Type: Conference Tournament
Team | Score |
---|---|
1. Western | 304.5 |
2. West Lafayette | 226 |
3. Rensselaer Central | 182 |
4. Twin Lakes | 171 |
5. Cass | 156 |
6. Tipton | 118 |
7. Benton Central | 102 |
8. Lafayette Central Catholic | 94.5 |
9. Northwestern | 77 |
10. Hamilton Heights | 68 |
Details:
http://www.trackwrestling.com/tw/predefinedtournaments/VerifyPassword.jsp?tournamentId=36490132
106
Guaranteed Places
1st Place - Justin Brantley of Western
2nd Place - Dominic Skees of Lafayette Central Catholic
3rd Place - Rylin Clemans of Twin Lakes
4th Place - Micah Moore of Rensselaer Central
5th Place - Ben VonWerder of West Lafayette
6th Place - Forfeit Forfeit of Lewis Cass
1st Place Match
Justin Brantley (Western ) 18-4, Fr. over Dominic Skees (Lafayette Central Catholic) 29-3, Fr. (MD 15-1)
3rd Place Match
Rylin Clemans (Twin Lakes) 19-7, Fr. over Micah Moore (Rensselaer Central) 20-15, So. (Dec 12-10)
5th Place Match
Ben VonWerder (West Lafayette) 10-15, Fr. over Forfeit Forfeit (Lewis Cass) 1-3, N/A. (For.)
113
Guaranteed Places
1st Place - Devonte Henson of Hamilton Heights
2nd Place - Kolten Rider of Benton Central
3rd Place - Aiden Belt of Western
4th Place - Ryan Denton of Twin Lakes
5th Place - Samuel Miller of Lewis Cass
6th Place - Blayne Leeman of Northwestern
1st Place Match
Devonte Henson (Hamilton Heights) 22-8, Fr. over Kolten Rider (Benton Central) 26-8, So. (Fall 5:27)
3rd Place Match
Aiden Belt (Western ) 15-5, Fr. over Ryan Denton (Twin Lakes) 21-10, Fr. (Fall 2:41)
5th Place Match
Samuel Miller (Lewis Cass) 21-9, So. over Blayne Leeman (Northwestern) 18-10, Fr. (Fall 1:42)
120
Guaranteed Places
1st Place - Eli Hickman of Rensselaer Central
2nd Place - Chandler Ciscell of Western
3rd Place - Noah Miller of Lewis Cass
4th Place - Kavyn Watts of Twin Lakes
5th Place - Isaac Switzer of Lafayette Central Catholic
6th Place - Tommy Lunsford of Northwestern
1st Place Match
Eli Hickman (Rensselaer Central) 33-1, So. over Chandler Ciscell (Western ) 18-11, So. (Fall 1:45)
3rd Place Match
Noah Miller (Lewis Cass) 27-3, Sr. over Kavyn Watts (Twin Lakes) 16-8, Sr. (Dec 7-0)
5th Place Match
Isaac Switzer (Lafayette Central Catholic) 20-7, So. over Tommy Lunsford (Northwestern) 17-10, Fr. (Fall 3:32)
126
Guaranteed Places
1st Place - Tyler Milam of West Lafayette
2nd Place - Zion Cosgray of Twin Lakes
3rd Place - Gavyn Smith of Lewis Cass
4th Place - Jaedon Smith of Western
5th Place - Jake Brinker of Hamilton Heights
6th Place - Marcos Castorena of Northwestern
1st Place Match
Tyler Milam (West Lafayette) 20-8, So. over Zion Cosgray (Twin Lakes) 12-8, Jr. (Fall 2:31)
3rd Place Match
Gavyn Smith (Lewis Cass) 13-8, Jr. over Jaedon Smith (Western ) 3-2, Fr. (Fall 1:49)
5th Place Match
Jake Brinker (Hamilton Heights) 6-15, So. over Marcos Castorena (Northwestern) 16-15, Fr. (Inj. 0:00)
132
Guaranteed Places
1st Place - Hunter Cottingham of Western
2nd Place - Cade Cox of Lewis Cass
3rd Place - Jayce Flannelly of West Lafayette
4th Place - Victor Spikes of Benton Central
5th Place - Bodey Henry of Northwestern
6th Place - Issac Lashbrook of Twin Lakes
1st Place Match
Hunter Cottingham (Western ) 31-1, So. over Cade Cox (Lewis Cass) 25-4, Jr. (MD 15-6)
3rd Place Match
Jayce Flannelly (West Lafayette) 20-14, So. over Victor Spikes (Benton Central) 21-10, Fr. (Fall 0:58)
5th Place Match
Bodey Henry (Northwestern) 13-5, Fr. over Issac Lashbrook (Twin Lakes) 8-15, Fr. (Dec 4-1)
138
Guaranteed Places
1st Place - Dylan Goudy of Western
2nd Place - Brayden Wright of Rensselaer Central
3rd Place - Alex Fauber of West Lafayette
4th Place - Cael Bernhardt of Lewis Cass
5th Place - Dakota Skees of Lafayette Central Catholic
6th Place - Jack Maxwell of Tipton
1st Place Match
Dylan Goudy (Western ) 16-7, Jr. over Brayden Wright (Rensselaer Central) 29-6, Jr. (MD 8-0)
3rd Place Match
Alex Fauber (West Lafayette) 26-4, Sr. over Cael Bernhardt (Lewis Cass) 22-8, So. (Fall 2:47)
5th Place Match
Dakota Skees (Lafayette Central Catholic) 23-9, So. over Jack Maxwell (Tipton) 13-24, So. (Fall 0:55)
145
Guaranteed Places
1st Place - Jordan Turpin of Lafayette Central Catholic
2nd Place - Gabe Smith of Tipton
3rd Place - Luke Lechner of Western
4th Place - Tomas Saavedra of Rensselaer Central
5th Place - Keegan Adams of West Lafayette
6th Place - Blake Jones of Lewis Cass
1st Place Match
Jordan Turpin (Lafayette Central Catholic) 28-4, Sr. over Gabe Smith (Tipton) 28-7, Sr. (Fall 1:17)
3rd Place Match
Luke Lechner (Western ) 22-10, Jr. over Tomas Saavedra (Rensselaer Central) 12-4, Sr. (Fall 4:35)
5th Place Match
Keegan Adams (West Lafayette) 14-20, Fr. over Blake Jones (Lewis Cass) 13-13, Jr. (Fall 4:12)
152
Guaranteed Places
1st Place - Donavan Shepherd of Western
2nd Place - Blake Hicks of Tipton
3rd Place - Rhys Dodt of Twin Lakes
4th Place - Alex Myers of Lewis Cass
5th Place - Shane Collins of West Lafayette
6th Place - Jesus Escalera of Lafayette Central Catholic
1st Place Match
Donavan Shepherd (Western ) 20-7, So. over Blake Hicks (Tipton) 19-8, Jr. (MD 11-2)
3rd Place Match
Rhys Dodt (Twin Lakes) 21-9, Sr. over Alex Myers (Lewis Cass) 17-7, Jr. (Fall 2:09)
5th Place Match
Shane Collins (West Lafayette) 18-8, So. over Jesus Escalera (Lafayette Central Catholic) 12-8, Fr. (Fall 3:42)
160
Guaranteed Places
1st Place - Colin Stanley of Rensselaer Central
2nd Place - Jerry Padgett of Western
3rd Place - Kaleb Cauble of Twin Lakes
4th Place - Aaron Barket of West Lafayette
5th Place - James Fale of Lewis Cass
6th Place - Felipe Viera of Lafayette Central Catholic
1st Place Match
Colin Stanley (Rensselaer Central) 29-6, Sr. over Jerry Padgett (Western ) 16-8, Fr. (Dec 8-2)
3rd Place Match
Kaleb Cauble (Twin Lakes) 24-8, Jr. over Aaron Barket (West Lafayette) 22-6, Sr. (Dec 4-3)
5th Place Match
James Fale (Lewis Cass) 16-12, Jr. over Felipe Viera (Lafayette Central Catholic) 15-17, Jr. (Inj. 0:00)
170
Guaranteed Places
1st Place - Samir Ahsan of West Lafayette
2nd Place - Dalton Bandelier of Lewis Cass
3rd Place - Conner Morris of Tipton
4th Place - Peter Brown of Lafayette Central Catholic
5th Place - Luke Stohler of Hamilton Heights
6th Place - Jacob Nugent of Rensselaer Central
1st Place Match
Samir Ahsan (West Lafayette) 25-4, Jr. over Dalton Bandelier (Lewis Cass) 13-7, Jr. (MD 8-0)
3rd Place Match
Conner Morris (Tipton) 20-10, So. over Peter Brown (Lafayette Central Catholic) 8-14, So. (Fall 3:27)
5th Place Match
Luke Stohler (Hamilton Heights) 14-16, So. over Jacob Nugent (Rensselaer Central) 13-18, Jr. (Fall 3:45)
182
Guaranteed Places
1st Place - KJ Roudebush of Tipton
2nd Place - Jeremy Pugh of Twin Lakes
3rd Place - Matt Scott of Western
4th Place - Eric Munson of Benton Central
5th Place - Patrick Harris of Northwestern
6th Place - Caleb Wamsley of Rensselaer Central
1st Place Match
KJ Roudebush (Tipton) 36-1, Jr. over Jeremy Pugh (Twin Lakes) 27-3, Sr. (Fall 3:01)
3rd Place Match
Matt Scott (Western ) 29-6, Sr. over Eric Munson (Benton Central) 23-10, Jr. (Fall 1:15)
5th Place Match
Patrick Harris (Northwestern) 25-5, Sr. over Caleb Wamsley (Rensselaer Central) 18-14, Jr. (Dec 4-3)
195
Guaranteed Places
1st Place - Bryson Ford of Benton Central
2nd Place - Luke Lushin of Western
3rd Place - Mykiel Stallings of West Lafayette
4th Place - Evan Cardwell of Northwestern
5th Place - Tyler Lord of Twin Lakes
6th Place - Ben Korniak of Rensselaer Central
1st Place Match
Bryson Ford (Benton Central) 32-1, Sr. over Luke Lushin (Western ) 29-5, Sr. (Dec 9-5)
3rd Place Match
Mykiel Stallings (West Lafayette) 27-3, Sr. over Evan Cardwell (Northwestern) 25-4, Sr. (Dec 8-5)
5th Place Match
Tyler Lord (Twin Lakes) 10-14, Sr. over Ben Korniak (Rensselaer Central) 18-20, Sr. (Fall 3:40)
220
Guaranteed Places
1st Place - Braydon Erb of Western
2nd Place - Joey Kidwell of West Lafayette
3rd Place - Alex Naylor of Hamilton Heights
4th Place - Tyler Hannon of Rensselaer Central
5th Place - Max Bottoms of Twin Lakes
6th Place - Kyle Cardwell of Northwestern
1st Place Match
Braydon Erb (Western ) 29-4, Fr. over Joey Kidwell (West Lafayette) 31-3, Jr. (UTB 3-2)
3rd Place Match
Alex Naylor (Hamilton Heights) 22-11, So. over Tyler Hannon (Rensselaer Central) 19-14, Sr. (Fall 1:51)
5th Place Match
Max Bottoms (Twin Lakes) 4-6, Sr. over Kyle Cardwell (Northwestern) 17-12, Fr. (MD 12-2)
285
Guaranteed Places
1st Place - Sabastian Trent of West Lafayette
2nd Place - Lane Eubank of Western
3rd Place - Jason Foster of Benton Central
4th Place - Matthew Barker of Rensselaer Central
5th Place - Jeremiah Bush of Twin Lakes
6th Place - Nate Morgan of Tipton
1st Place Match
Sabastian Trent (West Lafayette) 32-2, Sr. over Lane Eubank (Western ) 26-6, Jr. (Fall 2:40)
3rd Place Match
Jason Foster (Benton Central) 28-8, So. over Matthew Barker (Rensselaer Central) 21-15, Sr. (Dec 3-1)
5th Place Match
Jeremiah Bush (Twin Lakes) 19-8, Sr. over Nate Morgan (Tipton) 15-19, Fr. (Fall 0:35)