Jump to content
Sign in to follow this  
Dingo Brigade

New Castle semistate preview

Recommended Posts

Just a quick note. I didn't create this preview, although i would be proud to call it my own. It was submitted to me anonymously. No joke

 

New Castle 2018:

 

As usual New Castle has some brutal match ups of top dogs as early as the ticket round with ranked opponents galore. 

 

106

 

Ranked wrestlers:

#3 Logan Bailey Cathedral

#5 Alex Cottey PM

#14 Jacob Simone HSE

#17 David Pierson WC

#18 Harrison Hadley Lapel

 

Potential matchups

 

#14 Simone HSE vs #17 Pierson WC Ticket Round.  This is a rematch from John Hurrle and North Mont Holiday Classic.  All three matches have been close.  Look for this to be a barn burner.

 

#14 Simone HSE/ #17 Pierson WC versus #3 Logan Bailey Cath Semis.  Bailey is the favorite but don’t overlook the winner of this ticket round matchup.

 

#18 Hadley vs #5 Cottey semis.  Cottey has been wrestling incredibly well on his freshman campaign, but a strong junior who has only lost to Bailey will not be an easy out for the freshman.

 

#3 Bailey vs #5 Cottey Finals.  Great rematch in the finals between two top 5 kids.

 

1st Round picks

 

Simone over Slayton

 

Pierson over Schneider

 

Bailey over Hall

 

White over Condo

 

Cottey over the alternate

 

Chundi over Jefferson

 

Otto over Berry

 

Hadley over Harreld

 

Qualifiers in order:

Bailey, Cottey, Pierson, Hadley

 

Alpha dog:

Logan Bailey

 

 

 

113

 

Ranked Wrestlers

 

#3 Brayden lowery Roncalli

 

#4 Andrew Black New Castle

 

#7 Jevian Ross WC

 

#10 Carson Eldred Westfield

 

#13 Caleb Oliver

 

#18 Parker Moseley NM

 

 

Potential Matchups:

 

#7 Ross vs #13 Oliver Ticket round.  This is a rematch from December at the Cathedral duals.  Both wrestlers have been on a tear lately with Oliver winning regionals and Ross giving Lowery a 9-8 regional finals match.

 

#10 Eldred vs UR Kung PM Ticket round.  Don’t ever overlook a hard nosed Perry kid in the ticket round.  I expect this to be a great match.

 

#4 Black vs #18 Moseley.  Moseley has put together a great junior campaign, I doubt he wants it to end against the defending state runner up at his new school.

 

Semis Ross/Oliver vs Eldred should be a another great matchup between top programs in the state.

 

Semis #3 Lowery vs #4 Black  This semi may be worth the price of admission on its own between two place winners from last year.

1st Round picks

 

Oliver over Cecil

 

Ross over Lonneman

 

Eldred over Peters

 

Kung over Sollars

 

Black over Dorman

 

Moseley over Dennison

 

Lowery over Busby

 

Harshbarger over Shafer

 

Tickets punched in order:

 

Lowery, Ross, Black, Eldred

 

 

Alpha dogs  Lowery/Black

 

 

120

 

Ranked wrestlers

 

#2 Sam Fair PM

 

#3 Brendan Mattingly Carmel

 

#5 Lukasz Walendzak Cath

 

#11 Grant Stapleton Lawrenceburg

 

#14 Chase Wilkerson MV

 

#15 Gavin Rose GFC

 

1st Round Matchups

 

#2 Fair vs #14 Wilkerson ticket round.  Great weight class with several top kids going home without a ticket. 

 

#5 Walendzak vs #15 Rose ticket round.  Rose is battle tested and look for him to give the cathedral stud all he can handle.

 

#2 Fair vs #11 Stapleton Semis.  Stapleton is unbeaten on his junior campaign and looks to stave off a tough perry junior looking to return to the podium.

 

#3 Mattingly vs #5 Walendzak Semis.  Another top 5 matchup where the winner will likely see #2 Sammy Fair.  Three kids in this weight that are ranked top 5 should lead to some great matches.

 

1st Round picks

 

Stapleton over Goodwin

 

Bryant over Wagner

 

Fair over Alfrey

 

Wilkerson over Lauy

 

Walendzak over Lemieux

 

Rose over Condo

 

Mattingly over Brown

 

Slivka over Owens

 

Tickets punched

 

Fair, Mattingly, Walendzak, Stapleton

 

Alpha Dog Sammy Fair PM

 

 

126

 

Ranked Wrestlers

 

#3 Alex Viduya Ron

 

#5 Ethan Smiley BG

 

#13 Trevor Ragle NC

 

#15 Seth Johnson NM

 

#16 Bryer Hall SD

 

Potential Matchups

 

#3 Viduya vs UR Holman Carmel.  Holman is a scrappy 126 pounder with a MIC championship under his belt and only 3 losses on the season.  Don’t look for the easy out for Viduya.

 

#16 Hall vs UR Evans.  Evans has wrestled at every tournament known to man, has taken some lumps but isn’t going to be an easy win for anyone.  However, Hall has had one of the most impressive freshman campaigns of the semi state.  Winner will see Huffman from Noblesville who has been in and out of the rankings

 

#15 Johnson vs #5 Smiley.  This quarter bracket was even tougher with #13 Ragle lurking in it, but with the injury to the one of the other tough freshman Phillips, these two medalists battle it out to punch a ticket.

 

#13 Ragle vs Beatty.  Ragle is looking to finish his career at Bankers Life.  The sophomore Beatty is looking to get there.  This should be a battle.  Beatty has wins over both Seth Johnson and Andrew Wilson who will be waiting in the ticket round for the winner between these two.

 

#3 Viduya vs #16 Hall Semis.  Defending champ against super frosh who has only lost out of state.

 

Johnson/Smiley vs Ragle/Beatty.  This semi final could go a lot of ways.  Beatty has beat Johnson but lost to Smiley.  Ragle is touger than nails on top.  I look for Smiley to come out of the heap, but can’t count out defending medalists and qualifiers.

 

1st Round picks

 Viduya over Replacement

Holman over Seymour

Hall over Evans

Huffman over Toole

Johnson over Ratcliffe

Smiley over Rose

Wilson over Brogan

Ragle over Beatty

 

Tickets Punched

Viduya, Smiley, Hall, Ragle

 

Alpha Dogs Rematch Viduya and Smiley

 

 

132

 

Ranked wrestlers:

#3 Alex Mosconi Cath

#4 Tyce Frejie

#7 Carter Noehre

#11 Jarred Rowlett

#17 Elijah Phillips

 

Potential matchups

 

Poynter vs Peavler.  This should be a battle for a 1v4 matchup.  Peavler lost to Frejie in consols last week and is very capable.  Winner has Wilkerson of MV waiting for them.

 

#11 Rowlett vs #17 Phillips ticket round.  The one loss senior looks to punch a ticket against the junior coming off wins over #12 Cottingham and #4 Frejie in last month. 

 

The big ticket round matchup.  #3 Mosconi and #4 Frejie.  Defending 7th and 8th place finishers from a year ago battle it out to see who can punch a ticket back to state. 

 

Rowlett/Phillips vs Mosconi/Frejie Semis.  Obviously a great matchup with a finals against #7 Noehre leaves this weight loaded.

 

1st round picks

 

Peavler over Poynter

 

Wilkerson over Brown

 

Noehre over Warren

 

Bauer over Boggs

 

Phillips over Sparks

 

Rowlett over Rogers

 

Mosconi over Hummel

 

Frejie over Merkel

 

Tickets punched

 

Mosconi, Noehre, Rowlett, Wilkerson

 

Alpha Dog Mosconi

 

 

138

 

Ranked wrestlers:

 

#4 Zach Melloh Cath

 

#7 Bailey Moore BG

 

#11 Alex Strueder

 

#14 Gary Kitko Nob

 

#15 Brailen Harrington NC

 

#16 Jesus Mancera LC

 

 

Potential matchups

 

Walton vs #14 Kitko should be a great 1v4 where Pendleton looks to advance 4 for 4 to the state tournament.  Walton has had a stellar career he would love to finish at the Bank

 

Keeney vs #11 Strueder is the same way.  This weight will not be easy.  Winners have each other to goto state here.

 

Melloh vs Lowery PM.  Lowery has been in the rankings this year and now has drawn the tough cathedral senior.  Don’t forgot Melloh has a ticket round loss to an under the radar PM kid.

 

#7 Moore vs #16 Mancera.  Ticket round rematch from 2017.  Mancera came away with that one, look for Moore to take the rubber match.

 

Robinson vs Coleman is an intriguing 1v4 with the right to take on #15 Harrington.  If Coleman, he has a triple OT loss to Harrington.

 

Semis and Finals both should have ranked wrestlers.

1st round picks

 

Walton over Kitko

 

Strueder over Keeney

 

Melloh over Walsh

 

Lowery over Garcia

 

Moore over Mangus

 

Mancera over Puglsey

 

Coleman over Robinson

 

Harrington over Ragle

 

Tickets punched

Melloh, Harrington, Moore, Walton

 

Alpha dog Melloh

 

 

145

 

Ranked wrestlers:

 

#3 Jordan Slivka CAth

 

#5 Antwaun Graves WC

 

#8 Hayden Lohrey Shen

 

#9 Jack Servies PM

 

#10 Dakota Ball SM

 

#14 Cooper Noehre

 

Potential matchups

 

#5 Graves vs #10 Ball Semis.  Undefeated Ball against the WC Triple Crown winner.

 

#14 Noehre vs #8 Lohrey ticket round.  Cooper looks to punch his first ticket after knocking Servies to the consolations last week.  Undefeated Lohrey will have his hands full.

 

#3 Slivka vs #9 Servies.  Can the Cathedral phenom get revenge for his teammate?  Servies knocked off Elliot Rodgers in a controversial call at the dual which won it for PM. 

 

1st round picks

 

Graves over Sharp

 

Dunasky over Otto

 

Ball over Wright

 

Leavell over Humbert

 

Lohrey over Gibson

 

Noehre over Lucas

 

Slivka over Redd

 

Servies over Gobeyn

 

Tickets punched

Slivka, Graves, Lohrey, Ball

 

Alpha dog Slivka

 

 

152

 

Ranked wrestlers:

 

#5 Kody Wagner ZV

 

#7 Elliot Rodgers Cath

 

#11 Dheontae Unseld LN

 

#19 Aidan Warren PM

 

Potential matchups

 

#5 Wagner vs #11 Unseld.  Unseld has impressive wins over both Rodgers and Warren this season.  Don’t overlook him to steal this ticket from Wagner.

 

Delph vs Scott.  Both sectional qualifiers a year ago.  Delph just celebrated his 100th win, first in Sheridan school history.  Is it enough against a solid WC senior?

 

#5 Wagner vs #7 Rodgers Finals.

 

This weight is wide open for anyone to take.

 

1st Round picks

 

Wagner over Moore

 

Unseld over Rohrig

 

Warren over Lowe

 

Fensler over Roberts

 

Miller over Browning

 

Scott over Delph

 

Rodgers over Clark

 

Saez over Wills

 

Tickets Punched

 

Rodgers, Unseld, Warren, Scott

 

Alpha Dog  Rodgers

 

 

160

 

Ranked Wrestlers:

#2 Jack Eiteljorge Car

#9 Dru Berkebile Frankton

#12 Brooks Davis

#13 Tucker Coffman UC

 

Potential matchups:

Surprise regional champion Anthony Mosconi has wins and losses against a lot of the field.  A fall over Berkebile puts him in a great spot to punch a ticket.  Blake, a CO State Qualifier looks to make our state tournament.

 

#13 Coffman won his regional and drew a brutal first round match with Drake Kendrex.  The Mount Vernon junior has some great wins under his belt and looks to continue the season.

 

#2 Eiteljorge vs Despain LN.  Despain spent some time in the rankings and is a tough senior.  Eiteljorge has issues in the ticket round his whole career.  Can the LN senior prevent Jack from ever punching a ticket?

 

#9 Berkebile vs #12 Davis.  The premier ticket round at this weight.

 

1st round picks

 

Mosconi over Noble

 

Blake over Smith

 

Kendrex over Coffman

 

Ford over Groves

 

Eiteljorge over Rebein

 

Despain over Suding

 

Davis over Gerdes

 

Berkebile over Massey

 

Tickets punched

 

Eiteljorge, Kendrex, Berkebile, Mosconi

 

Alpha dog  Eiteljorge and his dog Bacon.

 

 

170

 

Ranked wrestlers:

 

#1 Noah Warren PM

#6 Cody Kleittheimer Fra

#7 Brad Lowe

#11 Elijah Mahan Ron

 

Potential matchups or rematches from Perry Regional

 

#1 Warren vs #6 Kleittheimer Semis

 

#6 Kleittheimer vs Taylor.  Both wrestlers have slim victories over Hauke of NC.  Can the Perry Regional go 4 for 4 to state?

 

#11 Mahan vs Hauke.  Hauke is a tough senior with a ton of experience.  Look for this to be a solid match up.

 

#7 Lowe vs #11 Mahan.  Unbelievable match at Perry, can it live up to the first round?

 

First round picks:

 

Warren over Jones

 

Roehm over Reeves

 

Kleittheimer over Taylor

 

Farrell over Hunter

 

Calderon over Sandhu

 

Lowe over Wagner

 

Bohman over Davis

 

Mahan over Hauke

 

Tickets punched

 

Warren, Mahan, Lowe, Kleittheimer

 

Alpha dog Warren

 

 

182

 

Ranked wrestlers:

 

#3 Silas Allred Shen

 

#9 KJ Roudebush Tipton

 

#10 Sam Goebyn ZV

 

#15 Jonah Rolfes Lawr

 

#16 Daniel Below PM

 

#18 Jalen Morgan Elwood

 

#20 Logan Hart Car

 

 

Potential matchups

 

#18 Morgan vs #15 Rolfes. 

 

#16 Below vs #20 Hart.  Battle between Schoettles kid and Pendowksi for a shot at state. 

 

#3 Allred vs #9 Roudebush.  A potential place winner goes home early.  Allred has been lights out this season with a tech fall over Mahan Roncalli earlier this season.

 

1st Round picks

 

Morgan over Guhl

 

Rolfes over Williams

 

Below ovr Caldera

 

Hart over Jackson

 

Gobeyn over Combs

 

Sterrett over Fries

 

Allred over Mahoney

 

Roudebush over Salazar

 

Tickets punched

 

Allred, Hart, Gobeyn, Morgan

 

Alpha dog Allred

 

 

195

 

Ranked Wrestlers:

 

#3 Thomas Penola ZV

#6 Sam Hansen Ron

#9Tremor Bynum PH

#12 Austin Lane PM

#14 David Delph Frankton

#20 Luke Utterback SD

 

Potential Matchups

 

#3 Penola vs #12 Lane ticket round.  Two potential placers in the first ticket round of 195.

 

#9 Bynum vs Irick.  Irick has plenty of experience and name ID to pull off the upset.

 

#6 Hansen vs #20 Utterback

 

1s Round Picks

 

Penola over Rohrig

 

Lane over Pettiford

 

Bacon over Bohman

 

Delph over Cochard

 

Bynum over Clevenger

 

Irick over Berger

 

Hansen over Adams

 

Utterback over Knowling

 

Tickets punched

 

Penola, Hansen, Irick, Delph

 

Alpha dog Penola

 

 

220

 

Ranked Wrestlers

 

#1 Mason Parris Lawr

 

3 Jacob Mcclaine Leb

 

#4 Kyle Cornwell Elwood

 

#7 Landon Burton NP

 

#12 Frank Hammond PM

 

#13 Andy Guhl Cath

 

#15 Crae Kunkleman HSE

 

 

Potential Matchups

 

#1 Parris vs #15 Kunkleman

#1 Parris vs #13 Guhl

#3 McClaine vs #12 Hammond

#4 Cornwell vs #7 Burton  This will be a battle between two strong 220s.

 

1st Round picks

 

Cornwell over Adame

 

Clouse over Van Beynen

 

Burton over McCullough

 

Webster over Rohn

 

McClaine over Browning

 

Hammond over Baker

 

Parris over Kunkleman

 

Guhl over Fears

 

Tickets Punched

 

Parris, Cornwell, McClaine, Burton

 

Alpha dog Parris

 

 

285

 

Ranked wrestlers

 

#8 Jacob Obst Cath

 

#11 Darrione Gregory LC—Eliminated

 

#13 DJ Koors Greensburg

 

#20 Juggernaut Carmel

 

 

Who knows how this weight will turn up…anyone can win it and anyone can punch a ticket.  Not sure there is an alpha dog in the weight..

 

Potential matchups:

 

Majors LN vs Adams NM.  Majors has had a great season with a marion county title and is looking to keep it alive.

 

Greene vs winner of Obst and Snipes.  Greene clearly sandbagged the sectional with a 4th place finish followed by a regional championship.  Can the BG athlete keep it going?

 

Stone vs Juggernaut…not sure how Stone isn’t ranked as he is a tough kid with 3 losses.  Juggernaut is going to have a war to punch a ticket.  Which wins between a Stone and a Juggernaut?

 

The bottom quarter bracket is anyones guess.  Watts is a monster.  However, he injury defaulted out of regionals.  Fuller and PM kid are in the weeds waiting to see the winner of Koors and Watts.

 

1st Round picks

 

Adams over Rodgers

 

Majors over Wisner

 

Greene over Shuey

 

Obst over Snipes

 

Stone over Joya

 

Juggernaut over Harris

 

Watts over Koors

 

Rastrelli over Fuller

 

Tickets punched

 

Greene, Stone, Watts(If healthy), Majors

 

Alpha dog??????

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Dingo Brigade said:

Just a quick note. I didn't create this preview, although i would be proud to call it my own. It was submitted to me anonymously. No joke

 

New Castle 2018:

 

As usual New Castle has some brutal match ups of top dogs as early as the ticket round with ranked opponents galore. 

 

106

 

Ranked wrestlers:

#3 Logan Bailey Cathedral

#5 Alex Cottey PM

#14 Jacob Simone HSE

#17 David Pierson WC

#18 Harrison Hadley Lapel

 

Potential matchups

 

#14 Simone HSE vs #17 Pierson WC Ticket Round.  This is a rematch from John Hurrle and North Mont Holiday Classic.  All three matches have been close.  Look for this to be a barn burner.

 

#14 Simone HSE/ #17 Pierson WC versus #3 Logan Bailey Cath Semis.  Bailey is the favorite but don’t overlook the winner of this ticket round matchup.

 

#18 Hadley vs #5 Cottey semis.  Cottey has been wrestling incredibly well on his freshman campaign, but a strong junior who has only lost to Bailey will not be an easy out for the freshman.

 

#3 Bailey vs #5 Cottey Finals.  Great rematch in the finals between two top 5 kids.

 

1st Round picks

 

Simone over Slayton

 

Pierson over Schneider

 

Bailey over Hall

 

White over Condo

 

Cottey over the alternate

 

Chundi over Jefferson

 

Otto over Berry

 

Hadley over Harreld

 

Qualifiers in order:

Bailey, Cottey, Pierson, Hadley

 

Alpha dog:

Logan Bailey

 

 

 

113

 

Ranked Wrestlers

 

#3 Brayden lowery Roncalli

 

#4 Andrew Black New Castle

 

#7 Jevian Ross WC

 

#10 Carson Eldred Westfield

 

#13 Caleb Oliver

 

#18 Parker Moseley NM

 

 

Potential Matchups:

 

#7 Ross vs #13 Oliver Ticket round.  This is a rematch from December at the Cathedral duals.  Both wrestlers have been on a tear lately with Oliver winning regionals and Ross giving Lowery a 9-8 regional finals match.

 

#10 Eldred vs UR Kung PM Ticket round.  Don’t ever overlook a hard nosed Perry kid in the ticket round.  I expect this to be a great match.

 

#4 Black vs #18 Moseley.  Moseley has put together a great junior campaign, I doubt he wants it to end against the defending state runner up at his new school.

 

Semis Ross/Oliver vs Eldred should be a another great matchup between top programs in the state.

 

Semis #3 Lowery vs #4 Black  This semi may be worth the price of admission on its own between two place winners from last year.

1st Round picks

 

Oliver over Cecil

 

Ross over Lonneman

 

Eldred over Peters

 

Kung over Sollars

 

Black over Dorman

 

Moseley over Dennison

 

Lowery over Busby

 

Harshbarger over Shafer

 

Tickets punched in order:

 

Lowery, Ross, Black, Eldred

 

 

Alpha dogs  Lowery/Black

 

 

120

 

Ranked wrestlers

 

#2 Sam Fair PM

 

#3 Brendan Mattingly Carmel

 

#5 Lukasz Walendzak Cath

 

#11 Grant Stapleton Lawrenceburg

 

#14 Chase Wilkerson MV

 

#15 Gavin Rose GFC

 

1st Round Matchups

 

#2 Fair vs #14 Wilkerson ticket round.  Great weight class with several top kids going home without a ticket. 

 

#5 Walendzak vs #15 Rose ticket round.  Rose is battle tested and look for him to give the cathedral stud all he can handle.

 

#2 Fair vs #11 Stapleton Semis.  Stapleton is unbeaten on his junior campaign and looks to stave off a tough perry junior looking to return to the podium.

 

#3 Mattingly vs #5 Walendzak Semis.  Another top 5 matchup where the winner will likely see #2 Sammy Fair.  Three kids in this weight that are ranked top 5 should lead to some great matches.

 

1st Round picks

 

Stapleton over Goodwin

 

Bryant over Wagner

 

Fair over Alfrey

 

Wilkerson over Lauy

 

Walendzak over Lemieux

 

Rose over Condo

 

Mattingly over Brown

 

Slivka over Owens

 

Tickets punched

 

Fair, Mattingly, Walendzak, Stapleton

 

Alpha Dog Sammy Fair PM

 

 

126

 

Ranked Wrestlers

 

#3 Alex Viduya Ron

 

#5 Ethan Smiley BG

 

#13 Trevor Ragle NC

 

#15 Seth Johnson NM

 

#16 Bryer Hall SD

 

Potential Matchups

 

#3 Viduya vs UR Holman Carmel.  Holman is a scrappy 126 pounder with a MIC championship under his belt and only 3 losses on the season.  Don’t look for the easy out for Viduya.

 

#16 Hall vs UR Evans.  Evans has wrestled at every tournament known to man, has taken some lumps but isn’t going to be an easy win for anyone.  However, Hall has had one of the most impressive freshman campaigns of the semi state.  Winner will see Huffman from Noblesville who has been in and out of the rankings

 

#15 Johnson vs #5 Smiley.  This quarter bracket was even tougher with #13 Ragle lurking in it, but with the injury to the one of the other tough freshman Phillips, these two medalists battle it out to punch a ticket.

 

#13 Ragle vs Beatty.  Ragle is looking to finish his career at Bankers Life.  The sophomore Beatty is looking to get there.  This should be a battle.  Beatty has wins over both Seth Johnson and Andrew Wilson who will be waiting in the ticket round for the winner between these two.

 

#3 Viduya vs #16 Hall Semis.  Defending champ against super frosh who has only lost out of state.

 

Johnson/Smiley vs Ragle/Beatty.  This semi final could go a lot of ways.  Beatty has beat Johnson but lost to Smiley.  Ragle is touger than nails on top.  I look for Smiley to come out of the heap, but can’t count out defending medalists and qualifiers.

 

1st Round picks

 Viduya over Replacement

Holman over Seymour

Hall over Evans

Huffman over Toole

Johnson over Ratcliffe

Smiley over Rose

Wilson over Brogan

Ragle over Beatty

 

Tickets Punched

Viduya, Smiley, Hall, Ragle

 

Alpha Dogs Rematch Viduya and Smiley

 

 

132

 

Ranked wrestlers:

#3 Alex Mosconi Cath

#4 Tyce Frejie

#7 Carter Noehre

#11 Jarred Rowlett

#17 Elijah Phillips

 

Potential matchups

 

Poynter vs Peavler.  This should be a battle for a 1v4 matchup.  Peavler lost to Frejie in consols last week and is very capable.  Winner has Wilkerson of MV waiting for them.

 

#11 Rowlett vs #17 Phillips ticket round.  The one loss senior looks to punch a ticket against the junior coming off wins over #12 Cottingham and #4 Frejie in last month. 

 

The big ticket round matchup.  #3 Mosconi and #4 Frejie.  Defending 7th and 8th place finishers from a year ago battle it out to see who can punch a ticket back to state. 

 

Rowlett/Phillips vs Mosconi/Frejie Semis.  Obviously a great matchup with a finals against #7 Noehre leaves this weight loaded.

 

1st round picks

 

Peavler over Poynter

 

Wilkerson over Brown

 

Noehre over Warren

 

Bauer over Boggs

 

Phillips over Sparks

 

Rowlett over Rogers

 

Mosconi over Hummel

 

Frejie over Merkel

 

Tickets punched

 

Mosconi, Noehre, Rowlett, Wilkerson

 

Alpha Dog Mosconi

 

 

138

 

Ranked wrestlers:

 

#4 Zach Melloh Cath

 

#7 Bailey Moore BG

 

#11 Alex Strueder

 

#14 Gary Kitko Nob

 

#15 Brailen Harrington NC

 

#16 Jesus Mancera LC

 

 

Potential matchups

 

Walton vs #14 Kitko should be a great 1v4 where Pendleton looks to advance 4 for 4 to the state tournament.  Walton has had a stellar career he would love to finish at the Bank

 

Keeney vs #11 Strueder is the same way.  This weight will not be easy.  Winners have each other to goto state here.

 

Melloh vs Lowery PM.  Lowery has been in the rankings this year and now has drawn the tough cathedral senior.  Don’t forgot Melloh has a ticket round loss to an under the radar PM kid.

 

#7 Moore vs #16 Mancera.  Ticket round rematch from 2017.  Mancera came away with that one, look for Moore to take the rubber match.

 

Robinson vs Coleman is an intriguing 1v4 with the right to take on #15 Harrington.  If Coleman, he has a triple OT loss to Harrington.

 

Semis and Finals both should have ranked wrestlers.

1st round picks

 

Walton over Kitko

 

Strueder over Keeney

 

Melloh over Walsh

 

Lowery over Garcia

 

Moore over Mangus

 

Mancera over Puglsey

 

Coleman over Robinson

 

Harrington over Ragle

 

Tickets punched

Melloh, Harrington, Moore, Walton

 

Alpha dog Melloh

 

 

145

 

Ranked wrestlers:

 

#3 Jordan Slivka CAth

 

#5 Antwaun Graves WC

 

#8 Hayden Lohrey Shen

 

#9 Jack Servies PM

 

#10 Dakota Ball SM

 

#14 Cooper Noehre

 

Potential matchups

 

#5 Graves vs #10 Ball Semis.  Undefeated Ball against the WC Triple Crown winner.

 

#14 Noehre vs #8 Lohrey ticket round.  Cooper looks to punch his first ticket after knocking Servies to the consolations last week.  Undefeated Lohrey will have his hands full.

 

#3 Slivka vs #9 Servies.  Can the Cathedral phenom get revenge for his teammate?  Servies knocked off Elliot Rodgers in a controversial call at the dual which won it for PM. 

 

1st round picks

 

Graves over Sharp

 

Dunasky over Otto

 

Ball over Wright

 

Leavell over Humbert

 

Lohrey over Gibson

 

Noehre over Lucas

 

Slivka over Redd

 

Servies over Gobeyn

 

Tickets punched

Slivka, Graves, Lohrey, Ball

 

Alpha dog Slivka

 

 

152

 

Ranked wrestlers:

 

#5 Kody Wagner ZV

 

#7 Elliot Rodgers Cath

 

#11 Dheontae Unseld LN

 

#19 Aidan Warren PM

 

Potential matchups

 

#5 Wagner vs #11 Unseld.  Unseld has impressive wins over both Rodgers and Warren this season.  Don’t overlook him to steal this ticket from Wagner.

 

Delph vs Scott.  Both sectional qualifiers a year ago.  Delph just celebrated his 100th win, first in Sheridan school history.  Is it enough against a solid WC senior?

 

#5 Wagner vs #7 Rodgers Finals.

 

This weight is wide open for anyone to take.

 

1st Round picks

 

Wagner over Moore

 

Unseld over Rohrig

 

Warren over Lowe

 

Fensler over Roberts

 

Miller over Browning

 

Scott over Delph

 

Rodgers over Clark

 

Saez over Wills

 

Tickets Punched

 

Rodgers, Unseld, Warren, Scott

 

Alpha Dog  Rodgers

 

 

160

 

Ranked Wrestlers:

#2 Jack Eiteljorge Car

#9 Dru Berkebile Frankton

#12 Brooks Davis

#13 Tucker Coffman UC

 

Potential matchups:

Surprise regional champion Anthony Mosconi has wins and losses against a lot of the field.  A fall over Berkebile puts him in a great spot to punch a ticket.  Blake, a CO State Qualifier looks to make our state tournament.

 

#13 Coffman won his regional and drew a brutal first round match with Drake Kendrex.  The Mount Vernon junior has some great wins under his belt and looks to continue the season.

 

#2 Eiteljorge vs Despain LN.  Despain spent some time in the rankings and is a tough senior.  Eiteljorge has issues in the ticket round his whole career.  Can the LN senior prevent Jack from ever punching a ticket?

 

#9 Berkebile vs #12 Davis.  The premier ticket round at this weight.

 

1st round picks

 

Mosconi over Noble

 

Blake over Smith

 

Kendrex over Coffman

 

Ford over Groves

 

Eiteljorge over Rebein

 

Despain over Suding

 

Davis over Gerdes

 

Berkebile over Massey

 

Tickets punched

 

Eiteljorge, Kendrex, Berkebile, Mosconi

 

Alpha dog  Eiteljorge and his dog Bacon.

 

 

170

 

Ranked wrestlers:

 

#1 Noah Warren PM

#6 Cody Kleittheimer Fra

#7 Brad Lowe

#11 Elijah Mahan Ron

 

Potential matchups or rematches from Perry Regional

 

#1 Warren vs #6 Kleittheimer Semis

 

#6 Kleittheimer vs Taylor.  Both wrestlers have slim victories over Hauke of NC.  Can the Perry Regional go 4 for 4 to state?

 

#11 Mahan vs Hauke.  Hauke is a tough senior with a ton of experience.  Look for this to be a solid match up.

 

#7 Lowe vs #11 Mahan.  Unbelievable match at Perry, can it live up to the first round?

 

First round picks:

 

Warren over Jones

 

Roehm over Reeves

 

Kleittheimer over Taylor

 

Farrell over Hunter

 

Calderon over Sandhu

 

Lowe over Wagner

 

Bohman over Davis

 

Mahan over Hauke

 

Tickets punched

 

Warren, Mahan, Lowe, Kleittheimer

 

Alpha dog Warren

 

 

182

 

Ranked wrestlers:

 

#3 Silas Allred Shen

 

#9 KJ Roudebush Tipton

 

#10 Sam Goebyn ZV

 

#15 Jonah Rolfes Lawr

 

#16 Daniel Below PM

 

#18 Jalen Morgan Elwood

 

#20 Logan Hart Car

 

 

Potential matchups

 

#18 Morgan vs #15 Rolfes. 

 

#16 Below vs #20 Hart.  Battle between Schoettles kid and Pendowksi for a shot at state. 

 

#3 Allred vs #9 Roudebush.  A potential place winner goes home early.  Allred has been lights out this season with a tech fall over Mahan Roncalli earlier this season.

 

1st Round picks

 

Morgan over Guhl

 

Rolfes over Williams

 

Below ovr Caldera

 

Hart over Jackson

 

Gobeyn over Combs

 

Sterrett over Fries

 

Allred over Mahoney

 

Roudebush over Salazar

 

Tickets punched

 

Allred, Hart, Gobeyn, Morgan

 

Alpha dog Allred

 

 

195

 

Ranked Wrestlers:

 

#3 Thomas Penola ZV

#6 Sam Hansen Ron

#9Tremor Bynum PH

#12 Austin Lane PM

#14 David Delph Frankton

#20 Luke Utterback SD

 

Potential Matchups

 

#3 Penola vs #12 Lane ticket round.  Two potential placers in the first ticket round of 195.

 

#9 Bynum vs Irick.  Irick has plenty of experience and name ID to pull off the upset.

 

#6 Hansen vs #20 Utterback

 

1s Round Picks

 

Penola over Rohrig

 

Lane over Pettiford

 

Bacon over Bohman

 

Delph over Cochard

 

Bynum over Clevenger

 

Irick over Berger

 

Hansen over Adams

 

Utterback over Knowling

 

Tickets punched

 

Penola, Hansen, Irick, Delph

 

Alpha dog Penola

 

 

220

 

Ranked Wrestlers

 

#1 Mason Parris Lawr

 

3 Jacob Mcclaine Leb

 

#4 Kyle Cornwell Elwood

 

#7 Landon Burton NP

 

#12 Frank Hammond PM

 

#13 Andy Guhl Cath

 

#15 Crae Kunkleman HSE

 

 

Potential Matchups

 

#1 Parris vs #15 Kunkleman

#1 Parris vs #13 Guhl

#3 McClaine vs #12 Hammond

#4 Cornwell vs #7 Burton  This will be a battle between two strong 220s.

 

1st Round picks

 

Cornwell over Adame

 

Clouse over Van Beynen

 

Burton over McCullough

 

Webster over Rohn

 

McClaine over Browning

 

Hammond over Baker

 

Parris over Kunkleman

 

Guhl over Fears

 

Tickets Punched

 

Parris, Cornwell, McClaine, Burton

 

Alpha dog Parris

 

 

285

 

Ranked wrestlers

 

#8 Jacob Obst Cath

 

#11 Darrione Gregory LC—Eliminated

 

#13 DJ Koors Greensburg

 

#20 Juggernaut Carmel

 

 

Who knows how this weight will turn up…anyone can win it and anyone can punch a ticket.  Not sure there is an alpha dog in the weight..

 

Potential matchups:

 

Majors LN vs Adams NM.  Majors has had a great season with a marion county title and is looking to keep it alive.

 

Greene vs winner of Obst and Snipes.  Greene clearly sandbagged the sectional with a 4th place finish followed by a regional championship.  Can the BG athlete keep it going?

 

Stone vs Juggernaut…not sure how Stone isn’t ranked as he is a tough kid with 3 losses.  Juggernaut is going to have a war to punch a ticket.  Which wins between a Stone and a Juggernaut?

 

The bottom quarter bracket is anyones guess.  Watts is a monster.  However, he injury defaulted out of regionals.  Fuller and PM kid are in the weeds waiting to see the winner of Koors and Watts.

 

1st Round picks

 

Adams over Rodgers

 

Majors over Wisner

 

Greene over Shuey

 

Obst over Snipes

 

Stone over Joya

 

Juggernaut over Harris

 

Watts over Koors

 

Rastrelli over Fuller

 

Tickets punched

 

Greene, Stone, Watts(If healthy), Majors

 

Alpha dog??????

I think the guy that made this haves it away with his Eiteljorgeand bacon line. Grandapple was it you?  Regardless whoever done it they done a good job..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×