Date: January 22, 2021
Type: Conference Tournament
Details:
Type: Conference Tournament
Team | Score |
---|---|
1. Jay County | 286 |
2. Adams Central | 227 |
3. South Adams | 217 |
4. Bluffton | 210 |
5. Heritage | 120 |
6. Woodlan | 78 |
7. Southern Wells | 0 |
Details:
106
Guaranteed Places
- 1st Place - Cody Rowles of Jay County
- 2nd Place - Kaden Davidson of South Adams
- 3rd Place - Finn Meyer of Adams Central
- 4th Place - Forfeit Forfeit of Unattached
- 5th Place - Forfeit Forfeit of Heritage
- 6th Place - Brandy Beer of Bluffton
1st Place Match
- Cody Rowles (Jay County) 29-1, Fr. over Kaden Davidson (South Adams) 15-6, . (Fall 1:08)
3rd Place Match
- Finn Meyer (Adams Central) 17-16, Fr. over Forfeit Forfeit () 2-2, . (For.)
5th Place Match
- Forfeit Forfeit (Heritage) 2-2, . over Forfeit Forfeit () 2-2, . (For.)
113
Guaranteed Places
- 1st Place - Taye Curtis of Jay County
- 2nd Place - Colton Bollenbacher of South Adams
- 3rd Place - Andrew Mirelez of Heritage
- 4th Place - Karson Moore of Woodlan
- 5th Place - Katie Bultemeier of Bluffton
- 6th Place - Forfeit Forfeit of Adams Central
1st Place Match
- Taye Curtis (Jay County) 23-4, Fr. over Colton Bollenbacher (South Adams) 17-6, . (Fall 5:37)
3rd Place Match
- Andrew Mirelez (Heritage) 16-5, Fr. over Karson Moore (Woodlan) 17-9, So. (Dec 10-4)
5th Place Match
- Katie Bultemeier (Bluffton) 6-3, Jr. over Forfeit Forfeit (Adams Central) 1-3, . (For.)
120
Guaranteed Places
- 1st Place - Tony Wood of Jay County
- 2nd Place - Austin Lewis of Bluffton
- 3rd Place - Silas Loshe of South Adams
- 4th Place - Keegan Reinhard of Woodlan
- 5th Place - Joshua Collier of Adams Central
- 6th Place - Forfeit Forfeit of Heritage
1st Place Match
- Tony Wood (Jay County) 28-3, Fr. over Austin Lewis (Bluffton) 12-2, So. (Dec 7-1)
3rd Place Match
- Silas Loshe (South Adams) 20-6, . over Keegan Reinhard (Woodlan) 13-10, . (Fall 1:35)
5th Place Match
- Joshua Collier (Adams Central) 14-18, So. over Forfeit Forfeit (Heritage) 1-3, . (For.)
126
Guaranteed Places
- 1st Place - Landon Bertsch of Bluffton
- 2nd Place - Logan Uhlman of Adams Central
- 3rd Place - Ethan Reiley of Jay County
- 4th Place - Logan Bauman of South Adams
- 5th Place - Carson Rothgeb of Heritage
- 6th Place - Jacob Fuelling of Woodlan
1st Place Match
- Landon Bertsch (Bluffton) 10-0, Jr. over Logan Uhlman (Adams Central) 28-2, So. (Dec 8-1)
3rd Place Match
- Ethan Reiley (Jay County) 29-2, So. over Logan Bauman (South Adams) 13-11, . (Fall 1:39)
5th Place Match
- Carson Rothgeb (Heritage) 8-6, So. over Jacob Fuelling (Woodlan) 4-14, So. (MD 9-1)
132
Guaranteed Places
- 1st Place - Cameron Clark of Jay County
- 2nd Place - Evan McAfee of Adams Central
- 3rd Place - David Rodgers-Potter of Woodlan
- 4th Place - Brody Lewis of Bluffton
- 5th Place - Grayson Williams of South Adams
- 6th Place - Emmett Gresley of Heritage
1st Place Match
- Cameron Clark (Jay County) 22-2, Fr. over Evan McAfee (Adams Central) 21-11, Jr. (Dec 4-2)
3rd Place Match
- David Rodgers-Potter (Woodlan) 18-9, Sr. over Brody Lewis (Bluffton) 2-2, Fr. (Dec 7-4)
5th Place Match
- Grayson Williams (South Adams) 4-4, . over Emmett Gresley (Heritage) 4-15, Jr. (Fall 0:42)
138
Guaranteed Places
- 1st Place - R.J. Heskett of Jay County
- 2nd Place - Maverick Summersett of South Adams
- 3rd Place - Grant Bultemeier of Bluffton
- 4th Place - Ethan Vardaman of Woodlan
- 5th Place - Dakota Perry of Adams Central
- 6th Place - Grant Frecker of Heritage
1st Place Match
- R.J. Heskett (Jay County) 24-5, Sr. over Maverick Summersett (South Adams) 20-6, . (Fall 1:01)
3rd Place Match
- Grant Bultemeier (Bluffton) 8-5, Sr. over Ethan Vardaman (Woodlan) 14-14, So. (Fall 3:29)
5th Place Match
- Dakota Perry (Adams Central) 12-11, Fr. over Grant Frecker (Heritage) 7-12, Fr. (Dec 7-4)
145
Guaranteed Places
- 1st Place - David Kahn of Bluffton
- 2nd Place - Cashton Reynolds of Adams Central
- 3rd Place - Ian Ruiz of Jay County
- 4th Place - Clayton Trausch of South Adams
- 5th Place - Jaxon Love of Heritage
- 6th Place - Forfeit Forfeit of Southern Wells
1st Place Match
- David Kahn (Bluffton) 18-1, Sr. over Cashton Reynolds (Adams Central) 15-17, So. (Fall 1:35)
3rd Place Match
- Ian Ruiz (Jay County) 21-10, Jr. over Clayton Trausch (South Adams) 10-14, . (MD 16-5)
5th Place Match
- Jaxon Love (Heritage) 7-14, So. over Forfeit Forfeit (Southern Wells) 1-3, . (For.)
152
Guaranteed Places
- 1st Place - Alex Currie of Adams Central
- 2nd Place - Aj Dull of South Adams
- 3rd Place - Cameron Gage of Jay County
- 4th Place - Elliott Apps of Bluffton
- 5th Place - Michael Mackin of Woodlan
- 6th Place - Forfeit Forfeit of Heritage
1st Place Match
- Alex Currie (Adams Central) 30-2, Jr. over Aj Dull (South Adams) 23-2, . (Fall 1:14)
3rd Place Match
- Cameron Gage (Jay County) 23-9, Jr. over Elliott Apps (Bluffton) 10-9, Jr. (Dec 5-3)
5th Place Match
- Michael Mackin (Woodlan) 4-8, So. over Forfeit Forfeit (Heritage) 1-3, . (For.)
160
Guaranteed Places
- 1st Place - Blake Pruett of Jay County
- 2nd Place - Caden Funk of Adams Central
- 3rd Place - Morgan Andrews of Heritage
- 4th Place - Aiden King of Bluffton
- 5th Place - Forfeit Forfeit of Southern Wells
- 6th Place - Forfeit Forfeit of Unattached
1st Place Match
- Blake Pruett (Jay County) 21-7, Sr. over Caden Funk (Adams Central) 22-10, So. (Dec 6-0)
3rd Place Match
- Morgan Andrews (Heritage) 14-7, So. over Aiden King (Bluffton) 8-10, So. (Fall 3:39)
5th Place Match
- Forfeit Forfeit (Southern Wells) 2-2, . over Forfeit Forfeit () 1-2, . (For.)
170
Guaranteed Places
- 1st Place - Trevor Currie of Adams Central
- 2nd Place - Logan Kelley of Jay County
- 3rd Place - Chris Kramer of Bluffton
- 4th Place - Forfeit Forfeit of Unattached
1st Place Match
- Trevor Currie (Adams Central) 27-5, Fr. over Logan Kelley (Jay County) 9-7, Sr. (Fall 2:45)
3rd Place Match
- Chris Kramer (Bluffton) 7-11, Fr. over Forfeit Forfeit () 5-3, . (For.)
5th Place Match
- Forfeit Forfeit () 5-3, . over Forfeit Forfeit () 5-3, . (DFF)
182
Guaranteed Places
- 1st Place - Christian Summersett of South Adams
- 2nd Place - Keegan Bluhm of Adams Central
- 3rd Place - Bryce Wenk of Jay County
- 4th Place - Noah Thompson of Bluffton
- 5th Place - Joe Dodane of Heritage
- 6th Place - Forfeit Forfeit of Woodlan
1st Place Match
- Christian Summersett (South Adams) 26-1, . over Keegan Bluhm (Adams Central) 24-8, Fr. (MD 10-2)
3rd Place Match
- Bryce Wenk (Jay County) 23-7, Fr. over Noah Thompson (Bluffton) 11-9, Jr. (Dec 4-0)
5th Place Match
- Joe Dodane (Heritage) 6-14, So. over Forfeit Forfeit (Woodlan) 1-3, . (For.)
195
Guaranteed Places
- 1st Place - Blake Heyerly of Adams Central
- 2nd Place - Jacob Landis of Bluffton
- 3rd Place - Ryan Herring of Jay County
- 4th Place - Thomas Murphy of South Adams
- 5th Place - Kyle Heintzelman of Heritage
- 6th Place - Forfeit Forfeit of Southern Wells
1st Place Match
- Blake Heyerly (Adams Central) 32-0, Jr. over Jacob Landis (Bluffton) 10-7, Jr. (Fall 3:16)
3rd Place Match
- Ryan Herring (Jay County) 12-5, Sr. over Thomas Murphy (South Adams) 6-11, . (Fall 4:41)
5th Place Match
- Kyle Heintzelman (Heritage) 7-12, Fr. over Forfeit Forfeit (Southern Wells) 1-3, . (For.)
220
Guaranteed Places
- 1st Place - Jacob Plattner of South Adams
- 2nd Place - Conner Specht of Jay County
- 3rd Place - Cody Lautzenheiser of Adams Central
- 4th Place - Logan Werts of Heritage
- 5th Place - Nick Piedra of Woodlan
- 6th Place - Forfeit Forfeit of Bluffton
1st Place Match
- Jacob Plattner (South Adams) 18-3, . over Conner Specht (Jay County) 19-12, Fr. (Fall 0:45)
3rd Place Match
- Cody Lautzenheiser (Adams Central) 10-16, So. over Logan Werts (Heritage) 5-9, So. (Fall 3:37)
5th Place Match
- Nick Piedra (Woodlan) 4-23, Fr. over Forfeit Forfeit (Bluffton) 1-3, . (For.)
285
Guaranteed Places
- 1st Place - Clay Riddle of Heritage
- 2nd Place - Carter Lewis of South Adams
- 3rd Place - Peyton Bennett of Jay County
- 4th Place - Sam Kephart of Bluffton
- 5th Place - Forfeit Forfeit of Adams Central
- 6th Place - Forfeit Forfeit of Unattached
1st Place Match
- Clay Riddle (Heritage) 14-0, Sr. over Carter Lewis (South Adams) 16-5, . (Dec 4-1)
3rd Place Match
- Peyton Bennett (Jay County) 19-13, So. over Sam Kephart (Bluffton) 2-7, Fr. (Fall 0:43)
5th Place Match
- Forfeit Forfeit (Adams Central) 2-2, . over Forfeit Forfeit () 1-2, . (For.)