New Castle SS rankings 2013‐14
106
1) Breyden Bailey – Cathedral 9 (PH) 40-0 1st
2) Alec White- New Palestine 9 (PM) 31-6 2nd
3) Ryan Hawkins- Perry Meridian 12 (PM) 30-9 3rd
4) Karl Wilhelm- Carmel 12 (NM) 31-4 4th
5) Demonte Dawkins- Beech Grove 12 (PM)
6) Dylan Culp- Warren Central 9 (PM) 14-11
7) Cainan Schaefer- South Dearborn 9 (RI) 38-4
8) Garrett Allen- Frankton 12 (PH) 30-2
9) Colton Handley- Northeastern 9 (RI) 31-7
10) Ryan Surguy- Shenandoah 9 (RI) 27-4
11) David Bryant- Pendleton Heights 10 (PH) 20-6
12) Reid Hutson- Westfield 9 (NM) 28-11
13) Azariah Ellis- Zionsville 9 (NM) 21-7
14) Alex Grino- Southmont 10 (NM) 19-9
15) Mateo Barrantes- Noblesville 9 (PH) 25-14
16) Luke Markley- Centerville 10 (RI) 24-15
5) Chapman Luster- Franklin Central 10 (PM) 23-3
11) Jacob Miller- Greenfield Central 11 (PM) 21-12
11) Lance Ellington- Cardinal Ritter 9 (PM) 22-8
12) David Roth- Roncalli 9 (PM) 28-11
14) Harley Steele- Seeger 9 (NM) 32-6
15) Tyler Wilburn- Milan 10 (RI) 22-7
113
1) Skylor Turner- Cathedral 9 (PH) 37-5 3rd
2) Cornelius Elliott- Perry Meridian 11 (PM) 34-3 1st
3) Austin Holmes- Hamilton Southeastern 10 (NM) 34-1 2nd
4) Eugene Starks- New Palestine 10 (PM) 33-4
5) Caleb Bocock- Lebanon 10 (NM) (SQ @ 106 in 2013) 24-8
6) Boone Welliever- Southmont (NM) 29-4
7) Tyler Flood- Pendleton Heights 10 (PH) 27-4 4th
8) Cam Coffman- Union County 9 (RI) 37-7
9) Andrew Hayes- Carmel 11 (NM) 17-12
10) Erik Owens- Warren Central 10 (PM) 28-11
11) Michael Deal- Batesville 9 (RI) 34-5
12) Mike Weber- Franklin County 11 (RI) 21-6
13) Brandon Miller- Tri 11 (PH) 24-11
14) Datrion Vaughn- Lawrence Central 9 (PH) 14-13
15) Andrew Todd- Indiana School for the Deaf 10 (PH) 24-7
16) Connor Luster- Triton Central 12 (PM) 16-14
6) Caden Cline- North Montgomery 12 (NM) 21-6
9) Tanner Bishop- South Vemillion 12 (NM) 25-4
14) Zach Worden- Franklin Central 9 (PM) 16-9
15) Isaac Castro- Lawrence North 10 (PH) 23-13
120
1) CJ Red‐ New Palestine 10 (PM) ( 1st @ 106 in 2013) 36-0 1st
2) Matt McKinney Warren Central 10 (PM) ( SQ @ 106 in 2013) 30-4 2nd
3) Jacob Cottey‐ Perry Meridian 12 (5th @ 113 in 2013, 7th @ 106 in 2012) (PM) 32-5 3rd
4) Edrece Stansberry- Hamilton Southeastern 12 (NM) 22-1 4th
5) Preston Mantel- Zionsville 12 (NM) (6th @ 120 in 2013) 21-4
6) Charlie Baker‐ Crispus Atticks 12 (PM) (SQ @ 113 in 2013) 29-4
7) Morgan Pruitt- Carmel 11 (NM) 28-8
8) Tim Anderson- New Castle 12 (RI) 35-4
9) Trevor Lonneman- Milan (RI) 30-4
10) Trezdon O'Neal- Tri Central 10 (PH) 28-1
11) Vance Ellis‐ Noblesville 12 (PH) 21-1
12) Zachary Steele- Westfield 10 (NM) 22-14
13) Alston Jenkinson- Centerville 11 (RI) 35-6
14) Daniel McClurg- Union County 11 (RI) 31-10
15) Roger Mackinnon- Lawrence North 11 (PH) 16-8
16) Bryce Lewis- Cathedral 10 (PH) 15-21
11) Taylor Wright- Greenfield Central 11 (PM) 29-7
12) Chris Vaughn- Franklin Central 10 (PM) 23-5
16) Devin Acton- Seeger 9 (NM) 29-6
17) Zach McCoy- North Montgomery 11(NM) 22-7
18) Gage Pace- Franklin County 11 (RI) 21-6
18) Mike Fetters- Anderson 11 (PH) 25-3
126
1) Jack Chastain- Hamilton Southeastern 11 (NM) (SQ @ 113 in 2013) 35-1 1st
2) Rylan McCarty- New Palestine 12 (NM) 35-4 4th
3) Joel McGhee- Warren Central 10 (PM) 27-5
4) Aidan Kenny- Perry Meridian 12 (PM) 32-4 2nd
5) Chandler Moore‐ Southmont 12 (NM) 27-3
6) AJ Belden‐ Westfield 12 (NM) 31-8 3rd
7) Nick Ellis- Roncalli 10 (PM) 29-8
8) Niko Barrantes- Nobelsville 12 (PH) 24-4
9) Nathan Boggs- South Dearborn (RI) 35-9
10) Johnny Loos- Franklin County 10 (RI) 27-8
11) Will O'Farrow- Connersville 12 (RI) 26-6
12) Cole Bowers- Union County 11 (RI) 31-12
13) Jamie May- North Montgomery 12 (NM) 26-8
14) Nicholas Smith- Lawrence North 10 (PH) 22-12
15) Dawson McMahon- Guerin Catholic 10 (PH) 24-13
16) Dakota Cole- Elwood 11 (PH) 28-5
10) DJ Stewart- Triton Central 12 (PM) 22-5
11) Collin McAtee- Mt Vernon 11 (PM) 25-6
13) Dalton Hair- Franklin Central 11 (PM) 19-7
15) Garrett Marsh- New Castle 10 (RI) 28-6
16) Isaiah Michaels- Centerville 10 (RI) 33-6
132
1) Deondre Wilson‐Warren Central 12 (PM) (1st @ 120 in 2013) 31-0 1st
2) Brandon James- Perry Meridan 11 (PM) (5th @ 126 in 2013, 3rd @ 113 in 2012) 35-2 2nd
3) Evan Eldred- Westfield 10 (NM) (SQ @ 120 in 2013) 30-2
4) Sam Locke‐ Greenfield Central 12 (PM) (SQ @ 126 in 2012) 31-4
5) Alston Bane- Richmond 9 (RI) 39-4
6) Ben Westerfield- Batesville 12 (RI) 32-2
7) Jordan Vaughn- Franklin Central 10 (PM) 26-8
8) Nick Patterson- Carmel 12 (NM) 26-8
9) Lance Syverson- Fishers 12 (NM) 20-6 3rd
10) John Devine- Cathedral 12 (PH) 32-11 4th
11) Adam Oyler- Lawrenceberg 11 (RI) 30-6
12) Phillip Orschell- Franklin County 12 (RI) 21-9
13) Sam Kern- Zionsville 11 (NM) 25-14
14) Nate Long- Tipton 11 (PH) 31-8
15) David Kitko- Noblesville 9 (PH) 16-7
16) Wesley Robinson- Pendelton Heights 12 (PH) 18-7
10) Jared Timberman- New Palestine 10 (PM) 27-7
16) Brad Broyles- New Castle 12 (RI) 30-6
18) Cody Michael- North Montgomery 12 (NM) 26-5
19) Laine Frazee- Fountain Central 9 (NM) 29-10
20) Conner Moore- Southmont 10 (NM) 22-9
138
1) Tommy Cash- Lawrence North 11 ( 5th @ 106 in 2012) (PH) 39-1 1st
2) Dillon Eldred- Westfield 12 (NM) 37-1 4th
3) Trent Pruitt- Warren Central 10 (PM) 26-5 2nd
4) Austin Smith- Lebanon 11 (NM) 24-4
5) Michael Hendon- TC Howe 12 (PM) 33-3
6) Jake Ruberg- Lawrenceburg 9 (RI) 37-0 3rd
7) Ethan Briggeman- Cardinal Ritter 11 (PM) 28-9
8) Brett Johnson- Perry Meridian 10 (PM) ( SQ @ 106 in 2013) 21-6
9) Christian Cox- Hagerstown 12 (RI) 37-4
10) Stephen Kitko- Noblesville 11 (PH) 12-3
11) Dakota Tipton- Centerville 12 (RI) 38-9
12) Kweisi Mak-Dawson- Fishers 12 (NM) 19-8
13) Jimmy Wallace- Hamiliton Southeastern 10 (NM) 26-11
14) Jonathon Folson- Lawrence Central 12 (PH) 10-5
15) Sam Staebler- Hamilton Heights 12 (PH) 23-15
16) Nathan Kell- Eastern Hancock 12 (RI) 22-11
5) Evan Smiley- Beech Grove 10 (PM) (SQ @ 126 in 2013) 33-4
8) Tanner Smith- Franklin Central 12 (PM) 25-7
10) Wayne Highfield- Southmont (NM) 22-7
14) Wyatt Lucas- Clinton Central 12 (NM) 20-4
15) Clay Chastain- North Montgomery 12 (NM) 27-5
15) Anderson Ross- Triton Central 10 (PM) 25-10
16) Mike Humbert- Franklin County 9 (RI) 19-5
145
1) Cody LeCount‐ Perry Meridian 12 (1st @ 132 in 2013,2nd @ 126 in 2012) (PM) 36-0 1st
2) Ben Harvey‐ Cathedral 11 (3rd @ 126 in 2013, 7th @ 113 in 2012) (PH) 40-1 2nd
3) Jordan Lile- Fishers 12 ( SQ @ 132 in 2013, SQ @ 120 in 2012) (NM) 8-2 3rd
4) Kyle Uhls- Shelbyville 12 (PM) 28-3
5) Tanner Webster- North Montgomery 9 (NM) 27-6
6) Kellen VanCamp- Lebanon 11 (NM) 29-6 4th
7) Chandler Hale‐ Shenandoah 12 (RI) 26-3
8) Jeffery Helm- Westfield 12 (NM) 26-8
9) Dominic Herrick- Warren Central 10 (PM) 20-8
10) Ivory Duerson- Lawrence North 12 (PH) 34-9
11) Zach Amos- Anderson 12 (PH) 33-2
12) Travis McMillian- Franklin Central 12 (PM) 22-13
13) Tyler Gutapfel- East Central 12 (RI) 31-14
14) Levi Oswald- Union County 10 (RI) 28-14
15) Daemon Lane- South Dearborn 11 (RI) 28-17
16) Isaac Ray- Hamilton Heights 11 (PH) 17-18
8) Nick Plyter-Beech Grove (PM) 6-3
10) Nick Fox- Carmel 10 (NM) 17-11
14) Austin Killion- Centerville 12 (RI) 16-7
15) Billy Decker- New Castle (RI) 22-5
152
1) Conner James- Roncalli 11 (PM) 33-1
2) Michael Thomas- Perry Meridian 12 (PM) 30-5
3) Chance Brown- Southmont 12 (NM) 30-3 1st
4) Eli Carlson- Carmel 12 (NM) 30-4 2nd
5) Michael Steele‐Westfield 12 (NM) 30-5 3rd
6) Derek Noon- Noblesville 11 (PH) 35-4
7) Brant Larsen- Cathedral 12 (PH) 26-9
8) Charlie Hill- Lawrenceberg 10 (RI) 29-7
9) Brandon Manning- South Dearborn 11 (RI) 38-5
10) Nate Ryan- Alexandria 12 (PH) 27-4 4th
11) Cory Graham- Warren Central 12 (PM) 27-10
12) Evan Stambaugh- Lebanon 9 (NM) 28-10
13) Caleb Day- Connersville 12 (RI) 30-8
14) Johnny Luna- New Castle (RI) 33-7
15) Laron Slyvest- Arsenal Tech 12 (PM) 24-9
16) Bryan Carrender- Lawrence North 10 (PH) 15-10
8) Evan Rigel- Franklin Central 12 (PM) 26-6
12) Jordan Horath- Seeger 12 (NM) 34-2
17) Jared Waterman- Eastern Hancock 10 (RI) 25-5
19) Shawn Fogle- Greenfield Central 12 (PM) 17-14
19) Logan Hunt- New Palestine 12 (PM) 18-8
160
1) Vinny Corsaro‐ Cathedral 12 (2nd @ 152 in 2013 ,2nd @ 145 in 2012, 6th @ 135 in 2011) (PH) 41-0 1st
2) Nick Borta‐ North Montgomery 12 (NM) (7th @ 152 in 2013) 33-0 2nd
3) Max Dole- East Central 12 (RI) 43-1 4th
4) Ben Krege- Carmel 12 (NM) (SQ @ 160 in 2013) 28-4
5) Nick Brickens- New Palestine 10 (PM) 20-4
6) Garrett Wilson- Perry Meridian 11 (PM) 8-3
7) Cam Jones- Lawrence North 10 (PH) 30-8
8) Luke Decker- New Castle 11 (RI) 35-4 3rd
9) Cody Steele‐ Connersville 12 (RI) 23-8
10) Neal Nobbe- Batesville 11 (RI) 28-10
11) Anthony Bear- Triton Central 11 (PM) 32-10
12) DeRon Young- Franklin Central 11 (PM) 23-7
13) Mason Jones- Lawrence Central 11 (PH) 25-11
14) Derek Bryant- Elwood 10 (PH) 25-9
15) Josh Sutcliffe- Fishers 12 (NM) 12-7
16) Corbin Pedigo- Western Boone 10 (NM)30-14
8) Shane Haverson- Zionsville 12(NM) 26-5
11) Nathan Moore- Clinton Praire 12 (NM) 18-5
11) Anthony O'Connell- Indiana School for the Deaf 12 (PH) 18-4
14) Daniel Shew- South Vermillion 11 (NM) 20-5
17) Jacob Wormuth- Noblesville 12 (PH) 24-11
170
1) Austin McCloskey- Western Boone 12 ( 2nd @ 160 in 2013, 3rd @152 in 2012) (NM) 13-0
1) Colton Gonzalez- Connersville 11 (RI) 36-0 2nd
2) Tristen Tonte- Perry Meridian 9 (PM) 28-6 4th
3) Greg Johnson- Arsenal Tech 12 (PM) 32-3 3rd
4) Jeff Scott‐ Clinton Central 12 (NM) 27-3 1st
5) Spencer McCool- Pendleton Heights 11 (PH) 29-4
6) Ben Stewart- Cathedral 9 (PH) 27-4
7) Sammy Mireles- Elwood 12 (PH) 33-6
8) Malcom King- Warren Central 11 (PM) 22-12
9) Emilio Aquino-Morales- Union County (RI) 37-8
10) Donny Hoffrogge- Milan 12 (RI) 27-9
11) Will Amberger Batesville 11 (RI) 26-9
12) Jon Theriot- Carmel 12 (NM) 26-6
13) Zach Worm- Southmont 10 (NM) 24-8
14) Tanner Smith- South Vermillion 11 (NM) 24-6
15) Mitch Mackesey- Noblesville 12 (PH) 30-8
16) Preston Stanton- Indy Washington 12 (PM) 24-10
7) Ken Boller- Clinton Praire 11 (NM) 13-2
7) Caleb Hoots- New Castle 10 (RI) 29-4
8) Matthew Bowman- Eastern Hancock 10 (RI) 19-2
9) Noah Pope- Blue River Valley 12 (RI) 23-2
13) DJ Simpson- Triton Central 12 (PM) 23-6
16) Taylor Sumner- Franklin Central 11 (PM) 21-7
17) Antoneo Warren- Pike 11 (PM) 13-5
182
1) Blake Rypel- Cathedral 10 (PH) ( 7th @ 160 in 2013) 40-1 1st
2) Ben Elliot‐ Noblesville 12 (PH) 30-6 4th
3) Nathan Warman‐ Perry Meridian 12 (PM) 29-5 3rd
4) Garret Hittle- Rushville 12 (RI) 35-3
5) Jonathan Morales- Western Boone 11 (NM) 34-6 2nd
6) Adam Miller- Clinton Central 12 (NM) 29-3
7) Cameron Nuckols- Greenfield Central 11 (PM) 29-7
8) Brennain Harper- Knightstown 12 (RI) 23-7
9) Bryce Robinson- Centerville 12 (RI) 35-7
10) Jake Imbro- Franklin Central 12 (PM) 26-8
11) Nate Hein- Tipton 12 (PH) 27-4
12) Griffin Steffy- Lebanon 11 (NM) 26-9
13) Wesley Boone- North Montgomery 12 (NM) 26-8
14) Matthew Boyll- Pendleton Heights 11 (PH) 15-6
15) Elijah McGhee- Warren Central 12 (PM) 21-15
16) Caleb Cook- Tri 11 (PH) 25-10
11) Dylan Shirkey- Connersville (RI) 30-3
14) Jack Johnson- Carmel 10 (NM) 16-9
15) DeSean Mills- Lawrence Central 12 (PH) 24-9
195
1) Katrell Moss- Warren Central 12 (PM) (8th @ 182 in 2013) 24-1 2nd
2) Brian Wagner New Palestine 12 (PM) (3rd @ 182 in 2013) 34-4 1st
3) Jacob Aven‐ Zionsville 12 (NM) (SQ @ 220 in 2013) 36-1 3rd
4) Kaz Koering- Perry Meridian 12 (PM) 31-5
5) Robert Manns- Crafordsville 11 (NM) 35-2
6) Noah Schrader- Indianapolis Chatard 11 (PH) 23-0 4th
7) Bryant White- Anderson 10 (PH) 26-1
8) Layne Harnishfeger- Franklin County 12 (RI) 26-2
9) Jeff Dixon- Hamilton Southeastern 12 (NM) 26-6
10) Sam Hipple- Carmel 10 (NM) 25-9
11) Jake Cavins- Milan (RI) 23-9
12) John Ogorek- Lawrence North 11 (PH) 22-20
13) Justin Stone- Lawrence Central 11 (PH) 28-10
14) Josh Torres- Franklin Central 10 (PM) 23-13
15) Enrique Caldron-Centerville High School 12 (RI) 32-13
16) Devin Mitts- East Central 11 (RI) 23-13
10) Eric Hart- Lebanon 11 (NM) 20-11
12) Jarrett Hooten- Batesville 11 (RI) 27-5
13) Jordan Petty- Clinton Central 12 (NM) 17-2
15) Chance Ahlbrand- Mt. Vernon 12 (PM) 19-6
15) Jesse Archer- North Montgomery 11 (NM) 22-9
220
1) Dylan Faulkenberg‐ Indianapolis Ritter 12 (PM) 39-0 1st
2) Seth Vaughn‐ Franklin Central 12 (PM) 30-1 2nd
3) Christan Warner Zionsville 12 (NM) 32-2 3rd
4) Courvoiser Morrow- Warren Central 11 (PM) 26-5
5) Ryan Guhl- Cathedral 10 (PH) 29-7
6) Rome Kayzer- Anderson 11 (PH) 33-4
7) Jacob Cooper- Triton Central (PM) 29-14
8) Tristenn Miller- Rushville (RI) 33-8
9) Tyler Moore- East Central 12 (RI) 31-15
10) Tremayne Perryman- Lawrence North 12 (PH) 28-13
11) Cole Leininger- Hamilton Heights 12 (PH) 31-8
12) Georges Brantley- Hamilton Southeastern 12 (NM) 24-7 4th
13) Keion Garcia- Carmel 12 (NM) 24-7
14) Daryn Milton- Westfield 11 (NM) 26-11
15) Jake Arnold- Franklin County 10 (RI) 16-14
16) Josh Ramage- Eastern Hancock 12 (RI) 22-9
3) Robby Davis- North Vermillion 12 (NM) 23-1
9) Shane Corman- Perry Meridian 12 (PM) 22-9
9) Michael Smith- Lebanon 11 (NM) 20-5
12) Noah Grable- New Palestine 11 (PM) 30-6
13) Nate Archer- North Montgomery 10 (NM) 26-6
285
1) Wesley Bernard‐ Cathedral 12 ( 3rd @ 285 in 2013, 7th @ 285 in 2012) (PH) 41-0 1st
2) Nate Trawick- Richmond 11 (RI) 38-2 3rd
3) Andre Porter- Hamilton Heights 12 (PH) 33-2
4) Tyler Beeson‐ Greenfield Central 12 (PM) 35-1 2nd
5) Jordan Clay- Broad Ripple 12 (PM) 29-5
6) Chet Maxey- Hamilton Southeastern 12 (NM) 26-11 4th
7) Tim Selm- Franklin County 12 (RI) 23-7
8) Matt Kirk- Lawrenceberg 11 (RI) 26-3
9) Drew Hobick- Zionsville 11 (NM) 21-10
10) Chris Riddle- Perry Meridian 10 (PM) 24-10
11) Steven Chakiry- Fishers 10 (NM) 13-12
12) Cody Bauer- Lebanon 12 (NM) 21-7
13) Zach Saylor- Anderson 10 (PH) 26-11
14) Clark Minges- Union County 9 (RI) 26-12
15) Anthony Jackson- Pike 11 (PM) 14-4
16) Mitchell Kessler- North Central 11 (PH) 23-21
5) Darius Stanley- Tri Central 12 (PH) 23-2
7) Brayden Smith- North Montgomery 12 (NM) 23-3
13) Dakota Myers- New Castle 12 (RI) 19-13
14) Matt Alamillo- Shenendoah 11 (RI) 15-6