Jump to content

gsmith58

Gorillas
  • Content Count

    190
  • Joined

  • Last visited

  • Days Won

    3
  • Bananas

    18,330 [ Donate ]

Reputation Activity

  1. Like
    gsmith58 got a reaction from graham in Article: Who do you want in your corner?   
    Good stuff.
     
    One could make a case that the absolute number is at least as important as the percentage.
  2. Like
    gsmith58 got a reaction from XCard in Article: Who do you want in your corner?   
    Good stuff.
     
    One could make a case that the absolute number is at least as important as the percentage.
  3. Like
    gsmith58 reacted to Y2CJ41 in Article: Who do you want in your corner?   
    Throughout the history of the state finals the number of state placers has grown from four to six and finally to eight in 1992. With the addition of the 7th and 8th place finishers came the Friday night win or go home match for all the competitors. Throughout the years we have seen amazing matches and crazy upsets on Friday night.
     
    After some thought we wanted to know which coach had the best winning percentage on Friday night. We compiled all the data from 1992 until 2019 and came up with the following information. Please note that included in these statistics are qualifiers that did not end up participating at state due to injury. This mildly affects a coach’s percentage as it is a rare occurrence an athlete does not participate on Friday night.
     
    Click here for all of the data
     
    Current coaches with 10+ state qualifiers from 1992-2019
     
    Rank Coach Qualifiers Placers Friday % Current School 1 Wade McClurg 11 10 90.91% Roncalli 2 Brian Weaver 11 9 81.82% Elkhart Memorial 3 Sean McGinley 100 78 78.00% Indianapolis Cathedral 4 Darrick Snyder 85 64 75.29% Brownsburg 5 Chris Cooper 31 22 70.97% Columbus East 6 Maurice Swain 10 7 70.00% Center Grove 7 Jim Tonte 102 70 68.63% Franklin Community 8 David Maldonado 79 53 67.09% Merrillville 9 Matthew Behling 17 11 64.71% Culver Academies 10 Matt Schoettle 22 14 63.64% Perry Meridian 11 Dan Briggs 16 10 62.50% Carroll(Fort Wayne) 12 Joshua Holden 18 11 61.11% Greenfield-Central 13 Zach Errett 20 12 60.00% Avon 14 Kevin Blundell 10 6 60.00% Monrovia 15 Greg Schaefer 69 40 57.97% Evansville Mater Dei 16 Branden Lorek 14 8 57.14% Crown Point 17 Ed Pendoski 65 37 56.92% Carmel 18 Bill Flatt 23 13 56.52% South Bend Riley 19 Tony Abbott 31 17 54.84% Cowan 20 Bob Read 24 13 54.17% Plymouth 21 Eric Myers 21 11 52.38% Jay County 22 T. Howard Jones Jr. 22 11 50.00% Jennings County 23 Mark Kirchgassner 10 5 50.00% East Central 24 Bob Harmon 57 28 49.12% Castle 25 Chris Joll 47 23 48.94% Chesterton 26 Jim Pickard 40 19 47.50% Goshen 27 Mike Runyon 15 7 46.67% Bloomington South 28 Louie Kuzdas 24 11 45.83% LaPorte 29 Lou Silverman 35 16 45.71% North Central 30 Clint Gard 16 7 43.75% Rochester 31 Brad Harper 62 27 43.55% Penn 32 Scott Ferguson 38 16 42.11% Evansville Reitz 33 Steve Pugliese 22 9 40.91% Tri-West 34 Dave Cloud 27 11 40.74% Pendleton Heights 35 Dean Branstetter 15 6 40.00% Attica 36 Brandon Sisson 10 4 40.00% Floyd Central 37 Chad Shepherd 18 7 38.89% Western 38 Danny Struck 18 7 38.89% Jeffersonville 39 Larry Mattingly 31 12 38.71% Evansville Memorial 40 Andy Hobbs 39 15 38.46% Peru 41 Dan Mikesell 13 5 38.46% Mooresville 42 Doug Smoker 19 7 36.84% Angola 43 Rod Williams 11 4 36.36% Leo 44 Jim HIttler 17 6 35.29% Huntington North 45 Jamie Welliever 12 4 33.33% Southmont 46 Andrew King 20 6 30.00% Oak Hill 47 Tim Alcorn 10 3 30.00% Mount Vernon (Posey) 48 Paul Gunsett 14 4 28.57% Bellmont 49 Jim Wadkins 22 6 27.27% Calumet 50 Blane Culp 11 3 27.27% Columbia City 51 Nick Kraus 11 2 18.18% Garrett 52 Tom Miller 17 2 11.76% Lafayette Jefferson  
    All coaches with 10+ state qualifiers from 1992-2019
    Rank Coach Qualifiers Placers Friday % Current School Past School 1 Wiley Craft 12 11 91.67%   Lawrence Central 2 Wade McClurg 11 10 90.91% Roncalli Roncalli 3 Todd Kendrick 13 11 84.62%   Franklin Central 4 Frank Svarczkopf, Jr. 12 10 83.33%   Lawrence North 5 Brian Weaver 11 9 81.82% Elkhart Memorial Elkhart Memorial 6 Travis Walls 26 21 80.77%   Griffith 7 Dan Gelarden 15 12 80.00%   Munster 8 Brett Crousore 39 31 79.49%   Lawrence North 9 Nick Petrov 24 19 79.17%   Hanover Central 10 Sean McGinley 100 78 78.00% Indianapolis Cathedral Indianapolis Cathedral 11 Perry Summitt 13 10 76.92%   Bloomington North 12 Darrick Snyder 85 64 75.29% Brownsburg Brownsburg 13 Al Smith 26 19 73.08%   Mishawaka 14 Justin Smith 11 8 72.73%   Warsaw 15 Rod Wartman 11 8 72.73%   Lake Central 16 Chris Cooper 31 22 70.97% Columbus East Columbus East 17 Keith Grant 10 7 70.00%   Indian Creek 18 Maurice Swain 10 7 70.00% Center Grove Center Grove 19 Alan Goddard 10 7 70.00%   Ben Davis 20 Dennis Miesle 10 7 70.00%   Woodlan 21 Duboris Dickerson 13 9 69.23%   Pike 22 Grodie Crick 13 9 69.23%   Evansville Central 23 Jim Tonte 102 70 68.63% Franklin Community Warren Central 24 Mike Atwood 19 13 68.42%   Delphi 25 Paul Nicodemus 19 13 68.42%   Plainfield 26 Lance Rhodes 31 21 67.74%   Indianapolis Cathedral 27 David Maldonado 79 53 67.09% Merrillville Merrillville 28 Mike Goebel 111 74 66.67%   Evansville Mater Dei 29 Paul Voigt 15 10 66.67%   Carroll(Fort Wayne) 30 Bill Kelly 26 17 65.38%   East Chicago Central 31 Lance Ellis 17 11 64.71%   Roncalli 32 Matthew Behling 17 11 64.71% Culver Academies Culver Academies 33 Chad Red 28 18 64.29%   New Palestine 34 Matt Schoettle 22 14 63.64% Perry Meridian Perry Meridian 35 Brian Seltzer 40 25 62.50%   Lawrence North 36 Dan Briggs 16 10 62.50% Carroll(Fort Wayne) Union County 37 David Walpole 16 10 62.50%   Decatur Central 38 Robert Emerick 29 18 62.07%   Lake Central 39 Bob Jarrett 13 8 61.54%   Eastern (Greentown) 40 Jack Grimaldi 13 8 61.54%   Alexandria 41 Joshua Holden 18 11 61.11% Greenfield-Central Greenfield-Central 42 Rob Willman 18 11 61.11%   Floyd Central 43 Zach Errett 20 12 60.00% Avon Avon 44 Kevin Blundell 10 6 60.00% Monrovia Monrovia 45 John Kopnisky 10 6 60.00%   Carmel 46 Brent Faurote 109 65 59.63%   Bellmont 47 Kevin Troy 32 19 59.38%   Roncalli 48 Larry Tharp 22 13 59.09%   Portage 49 Russel Feigert 41 24 58.54%   Beech Grove 50 Dave Thompson 24 14 58.33%   Whiteland 51 Greg Schaefer 69 40 57.97% Evansville Mater Dei Evansville Mater Dei 52 Royce Deckard 64 37 57.81%   Bloomington South 53 Steve Balash 52 30 57.69%   Hobart 54 Keith Hoffar 28 16 57.14%   East Noble 55 Kyle Poyer 28 16 57.14%   Hamilton Southeastern 56 Mike Smorin 14 8 57.14%   South Bend Riley 57 Jim Nicholson 14 8 57.14%   Elkhart Central 58 Branden Lorek 14 8 57.14% Crown Point Crown Point 59 Ed Pendoski 65 37 56.92% Carmel Carmel 60 Bill Flatt 23 13 56.52% South Bend Riley South Bend Riley 61 Trent McCormick 103 58 56.31%   Yorktown 62 Bobby Howard 16 9 56.25%   Lowell 63 John Cook 16 9 56.25%   Valparaiso 64 Bob Hasseman 68 38 55.88%   Franklin Community 65 Lance Beehler 18 10 55.56%   Mishawaka 66 Danny Williams 20 11 55.00%   Warren Central 67 Tony Abbott 31 17 54.84% Cowan Cowan 68 Jamie Wingler 11 6 54.55%   New Palestine 69 Jason Warthan 11 6 54.55%   Columbus North 70 James Colias 11 6 54.55%   Munster 71 Kenny Wallace 11 6 54.55%   Princeton 72 Bob Read 24 13 54.17% Plymouth Plymouth 73 Clarence Warthan 24 13 54.17%   Frankfort 74 Israel Blevins 37 20 54.05%   Avon 75 Mike Ester 26 14 53.85%   Fort Wayne Snider 76 Jake Harreld 13 7 53.85%   Fishers 77 Bob Brennan 15 8 53.33%   Zionsville 78 Jared Williams 40 21 52.50%   Zionsville 79 Eric Myers 21 11 52.38% Jay County Jay County 80 Scott Vlink 86 45 52.33%   Crown Point 81 Rex Peckinpaugh 73 38 52.05%   New Castle 82 Andy Simon 35 18 51.43%   Carmel 83 Leroy Vega 43 22 51.16%   Portage 84 Mark Kerrn 38 19 50.00%   Jimtown 85 Randy Kearby 34 17 50.00%   Columbia City 86 Jim Ledbetter 28 14 50.00%   Warren Central 87 T. Howard Jones Jr. 22 11 50.00% Jennings County Jennings County 88 Todd Sacksteder 20 10 50.00%   Beech Grove 89 Kevin King 18 9 50.00%   Indianapolis Bishop Chatard 90 Chris Campbell 14 7 50.00%   Greenwood 91 Bill Yozipovich 14 7 50.00%   Greenfield-Central 92 Mark Bruner 12 6 50.00%   Brown County 93 Mark Kirchgassner 10 5 50.00% East Central East Central 94 Lee Fry 10 5 50.00%   Prairie Heights 95 Chris Svarczkopf 10 5 50.00%   Fort Wayne North Side 96 Larry Hazuga 10 5 50.00%   Jeffersonville 97 Christopher Kern 10 5 50.00%   Zionsville 98 Bob Harmon 57 28 49.12% Castle Castle 99 Chris Joll 47 23 48.94% Chesterton Chesterton 100 Henry Wilk 43 21 48.84%   Penn 101 Dennis Lewis 27 13 48.15%   NorthWood 102 Jim Pickard 40 19 47.50% Goshen Goshen 103 Terry O'Neill 19 9 47.37%   Westfield 104 Scott Dehart 17 8 47.06%   Wawasee 105 Mike Runyon 15 7 46.67% Bloomington South Bloomington South 106 Ryan Wells 15 7 46.67%   Kokomo 107 Cale Hoover 26 12 46.15%   Center Grove 108 Louie Kuzdas 24 11 45.83% LaPorte LaPorte 109 Tony Boley 24 11 45.83%   Warsaw 110 Lou Silverman 35 16 45.71% North Central North Central 111 Bud Palmer 11 5 45.45%   Delta 112 Steve Wewe 11 5 45.45%   Franklin County 113 Bo Henry 11 5 45.45%   Bloomington North 114 Clint Gard 16 7 43.75% Rochester Rochester 115 Brad Harper 62 27 43.55% Penn Penn 116 Rick Stenftenagel 14 6 42.86%   Jasper 117 David Caple 14 6 42.86%   Floyd Central 118 Scott Schwarz 26 11 42.31%   East Central 119 Scott Ferguson 38 16 42.11% Evansville Reitz Evansville Reitz 120 Steve VanderAa 17 7 41.18%   Winamac 121 Steve Pugliese 22 9 40.91% Tri-West Danville 122 Dave Cloud 27 11 40.74% Pendleton Heights Pendleton Heights 123 Scott Raypole 15 6 40.00%   Carroll(Fort Wayne) 124 Dean Branstetter 15 6 40.00% Attica Attica 125 Brandon Sisson 10 4 40.00% Floyd Central Floyd Central 126 James Binkley 10 4 40.00%   New Albany 127 Sam DiPrimio 10 4 40.00%   Fort Wayne Northrop 128 Gene Backes 10 4 40.00%   Evansville Reitz 129 Murray Miller 10 4 40.00%   South Bend Washington 130 James Phillips 10 4 40.00%   Indianapolis Emmerich Manual 131 Kevin Taylor 10 4 40.00%   Wawasee 132 Al Hartman 36 14 38.89%   South Bend Clay 133 Chad Shepherd 18 7 38.89% Western Western 134 Danny Struck 18 7 38.89% Jeffersonville Jeffersonville 135 Larry Mattingly 31 12 38.71% Evansville Memorial Evansville Memorial 136 Andy Hobbs 39 15 38.46% Peru Peru 137 Dan Mikesell 13 5 38.46% Mooresville Mooresville 138 Ed Fox 13 5 38.46%   Carroll(Fort Wayne) 139 Greg Gastineau 13 5 38.46%   Hamilton Southeastern 140 Mark Line 21 8 38.10%   Kankakee Valley 141 Doug Smoker 19 7 36.84% Angola Angola 142 Gary Fox 11 4 36.36%   Franklin Central 143 Rod Williams 11 4 36.36% Leo Leo 144 Tony Grater 11 4 36.36%   McCutcheon 145 Tony Starks 11 4 36.36%   Ben Davis 146 Todd Fakes 11 4 36.36%   Monrovia 147 Derek Bocock 14 5 35.71%   Lebanon 148 Matt Koontz 14 5 35.71%   Whitko 149 Jim HIttler 17 6 35.29% Huntington North Huntington North 150 Mark Scott 20 7 35.00%   Muncie Central 151 David Errett 20 7 35.00%   Martinsville 152 Barry Humble 18 6 33.33%   South Adams 153 Josh Dommer 15 5 33.33%   Leo 154 Jamie Welliever 12 4 33.33% Southmont Southmont 155 Robert Freije 16 5 31.25%   Brownsburg 156 Randy Pursley 13 4 30.77%   Homestead 157 Andrew King 20 6 30.00% Oak Hill Oak Hill 158 Chuck Fleshman 10 3 30.00%   Central Noble 159 Tim Alcorn 10 3 30.00% Mount Vernon (Posey) Mount Vernon (Posey) 160 John Bennett 10 3 30.00%   Fort Wayne Bishop Dwenger 161 Paul Gunsett 14 4 28.57% Bellmont Bellmont 162 Nicholas Eckert 14 4 28.57%   North Posey 163 George Gardner 18 5 27.78%   South Dearborn 164 Jim Wadkins 22 6 27.27% Calumet Calumet 165 Blane Culp 11 3 27.27% Columbia City Columbia City 166 Ron Anderson 11 3 27.27%   Winchester 167 Eric Burres 12 3 25.00%   New Albany 168 Doug Deters 13 3 23.08%   Franklin County 169 Kevin Wilkinson 10 2 20.00%   Southmont 170 Ken Houston 16 3 18.75%   Twin Lakes 171 Denny Schwartz 16 3 18.75%   Adams Central 172 Nick Kraus 11 2 18.18% Garrett Garrett 173 Scott VanDerAa 15 2 13.33%   Harrison (WL) 174 Tom Miller 17 2 11.76% Lafayette Jefferson Lafayette Jefferson 175 Al Thomas 10 1 10.00%   Logansport 176 Tim Sloffer 12 1 8.33%   Carroll(Fort Wayne) 177 Doug Schultz 13 1 7.69%   Adams Central  
     
     
    View full article
     
  4. Like
    gsmith58 reacted to ShawSki in Semi State Upsets   
    Lane Gilbert over Cole Ross by fall..
    Last minute throw put Ross right to his back.
    Ross was leading 7-1 before the throw.
  5. Like
    gsmith58 got a reaction from Spectater in One Trip State Champion   
    This one deserves an asterisk. 
  6. Like
    gsmith58 got a reaction from ShawSki in One Trip State Champion   
    This one deserves an asterisk. 
  7. Like
    gsmith58 got a reaction from piscis1956 in One Trip State Champion   
    This one deserves an asterisk. 
  8. Like
    gsmith58 reacted to Y2CJ41 in Article: 2020 New Castle Semi-State Preview   
    This may be the toughest New Castle Semi State I have ever seen.  There will be 20 or more ranked wrestlers staying home next week.  As always, brutal ticket round match ups with two top 10 ranked wrestlers.  5 #1 Ranked Wrestlers in the tournament.
     
    106
    State Ranked Wrestlers
    #3 Suhas Chundi- Carmel
    #5 Bryce Lowery- Roncalli
    #7 Josh Johnson- Cardinal Ritter
    #9 Evan Dickey- Cathedral
    #19 Romello Williams- Anderson
     
    Semi-State Ranked Wrestlers
    #6 Keaton Morton- Perry Meridian
    #7 Nathan Smith- Southport
    #8 Garrett Condo- Milan
     
    Potential Match-ups
    #5 Bryce Lowery vs #19 Romelo Williams ticket round
    Lowery has been on fire in his freshman campaign and is looking to take his first trip to state with his older brother.
     
    #9 Evan Dickey vs #6ss Keaton Morton
    These two have not wrestled this year.  Morton has an awkward style that could give Dickey issues, but Dickey has experience on the floor at New Castle.
     
    #3 Suhas Chundi vs #7ss Nathan Smith
    Chundi has been here before and the podium at state and it looks like he should have a return trip.
     
    #7 Johnson vs #5 Lowery
    Rematch from sectionals in the semi finals.
     
    #9 Dickey vs #3 Chundi 
    Semi-finals
     
    #3 Chundi vs #5 Lowery
    Finals
     
    1st Round Picks
    Johnson over Condo (4 over 1)
    Rodriguez over Vest
    Lowery over Hale
    Williams over Coffman
    Dickey over Cornelius
    Morton over Holcomb
    Chundi over Fye
    Smith over Lengerich
     
    Tickets Punched
    Lowery, Chundi, Dickey, Johnson
     
    Alpha Dogs
    Lowery and Chundi
     
    113
    State Ranked Wrestlers
    #1 Alex Cottey- Perry Meridian
    #4 Elijah Anthony- Frankfort
    #8 Blake Wolf- East Central
    #10 Marquarias Wilburn- Warren Central
    #11 Logan Carrender LN
    #12 Brac Hooper Carmel
    #14 Kody Glithero
     
    Semi-State Ranked Wrestlers
    #8 Griffin Ingalls Fishers
     
    Potential Match-ups
    #11 Carrender vs #4 Anthony ticket round
    Anthony has had two incredible seasons so far, but Senior Carrender will be a tough out.  His style is awkward and he is extremely strong.  Anthony knocked him off in ticket round last year.
     
    #8 Wolf vs #8ss Ingalls first round
    Haven’t seen much about this match-up.  Ingalls has a win over Wilburn and has been competitive all year.  Winner has the privilege of #1 Alex Cottey in the ticket round. 
     
    #10 Wilburn vs #12 Hooper ticket round.
    These two have had 2 opportunities to wrestle but it hasn’t happened yet.  Wilburn has beat Carrender twice which Hooper lost to in a major decision.  Hooper pinned Ingalls who beat Wilburn early in the year.
     
    #14 Glithero vs #4 Anthony Semis
    Glithero is coming off a huge win over Alex Cottey and Anthony is coming off two straight losses to Hooper.  Should be a good one.
     
    1st Round Picks
    Glithero over Ellingwood
    Driver over Necessary
    Carrender over Bullock
    Anthony over Gardner
    Wolf over Ingalls
    Cottey over Reese
    Hooper over Marker
    Wilburn over Reyes
     
    Tickets Punched
    Cottey, Glithero, Anthony, Wilburn
     
    Alpha Dog
    Alex Cottey
     
    120
    State Ranked Wrestlers
    #1 Zeke Seltzer- Cathedral
    #4 Carson Eldred- Westfield
    #7 Christian White- New Palestine
    #10 Anthony Hughes- Lawrence North
    #13 Carleton Perry- Warren Central
    #14 Jacob Simone- Hamilton Southeastern
    #19 Brevan Thrine- New Castle
     
    Semi-State Ranked Wrestlers
    #6 Antonio Jefferson LC
     
    Potential Match-ups
    #1 Seltzer vs #14 Simone. 
    Two state place winners do battle to see who gets a chance to go back to Bankers Life.  Simone had Eldred on the ropes last week and doesn’t want to end his career at New Castle.
     
    #6SS Jefferson vs Thrine first round
    Thrine has had an amazing freshman campaign with his only loss coming by major to Christian White.  Jefferson has been here before and lost the last two years.  Senior versus freshman.
     
    Winner gets #7 Christian White
    White would be the favorite over Thrine.  Jefferson may pull the second 4 over 1 here and make the ticket round even crazier.
     
    #13 Perry vs #10 Hughes
    These two have wrestled several times over the years with Hughes taking the last one at MIC.  Perry is coming off back to back wins over White as well as wins over Glithero and Jefferson who have defeated Hughes.  But Hughes tech falled AJ Gunn from Carmel who has a win over Perry. 
     
    #1 Seltzer vs #7 White semis.
    #4 Eldred vs #10/#13 Hughes/White 
     
    1st Round Picks
    Seltzer over Myers
    Simone over Haggerty
    Jefferson over Thrine
    White over Pritchett
    Eldred over Thang
    Dietz over Schneider
    Perry over Farling
    Hughes over Bray
     
    Tickets Punched
    Seltzer, Eldred, Perry, White
     
    Alpha Dog
    Zeke Seltzer
     
    126
    State Ranked Wrestlers
    #5 Brayden Lowery Roncalli
    #6 David Pierson- Warren Central
    #16 Luke Gonzalez- Cathedral
    #19 Cameron Toole- Lebanon
    #20 Joey Langeman- Carmel
     
    Semi-State Ranked Wrestlers
    #7 Jeremiah Henderson- Lawrence North
     
    Potential Match-ups
    #19 Toole vs Brandon first round
    Brandon took Pierson down at regionals and is a very hard nosed wrestler.  Wouldn’t be surprised to see an upset here.  Followed with a ticket round with either super frosh Searcy from East Central or Jeremiah Henderson who has had an up and down year but is dangerous.
     
    #5 Lowery vs #16 Gonzalez ticket round
    Gonzalez has kept matches close with elite level guys all year and had a great Al Smith.  Lowery shouldn’t overlook him.
     
    #20 Langeman vs Dennison
    Dennison has had a great year at 33-1, but I suspect Carmel will have Langeman ready.
     
    #5 Lowery vs #6 Pierson Finals
    Lowery won at Marion County 1-0.  Should be another great battle.
     
    1st Round Picks
    Toole over Ashton
    Searcy over Henderson
    Lowery over Drilik
    Gonzalez over Maitland
    Otto over Johnson
    Pierson over Lauy
    Dennison over Bertram
    Langeman over Vinson
     
    Tickets Punched
    Lowery, Pierson, Toole, Langeman
     
    Alpha Dog
    Brayden Lowery
     
    132
    State Ranked Wrestlers
    #2 Matt Koontz- Perry Meridian
    #7 Aundre Beatty- Warren Central
    #9 Andrew Wilson- Cathedral
    #10 Luke Goodwin- Southport
    #12 Sebastian Bryant- North Central
    #16 Jared Brown- Pendleton Heights
    #17 Sam Slivka- Roncalli
     
    Semi-State Ranked Wrestlers
    #8 Hudson Harreld- Zionsville
     
    Potential Match-ups
    #7 Beatty vs #16 Brown ticket round. 
    Two state qualifiers battling it out to see who goes to the Bank.  Beatty had a great regional beating both #2 Koontz 7-0 and #17 Slivka to take home the title.
     
    #10 Goodwin vs Frazier.  4 over 1 potential here. 
    Goodwin had a brutal regional with Beatty, Koontz, Slivka and himself.  He has a win over Frazier over the summer.  Winner gets #9 Wilson to punch a ticket.  Wilson only has 7 matches this season due to injury but has been to state before.
     
    #8ss Harreld vs #17 Slivka ticket round. 
    Slivka was a regional champion year that didn’t make it to state.  Look for him to punch a ticket.
     
    #12 Bryant vs #2 Koontz ticket round. 
    This is the premier ticket round match as both of these kids should be placers.  Bryant has dominated since dropping to 132 with his only loss being Beatty.
     
    1st Round Picks
    Beatty over Lonneman
    Brown over Merkel
    Goodwin over Frazier
    Wilson over Lloyd
    Harreld over Bustamante
    Slivka over Sherwood
    Bryant over Barrett
    Koontz over Walston
     
    Tickets Punched
    Beatty, Koontz, Goodwin, Slivka
     
    Alpha Dog
    Aundre Beatty
     
    138
    State Ranked Wrestlers
    #2 Logan Bailey- Cathedral
    #4 Logan Wagner- Zionsville
    #7 Brendan Mattingly- Carmel
    #8 Jevian Ross- Warren Central
    #14 Dylan Dorman- Greenfield-Central
     
    Semi-State Ranked Wrestlers
     
    #6 David Page- Roncalli
    #8 Max Naselroad- Alexandria
     
    Potential Match-ups
    #2 Bailey vs #8 Ross. 
    Brutal matchup of two kids that both should place at state.  Both wrestlers have lost in the ticket round twice in their careers.  Bailey lost to Beatty from Warren Central last year and Seth Johnson as a freshman.  Ross has lost to Wilkerson and Caleb Oliver.  Should be some fireworks In this one.
     
    #2Bailey/#8 Ross vs #7 Mattingly Semis
     
    #4 Wagner waiting in finals
     
    1st Round Picks
    Walsh over Morgan
    Mattingly over Johnson
    Bailey over Miles
    Ross over Lemieux
    Dorman over Smith
    Lawson over Crouch
    Wagner over Page
    Naselroad over Euson
     
    Tickets Punched
    Bailey, Wagner, Mattingly, Dorman
     
    Alpha Dogs
    Logan Bailey
     
    145
    State Ranked Wrestlers
    #1 Alec Viduya- Roncalli
    #6 Chris Wilkerson- Mount Vernon
    #7 Jajuan Anderson- Warren Central
    #9 Jeff Dunasky- Guerin Catholic
    #13 Jake Shafer- Carmel
    #14 Gabe Phillips- Centerville
    #14 Reece Luhmann- Hamilton Southeastern
    #17 Garrett Stewart- Cathedral
     
    Semi-State Ranked Wrestlers
    #8 Brady Mckivitz- Perry Meridian
     
    Potential Match-ups
    #9 Dunasky vs #7 Anderson ticket round. 
    This should be a great ticket round matchup.  Dunasky is trying to be Guerins first ever state qualifier.  He lost to Warren Centrals Antwaun Graves last year in the ticket round.  Anderson has wins over Luhmann, Mckivitz, Stewart, Shafer, and Wilkerson.
     
    #8ss Mckivitz vs #14 Phillips first round. 
    Mckivitz has had a solid season with some solid wins and some losses in Perrys brutal schedule.  Luhmann is waiting in the wings for the winner for a ranked ticket round matchup.
     
    #17 Stewart vs #13 Shafer first round. 
    Stewart is a huge 145 but has taken a lot of losses.  Wolf had a great regional tournament overturning some losses from earlier in the year. 
     
    #1 Viduya vs #6 Wilkerson ticket round. 
    This is another brutal ticket round that leaves behind a projected state place winner.  Viduya has been on a different level this year.
     
    1st Round Picks
    Dunasky over McDonald
    Anderson over Bohan
    Luhmann over Nixon
    Phillips over McKivitz
    Wolf over Taylor
    Shafer over Stewart
    Viduya over Linkel
    Wilkerson over Lindamood
     
    Tickets Punched
    Viduya, Anderson, Luhmann, Shafer
     
    Alpha Dog
    Alec Viduya
     
    152
    State Ranked wrestlers
    #1 Brice Coleman- Warren Central
    #3 Bryer Hall- East Central
    #6 Tyce Frejie- Roncalli
    #10 Shane Bates- Zionsville
    #18 Aidan Alford- Mount Vernon
     
    Semi-State Ranked Wrestlers
    #4 Noah Baker- Perry Meridian
    #7 Tyler Jones- Lawrence Central
    #8 Tyler Vredeveld- Centerville
     
    Potential Match-ups
    #4ss Baker vs #18 Alford first round. 
    Bake'rs match count is not indicative of his skill.  Should be a great match followed with a ticket round date with #10 Bates.
     
    #3 Hall vs #6 Frejie ticket round. 
    This is a huge matchup.  Hall is trying to get back to state after losing to Leavell last year in the ticket round.  Frejie has been to the show several times and doesn’t want to end his career at New Castle. 
     
    #1 Coleman vs #8ss Vredeveld. 
    Centerville's only loss this year is to Bryer Hall in the Regional finals.  Coleman is looking to make his first trip to state after losing to Rodgers in the ticket round last year.
     
    #3Hall/#6 Frejie vs #1 Coleman Finals
     
    1st Round Picks
    Bates over Foster
    Baker over Alford
    Hall over Ginella
    Frejie over Urasky
    Jones over Wills
    Mobley over McLaren
    Coleman over Lemaster
    Vredeveld over Fox
     
    Tickets Punched
    Coleman, Hall, Bates, Jones
     
    Alpha Dog
    Brice Coleman
     
    160
    State Ranked Wrestlers
    #3 Elliott Rodgers- Cathedral
    #4 Cooper Noehre- Greenfield Central
    #12 Dante Akins- Indianapolis Lutheran
    #14 Damon Mcclain- Warren Central
    #15 Andrew Roth- Lawrenceburg
    #20 Luke Davis- Zionsville
     
    Semi-State Ranked Wrestlers
    #7 Josh Moore- Southport
    #8 Max Hayes- Mount Vernon
     
    Potential Match-ups
    This weight is pretty spread out on the top ranked wrestlers.
     
    #8SS Max Hayes vs #14 Damon McClain first round. 
    Hayes has been a tough wrestler for years. McClain has been wrestling well winning the Marion County and MIC tournaments. 
     
    #14 McClain vs #20 Davis ticket round. 
    Davis is coming off a great Regional tournament and is rewarded with the higher ranked McClain in ticket round.
     
    #15 Roth vs #12 Akins. 
    Akins has to get through a very tough Goodner first from the Deaf school.  He pinned Hayes last week.  I could be wrong, but Akins might be the first state qualifier for Lutheran.
     
    #3 Rodgers vs #4 Noehre in semis to rematch the state finals from last year. 
    Their matchup earlier this year ended with a crazy funk roll from Rodgers for the win late in the third.
     
    1st Round Picks
    Rodgers over Moore
    Williamson over Carr
    Noehre over Butterfield
    Mitchell over Lowe
    Davis over Payne
    McClain over Hayes
    Roth over Weakley
    Akins over Goodner
     
    Tickets Punched
    Noehre, McClain, Rodgers, Akins
     
    Alpha Dogs
    Cooper Noehre and Elliott Rodgers
     
    170
    State Ranked Wrestlers
    #7 Tyler Wagner- Cathedral
    #8 Bradley Harrington- North Central
    #9 Gabe Davin Carmel
    #15 Tytus Ragle- New Castle
     
    Semi-State Ranked Wrestlers
    #3 Jajuan Dale- Perry Meridian
    #6 Chase Poynter- Zionsville
    #7 Ronan Hiner- Hamilton Southeastern
    #8 Ty Welliever- Southmont
     
    Potential Match-ups
    #4SS Dale vs #8SS Welliever first round. 
    Winner gets #8 Harrington in the ticket round.  Harrington is a huge 170 after making the drop from 182 earlier in the year. 
     
    #9 Davin vs #15 Ragle ticket round. 
    Really tough ticket round for Ragle who was winning in Regional finals before getting thrown and pinned. 
     
    #6SS Poynter vs Mpole. 
    Mpole is an unbelievable athlete with a great story of how he came to the United States.  Winner has Malson/Bishop in ticket round.
     
    #7 Wagner vs #7ss Hiner. 
    These two have wrestled each other their whole lives.  Don’t expect Hiner to get blown out, he may even steal this ticket from Cathedral.
     
    1st Round Picks
    Dale over Welliever
    Harrington over Calderon
    Davin over Mosconi
    Ragle over Rice
    Bishop over Malson
    Mpole over Poynter
    Wagner over Rullman
    Hiner over Ortel
     
    Tickets Punched
    Harrington, Wagner, Davin, Mpole
     
    Alpha Dog
    Bradley Harrington
     
    182
    State Ranked Wrestlers
    #4 Aidan Warren- Perry Meridian
    #6 Johnny Parker- Cathedral
    #12 Hayden Filipovich- Indianapolis Lutheran
    #13 Garret Sharp- Carmel
    #16 Kole Viel- East Central
    #18 Dawson McCloud- North Montgomery
    #20 Gavin Keesee- Franklin Central
     
    Semi-State Ranked Wrestlers
    #7 Riley Woodall- Southmont
     
    Potential Match-ups
    #18 McCloud vs Myers. 
    McCloud has had a great season is looking to continue it against the Iron Bear’s son.  Ticket round matchup vs Filipovich who is also trying to get Lutheran to Bankers Life.
     
    #4 Warren vs #7SS Woodall. 
    Warren has two trips to state in two attempts.  Woodall is trying to match his brothers Middle School State Title last weekend.
     
    #16 Viel vs #20 Keesee first round
    Followed by a matchup with #13 Sharp in the ticket round.  This quarter bracket is brutal with 3 ranked wrestlers.
     
    1st Round Picks
    Mccloud over Myers
    Filipovich over Lawler
    Parker over Broom
    Sullivan over Orcutt
    Warren over Mcgill
    Woodall over Gillespie
    Viel over Keesee
    Sharp over hanson
     
    Tickets Punched
    Warren, Parker, Filipovich, Sharp
     
    Alpha Dog
    Aidan Warren
     
    195
    State Ranked Wrestlers
    #1 Silas Allred- Shenandoah
    #3 JD Farrell-cFishers
    #4 Kyle Krummen- East Central
    #9 Zach White- Carmel
    #12 Excell Brooks- Lawrence North
     
    Semi-State Ranked Wrestlers
    #5 Jacob Huffman- Cathedral
    #6 Jeff McClure- Perry Meridian
    #7 Isiah Martin- Brebuf Jesuit
    #8 Richard Clevenger- New Palestine
     
    Potential Match-ups
    Other than Silas, this weight had 2 unranked regional champions and is wide open.
     
    #3 Farrell vs #12 Brooks ticket round. 
    Farrell has had a great season including taking Silas down at Connersville.  Brooks is incredibly athletic and is a tough matchup for anyone.
     
    #8SS Clevenger vs #4 Krummen
    Clevenger has had a great junior campaign including winning the brutal Perry Meridian regional.  Krummen just took his first loss to Allred last weekend.
     
    White vs McCloud
    Rematch from earlier in the year where White took a 7-5 decision home.  Followed by a matchup with Jacob Huffman from Cathedral.  I predict the winner of the first round match will knock out the Pendleton regional champ.
     
    #3 Farrell vs #1 Allred
    Rematch from Spartan Classic in finals.
     
    1st Round Picks
    Farrell over Beard
    Brooks over Orcutt
    Clevenger over Arvin
    Krummen over Martin
    Huffman over Shaffer
    White tossup McCloud
    Allred over Lovell
    McClure over Dreher
     
    Tickets Punched
    Allred, Farrell, Krummen, (White or McCloud)
     
    Alpha Dog
    Silas Allred
     
    220
    State Ranked Wrestlers
    #2 Drew Webster- North Montgomery
    #10 Deshawn Young- Franklin Central
    #12 David Guhl- Cathedral
    #16 Alex Hernandez- Warren Central
     
    Semi-State Ranked Wrestlers
    #6 Parker Smitley- Mount Vernon
    #7 Cameron Brown- New Castle
    #8 Justin Stephens- Pendleton Heights
     
    Potential Match-ups
    A lot of great matchups first and second round.  Most of the top dogs are separated until semi finals though.  Taylor and Van Beynen should be good.  Young and Smitley.
     
    #2 Webster vs #12 Guhl ticket round. 
    Webster has been on fire this year.  Guhl got a very unfortunate draw for having such a great season.
     
    #16 Hernandez vs #7SS Brown. 
    These two have wrestled 4 times this season.  Brown won the first one with Hernandez winning the next 3.  Should be a great first round matchup with winner getting Blaine Pierce from Richmond to go to the Bank.
     
    1st Round Picks
    Stephens over Lewis
    Van Beynen over Taylor
    Young over Smitley
    Shafer over Arvin
    Webster over Rowlett
    Guhl over Goodall
    Pierce over Schilling
    Hernandez over Brown
     
    Tickets Punched
    Webster, Young, Hernandez, Van Beynen
     
    Alpha Dog 
    Drew Webster
     
    285
    State Ranked Wrestlers
    #2 Andrew Irick- Hamilton Southeastern
    #5 Holder Parsons- Cathedral
    #6 Cade Campbell- Pendleton Heights
    #9 Antone Alexander- Franklin Central
    #12 Dennis Hubbard- Warren Central
     
    Semi-State Ranked Wrestlers
    #6 Kolt Keller CC
    #7 Josh Berger NE
     
    Potential Match-ups
    #6SS Keller vs #7SS Berger- First Round
    Followed up with a match-up with #9 Antone Alexander. 
     
    #2 Irick vs #6 Campbell- Ticket Round 
    These two have wrestled a few times this year with Irick coming out ahead both times.  Brutal draw for Campbell in his senior campaign.
     
    #2 Irick vs #5 Parsons- Finals
     
    1st Round picks
    Keller over Berger
    Alexander over Anderson
    Irick over Pandoli
    Campbell over Keevers
    Hubbard over Snyder
    McDaniel over Myers
    Parsons over Jackson
    Goodall over Platonov
     
    Tickets Punched
    Irick, Parsons, Hubbard, Alexander
     
    Alpha Dogs
    Andrew Irick and Holden Parsons

    View full article
  9. Like
    gsmith58 got a reaction from graham in Evansville Semi-State   
    If it came up heads 49 straight times, the more "probable" conclusion is that it's rigged. Under that scenario maybe you will get Ruhlman and Sollars.😁
  10. Like
    gsmith58 reacted to Y2CJ41 in IndianaMat Semi-State Bracket WITH rankings   
    Here you go, if there are discrepancies between the TrackWrestling brackets tell me as the formula was done by hand.
     
    East Chicago
     
    Fort Wayne
     
    New Castle
     
    Evansville
  11. Like
    gsmith58 reacted to backtothemat in IndianaMat Semi-State Bracket WITH rankings   
    Hip Hip Hooray x 3 to Indianamat.com  Well done everyone!
  12. Like
    gsmith58 reacted to TripleB in Footwork Trainer Mats   
    I have not but my kid and all his buddies go to Invicta, they use them there and I know several parents that love them and swear by them. 
     
    Coach Knable does a great job btw. 
  13. Like
    gsmith58 reacted to graham in 2020 Middle school state predictions   
    Great tournament yesterday!  Talked to a Center Grove parent that told me there were 200 more wrestlers this year than last year, which looks like near a 50% increase.  Big up, Indiana Wrestling!  I thought the tournament was ran very well and we got out at about 6:30pm with the biggest bracket in the tourney.  Not too shabby, Center Grove!
     
    Couple things I want to say. 
     
    First: Bryce Denton and my son Dillon had a little bit of a rivalry going on it seems, but we wish him no ill will and were really sorry to see the injury he suffered in the 3rd/4th place match. Hope it isn’t as serious as it looked and he has a speedy recovery.  Thoughts and prayers to him and his family. 
     
    Second:  I want to give a shoutout to a couple surprises we had.  One of the things I love about all this is (long-winded) my favorite thing in life is watching my own kids grow, and pleasantly surprise me along the way. I have a jr at IU so I feel I can see a good bit of the spectrum here. And getting to know kids in the wrestling community over the last few years and seeing them grow and surprise us is kinda like an extension of our own family. Kudos to all parents who support their kids and give them all the opportunities to achieve things that pleasantly surprise us!
     
    There were quite a few surprises, but I am only going to mention a couple. If anybody wants to add to this with any big surprises or kudos I failed to give or see, that would be awesome. 
     
    —Tanner Tishner!!!  This guy is a great wrestler and is the one I had in mind when I made the post saying not everyone had signed up yet, and to expect some surprises based off predictions that were being made.  I knew it would surprise some that he became the 95lb Champ, but it was no surprise to me!!
     
    —Zach Lang!!!  Zach has been getting better and better working out with Coach Brandon Wright at FIWC. He did not cut at all and was an undersized 132, made it to the finals vs Brady Ison.  He ended 3rd after losing true 2nd 7-5.  He took it rough but we are ecstatic at how much he has improved. 

     
     
    Again, awesome day. Big thanks to parents, wrestlers, and tournament workers!!
     
     
  14. Like
    gsmith58 got a reaction from bluemonster in Annual breakdown of Sectional, Regional, Semi-State per the Rankings   
    Darn impressive. That said, it appears Mr. Cottey has opened up a gap. Better step up.😉
  15. Like
    gsmith58 got a reaction from SWINfan in Evansville Semi-State   
    If it came up heads 49 straight times, the more "probable" conclusion is that it's rigged. Under that scenario maybe you will get Ruhlman and Sollars.😁
  16. Like
    gsmith58 got a reaction from IU89 in Evansville Semi-State   
    If it came up heads 49 straight times, the more "probable" conclusion is that it's rigged. Under that scenario maybe you will get Ruhlman and Sollars.😁
  17. Like
    gsmith58 reacted to GenHeavyHandz in Title Locks   
    182 Don’t forget Mason Winner
  18. Like
    gsmith58 reacted to Coach Humble in Program Wins   
    This is a terrific piece of research but to show my bias: Little old Adams County has the #2 & #10 programs with Bellmont and Adams Central. South Adams has been gaining ground. We like to think we are the number one wrestling county in the State.
  19. Like
    gsmith58 got a reaction from bwoodjc89 in Top Middle School Wrestlers 2019/2020   
    Is that so? How much?
     
    I have it on good authority, you need to be at least 110 when the season begins 🙂 Trust me on this one.
  20. Haha
    gsmith58 got a reaction from Justin Ratliff in Top Middle School Wrestlers 2019/2020   
    Is that so? How much?
     
    I have it on good authority, you need to be at least 110 when the season begins 🙂 Trust me on this one.
  21. Like
    gsmith58 got a reaction from graham in 2020 Middle school state predictions   
    Yeah, but it's usually in the other direction. And don't we know....
  22. Like
    gsmith58 reacted to graham in 2020 Middle school state predictions   
    I hear what you’re saying, but these are growing kids and you just never know what’s gonna happen. A lot of it will likely play out as you suggest, but I think we will have a few surprises. 
     
    Plus everybody likes a good underdog, right? 😉
  23. Like
    gsmith58 got a reaction from The Zebra in Upsets, notable wins and ranked wrestlers staying home   
    Luke Goodwin over #17 Sam Slivka 7-1 and #2 Matt Koontz 4-1.
  24. Like
    gsmith58 got a reaction from base in Upsets, notable wins and ranked wrestlers staying home   
    Luke Goodwin over #17 Sam Slivka 7-1 and #2 Matt Koontz 4-1.
  25. Thanks
    gsmith58 got a reaction from pritchem in Annual breakdown of Sectional, Regional, Semi-State per the Rankings   
    I'm curious. Are you webscraping, have access to the underlying database, or doing this manually. Whatever you're doing it's it's appreciated. Thanks for taking the time.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.