-
Madison County
By CoachS
Event Information-
Date: 12/16/2023 02:00 PM
Schedule Points: 2
Event Type: Boys Individual Tournament
Event Level: Regular Season Boys
Location: Elwood
Bracket Link: https://www.trackwrestling.com/tw/predefinedtournaments/VerifyPassword.jsp?tournamentId=800393132
Participating Teams:
Alexandria Monroe Anderson Elwood Frankton Lapel Madison-Grant Pendleton Heights
Linked events:
Madison County Tournament
Notes/Information:
Wrestlers to Watch*This is based off of ranked wrestlers and wrestlers on our watch lists. If out of state wrestlers are in this event they are not included.
113: NR/NR Tyler Huffman(Alexandria Monroe)
120: NR/#7 Ezra Fye(Alexandria Monroe) , NR/NR Elijah Wolf(Pendleton Heights) , NR/NR Kayden Simpson(Elwood) , NR/NR Jackson Richardson(Anderson)
126: NR/#9 Max Bowers(Pendleton Heights) , NR/NR Tripp Haisley(Madison-Grant)
138: NR/#8 Jaylen Covington(Pendleton Heights) , NR/NR Grant Howard(Madison-Grant)
144: #9/#2 Jack Todd(Pendleton Heights)
157: NR/NR Turner Seale(Pendleton Heights)
165: #9/#5 Crew Farrell(Frankton) , NR/NR Garrett Pederson(Pendleton Heights) , NR/NR Jensen Shryock(Anderson)
175: NR/NR Cole Miller(Lapel) , NR/NR Camden Shelton(Alexandria Monroe)
190: NR/#9 Boston Caudell(Madison-Grant) , NR/NR Jonah Ellis(Frankton)
285: NR/NR Harrison Fife(Alexandria Monroe) , NR/NR Ty Everson(Frankton)Event ResultsUpdate Tournament Result
Type: Regular Season
Team Score 1. Pendleton Heights 278.0 2. Frankton 204.0 3. Alexandria Monroe 196.0 4. Anderson 170.0 5. Madison-Grant 156.0 6. Elwood 95.5 7. Lapel 32.0
Details:
106
Guaranteed Places
- 1st Place - Garrett Blanton of Alexandria
- 2nd Place - Austin Brummett of Frankton
- 3rd Place - Gage Warrum of Pendleton Hts
- 4th Place - Liz Winchester of Madison-Grant
- 5th Place - Forfeit Forfeit of Unattached
- 6th Place - Forfeit Forfeit of Lapel
1st Place Match
- Garrett Blanton (Alexandria) 5-2, Fr. over Austin Brummett (Frankton) 4-9, . (Fall 1:20)
3rd Place Match
- Gage Warrum (Pendleton Hts) 3-11, Fr. over Liz Winchester (Madison-Grant) 2-9, So. (Fall 4:03)
5th Place Match
- Forfeit Forfeit () 2-1, . over Forfeit Forfeit (Lapel) 0-2, . (DFF)
113
Guaranteed Places
- 1st Place - Tyler Huffman of Alexandria
- 2nd Place - Brooks Bond of Pendleton Hts
- 3rd Place - Colton Fetty of Anderson
- 4th Place - Jaden Hughes of Frankton
- 5th Place - Forfeit Forfeit of Unattached
- 6th Place - Forfeit Forfeit of Lapel
1st Place Match
- Tyler Huffman (Alexandria) 7-3, So. over Brooks Bond (Pendleton Hts) 6-4, So. (Fall 1:39)
3rd Place Match
- Colton Fetty (Anderson) 6-8, So. over Jaden Hughes (Frankton) 5-9, . (Fall 2:35)
5th Place Match
- Forfeit Forfeit () 2-1, . over Forfeit Forfeit (Lapel) 0-2, . (DFF)
120
Guaranteed Places
- 1st Place - Ezra Fye of Alexandria
- 2nd Place - Kayden Simpson of Elwood
- 3rd Place - Jackson Richardson of Anderson
- 4th Place - Elijah Wolf of Pendleton Hts
- 5th Place - Daniel Eller of Frankton
- 6th Place - Forfiet Forfiet of Lapel
1st Place Match
- Ezra Fye (Alexandria) 9-2, Jr. over Kayden Simpson (Elwood) 15-3, So. (Dec 9-7)
3rd Place Match
- Jackson Richardson (Anderson) 9-3, Jr. over Elijah Wolf (Pendleton Hts) 5-4, Jr. (Fall 2:26)
5th Place Match
- Daniel Eller (Frankton) 6-8, . over Forfiet Forfiet (Lapel) 0-3, . (For.)
126
Guaranteed Places
- 1st Place - Max Bowers of Pendleton Hts
- 2nd Place - Clayton Martin of Alexandria
- 3rd Place - Jayden McPhearson of Elwood
- 4th Place - Ethan Ballard of Frankton
- 5th Place - Kris Kendall of Anderson
- 6th Place - Forfeit Forfeit of Lapel
1st Place Match
- Max Bowers (Pendleton Hts) 16-0, Jr. over Clayton Martin (Alexandria) 7-3, So. (MD 13-0)
3rd Place Match
- Jayden McPhearson (Elwood) 7-2, . over Ethan Ballard (Frankton) 8-10, . (Dec 11-7)
5th Place Match
- Kris Kendall (Anderson) 5-8, Fr. over Forfeit Forfeit (Lapel) 1-3, . (For.)
132
Guaranteed Places
- 1st Place - Lorenzo Moreno of Anderson
- 2nd Place - Alex Heineman of Pendleton Hts
- 3rd Place - Langdon Ashby of Alexandria
- 4th Place - Conner Kelly of Frankton
- 5th Place - Josh Hasty of Madison-Grant
- 6th Place - Forfeit Forfeit of Elwood
1st Place Match
- Lorenzo Moreno (Anderson) 16-1, Sr. over Alex Heineman (Pendleton Hts) 13-4, Jr. (Fall 3:53)
3rd Place Match
- Langdon Ashby (Alexandria) 3-2, So. over Conner Kelly (Frankton) 3-8, . (Fall 1:27)
5th Place Match
- Josh Hasty (Madison-Grant) 2-11, Sr. over Forfeit Forfeit (Elwood) 1-3, . (For.)
138
Guaranteed Places
- 1st Place - Jay Covington of Pendleton Hts
- 2nd Place - Thaiden Alexander of Frankton
- 3rd Place - Grant Howard of Madison-Grant
- 4th Place - Ayden Mort of Elwood
- 5th Place - Reggie Brown of Anderson
- 6th Place - Carter Sovern of Alexandria
1st Place Match
- Jay Covington (Pendleton Hts) 17-0, Sr. over Thaiden Alexander (Frankton) 7-5, . (Fall 3:19)
3rd Place Match
- Grant Howard (Madison-Grant) 5-5, So. over Ayden Mort (Elwood) 11-5, So. (MD 13-1)
5th Place Match
- Reggie Brown (Anderson) 7-7, Fr. over Carter Sovern (Alexandria) 2-6, Fr. (M. For.)
144
Guaranteed Places
- 1st Place - Jack Todd of Pendleton Hts
- 2nd Place - Carter Blackmon of Alexandria
- 3rd Place - Braden Dawson of Lapel
- 4th Place - Kaci McCray of Elwood
- 5th Place - Riley Molnar of Frankton
- 6th Place - Will Ewer of Madison-Grant
1st Place Match
- Jack Todd (Pendleton Hts) 11-0, Sr. over Carter Blackmon (Alexandria) 6-3, Fr. (Fall 1:55)
3rd Place Match
- Braden Dawson (Lapel) 7-4, Sr. over Kaci McCray (Elwood) 8-12, So. (Dec 6-2)
5th Place Match
- Riley Molnar (Frankton) 10-7, . over Will Ewer (Madison-Grant) 3-6, So. (Dec 6-4)
150
Guaranteed Places
- 1st Place - Kason Davis of Anderson
- 2nd Place - Harry Brooks of Madison-Grant
- 3rd Place - Jesse Leonard of Alexandria
- 4th Place - Gavin Yarger of Pendleton Hts
- 5th Place - Clinton Madren of Frankton
- 6th Place - Forfiet Forfiet of Elwood
1st Place Match
- Kason Davis (Anderson) 9-4, Jr. over Harry Brooks (Madison-Grant) 7-7, Fr. (Dec 14-8)
3rd Place Match
- Jesse Leonard (Alexandria) 6-4, Sr. over Gavin Yarger (Pendleton Hts) 5-7, Jr. (Fall 2:14)
5th Place Match
- Clinton Madren (Frankton) 3-12, . over Forfiet Forfiet (Elwood) 0-3, . (For.)
157
Guaranteed Places
- 1st Place - Aiden Hendey of Madison-Grant
- 2nd Place - Turner Seale of Pendleton Hts
- 3rd Place - Will Rowland of Alexandria
- 4th Place - Marcus Rivera of Elwood
- 5th Place - Riley Inglis of Frankton
- 6th Place - Nathan Miller of Anderson
1st Place Match
- Aiden Hendey (Madison-Grant) 6-1, Jr. over Turner Seale (Pendleton Hts) 8-4, So. (Fall 1:57)
3rd Place Match
- Will Rowland (Alexandria) 10-1, . over Marcus Rivera (Elwood) 7-12, So. (Fall 1:49)
5th Place Match
- Riley Inglis (Frankton) 12-7, . over Nathan Miller (Anderson) 1-3, So. (Fall 0:35)
165
Guaranteed Places
- 1st Place - Garrett Pederson of Pendleton Hts
- 2nd Place - Jensen Shryock of Anderson
- 3rd Place - Cole Miller of Lapel
- 4th Place - Brylen Mort of Elwood
- 5th Place - Caine Oakley of Frankton
- 6th Place - Lyncoln Burchart of Alexandria
1st Place Match
- Garrett Pederson (Pendleton Hts) 11-3, Jr. over Jensen Shryock (Anderson) 13-4, Jr. (Fall 1:15)
3rd Place Match
- Cole Miller (Lapel) 12-4, Sr. over Brylen Mort (Elwood) 11-9, So. (Dec 6-3)
5th Place Match
- Caine Oakley (Frankton) 7-10, . over Lyncoln Burchart (Alexandria) 0-3, Fr. (Fall 1:00)
175
Guaranteed Places
- 1st Place - Crew Farrell of Frankton
- 2nd Place - Nate Walls of Pendleton Hts
- 3rd Place - Kadyn Kendall of Anderson
- 4th Place - Kolton Daily of Alexandria
- 5th Place - Aydin Bugby of Madison-Grant
- 6th Place - Cristian Rivera of Elwood
1st Place Match
- Crew Farrell (Frankton) 16-2, . over Nate Walls (Pendleton Hts) 4-12, Jr. (Fall 1:02)
3rd Place Match
- Kadyn Kendall (Anderson) 11-5, So. over Kolton Daily (Alexandria) 5-6, Sr. (Dec 4-2)
5th Place Match
- Aydin Bugby (Madison-Grant) 3-9, Jr. over Cristian Rivera (Elwood) 5-15, So. (Dec 12-8)
190
Guaranteed Places
- 1st Place - Boston Caudell of Madison-Grant
- 2nd Place - Chris Crank of Pendleton Hts
- 3rd Place - Gabe Ballinger of Anderson
- 4th Place - Jonah Ellis of Frankton
- 5th Place - Austin DeVore of Alexandria
- 6th Place - Jonny Neese of Elwood
1st Place Match
- Boston Caudell (Madison-Grant) 10-0, Jr. over Chris Crank (Pendleton Hts) 10-5, Sr. (Fall 0:39)
3rd Place Match
- Gabe Ballinger (Anderson) 10-5, Sr. over Jonah Ellis (Frankton) 8-6, . (Dec 5-3)
5th Place Match
- Austin DeVore (Alexandria) 4-7, Sr. over Jonny Neese (Elwood) 1-17, So. (Fall 2:00)
215
Guaranteed Places
- 1st Place - Garek Ellis of Frankton
- 2nd Place - Braiden Ross of Madison-Grant
- 3rd Place - Eli Libler of Pendleton Hts
- 4th Place - Brian Burns of Anderson
- 5th Place - Leevi Koons of Alexandria
- 6th Place - Gaige Benton of Elwood
1st Place Match
- Garek Ellis (Frankton) 13-5, . over Braiden Ross (Madison-Grant) 9-2, Sr. (Fall 2:45)
3rd Place Match
- Eli Libler (Pendleton Hts) 15-4, Sr. over Brian Burns (Anderson) 9-7, Sr. (Dec 5-1)
5th Place Match
- Leevi Koons (Alexandria) 5-6, Jr. over Gaige Benton (Elwood) 3-14, Fr. (Fall 1:00)
285
Guaranteed Places
- 1st Place - Ty Everson of Frankton
- 2nd Place - Tyrese Covington of Pendleton Hts
- 3rd Place - Harrison Fife of Alexandria
- 4th Place - Dalton Sneed of Madison-Grant
- 5th Place - Forfeit Forfeit of Unattached
- 6th Place - Forfiet Forfiet of Anderson
1st Place Match
- Ty Everson (Frankton) 13-4, . over Tyrese Covington (Pendleton Hts) 7-8, Fr. (Dec 6-4)
3rd Place Match
- Harrison Fife (Alexandria) 2-1, Jr. over Dalton Sneed (Madison-Grant) 4-9, Jr. (Fall 0:28)
User Feedback
Recommended Comments
There are no comments to display.