Jump to content
Sign in to follow this  

Plainfield Individual Invitational


Date: December 14, 2019
Type: Regular Season

Team Score
1. Hamilton Southeastern 257.5
2. Terre Haute South 220
3. Plainfield 188
4. Martinsville 182
5. South Dearborn 130
6. Triton Central 113
7. Danville 94
8. Brebeuf Jesuit 52

Details:

106

Guaranteed Places

  • 1st Place - Mat Benson of Hamilton Southeastern
  • 2nd Place - Trevor Hott of Martinsville
  • 3rd Place - Tyler Constans of Plainfield
  • 4th Place - Nelson Speer of Brebeuf Jesuit Preparatory
  • 5th Place - Forfeit Forfeit of South Dearborn
  • 6th Place - Forfeit Forfeit of Danville Community

1st Place Match

  • Mat Benson (Hamilton Southeastern) 7-2, So. over Trevor Hott (Martinsville) 12-3, Fr. (Dec 13-8)

3rd Place Match

  • Tyler Constans (Plainfield ) 7-8, Fr. over Nelson Speer (Brebeuf Jesuit Preparatory) 2-3, Fr. (Fall 2:25)

5th Place Match

  • Forfeit Forfeit (South Dearborn) 2-2, . over Forfeit Forfeit (Danville Community) 1-3, . (For.)

113

Guaranteed Places

  • 1st Place - Turner Williams of Plainfield
  • 2nd Place - Rave Foster of South Dearborn
  • 3rd Place - Ethan Booth of Triton Central
  • 4th Place - Everett Westfall of Danville Community
  • 5th Place - Justin Pemberton of Terre Haute South Vigo
  • 6th Place - Kyler Sapp of Hamilton Southeastern

1st Place Match

  • Turner Williams (Plainfield ) 8-5, Fr. over Rave Foster (South Dearborn) 5-9, Jr. (Fall 5:28)

3rd Place Match

  • Ethan Booth (Triton Central ) 4-1, Fr. over Everett Westfall (Danville Community) 5-5, Fr. (Dec 15-9)

5th Place Match

  • Justin Pemberton (Terre Haute South Vigo) 4-3, Fr. over Kyler Sapp (Hamilton Southeastern) 1-8, Fr. (Fall 3:58)

120

Guaranteed Places

  • 1st Place - Jacob Simone of Hamilton Southeastern
  • 2nd Place - Braedon Spears of Plainfield
  • 3rd Place - Harrison May of Terre Haute South Vigo
  • 4th Place - Caden Alfrey of Triton Central
  • 5th Place - Hunter Adams of Danville Community
  • 6th Place - Eli Backus of Brebeuf Jesuit Preparatory

1st Place Match

  • Jacob Simone (Hamilton Southeastern) 9-0, Sr. over Braedon Spears (Plainfield ) 10-3, Fr. (MD 16-6)

3rd Place Match

  • Harrison May (Terre Haute South Vigo) 9-1, So. over Caden Alfrey (Triton Central ) 2-3, Jr. (Dec 2-0)

5th Place Match

  • Hunter Adams (Danville Community) 3-7, Fr. over Eli Backus (Brebeuf Jesuit Preparatory) 1-4, Fr. (Fall 0:33)

126

Guaranteed Places

  • 1st Place - Eli Otto of South Dearborn
  • 2nd Place - Jayden Lowhorn of Martinsville
  • 3rd Place - Landen Gaddy of Triton Central
  • 4th Place - Nick Burris of Hamilton Southeastern
  • 5th Place - AJ Sauer of Terre Haute South Vigo
  • 6th Place - Brice Jones of Plainfield

1st Place Match

  • Eli Otto (South Dearborn) 13-2, Jr. over Jayden Lowhorn (Martinsville) 9-6, Jr. (Fall 4:51)

3rd Place Match

  • Landen Gaddy (Triton Central ) 4-1, So. over Nick Burris (Hamilton Southeastern) 5-5, Fr. (Fall 0:47)

5th Place Match

  • AJ Sauer (Terre Haute South Vigo) 2-2, Fr. over Brice Jones (Plainfield ) 1-3, Fr. (Fall 3:34)

132

Guaranteed Places

  • 1st Place - Connor Holt of Plainfield
  • 2nd Place - Gabriel Recknor of Terre Haute South Vigo
  • 3rd Place - Gaige Lloyd of Hamilton Southeastern
  • 4th Place - Lucas Lee of Triton Central
  • 5th Place - Caleb Hughes of South Dearborn
  • 6th Place - Jacob Ruppert of Brebeuf Jesuit Preparatory

1st Place Match

  • Connor Holt (Plainfield ) 5-0, Jr. over Gabriel Recknor (Terre Haute South Vigo) 6-3, Sr. (Dec 5-4)

3rd Place Match

  • Gaige Lloyd (Hamilton Southeastern) 7-3, So. over Lucas Lee (Triton Central ) 3-2, Jr. (Dec 6-1)

5th Place Match

  • Caleb Hughes (South Dearborn) 5-8, So. over Jacob Ruppert (Brebeuf Jesuit Preparatory) 1-4, So. (Fall 2:04)

138

Guaranteed Places

  • 1st Place - Landon Boe of Plainfield
  • 2nd Place - Jake Lemieux of Hamilton Southeastern
  • 3rd Place - Jared Drake of Martinsville
  • 4th Place - Zach Stewart of Triton Central
  • 5th Place - Nathan Recknor of Terre Haute South Vigo
  • 6th Place - Parker Linn of Danville Community

1st Place Match

  • Landon Boe (Plainfield ) 12-1, So. over Jake Lemieux (Hamilton Southeastern) 6-3, Jr. (Dec 7-3)

3rd Place Match

  • Jared Drake (Martinsville) 13-3, Sr. over Zach Stewart (Triton Central ) 3-2, Jr. (Fall 4:45)

5th Place Match

  • Nathan Recknor (Terre Haute South Vigo) 8-2, Jr. over Parker Linn (Danville Community) 4-5, So. (Fall 1:35)

145

Guaranteed Places

  • 1st Place - Reece Luhmann of Hamilton Southeastern
  • 2nd Place - Clinton Speitel of Terre Haute South Vigo
  • 3rd Place - Dallas Brawley of Martinsville
  • 4th Place - Garrett Kane of Plainfield
  • 5th Place - Marcos Davis of Triton Central
  • 6th Place - Daniel Church of Danville Community

1st Place Match

  • Reece Luhmann (Hamilton Southeastern) 8-1, Sr. over Clinton Speitel (Terre Haute South Vigo) 5-4, Sr. (Fall 1:23)

3rd Place Match

  • Dallas Brawley (Martinsville) 7-9, So. over Garrett Kane (Plainfield ) 3-8, So. (Dec 7-4)

5th Place Match

  • Marcos Davis (Triton Central ) 2-2, . over Daniel Church (Danville Community) 3-6, Jr. (For.)

152

Guaranteed Places

  • 1st Place - Logan Boe of Danville Community
  • 2nd Place - Moses Hamm of Terre Haute South Vigo
  • 3rd Place - Cam Roberts of Hamilton Southeastern
  • 4th Place - Stevie Drake of Martinsville
  • 5th Place - Blake Bartley of South Dearborn
  • 6th Place - Nolan Buckman of Brebeuf Jesuit Preparatory

1st Place Match

  • Logan Boe (Danville Community) 9-0, Sr. over Moses Hamm (Terre Haute South Vigo) 7-2, Sr. (Fall 3:09)

3rd Place Match

  • Cam Roberts (Hamilton Southeastern) 6-3, Sr. over Stevie Drake (Martinsville) 8-8, Fr. (Dec 6-4)

5th Place Match

  • Blake Bartley (South Dearborn) 12-4, Jr. over Nolan Buckman (Brebeuf Jesuit Preparatory) 2-3, Fr. (Fall 2:05)

160

Guaranteed Places

  • 1st Place - Nate Lommock of Terre Haute South Vigo
  • 2nd Place - Ryan Cast of Hamilton Southeastern
  • 3rd Place - Cooper Barker of South Dearborn
  • 4th Place - Riddick Bolton of Martinsville
  • 5th Place - Max Wagley of Plainfield
  • 6th Place - Trevor Ashman of Triton Central

1st Place Match

  • Nate Lommock (Terre Haute South Vigo) 8-1, So. over Ryan Cast (Hamilton Southeastern) 7-2, So. (Dec 5-1)

3rd Place Match

  • Cooper Barker (South Dearborn) 12-4, So. over Riddick Bolton (Martinsville) 10-6, So. (Dec 5-2)

5th Place Match

  • Max Wagley (Plainfield ) 5-10, So. over Trevor Ashman (Triton Central ) 2-3, Fr. (Fall 3:51)

170

Guaranteed Places

  • 1st Place - Ronan Hiner of Hamilton Southeastern
  • 2nd Place - Nick Casad of Terre Haute South Vigo
  • 3rd Place - Beau Hess of Martinsville
  • 4th Place - Chandler Schubert of Danville Community
  • 5th Place - Cade McClanahan of South Dearborn
  • 6th Place - Seth Ortel of Triton Central

1st Place Match

  • Ronan Hiner (Hamilton Southeastern) 3-0, Sr. over Nick Casad (Terre Haute South Vigo) 7-2, Jr. (Dec 8-3)

3rd Place Match

  • Beau Hess (Martinsville) 11-5, Jr. over Chandler Schubert (Danville Community) 6-3, Sr. (Fall 2:22)

5th Place Match

  • Cade McClanahan (South Dearborn) 10-6, Jr. over Seth Ortel (Triton Central ) 2-3, Jr. (For.)

182

Guaranteed Places

  • 1st Place - Brendan McPike of Terre Haute South Vigo
  • 2nd Place - Max Broom of Hamilton Southeastern
  • 3rd Place - Hunter James of Martinsville
  • 4th Place - Garrett Deaton of Danville Community
  • 5th Place - Kenneth (Dylan) McGill of South Dearborn
  • 6th Place - Chris Strawn of Brebeuf Jesuit Preparatory

1st Place Match

  • Brendan McPike (Terre Haute South Vigo) 9-0, Sr. over Max Broom (Hamilton Southeastern) 8-1, So. (MD 9-0)

3rd Place Match

  • Hunter James (Martinsville) 8-3, Sr. over Garrett Deaton (Danville Community) 2-2, Sr. (Fall 4:00)

5th Place Match

  • Kenneth (Dylan) McGill (South Dearborn) 12-4, Jr. over Chris Strawn (Brebeuf Jesuit Preparatory) 1-4, Jr. (Fall 0:21)

195

Guaranteed Places

  • 1st Place - Jacob Platt of Plainfield
  • 2nd Place - Christian Verst of Terre Haute South Vigo
  • 3rd Place - Dailan Martin of Martinsville
  • 4th Place - Isaiah Martin of Brebeuf Jesuit Preparatory
  • 5th Place - Jacob Schneider of Hamilton Southeastern
  • 6th Place - Lucas Kleeman of Triton Central

1st Place Match

  • Jacob Platt (Plainfield ) 12-2, Sr. over Christian Verst (Terre Haute South Vigo) 4-1, So. (Fall 3:50)

3rd Place Match

  • Dailan Martin (Martinsville) 13-3, Sr. over Isaiah Martin (Brebeuf Jesuit Preparatory) 3-2, Jr. (Dec 5-3)

5th Place Match

  • Jacob Schneider (Hamilton Southeastern) 3-7, So. over Lucas Kleeman (Triton Central ) 1-3, . (Fall 0:53)

220

Guaranteed Places

  • 1st Place - Josh Howell of Terre Haute South Vigo
  • 2nd Place - Micah Dodson of Martinsville
  • 3rd Place - Devin Dudley of Hamilton Southeastern
  • 4th Place - Thomas Hayes of Plainfield
  • 5th Place - Chase Emmert of South Dearborn
  • 6th Place - Trenton Woodard of Danville Community

1st Place Match

  • Josh Howell (Terre Haute South Vigo) 9-0, Jr. over Micah Dodson (Martinsville) 14-1, Sr. (Fall 1:56)

3rd Place Match

  • Devin Dudley (Hamilton Southeastern) 6-4, Jr. over Thomas Hayes (Plainfield ) 4-5, Jr. (Fall 2:07)

5th Place Match

  • Chase Emmert (South Dearborn) 9-7, Jr. over Trenton Woodard (Danville Community) 4-5, Jr. (Fall 2:29)

285

Guaranteed Places

  • 1st Place - Andrew Irick of Hamilton Southeastern
  • 2nd Place - Cole James of Martinsville
  • 3rd Place - Alex Kemper of South Dearborn
  • 4th Place - Tristan Harris of Plainfield
  • 5th Place - Ethan McGivern of Triton Central
  • 6th Place - Forfeit Forfeit of Danville Community

1st Place Match

  • Andrew Irick (Hamilton Southeastern) 3-0, Sr. over Cole James (Martinsville) 9-6, Jr. (TF-1.5 2:26 (24-9))

3rd Place Match

  • Alex Kemper (South Dearborn) 7-1, So. over Tristan Harris (Plainfield ) 4-5, Sr. (Dec 1-0)

5th Place Match

  • Ethan McGivern (Triton Central ) 2-2, Jr. over Forfeit Forfeit (Danville Community) 1-3, . (For.)
Sign in to follow this  



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.