Jump to content
  • 2020 New Castle Semi-State Preview


    Y2CJ41

    This may be the toughest New Castle Semi State I have ever seen.  There will be 20 or more ranked wrestlers staying home next week.  As always, brutal ticket round match ups with two top 10 ranked wrestlers.  5 #1 Ranked Wrestlers in the tournament.

     

    106

    State Ranked Wrestlers

    #3 Suhas Chundi- Carmel

    #5 Bryce Lowery- Roncalli

    #7 Josh Johnson- Cardinal Ritter

    #9 Evan Dickey- Cathedral

    #19 Romello Williams- Anderson

     

    Semi-State Ranked Wrestlers

    #6 Keaton Morton- Perry Meridian

    #7 Nathan Smith- Southport

    #8 Garrett Condo- Milan

     

    Potential Match-ups

    #5 Bryce Lowery vs #19 Romelo Williams ticket round

    Lowery has been on fire in his freshman campaign and is looking to take his first trip to state with his older brother.

     

    #9 Evan Dickey vs #6ss Keaton Morton

    These two have not wrestled this year.  Morton has an awkward style that could give Dickey issues, but Dickey has experience on the floor at New Castle.

     

    #3 Suhas Chundi vs #7ss Nathan Smith

    Chundi has been here before and the podium at state and it looks like he should have a return trip.

     

    #7 Johnson vs #5 Lowery

    Rematch from sectionals in the semi finals.

     

    #9 Dickey vs #3 Chundi 

    Semi-finals

     

    #3 Chundi vs #5 Lowery

    Finals

     

    1st Round Picks

    Johnson over Condo (4 over 1)

    Rodriguez over Vest

    Lowery over Hale

    Williams over Coffman

    Dickey over Cornelius

    Morton over Holcomb

    Chundi over Fye

    Smith over Lengerich

     

    Tickets Punched

    Lowery, Chundi, Dickey, Johnson

     

    Alpha Dogs

    Lowery and Chundi

     

    113

    State Ranked Wrestlers

    #1 Alex Cottey- Perry Meridian

    #4 Elijah Anthony- Frankfort

    #8 Blake Wolf- East Central

    #10 Marquarias Wilburn- Warren Central

    #11 Logan Carrender LN

    #12 Brac Hooper Carmel

    #14 Kody Glithero

     

    Semi-State Ranked Wrestlers

    #8 Griffin Ingalls Fishers

     

    Potential Match-ups

    #11 Carrender vs #4 Anthony ticket round

    Anthony has had two incredible seasons so far, but Senior Carrender will be a tough out.  His style is awkward and he is extremely strong.  Anthony knocked him off in ticket round last year.

     

    #8 Wolf vs #8ss Ingalls first round

    Haven’t seen much about this match-up.  Ingalls has a win over Wilburn and has been competitive all year.  Winner has the privilege of #1 Alex Cottey in the ticket round. 

     

    #10 Wilburn vs #12 Hooper ticket round.

    These two have had 2 opportunities to wrestle but it hasn’t happened yet.  Wilburn has beat Carrender twice which Hooper lost to in a major decision.  Hooper pinned Ingalls who beat Wilburn early in the year.

     

    #14 Glithero vs #4 Anthony Semis

    Glithero is coming off a huge win over Alex Cottey and Anthony is coming off two straight losses to Hooper.  Should be a good one.

     

    1st Round Picks

    Glithero over Ellingwood

    Driver over Necessary

    Carrender over Bullock

    Anthony over Gardner

    Wolf over Ingalls

    Cottey over Reese

    Hooper over Marker

    Wilburn over Reyes

     

    Tickets Punched

    Cottey, Glithero, Anthony, Wilburn

     

    Alpha Dog
    Alex Cottey

     

    120

    State Ranked Wrestlers

    #1 Zeke Seltzer- Cathedral

    #4 Carson Eldred- Westfield

    #7 Christian White- New Palestine

    #10 Anthony Hughes- Lawrence North

    #13 Carleton Perry- Warren Central

    #14 Jacob Simone- Hamilton Southeastern

    #19 Brevan Thrine- New Castle

     

    Semi-State Ranked Wrestlers

    #6 Antonio Jefferson LC

     

    Potential Match-ups

    #1 Seltzer vs #14 Simone. 
    Two state place winners do battle to see who gets a chance to go back to Bankers Life.  Simone had Eldred on the ropes last week and doesn’t want to end his career at New Castle.

     

    #6SS Jefferson vs Thrine first round

    Thrine has had an amazing freshman campaign with his only loss coming by major to Christian White.  Jefferson has been here before and lost the last two years.  Senior versus freshman.

     

    Winner gets #7 Christian White

    White would be the favorite over Thrine.  Jefferson may pull the second 4 over 1 here and make the ticket round even crazier.

     

    #13 Perry vs #10 Hughes

    These two have wrestled several times over the years with Hughes taking the last one at MIC.  Perry is coming off back to back wins over White as well as wins over Glithero and Jefferson who have defeated Hughes.  But Hughes tech falled AJ Gunn from Carmel who has a win over Perry. 

     

    #1 Seltzer vs #7 White semis.

    #4 Eldred vs #10/#13 Hughes/White 

     

    1st Round Picks

    Seltzer over Myers

    Simone over Haggerty

    Jefferson over Thrine

    White over Pritchett

    Eldred over Thang

    Dietz over Schneider

    Perry over Farling

    Hughes over Bray

     

    Tickets Punched

    Seltzer, Eldred, Perry, White

     

    Alpha Dog

    Zeke Seltzer

     

    126

    State Ranked Wrestlers

    #5 Brayden Lowery Roncalli

    #6 David Pierson- Warren Central

    #16 Luke Gonzalez- Cathedral

    #19 Cameron Toole- Lebanon

    #20 Joey Langeman- Carmel

     

    Semi-State Ranked Wrestlers

    #7 Jeremiah Henderson- Lawrence North

     

    Potential Match-ups

    #19 Toole vs Brandon first round

    Brandon took Pierson down at regionals and is a very hard nosed wrestler.  Wouldn’t be surprised to see an upset here.  Followed with a ticket round with either super frosh Searcy from East Central or Jeremiah Henderson who has had an up and down year but is dangerous.

     

    #5 Lowery vs #16 Gonzalez ticket round

    Gonzalez has kept matches close with elite level guys all year and had a great Al Smith.  Lowery shouldn’t overlook him.

     

    #20 Langeman vs Dennison

    Dennison has had a great year at 33-1, but I suspect Carmel will have Langeman ready.

     

    #5 Lowery vs #6 Pierson Finals

    Lowery won at Marion County 1-0.  Should be another great battle.

     

    1st Round Picks

    Toole over Ashton

    Searcy over Henderson

    Lowery over Drilik

    Gonzalez over Maitland

    Otto over Johnson

    Pierson over Lauy

    Dennison over Bertram

    Langeman over Vinson

     

    Tickets Punched

    Lowery, Pierson, Toole, Langeman

     

    Alpha Dog

    Brayden Lowery

     

    132

    State Ranked Wrestlers

    #2 Matt Koontz- Perry Meridian

    #7 Aundre Beatty- Warren Central

    #9 Andrew Wilson- Cathedral

    #10 Luke Goodwin- Southport

    #12 Sebastian Bryant- North Central

    #16 Jared Brown- Pendleton Heights

    #17 Sam Slivka- Roncalli

     

    Semi-State Ranked Wrestlers

    #8 Hudson Harreld- Zionsville

     

    Potential Match-ups

    #7 Beatty vs #16 Brown ticket round. 

    Two state qualifiers battling it out to see who goes to the Bank.  Beatty had a great regional beating both #2 Koontz 7-0 and #17 Slivka to take home the title.

     

    #10 Goodwin vs Frazier.  4 over 1 potential here. 

    Goodwin had a brutal regional with Beatty, Koontz, Slivka and himself.  He has a win over Frazier over the summer.  Winner gets #9 Wilson to punch a ticket.  Wilson only has 7 matches this season due to injury but has been to state before.

     

    #8ss Harreld vs #17 Slivka ticket round. 

    Slivka was a regional champion year that didn’t make it to state.  Look for him to punch a ticket.

     

    #12 Bryant vs #2 Koontz ticket round. 

    This is the premier ticket round match as both of these kids should be placers.  Bryant has dominated since dropping to 132 with his only loss being Beatty.

     

    1st Round Picks

    Beatty over Lonneman

    Brown over Merkel

    Goodwin over Frazier

    Wilson over Lloyd

    Harreld over Bustamante

    Slivka over Sherwood

    Bryant over Barrett

    Koontz over Walston

     

    Tickets Punched

    Beatty, Koontz, Goodwin, Slivka

     

    Alpha Dog

    Aundre Beatty

     

    138

    State Ranked Wrestlers

    #2 Logan Bailey- Cathedral

    #4 Logan Wagner- Zionsville

    #7 Brendan Mattingly- Carmel

    #8 Jevian Ross- Warren Central

    #14 Dylan Dorman- Greenfield-Central

     

    Semi-State Ranked Wrestlers

     

    #6 David Page- Roncalli

    #8 Max Naselroad- Alexandria

     

    Potential Match-ups

    #2 Bailey vs #8 Ross. 

    Brutal matchup of two kids that both should place at state.  Both wrestlers have lost in the ticket round twice in their careers.  Bailey lost to Beatty from Warren Central last year and Seth Johnson as a freshman.  Ross has lost to Wilkerson and Caleb Oliver.  Should be some fireworks In this one.

     

    #2Bailey/#8 Ross vs #7 Mattingly Semis

     

    #4 Wagner waiting in finals

     

    1st Round Picks

    Walsh over Morgan

    Mattingly over Johnson

    Bailey over Miles

    Ross over Lemieux

    Dorman over Smith

    Lawson over Crouch

    Wagner over Page

    Naselroad over Euson

     

    Tickets Punched

    Bailey, Wagner, Mattingly, Dorman

     

    Alpha Dogs

    Logan Bailey

     

    145

    State Ranked Wrestlers

    #1 Alec Viduya- Roncalli

    #6 Chris Wilkerson- Mount Vernon
    #7 Jajuan Anderson- Warren Central

    #9 Jeff Dunasky- Guerin Catholic

    #13 Jake Shafer- Carmel

    #14 Gabe Phillips- Centerville

    #14 Reece Luhmann- Hamilton Southeastern

    #17 Garrett Stewart- Cathedral

     

    Semi-State Ranked Wrestlers

    #8 Brady Mckivitz- Perry Meridian

     

    Potential Match-ups

    #9 Dunasky vs #7 Anderson ticket round. 

    This should be a great ticket round matchup.  Dunasky is trying to be Guerins first ever state qualifier.  He lost to Warren Centrals Antwaun Graves last year in the ticket round.  Anderson has wins over Luhmann, Mckivitz, Stewart, Shafer, and Wilkerson.

     

    #8ss Mckivitz vs #14 Phillips first round. 

    Mckivitz has had a solid season with some solid wins and some losses in Perrys brutal schedule.  Luhmann is waiting in the wings for the winner for a ranked ticket round matchup.

     

    #17 Stewart vs #13 Shafer first round. 

    Stewart is a huge 145 but has taken a lot of losses.  Wolf had a great regional tournament overturning some losses from earlier in the year. 

     

    #1 Viduya vs #6 Wilkerson ticket round. 

    This is another brutal ticket round that leaves behind a projected state place winner.  Viduya has been on a different level this year.

     

    1st Round Picks

    Dunasky over McDonald

    Anderson over Bohan

    Luhmann over Nixon

    Phillips over McKivitz

    Wolf over Taylor

    Shafer over Stewart

    Viduya over Linkel

    Wilkerson over Lindamood

     

    Tickets Punched

    Viduya, Anderson, Luhmann, Shafer

     

    Alpha Dog

    Alec Viduya

     

    152

    State Ranked wrestlers

    #1 Brice Coleman- Warren Central

    #3 Bryer Hall- East Central

    #6 Tyce Frejie- Roncalli

    #10 Shane Bates- Zionsville

    #18 Aidan Alford- Mount Vernon

     

    Semi-State Ranked Wrestlers

    #4 Noah Baker- Perry Meridian

    #7 Tyler Jones- Lawrence Central

    #8 Tyler Vredeveld- Centerville

     

    Potential Match-ups

    #4ss Baker vs #18 Alford first round. 

    Bake'rs match count is not indicative of his skill.  Should be a great match followed with a ticket round date with #10 Bates.

     

    #3 Hall vs #6 Frejie ticket round. 

    This is a huge matchup.  Hall is trying to get back to state after losing to Leavell last year in the ticket round.  Frejie has been to the show several times and doesn’t want to end his career at New Castle. 

     

    #1 Coleman vs #8ss Vredeveld. 

    Centerville's only loss this year is to Bryer Hall in the Regional finals.  Coleman is looking to make his first trip to state after losing to Rodgers in the ticket round last year.

     

    #3Hall/#6 Frejie vs #1 Coleman Finals

     

    1st Round Picks

    Bates over Foster

    Baker over Alford

    Hall over Ginella

    Frejie over Urasky

    Jones over Wills

    Mobley over McLaren

    Coleman over Lemaster

    Vredeveld over Fox

     

    Tickets Punched

    Coleman, Hall, Bates, Jones

     

    Alpha Dog

    Brice Coleman

     

    160

    State Ranked Wrestlers

    #3 Elliott Rodgers- Cathedral

    #4 Cooper Noehre- Greenfield Central

    #12 Dante Akins- Indianapolis Lutheran

    #14 Damon Mcclain- Warren Central

    #15 Andrew Roth- Lawrenceburg

    #20 Luke Davis- Zionsville

     

    Semi-State Ranked Wrestlers

    #7 Josh Moore- Southport

    #8 Max Hayes- Mount Vernon

     

    Potential Match-ups

    This weight is pretty spread out on the top ranked wrestlers.

     

    #8SS Max Hayes vs #14 Damon McClain first round. 

    Hayes has been a tough wrestler for years. McClain has been wrestling well winning the Marion County and MIC tournaments. 

     

    #14 McClain vs #20 Davis ticket round. 

    Davis is coming off a great Regional tournament and is rewarded with the higher ranked McClain in ticket round.

     

    #15 Roth vs #12 Akins. 

    Akins has to get through a very tough Goodner first from the Deaf school.  He pinned Hayes last week.  I could be wrong, but Akins might be the first state qualifier for Lutheran.

     

    #3 Rodgers vs #4 Noehre in semis to rematch the state finals from last year. 

    Their matchup earlier this year ended with a crazy funk roll from Rodgers for the win late in the third.

     

    1st Round Picks

    Rodgers over Moore

    Williamson over Carr

    Noehre over Butterfield

    Mitchell over Lowe

    Davis over Payne

    McClain over Hayes

    Roth over Weakley

    Akins over Goodner

     

    Tickets Punched

    Noehre, McClain, Rodgers, Akins

     

    Alpha Dogs
    Cooper Noehre and Elliott Rodgers

     

    170

    State Ranked Wrestlers

    #7 Tyler Wagner- Cathedral

    #8 Bradley Harrington- North Central

    #9 Gabe Davin Carmel

    #15 Tytus Ragle- New Castle

     

    Semi-State Ranked Wrestlers

    #3 Jajuan Dale- Perry Meridian

    #6 Chase Poynter- Zionsville

    #7 Ronan Hiner- Hamilton Southeastern

    #8 Ty Welliever- Southmont

     

    Potential Match-ups

    #4SS Dale vs #8SS Welliever first round. 

    Winner gets #8 Harrington in the ticket round.  Harrington is a huge 170 after making the drop from 182 earlier in the year. 

     

    #9 Davin vs #15 Ragle ticket round. 

    Really tough ticket round for Ragle who was winning in Regional finals before getting thrown and pinned. 

     

    #6SS Poynter vs Mpole. 

    Mpole is an unbelievable athlete with a great story of how he came to the United States.  Winner has Malson/Bishop in ticket round.

     

    #7 Wagner vs #7ss Hiner. 

    These two have wrestled each other their whole lives.  Don’t expect Hiner to get blown out, he may even steal this ticket from Cathedral.

     

    1st Round Picks

    Dale over Welliever

    Harrington over Calderon

    Davin over Mosconi

    Ragle over Rice

    Bishop over Malson

    Mpole over Poynter

    Wagner over Rullman

    Hiner over Ortel

     

    Tickets Punched

    Harrington, Wagner, Davin, Mpole

     

    Alpha Dog
    Bradley Harrington

     

    182

    State Ranked Wrestlers

    #4 Aidan Warren- Perry Meridian

    #6 Johnny Parker- Cathedral

    #12 Hayden Filipovich- Indianapolis Lutheran

    #13 Garret Sharp- Carmel

    #16 Kole Viel- East Central

    #18 Dawson McCloud- North Montgomery

    #20 Gavin Keesee- Franklin Central

     

    Semi-State Ranked Wrestlers

    #7 Riley Woodall- Southmont

     

    Potential Match-ups

    #18 McCloud vs Myers. 

    McCloud has had a great season is looking to continue it against the Iron Bear’s son.  Ticket round matchup vs Filipovich who is also trying to get Lutheran to Bankers Life.

     

    #4 Warren vs #7SS Woodall. 

    Warren has two trips to state in two attempts.  Woodall is trying to match his brothers Middle School State Title last weekend.

     

    #16 Viel vs #20 Keesee first round

    Followed by a matchup with #13 Sharp in the ticket round.  This quarter bracket is brutal with 3 ranked wrestlers.

     

    1st Round Picks

    Mccloud over Myers

    Filipovich over Lawler

    Parker over Broom

    Sullivan over Orcutt

    Warren over Mcgill

    Woodall over Gillespie

    Viel over Keesee

    Sharp over hanson

     

    Tickets Punched

    Warren, Parker, Filipovich, Sharp

     

    Alpha Dog
    Aidan Warren

     

    195

    State Ranked Wrestlers

    #1 Silas Allred- Shenandoah

    #3 JD Farrell-cFishers

    #4 Kyle Krummen- East Central

    #9 Zach White- Carmel

    #12 Excell Brooks- Lawrence North

     

    Semi-State Ranked Wrestlers

    #5 Jacob Huffman- Cathedral

    #6 Jeff McClure- Perry Meridian

    #7 Isiah Martin- Brebuf Jesuit

    #8 Richard Clevenger- New Palestine

     

    Potential Match-ups

    Other than Silas, this weight had 2 unranked regional champions and is wide open.

     

    #3 Farrell vs #12 Brooks ticket round. 

    Farrell has had a great season including taking Silas down at Connersville.  Brooks is incredibly athletic and is a tough matchup for anyone.

     

    #8SS Clevenger vs #4 Krummen
    Clevenger has had a great junior campaign including winning the brutal Perry Meridian regional.  Krummen just took his first loss to Allred last weekend.

     

    White vs McCloud

    Rematch from earlier in the year where White took a 7-5 decision home.  Followed by a matchup with Jacob Huffman from Cathedral.  I predict the winner of the first round match will knock out the Pendleton regional champ.

     

    #3 Farrell vs #1 Allred

    Rematch from Spartan Classic in finals.

     

    1st Round Picks

    Farrell over Beard

    Brooks over Orcutt

    Clevenger over Arvin

    Krummen over Martin

    Huffman over Shaffer

    White tossup McCloud

    Allred over Lovell

    McClure over Dreher

     

    Tickets Punched

    Allred, Farrell, Krummen, (White or McCloud)

     

    Alpha Dog
    Silas Allred

     

    220

    State Ranked Wrestlers

    #2 Drew Webster- North Montgomery

    #10 Deshawn Young- Franklin Central

    #12 David Guhl- Cathedral

    #16 Alex Hernandez- Warren Central

     

    Semi-State Ranked Wrestlers

    #6 Parker Smitley- Mount Vernon

    #7 Cameron Brown- New Castle

    #8 Justin Stephens- Pendleton Heights

     

    Potential Match-ups

    A lot of great matchups first and second round.  Most of the top dogs are separated until semi finals though.  Taylor and Van Beynen should be good.  Young and Smitley.

     

    #2 Webster vs #12 Guhl ticket round. 

    Webster has been on fire this year.  Guhl got a very unfortunate draw for having such a great season.

     

    #16 Hernandez vs #7SS Brown. 

    These two have wrestled 4 times this season.  Brown won the first one with Hernandez winning the next 3.  Should be a great first round matchup with winner getting Blaine Pierce from Richmond to go to the Bank.

     

    1st Round Picks

    Stephens over Lewis

    Van Beynen over Taylor

    Young over Smitley

    Shafer over Arvin

    Webster over Rowlett

    Guhl over Goodall

    Pierce over Schilling

    Hernandez over Brown

     

    Tickets Punched

    Webster, Young, Hernandez, Van Beynen

     

    Alpha Dog 

    Drew Webster

     

    285

    State Ranked Wrestlers

    #2 Andrew Irick- Hamilton Southeastern

    #5 Holder Parsons- Cathedral

    #6 Cade Campbell- Pendleton Heights

    #9 Antone Alexander- Franklin Central

    #12 Dennis Hubbard- Warren Central

     

    Semi-State Ranked Wrestlers

    #6 Kolt Keller CC

    #7 Josh Berger NE

     

    Potential Match-ups

    #6SS Keller vs #7SS Berger- First Round

    Followed up with a match-up with #9 Antone Alexander. 

     

    #2 Irick vs #6 Campbell- Ticket Round 

    These two have wrestled a few times this year with Irick coming out ahead both times.  Brutal draw for Campbell in his senior campaign.

     

    #2 Irick vs #5 Parsons- Finals

     

    1st Round picks

    Keller over Berger

    Alexander over Anderson

    Irick over Pandoli

    Campbell over Keevers

    Hubbard over Snyder

    McDaniel over Myers

    Parsons over Jackson

    Goodall over Platonov

     

    Tickets Punched

    Irick, Parsons, Hubbard, Alexander

     

    Alpha Dogs
    Andrew Irick and Holden Parsons



    User Feedback

    Recommended Comments

    On average, a SS should have 5 kids STATE ranked Top 20 and 2.5 STATE ranked Top 10.

    106 = 5 / Top 10 = 4

    113 = 7 / Top 10 = 4

    120 = 7 / Top 10 = 4

    126 = 5 / Top 10 = 2

    132 = 7 / Top 10 = 4

    138 = 5 / Top 10 = 4

    145 = 8 / Top 10 = 4

    152 = 5 / Top 10 = 4

    160 = 6 / Top 10 = 2

    170 = 4 / Top 10 = 3

    182 = 7 / Top 10 = 2

    195 = 5 / Top 10 = 4

    220 = 4 / Top 10 = 2

    285 = 5 / Top 10 = 4

    Link to comment
    Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.