Koors (c/o 2019)
X | X | X | X

Curtis Collins (c/o 2018)
X | X | X | X

Jesse Hunter (c/o 2018)
X | X | X | X

Lane Wells (c/o 2018)
X | X | X | X

Dylan Cain (c/o 2017)
X | X | X | 285lbs Qualifier

Curtis Collins (c/o 2017)
X | X | X | X

Brandon Butz (c/o 2016)
X | X | X | X

Jackson Michalski (c/o 2016)
X | X | X | X

Dakota Deiwert (c/o 2016)
X | X | X | X

Nathan Hayes (c/o 2015)
X | X | X | X

Trygve Henrikson (c/o 2008)
X | 171lbs Qualifier | X | 189lbs Qualifier

Bobby Scudder (c/o 2007)
X | X | X | 215lbs Qualifier

Michael Pittman (c/o 2007)
119lbs Qualifier | X | 140lbs Qualifier | 145lbs 4th

Kyle Pittman (c/o 2005)
X | X | X | 130lbs 4th

Kyle Murphy (c/o 2004)
X | X | X | 125lbs Qualifier

Tom Horan (c/o 1987)
X | X | X | 145lbs 2nd

Steve Butz (c/o 1986)
X | X | 138lbs 2nd | 145lbs Qualifier

Jon Beagle (c/o 1985)
X | X | X | 185lbs Qualifier

Michael Meyer (c/o 1984)
X | X | X | 185lbs Qualifier

Patrick Hahn (c/o 1981)
X | X | X | 138lbs Qualifier

Robert Endris (c/o 1981)
X | X | X | 126lbs Qualifier

Mike Wenning (c/o 1976)
X | X | 98lbs 2nd | 98lbs 1st

Stan Goodman (c/o 1975)
X | X | 112lbs 1st | X

Top 25 Career Wins

Wrestler(School) Career Record
1. Michael Pittman 102-15
2. Steve Butz 96-11
3. Kyle Pittman 86-20
4. Dylan Cain 60-21
5. Trygve Henrikson 57-15
6. Bobby Scudder 38-4
7. Kyle Murphy 31-11
8. Brandon Butz 27-11
9. Nathan Hayes 27-9
10. Jackson Michalski 0-0
11. Dakota Deiwert 0-0
12. Jon Beagle -
13. Tom Horan -
14. Michael Meyer -
15. Patrick Hahn -
16. Robert Endris -
17. Mike Wenning -
18. Stan Goodman -
19. Camden Rose -
20. Curtis Collins -
21. Curtis Collins -
22. Eric Lowe -
23. Jesse Hunter -
24. Lane Wells -
25. DJ Koors -



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.