Jump to content

2019 Mooresville Holiday Classic


Date: December 28, 2019
Type: Regular Season

Team Score
1. Carmel 267
2. Terre Haute South 182.5
3. Westfield 166.5
4. Plainfield 154.5
5. Edgewood 153.5
6. Castle 153
7. Franklin Central 152
8. Martinsville 137
9. Delta 135
10. Monrovia 127
11. Mooresville 120
12. Southridge 106
13. Jennings County 104
14. Evansville Central 100.5
15. Decatur Central 95.5
16. Bloomington North 94
17. Hamilton Heights 87.5
18. Greenwood 87
19. Northview 78
20. Guerin Catholic 57
21. Seymour 52
22. Terre Haute North 47
24. Owen Valley 38

Details:

106

Guaranteed Places

  • 1st Place - Suhas Chundi of Carmel
  • 2nd Place - Cash Turner of Edgewood
  • 3rd Place - Isaiah Rodriguez of Hamilton Heights
  • 4th Place - Braxton Vest of Westfield
  • 5th Place - Seth Cowden of Northview
  • 6th Place - Ayden Harper of Franklin Central
  • 7th Place - Austin Woolston of Terre Haute South
  • 8th Place - Trevor Hott of Martinsville

1st Place Match

  • Suhas Chundi (Carmel) 16-1, Sr. over Cash Turner (Edgewood) 14-1, Fr. (Dec 9-4)

3rd Place Match

  • Isaiah Rodriguez (Hamilton Heights) 22-2, Jr. over Braxton Vest (Westfield) 14-6, So. (Inj. 0:00)

5th Place Match

  • Seth Cowden (Northview) 15-4, . over Ayden Harper (Franklin Central) 14-9, Fr. (Dec 4-0)

7th Place Match

  • Austin Woolston (Terre Haute South) 11-3, Sr. over Trevor Hott (Martinsville) 14-7, Fr. (TF-1.5 4:29 (17-1))

113

Guaranteed Places

  • 1st Place - Brac Hooper of Carmel
  • 2nd Place - Dylan Driver of Westfield
  • 3rd Place - Logan Sutton of Castle
  • 4th Place - Casey Chisham of Decatur Central
  • 5th Place - Noah Bengtson of Edgewood
  • 6th Place - Logan Moore of Northview
  • 7th Place - Ethan Brawley of Monrovia
  • 8th Place - Thade Sylvester of Owen Valley

1st Place Match

  • Brac Hooper (Carmel) 14-2, So. over Dylan Driver (Westfield) 15-4, Jr. (Dec 5-2)

3rd Place Match

  • Logan Sutton (Castle) 15-3, Sr. over Casey Chisham (Decatur Central) 14-7, So. (Fall 3:41)

5th Place Match

  • Noah Bengtson (Edgewood) 10-7, So. over Logan Moore (Northview) 11-7, So. (MD 12-4)

7th Place Match

  • Ethan Brawley (Monrovia) 5-2, Jr. over Thade Sylvester (Owen Valley) 12-5, Jr. (Fall 1:53)

120

Guaranteed Places

  • 1st Place - Carson Eldred of Westfield
  • 2nd Place - John Robinson of Delta
  • 3rd Place - Aydan Amento of Evansville Central
  • 4th Place - Braedon Spears of Plainfield
  • 5th Place - AJ Gunn of Carmel
  • 6th Place - Wyatt Scott of Martinsville
  • 7th Place - Brady Denny of Monrovia
  • 8th Place - Xavier Horton of Southridge

1st Place Match

  • Carson Eldred (Westfield) 18-1, Sr. over John Robinson (Delta) 13-1, Sr. (Dec 5-0)

3rd Place Match

  • Aydan Amento (Evansville Central) 16-3, So. over Braedon Spears (Plainfield) 13-5, Fr. (TF-1.5 4:15 (15-0))

5th Place Match

  • AJ Gunn (Carmel) 5-2, So. over Wyatt Scott (Martinsville) 13-9, Jr. (MD 15-5)

7th Place Match

  • Brady Denny (Monrovia) 13-4, So. over Xavier Horton (Southridge) 10-4, Fr. (Dec 8-4)

126

Guaranteed Places

  • 1st Place - Ben Dalton of Monrovia
  • 2nd Place - Cameron Allen of Plainfield
  • 3rd Place - Payne Blackburn of Delta
  • 4th Place - Joey Langeman of Carmel
  • 5th Place - Isaiah Pugh of Mooresville
  • 6th Place - Brady Drlik of Westfield
  • 7th Place - Alex Rose of Terre Haute South
  • 8th Place - Jon Koscal of Guerin Catholic

1st Place Match

  • Ben Dalton (Monrovia) 11-0, Jr. over Cameron Allen (Plainfield) 13-1, Jr. (Dec 4-2)

3rd Place Match

  • Payne Blackburn (Delta) 19-1, Sr. over Joey Langeman (Carmel) 15-3, Sr. (MD 11-2)

5th Place Match

  • Isaiah Pugh (Mooresville) 17-6, Jr. over Brady Drlik (Westfield) 10-6, Sr. (Fall 2:06)

7th Place Match

  • Alex Rose (Terre Haute South) 12-3, Fr. over Jon Koscal (Guerin Catholic) 10-9, Sr. (Fall 2:04)

132

Guaranteed Places

  • 1st Place - Connor Holt of Plainfield
  • 2nd Place - Conner Alcala of Decatur Central
  • 3rd Place - Dylan Tuttle of Delta
  • 4th Place - Milo Merkel of Westfield
  • 5th Place - Lane Deckard of Edgewood
  • 6th Place - Maison Hadley of Monrovia
  • 7th Place - TJ Barrett of Carmel
  • 8th Place - Ty Crews of Terre Haute North

1st Place Match

  • Connor Holt (Plainfield) 9-0, Jr. over Conner Alcala (Decatur Central) 16-1, Jr. (Dec 3-1)

3rd Place Match

  • Dylan Tuttle (Delta) 12-3, So. over Milo Merkel (Westfield) 8-4, Sr. (Dec 3-2)

5th Place Match

  • Lane Deckard (Edgewood) 13-4, Jr. over Maison Hadley (Monrovia) 13-6, Sr. (Fall 2:48)

7th Place Match

  • TJ Barrett (Carmel) 10-4, So. over Ty Crews (Terre Haute North) 12-6, Sr. (Dec 6-4)

138

Guaranteed Places

  • 1st Place - Brendan Mattingly of Carmel
  • 2nd Place - Jay Orman of Edgewood
  • 3rd Place - Landon Boe of Plainfield
  • 4th Place - Jared Drake of Martinsville
  • 5th Place - Cayden Shelton of Franklin Central
  • 6th Place - Josh Holt of Mooresville
  • 7th Place - Jakob Schliessman of Delta
  • 8th Place - Ian Madden of Evansville Central

1st Place Match

  • Brendan Mattingly (Carmel) 12-2, Sr. over Jay Orman (Edgewood) 13-2, Sr. (Dec 5-2)

3rd Place Match

  • Landon Boe (Plainfield) 16-2, So. over Jared Drake (Martinsville) 18-5, Sr. (Dec 7-2)

5th Place Match

  • Cayden Shelton (Franklin Central) 11-12, So. over Josh Holt (Mooresville) 16-9, Jr. (Dec 7-3)

7th Place Match

  • Jakob Schliessman (Delta) 15-5, Sr. over Ian Madden (Evansville Central) 15-5, So. (TF-1.5 1:38 (15-0))

145

Guaranteed Places

  • 1st Place - Jeff Dunasky Jr. of Guerin Catholic
  • 2nd Place - Justice Cash of Bloomington North
  • 3rd Place - Jake Shafer of Carmel
  • 4th Place - Mark Everman of Decatur Central
  • 5th Place - Cooper Mansfield of Hamilton Heights
  • 6th Place - Chris Ping of Greenwood
  • 7th Place - Nicolas Sconce of Terre Haute North
  • 8th Place - Alec McLaren of Westfield

1st Place Match

  • Jeff Dunasky Jr. (Guerin Catholic) 10-1, Sr. over Justice Cash (Bloomington North) 19-1, Sr. (Dec 6-5)

3rd Place Match

  • Jake Shafer (Carmel) 17-2, Jr. over Mark Everman (Decatur Central) 16-2, Jr. (Dec 1-0)

5th Place Match

  • Cooper Mansfield (Hamilton Heights) 21-3, Jr. over Chris Ping (Greenwood) 15-8, Jr. (Dec 3-2)

7th Place Match

  • Nicolas Sconce (Terre Haute North) 13-6, So. over Alec McLaren (Westfield) 13-9, So. (Dec 10-8)

152

Guaranteed Places

  • 1st Place - Moses Hamm of Terre Haute South
  • 2nd Place - Anthony Walker of Greenwood
  • 3rd Place - Sarren Woodford of Plainfield
  • 4th Place - Luke Kemper of Evansville Central
  • 5th Place - Dalen Clements of Monrovia
  • 6th Place - Ben Massey of Franklin Central
  • 7th Place - Chase Hostetler of Bloomington North
  • 8th Place - Zach Morgan of Delta

1st Place Match

  • Moses Hamm (Terre Haute South) 13-2, Sr. over Anthony Walker (Greenwood) 16-3, Jr. (Fall 1:38)

3rd Place Match

  • Sarren Woodford (Plainfield) 7-2, Sr. over Luke Kemper (Evansville Central) 16-3, Fr. (Dec 7-0)

5th Place Match

  • Dalen Clements (Monrovia) 15-3, Jr. over Ben Massey (Franklin Central) 14-10, Jr. (Fall 2:22)

7th Place Match

  • Chase Hostetler (Bloomington North) 18-4, So. over Zach Morgan (Delta) 14-8, Sr. (Fall 1:24)

160

Guaranteed Places

  • 1st Place - John Purdy of Castle
  • 2nd Place - Jake Rotert of Seymour
  • 3rd Place - Nate Lommock of Terre Haute South
  • 4th Place - Lucas Fox of Delta
  • 5th Place - Jackson Mitchell of Carmel
  • 6th Place - Colten Hubbell of Edgewood
  • 7th Place - Zack Brown of Northview
  • 8th Place - Trevor Hunefeld of Southridge

1st Place Match

  • John Purdy (Castle) 15-1, Fr. over Jake Rotert (Seymour) 19-4, Sr. (Fall 1:31)

3rd Place Match

  • Nate Lommock (Terre Haute South) 14-2, So. over Lucas Fox (Delta) 17-4, Jr. (Fall 1:13)

5th Place Match

  • Jackson Mitchell (Carmel) 14-6, Sr. over Colten Hubbell (Edgewood) 11-5, So. (Dec 6-1)

7th Place Match

  • Zack Brown (Northview) 15-5, Sr. over Trevor Hunefeld (Southridge) 4-3, Sr. (Fall 4:05)

170

Guaranteed Places

  • 1st Place - Robert Deters of Castle
  • 2nd Place - Gabe Davin of Carmel
  • 3rd Place - Samuel Schroeder of Southridge
  • 4th Place - Josh Jones of Delta
  • 5th Place - Noah Minor of Northview
  • 6th Place - Beau Hess of Martinsville
  • 7th Place - Nick Casad of Terre Haute South
  • 8th Place - John Burton of Edgewood

1st Place Match

  • Robert Deters (Castle) 15-1, Sr. over Gabe Davin (Carmel) 16-2, Sr. (Dec 7-2)

3rd Place Match

  • Samuel Schroeder (Southridge) 12-2, Sr. over Josh Jones (Delta) 13-5, Sr. (Fall 1:32)

5th Place Match

  • Noah Minor (Northview) 17-3, Sr. over Beau Hess (Martinsville) 16-8, Jr. (Fall 4:31)

7th Place Match

  • Nick Casad (Terre Haute South) 11-4, Jr. over John Burton (Edgewood) 10-6, Sr. (Fall 3:55)

182

Guaranteed Places

  • 1st Place - Brendan McPike of Terre Haute South
  • 2nd Place - Garrett Sharp of Carmel
  • 3rd Place - Evan Reff of Castle
  • 4th Place - Hunter James of Martinsville
  • 5th Place - Jake Aleksa of Mooresville
  • 6th Place - Zach Leber of Greenwood
  • 7th Place - Cameron Woodard of Jennings County
  • 8th Place - Weston Allen of Southridge

1st Place Match

  • Brendan McPike (Terre Haute South) 15-0, Sr. over Garrett Sharp (Carmel) 10-4, Sr. (Dec 6-4)

3rd Place Match

  • Evan Reff (Castle) 16-3, So. over Hunter James (Martinsville) 14-6, Sr. (Dec 9-2)

5th Place Match

  • Jake Aleksa (Mooresville) 19-3, Sr. over Zach Leber (Greenwood) 13-9, So. (Fall 3:28)

7th Place Match

  • Cameron Woodard (Jennings County) 14-4, Sr. over Weston Allen (Southridge) 10-6, Sr. (Fall 4:45)

195

Guaranteed Places

  • 1st Place - McKinley Kemper of Evansville Central
  • 2nd Place - Zach White of Carmel
  • 3rd Place - Matthew Archer of Edgewood
  • 4th Place - Braden Rodriguez of Franklin Central
  • 5th Place - Jacob Platt of Plainfield
  • 6th Place - Gabe Arvin of Westfield
  • 7th Place - Tyson Enis of Yorktown
  • 8th Place - Luke Stohler of Hamilton Heights

1st Place Match

  • McKinley Kemper (Evansville Central) 17-1, Sr. over Zach White (Carmel) 10-1, Jr. (SV-1 3-1)

3rd Place Match

  • Matthew Archer (Edgewood) 14-3, Sr. over Braden Rodriguez (Franklin Central) 10-3, Jr. (Dec 2-1)

5th Place Match

  • Jacob Platt (Plainfield) 15-4, Sr. over Gabe Arvin (Westfield) 13-8, Jr. (For.)

7th Place Match

  • Tyson Enis (Yorktown) 14-3, Sr. over Luke Stohler (Hamilton Heights) 19-3, Sr. (Fall 2:30)

220

Guaranteed Places

  • 1st Place - Micah Dodson of Martinsville
  • 2nd Place - Deshawn Young of Franklin Central
  • 3rd Place - Josh Howell of Terre Haute South
  • 4th Place - Haakon Van Beynen of Carmel
  • 5th Place - Reese Condon of Mooresville
  • 6th Place - Alex Naylor of Hamilton Heights
  • 7th Place - Brayden Abney of Decatur Central
  • 8th Place - Dakota Arvin of Westfield

1st Place Match

  • Micah Dodson (Martinsville) 20-1, Sr. over Deshawn Young (Franklin Central) 14-1, Sr. (Fall 3:21)

3rd Place Match

  • Josh Howell (Terre Haute South) 15-1, . over Haakon Van Beynen (Carmel) 10-4, Sr. (SV-1 4-2)

5th Place Match

  • Reese Condon (Mooresville) 17-6, Sr. over Alex Naylor (Hamilton Heights) 20-4, Sr. (Dec 3-0)

7th Place Match

  • Brayden Abney (Decatur Central) 11-8, Sr. over Dakota Arvin (Westfield) 13-8, Jr. (For.)

285

Guaranteed Places

  • 1st Place - Race Stewart of Bloomington North
  • 2nd Place - Antone Alexander of Franklin Central
  • 3rd Place - Robbie Gentry of Mooresville
  • 4th Place - Jonathan Williams of Carmel
  • 5th Place - Cade Patton of Southridge
  • 6th Place - Mihails Platonovs of Westfield
  • 7th Place - Vash Drysdale of Evansville Central
  • 8th Place - Josh Brown of Hamilton Heights

1st Place Match

  • Race Stewart (Bloomington North) 20-0, Jr. over Antone Alexander (Franklin Central) 18-2, Jr. (Dec 3-2)

3rd Place Match

  • Robbie Gentry (Mooresville) 19-2, Sr. over Jonathan Williams (Carmel) 17-2, Sr. (Dec 4-0)

5th Place Match

  • Cade Patton (Southridge) 9-2, Sr. over Mihails Platonovs (Westfield) 14-9, So. (UTB 5-4)

7th Place Match

  • Vash Drysdale (Evansville Central) 13-8, Fr. over Josh Brown (Hamilton Heights) 10-6, Fr. (Fall 1:33)



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.