Jump to content

Defiance tri-state border war


Date: December 29, 2017
Type: Regular Season

Team Score
1. Niles(MI) 158.5
2. Findlay(OH) 155.0
3. Swanton(OH) 146.5
4. Coventry(OH) 146.0
5. Sandusky(OH) 146.0
6. Defiance(OH) 143.0
7. Mendon(MI) 142.0
8. Imlay City(MI) 116
9. Archbold, OH 107.5
10. Maumee(OH) 105.5
11. Tinora(OH) 94.0
12. Whitmer(OH) 90.0
13. Columbia City 89.5
14. Eastside 87.0
15. Angola 85.5
16. Ottawa-Glandorf(OH) 85.0
17. Ayersville(OH) 79.0
18. Bluffton(OH) 69.5
19. Granville(OH) 63.5
20. 61.5 63.0
21. Bowling Green(OH) 61.5
22. Wayne Trace(OH) 59.5
23. Indian Lake(OH) 55.5
24. Lapel 50.0
25. Otsego(OH) 48.0
26. Dowagiac Union(MI) 47.5
27. Elida(OH) 47.5
28. Patrick Henry(OH) 46.0
29. 44.0
30. Lima Central Catholic(OH) 42.0
31. 39.0
32. Harvey(OH) 37.0

Details:
33   Edgerton, OH  Edgerton, OH (GET) EDGE 10 36.5
34   Fairview (Sherwood), OH  Fairview (Sherwood), OH (GET) FASH 9 36.0
35   Berkshire, OH  Berkshire, OH (GET) BERK 6 28.0
36   Wooster, OH  Wooster, OH (GET) WOOS 8 27.0
37   Bryan, OH  Bryan, OH (GET) BRYA 9 26.0
38   Bloom-Carroll, OH  Bloom-Carroll, OH (GET) BLCA 6 22.0
39   DeKalb, IN  DeKalb, IN (GET) DEKA 13 18.0
40   Woodlan, IN  Woodlan, IN (GET) WL 7 13.0
41   Pandora-Gilboa, OH  Pandora-Gilboa, OH (GET) PDGB 1 0.0
 

 

106

Guaranteed Places

  • 1st Place - Harrison Hadley of Lapel
  • 2nd Place - Jett Boots of Angola
  • 3rd Place - Jason Cascadden of Whitmer
  • 4th Place - Rico Cunningham of Sandusky
  • 5th Place - Jamison Zimmerman of Niles HS
  • 6th Place - James Klingman of Berkshire
  • 7th Place - Colby Simon of Coventry
  • 8th Place - Dakota Sandzik of Imlay City HS

1st Place Match

  • Harrison Hadley (Lapel) 24-0, Jr. over Jett Boots (Angola) 20-2, Jr. (Dec 9-3)

3rd Place Match

  • Jason Cascadden (Whitmer) 9-3, So. over Rico Cunningham (Sandusky) 12-4, So. (Dec 9-7)

5th Place Match

  • Jamison Zimmerman (Niles HS) 11-5, So. over James Klingman (Berkshire) 7-6, So. (Fall 0:56)

7th Place Match

  • Colby Simon (Coventry) 13-4, . over Dakota Sandzik (Imlay City HS) 9-4, . (Fall 2:12)

113

Guaranteed Places

  • 1st Place - Jack Haskin of Whitmer
  • 2nd Place - Ryan Sheets of Columbia City
  • 3rd Place - Tristan Villarreal of Defiance
  • 4th Place - Josh Calderon of Sandusky
  • 5th Place - Isreal Santanella of Imlay City HS
  • 6th Place - David Boykin of Harvey
  • 7th Place - Troy Fries of Sturgis HS
  • 8th Place - Drew Helmke of Tinora

1st Place Match

  • Jack Haskin (Whitmer) 15-0, Fr. over Ryan Sheets (Columbia City) 18-7, Fr. (TF-1.5 5:40 (19-3))

3rd Place Match

  • Tristan Villarreal (Defiance) 14-3, So. over Josh Calderon (Sandusky) 12-5, So. (Fall 4:33)

5th Place Match

  • Isreal Santanella (Imlay City HS) 12-3, Fr. over David Boykin (Harvey) 8-8, Jr. (MD 11-3)

7th Place Match

  • Troy Fries (Sturgis HS) 12-8, Jr. over Drew Helmke (Tinora) 8-4, Fr. (MD 11-2)

120

Guaranteed Places

  • 1st Place - Austin Franco of Niles HS
  • 2nd Place - Nik Andaverde of Mendon HS
  • 3rd Place - Eric Pawlaczyk of Imlay City HS
  • 4th Place - Tyler Bauer of Wayne Trace
  • 5th Place - Kody Walker of Dowagiac Union HS
  • 6th Place - Andy Hinojosa of Tinora
  • 7th Place - Lupe Martinez of Defiance
  • 8th Place - Elijah Rowdy of Harvey

1st Place Match

  • Austin Franco (Niles HS) 13-0, Sr. over Nik Andaverde (Mendon HS) 13-2, Sr. (Fall 1:38)

3rd Place Match

  • Eric Pawlaczyk (Imlay City HS) 13-2, Sr. over Tyler Bauer (Wayne Trace) 11-3, . (MD 10-1)

5th Place Match

  • Kody Walker (Dowagiac Union HS) 19-2, Sr. over Andy Hinojosa (Tinora) 9-8, Sr. (Dec 6-2)

7th Place Match

  • Lupe Martinez (Defiance) 12-7, Jr. over Elijah Rowdy (Harvey) 8-8, Fr. (Inj. 0:48)

126

Guaranteed Places

  • 1st Place - Joseph Wright of Coventry
  • 2nd Place - Douglas Terry of Granville
  • 3rd Place - Jordan Bowers of Tinora
  • 4th Place - Jonah Smith of Findlay
  • 5th Place - Cameron Pollard of Otsego
  • 6th Place - Parker Michael of Angola
  • 7th Place - Darion Tracy of Ayersville
  • 8th Place - Kenny Garcia of Sturgis HS

1st Place Match

  • Joseph Wright (Coventry) 15-0, . over Douglas Terry (Granville) 14-1, Fr. (MD 12-4)

3rd Place Match

  • Jordan Bowers (Tinora) 21-3, Sr. over Jonah Smith (Findlay) 17-2, So. (Dec 13-12)

5th Place Match

  • Cameron Pollard (Otsego) 12-4, Jr. over Parker Michael (Angola) 15-10, Sr. (Fall 2:18)

7th Place Match

  • Darion Tracy (Ayersville) 13-7, Sr. over Kenny Garcia (Sturgis HS) 13-8, So. (Dec 13-7)

132

Guaranteed Places

  • 1st Place - Miles Knuckles of Coventry
  • 2nd Place - Dylan Cook of Swanton
  • 3rd Place - Wesley Hampton of Imlay City HS
  • 4th Place - Jaden Johnson of Findlay
  • 5th Place - Elija Hunter of Sandusky
  • 6th Place - Brad Stoll of Wooster
  • 7th Place - Anthony Surace of Berkshire
  • 8th Place - Cody Barton of Sturgis HS

1st Place Match

  • Miles Knuckles (Coventry) 15-0, . over Dylan Cook (Swanton) 15-5, Sr. (Dec 4-2)

3rd Place Match

  • Wesley Hampton (Imlay City HS) 12-3, Jr. over Jaden Johnson (Findlay) 17-3, Jr. (Fall 2:23)

5th Place Match

  • Elija Hunter (Sandusky) 12-4, Fr. over Brad Stoll (Wooster) 3-3, Sr. (Dec 9-8)

7th Place Match

  • Anthony Surace (Berkshire) 8-4, So. over Cody Barton (Sturgis HS) 18-4, . (Dec 5-3)

138

Guaranteed Places

  • 1st Place - Skyler Crespo of Mendon HS
  • 2nd Place - Eian Sherman of Sandusky
  • 3rd Place - Noah Saunders of Swanton
  • 4th Place - Seth Burns of Eastside
  • 5th Place - Max Neiling of Patrick Henry
  • 6th Place - Max Jolliff of Findlay
  • 7th Place - Mason Haas of Maumee
  • 8th Place - Zach Rocha of Archbold

1st Place Match

  • Skyler Crespo (Mendon HS) 15-1, So. over Eian Sherman (Sandusky) 12-3, Jr. (MD 14-3)

3rd Place Match

  • Noah Saunders (Swanton) 14-2, Sr. over Seth Burns (Eastside) 21-5, Sr. (Dec 7-4)

5th Place Match

  • Max Neiling (Patrick Henry) 11-2, Sr. over Max Jolliff (Findlay) 13-7, Jr. (Dec 7-5)

7th Place Match

  • Mason Haas (Maumee) 12-2, Sr. over Zach Rocha (Archbold) 13-6, Jr. (Dec 6-4)

145

Guaranteed Places

  • 1st Place - Joseph Caprella of Lima Central Catholic
  • 2nd Place - Seth Douglas of Findlay
  • 3rd Place - Collin Mell of Bath
  • 4th Place - Justin Schneider of Maumee
  • 5th Place - Hunter Mullins of Imlay City HS
  • 6th Place - Robert Glover of Niles HS
  • 7th Place - James Badial-luna of Bluffton
  • 8th Place - Jayce Meyer of Angola

1st Place Match

  • Joseph Caprella (Lima Central Catholic) 19-0, Jr. over Seth Douglas (Findlay) 16-2, Sr. (MD 12-3)

3rd Place Match

  • Collin Mell (Bath) 17-1, Sr. over Justin Schneider (Maumee) 12-2, Sr. (Dec 8-3)

5th Place Match

  • Hunter Mullins (Imlay City HS) 15-2, Jr. over Robert Glover (Niles HS) 11-5, Sr. (Dec 3-0)

7th Place Match

  • James Badial-luna (Bluffton) 11-5, Sr. over Jayce Meyer (Angola) 18-8, Jr. (Fall 1:33)

152

Guaranteed Places

  • 1st Place - Chase Moore of Swanton
  • 2nd Place - Jd Mcnett of Defiance
  • 3rd Place - Gavin Grime of Archbold
  • 4th Place - Liam Fagan of Coventry
  • 5th Place - Boston Dubocq of Findlay
  • 6th Place - Hayden Pummel of Indian Lake
  • 7th Place - Ranson Loftis of Otsego
  • 8th Place - Robert Buckland of Niles HS

1st Place Match

  • Chase Moore (Swanton) 17-1, Sr. over Jd Mcnett (Defiance) 15-4, Sr. (Dec 3-2)

3rd Place Match

  • Gavin Grime (Archbold) 17-1, Sr. over Liam Fagan (Coventry) 11-5, . (Dec 3-2)

5th Place Match

  • Boston Dubocq (Findlay) 15-4, Sr. over Hayden Pummel (Indian Lake) 17-4, Fr. (SV-1 5-3)

7th Place Match

  • Ranson Loftis (Otsego) 12-4, Sr. over Robert Buckland (Niles HS) 5-5, Jr. (SV-1 5-3)

160

Guaranteed Places

  • 1st Place - Hunter Reed of Columbia City
  • 2nd Place - Grant Goecke of Ottawa-Glandorf
  • 3rd Place - Davin Simpson of Niles HS
  • 4th Place - Colton Soles of Archbold
  • 5th Place - Blake Wickline of Bloom-Carroll
  • 6th Place - Dru Hernandez of Findlay
  • 7th Place - Blake Hohler of Edgerton
  • 8th Place - John Lanam of Angola

1st Place Match

  • Hunter Reed (Columbia City) 24-0, Sr. over Grant Goecke (Ottawa-Glandorf) 12-1, Sr. (Fall 1:28)

3rd Place Match

  • Davin Simpson (Niles HS) 13-4, Sr. over Colton Soles (Archbold) 17-3, Sr. (Fall 3:56)

5th Place Match

  • Blake Wickline (Bloom-Carroll) 11-2, Sr. over Dru Hernandez (Findlay) 15-4, Sr. (Dec 7-4)

7th Place Match

  • Blake Hohler (Edgerton) 21-3, Sr. over John Lanam (Angola) 15-9, Sr. (Fall 1:52)

170

Guaranteed Places

  • 1st Place - Laik Minnick of Eastside
  • 2nd Place - Keegan Vanmeter of Granville
  • 3rd Place - Dayton Smith of Niles HS
  • 4th Place - Quay Brown of Sandusky
  • 5th Place - Austin Hinzman of Coventry
  • 6th Place - Josiah Trevino of Findlay
  • 7th Place - Danny Rosales of Ottawa-Glandorf
  • 8th Place - Mitchel Reisinger of Swanton

1st Place Match

  • Laik Minnick (Eastside) 24-0, Jr. over Keegan Vanmeter (Granville) 5-1, Jr. (Dec 5-4)

3rd Place Match

  • Dayton Smith (Niles HS) 13-3, Sr. over Quay Brown (Sandusky) 15-3, Sr. (Dec 8-3)

5th Place Match

  • Austin Hinzman (Coventry) 13-3, . over Josiah Trevino (Findlay) 15-4, Sr. (Dec 7-2)

7th Place Match

  • Danny Rosales (Ottawa-Glandorf) 13-2, . over Mitchel Reisinger (Swanton) 16-6, Sr. (Fall 4:39)

182

Guaranteed Places

  • 1st Place - Daniel Beemer of Ottawa-Glandorf
  • 2nd Place - Wyatt Cool of Mendon HS
  • 3rd Place - Conner Dixon of Indian Lake
  • 4th Place - Sam Hunter of Sandusky
  • 5th Place - Ryan Haas of Maumee
  • 6th Place - Lawrence Slygh of Elida
  • 7th Place - Hunter Showalter of Wayne Trace
  • 8th Place - Jeremiah Snider of Findlay

1st Place Match

  • Daniel Beemer (Ottawa-Glandorf) 13-0, Sr. over Wyatt Cool (Mendon HS) 13-2, . (MD 13-4)

3rd Place Match

  • Conner Dixon (Indian Lake) 18-1, Sr. over Sam Hunter (Sandusky) 10-5, Sr. (Inj. 3:00)

5th Place Match

  • Ryan Haas (Maumee) 13-3, Sr. over Lawrence Slygh (Elida) 5-3, Jr. (Dec 8-1)

7th Place Match

  • Hunter Showalter (Wayne Trace) 12-2, Sr. over Jeremiah Snider (Findlay) 13-6, Jr. (Inj. 0:00)

195

Guaranteed Places

  • 1st Place - Deandre Nassar of Bluffton
  • 2nd Place - Will Morrow of Patrick Henry
  • 3rd Place - Noah Arnett of Defiance
  • 4th Place - Zach Bryant of Findlay
  • 5th Place - Max Fausnaugh of Bowling Green
  • 6th Place - Jackson Hart of Fairview (Sherwood)
  • 7th Place - Micah Ritter of Edgerton
  • 8th Place - Fielden Deeds of Bath

1st Place Match

  • Deandre Nassar (Bluffton) 14-0, Jr. over Will Morrow (Patrick Henry) 10-2, So. (Dec 7-3)

3rd Place Match

  • Noah Arnett (Defiance) 20-1, Sr. over Zach Bryant (Findlay) 16-3, Sr. (Dec 7-2)

5th Place Match

  • Max Fausnaugh (Bowling Green) 11-2, . over Jackson Hart (Fairview (Sherwood)) 6-3, Sr. (Fall 3:46)

7th Place Match

  • Micah Ritter (Edgerton) 21-2, Jr. over Fielden Deeds (Bath) 9-4, Jr. (Fall 1:45)

220

Guaranteed Places

  • 1st Place - Brandon Phillips of Maumee
  • 2nd Place - Emmett Bingaman of Mendon HS
  • 3rd Place - Jackson Meter of Defiance
  • 4th Place - Travis Degler of Ayersville
  • 5th Place - Jerrell Wells of Sandusky
  • 6th Place - Greg Wilson of Swanton
  • 7th Place - Eric Adkins of Bath
  • 8th Place - Trevor Short of Archbold

1st Place Match

  • Brandon Phillips (Maumee) 12-0, Sr. over Emmett Bingaman (Mendon HS) 13-2, So. (Dec 9-4)

3rd Place Match

  • Jackson Meter (Defiance) 6-1, Sr. over Travis Degler (Ayersville) 18-5, Jr. (Dec 7-3)

5th Place Match

  • Jerrell Wells (Sandusky) 11-5, Sr. over Greg Wilson (Swanton) 5-3, Sr. (Dec 3-2)

7th Place Match

  • Eric Adkins (Bath) 12-3, Jr. over Trevor Short (Archbold) 13-3, Sr. (Fall 1:59)

285

Guaranteed Places

  • 1st Place - Tommy Lytle of Swanton
  • 2nd Place - Jonah Schlegel of Defiance
  • 3rd Place - Howard Pleasant of Tinora
  • 4th Place - Joe Harper of Imlay City HS
  • 5th Place - Brian Soto of Niles HS
  • 6th Place - Chase Leeper of Eastside
  • 7th Place - Anthony Gonzalez of Archbold
  • 8th Place - Jakeb Backhaus of Fairview (Sherwood)

1st Place Match

  • Tommy Lytle (Swanton) 19-1, Sr. over Jonah Schlegel (Defiance) 14-5, Jr. (Fall 2:41)

3rd Place Match

  • Howard Pleasant (Tinora) 17-2, . over Joe Harper (Imlay City HS) 13-2, . (Inj. 3:23)

5th Place Match

  • Brian Soto (Niles HS) 10-6, Jr. over Chase Leeper (Eastside) 19-3, So. (Dec 8-5)

7th Place Match

  • Anthony Gonzalez (Archbold) 16-7, Sr. over Jakeb Backhaus (Fairview (Sherwood)) 11-4, Jr. (Inj. 0:00)



×