Jump to content
Sign in to follow this  

A.A. Stagg Invite, IL


Date: December 02, 2017
Type: Regular Season

Team Score
1. Crown Point 243
2. Stagg(IL) 150
3. Stagg(IL) 145.5
4. Bradley Bourbonnais(IL) 123.0
5. Waubonsie Valley(IL) 106.0
7. Reavis(IL) 81.5
8. Shepard(IL) 77.5
9. Romeoville(IL) 76.0
10. Rich East(IL) 51.0

Details:
Tournament Results

106 Results
Guaranteed Places
1st Place - Sawyer Nash of Warren
2nd Place - Austin Spacht of Bradley Bourbonnais
3rd Place - Jack McDonald of Reavis
4th Place - Evan Bruner of Waubonsie Valley
5th Place - Jacob Carter of Crown Point
6th Place - David Zarco of Romeoville
7th Place - Jacob Arana of Stagg
8th Place - Leo Reyes of Mantino
1st Place Match
Sawyer Nash (Warren) 3-0, Jr. over Austin Spacht (Bradley Bourbonnais) 8-2, . (SV-1 4-2).
3rd Place Match
Jack McDonald (Reavis) 6-2, So. over Evan Bruner (Waubonsie Valley) 6-4, So. (Dec 2-1).
5th Place Match
Jacob Carter (Crown Point) 2-2, Fr. over David Zarco (Romeoville) 1-3, Fr. (Fall 3:25).
7th Place Match
Jacob Arana (Stagg) 6-2, So. over Leo Reyes (Mantino) 2-7, Fr. (Dec 7-3).

113 Results
Guaranteed Places
1st Place - Anthony Mancilla of Bradley Bourbonnais
2nd Place - Julio Reyes of Crown Point
3rd Place - Dominic Rivera of Tinley Park
4th Place - Brandon Jones of Mantino
5th Place - Jay Myles of Rich East
6th Place - Eli Metzger of Romeoville
7th Place - Ahmed Abdullah of Stagg
1st Place Match
Anthony Mancilla (Bradley Bourbonnais) 6-2, . over Julio Reyes (Crown Point) 1-1, Sr. (Dec 6-0).
3rd Place Match
Dominic Rivera (Tinley Park) 5-1, So. over Brandon Jones (Mantino) 6-4, So. (Fall 1:09).
5th Place Match
Jay Myles (Rich East) 2-2, So. over Eli Metzger (Romeoville) 4-4, Jr. (Inj. 0:00).
7th Place Match
Ahmed Abdullah (Stagg) 0-2, Jr. over () , . (Bye).

120 Results
Guaranteed Places
1st Place - Cam Domke of Warren
2nd Place - Kaleb Zeffield of Romeoville
3rd Place - Billy Majszak of Crown Point
4th Place - Gerardo Gonzalez of Reavis
5th Place - Chris Gama of Bradley Bourbonnais
6th Place - Ibrahim Moshin of Stagg
7th Place - Kordae Evans of Shepard
8th Place - Jeremy Kelly of Tinley Park
1st Place Match
Cam Domke (Warren) 3-0, So. over Kaleb Zeffield (Romeoville) 5-2, Jr. (Fall 1:13).
3rd Place Match
Billy Majszak (Crown Point) 3-1, Jr. over Gerardo Gonzalez (Reavis) 4-3, Jr. (Dec 5-4).
5th Place Match
Chris Gama (Bradley Bourbonnais) 2-2, . over Ibrahim Moshin (Stagg) 3-6, Jr. (Dec 10-6).
7th Place Match
Kordae Evans (Shepard) 1-2, So. over Jeremy Kelly (Tinley Park) 1-3, So. (Fall 2:35).

126 Results
Guaranteed Places
1st Place - Domenic Zaccone of Stagg
2nd Place - Joel Vandervere of Warren
3rd Place - Kaellin Kelly of Crown Point
4th Place - Eric Muhammad of Shepard
5th Place - Trevor Conroy of Bradley Bourbonnais
6th Place - Dan Pantoja of Reavis
7th Place - Kaylon Vaughn of Rich East
8th Place - Josh Saenz of Tinley Park
1st Place Match
Domenic Zaccone (Stagg) 6-0, Jr. over Joel Vandervere (Warren) 6-1, Fr. (Dec 5-2).
3rd Place Match
Kaellin Kelly (Crown Point) 3-1, Sr. over Eric Muhammad (Shepard) 7-5, Jr. (Dec 7-3).
5th Place Match
Trevor Conroy (Bradley Bourbonnais) 10-2, . over Dan Pantoja (Reavis) 4-4, Sr. (MD 11-2).
7th Place Match
Kaylon Vaughn (Rich East) 4-7, So. over Josh Saenz (Tinley Park) 1-4, So. (Fall 1:58).

132 Results
Guaranteed Places
1st Place - Caleb Boudreau of Mantino
2nd Place - Casey Roberts of Shepard
3rd Place - Collin Taylor of Crown Point
4th Place - River Kowal of Romeoville
5th Place - Dan Palka of Reavis
6th Place - Lucas Regnier of Bradley Bourbonnais
7th Place - Geno Ortiz of Warren
8th Place - Khalid Dahwal of Stagg
1st Place Match
Caleb Boudreau (Mantino) 9-0, Sr. over Casey Roberts (Shepard) 10-1, Jr. (Dec 9-7).
3rd Place Match
Collin Taylor (Crown Point) 3-1, So. over River Kowal (Romeoville) 7-2, Jr. (Dec 2-1).
5th Place Match
Dan Palka (Reavis) 6-2, Jr. over Lucas Regnier (Bradley Bourbonnais) 4-6, . (Dec 7-3).
7th Place Match
Geno Ortiz (Warren) 3-2, So. over Khalid Dahwal (Stagg) 2-3, So. (Fall 0:44).

138 Results
Guaranteed Places
1st Place - Jacob Burford of Crown Point
2nd Place - Anthony Bitner of Reavis
3rd Place - Mustafa Rushdi of Stagg
4th Place - Gianni Ruiz of Romeoville
5th Place - Dylan Regnier of Bradley Bourbonnais
6th Place - Alex Muhammad of Shepard
7th Place - Joe Beston of Waubonsie Valley
8th Place - Josh Keane of Mantino
1st Place Match
Jacob Burford (Crown Point) 3-0, Jr. over Anthony Bitner (Reavis) 5-2, So. (Dec 1-0).
3rd Place Match
Mustafa Rushdi (Stagg) 7-3, Jr. over Gianni Ruiz (Romeoville) 7-2, Sr. (Dec 8-1).
5th Place Match
Dylan Regnier (Bradley Bourbonnais) 8-3, . over Alex Muhammad (Shepard) 1-3, So. (Fall 1:48).
7th Place Match
Joe Beston (Waubonsie Valley) 3-2, Sr. over Josh Keane (Mantino) 6-4, So. (Fall 2:21).

145 Results
Guaranteed Places
1st Place - Jaden Llorens of Bradley Bourbonnais
2nd Place - Tristan Tarver of Shepard
3rd Place - Azeal Martinez of Romeoville
4th Place - Chris Garmon of Crown Point
5th Place - Angel Gonzalez of Warren
6th Place - Billy Evans of Thornridge
7th Place - Ricardo Montes of Reavis
8th Place - Ramon Plenty of Tinley Park
1st Place Match
Jaden Llorens (Bradley Bourbonnais) 10-0, . over Tristan Tarver (Shepard) 9-2, Sr. (Fall 5:44).
3rd Place Match
Azeal Martinez (Romeoville) 4-1, Jr. over Chris Garmon (Crown Point) 3-2, So. (Fall 1:06).
5th Place Match
Angel Gonzalez (Warren) 3-2, . over Billy Evans (Thornridge) 4-8, Sr. (Fall 3:57).
7th Place Match
Ricardo Montes (Reavis) 3-4, Sr. over Ramon Plenty (Tinley Park) 1-5, Sr. (Fall 5:25).

152 Results
Guaranteed Places
1st Place - Noah LaMore of Crown Point
2nd Place - Lucas Bratland of Waubonsie Valley
3rd Place - Jimmy Silva of Mantino
4th Place - Isaiah Parker of Warren
5th Place - Jamison Nash of Stagg
6th Place - Jalen Terry of Rich East
7th Place - Ronin Gilbert of Tinley Park
8th Place - Jake Peterka of Shepard
1st Place Match
Noah LaMore (Crown Point) 26-4, Sr. over Lucas Bratland (Waubonsie Valley) 6-4, Sr. (MD 10-2).
3rd Place Match
Jimmy Silva (Mantino) 4-1, Jr. over Isaiah Parker (Warren) 2-2, Fr. (Dec 9-7).
5th Place Match
Jamison Nash (Stagg) 6-3, Sr. over Jalen Terry (Rich East) 8-6, Jr. (MD 13-1).
7th Place Match
Ronin Gilbert (Tinley Park) 3-3, Jr. over Jake Peterka (Shepard) 3-8, Sr. (MD 9-1).

160 Results
Guaranteed Places
1st Place - Oszkar Kasch of Crown Point
2nd Place - Ahmad Suleiman of Stagg
3rd Place - Sherman Dixon of Shepard
4th Place - Kelvin Cupay of Warren
5th Place - Matt Ryan of Mantino
6th Place - Trevor Kuntz of Bradley Bourbonnais
7th Place - Anthony McMahon of Tinley Park
8th Place - Michael Foster of Waubonsie Valley
1st Place Match
Oszkar Kasch (Crown Point) 3-0, Sr. over Ahmad Suleiman (Stagg) 7-1, Sr. (Dec 4-3).
3rd Place Match
Sherman Dixon (Shepard) 8-4, Jr. over Kelvin Cupay (Warren) 3-2, Sr. (Dec 5-1).
5th Place Match
Matt Ryan (Mantino) 7-3, Jr. over Trevor Kuntz (Bradley Bourbonnais) 4-6, . (Dec 9-5).
7th Place Match
Anthony McMahon (Tinley Park) 2-3, Jr. over Michael Foster (Waubonsie Valley) 3-6, Jr. (Dec 11-5).

170 Results
Guaranteed Places
1st Place - Mario Traficanti of Crown Point
2nd Place - Peter Radev of Stagg
3rd Place - Michael Terry of Rich East
4th Place - Carson O`Donnell of Waubonsie Valley
5th Place - Jack Moen of Warren
6th Place - Michael Boyd of Mantino
7th Place - Cristian Dondiego of Romeoville
8th Place - Isreal Jackson of Bradley Bourbonnais
1st Place Match
Mario Traficanti (Crown Point) 3-0, Sr. over Peter Radev (Stagg) 7-1, Sr. (Dec 1-0).
3rd Place Match
Michael Terry (Rich East) 8-4, Sr. over Carson O`Donnell (Waubonsie Valley) 2-2, Jr. (Dec 11-5).
5th Place Match
Jack Moen (Warren) 3-2, Sr. over Michael Boyd (Mantino) 5-5, Sr. (Dec 6-2).
7th Place Match
Cristian Dondiego (Romeoville) 3-2, So. over Isreal Jackson (Bradley Bourbonnais) 2-3, . (MD 13-1).

182 Results
Guaranteed Places
1st Place - Stevie Silva of Mantino
2nd Place - Ethan Potosky of Crown Point
3rd Place - Victor Nieto of Stagg
4th Place - Matt Carmody of Waubonsie Valley
5th Place - Logan Harr of Warren
6th Place - Kevin Stringfellow of Thornridge
7th Place - Dennis Wade of Tinley Park
8th Place - Hunter Abrassart of Bradley Bourbonnais
1st Place Match
Stevie Silva (Mantino) 9-0, Sr. over Ethan Potosky (Crown Point) 2-1, Jr. (Dec 13-6).
3rd Place Match
Victor Nieto (Stagg) 7-2, Sr. over Matt Carmody (Waubonsie Valley) 4-5, Jr. (Fall 5:59).
5th Place Match
Logan Harr (Warren) 2-2, . over Kevin Stringfellow (Thornridge) 2-7, Sr. (Fall 0:49).
7th Place Match
Dennis Wade (Tinley Park) 1-4, So. over Hunter Abrassart (Bradley Bourbonnais) 1-6, . (Fall 2:59).

195 Results
Guaranteed Places
1st Place - Garrett St. Clair of Waubonsie Valley
2nd Place - Devon Gordan of Thornridge
3rd Place - Tommy Doyle of Stagg
4th Place - Payton Meli of Bradley Bourbonnais
5th Place - Nick Devany of Crown Point
6th Place - Dashawn Prince of Shepard
7th Place - Sam Bentum-Siripi of Warren
8th Place - Hayden Crawford of Mantino
1st Place Match
Garrett St. Clair (Waubonsie Valley) 7-1, Jr. over Devon Gordan (Thornridge) 9-1, Sr. (SV-1 5-3).
3rd Place Match
Tommy Doyle (Stagg) 8-1, So. over Payton Meli (Bradley Bourbonnais) 7-4, . (Fall 4:29).
5th Place Match
Nick Devany (Crown Point) 3-2, Sr. over Dashawn Prince (Shepard) 5-7, Jr. (Fall 3:17).
7th Place Match
Sam Bentum-Siripi (Warren) 1-2, . over Hayden Crawford (Mantino) 4-5, . (Fall 1:28).

220 Results
Guaranteed Places
1st Place - Darael Dugar of Thornridge
2nd Place - Anthony Skalski of Stagg
3rd Place - Jacob Jeeninga of Crown Point
4th Place - Geoden Christian of Warren
5th Place - Todd O`Dell of Mantino
6th Place - Armani Brown of Rich East
7th Place - Ezekiel Childs of Tinley Park
8th Place - Jake Keating of Waubonsie Valley
1st Place Match
Darael Dugar (Thornridge) 6-1, Sr. over Anthony Skalski (Stagg) 6-2, Sr. (Fall 3:13).
3rd Place Match
Jacob Jeeninga (Crown Point) 3-1, Sr. over Geoden Christian (Warren) 3-2, . (Fall 1:31).
5th Place Match
Todd O`Dell (Mantino) 6-2, Sr. over Armani Brown (Rich East) 5-7, Jr. (Fall 0:51).
7th Place Match
Ezekiel Childs (Tinley Park) 2-3, So. over Jake Keating (Waubonsie Valley) 2-2, So. (Fall 2:27).

285 Results
Guaranteed Places
1st Place - Michael Foster of Crown Point
2nd Place - Charlie Millington of Waubonsie Valley
3rd Place - Musa Abdeljaber of Reavis
4th Place - Marcus Thompson of Warren
5th Place - Somuadina Uwaezuoke of Rich East
6th Place - Hunter Howley of Bradley Bourbonnais
7th Place - Sam Korakis of Stagg
8th Place - DaVonn Sandridge of Tinley Park
1st Place Match
Michael Foster (Crown Point) 3-0, Sr. over Charlie Millington (Waubonsie Valley) 4-3, So. (Fall 1:14).
3rd Place Match
Musa Abdeljaber (Reavis) 6-2, Jr. over Marcus Thompson (Warren) 2-2, . (Fall 1:10).
5th Place Match
Somuadina Uwaezuoke (Rich East) 6-8, Sr. over Hunter Howley (Bradley Bourbonnais) 3-8, . (Fall 2:47).
7th Place Match
Sam Korakis (Stagg) 1-2, Sr. over DaVonn Sandridge (Tinley Park) 0-3, So. (Fall 1:20).

Sign in to follow this  



×