Date: January 13, 2018
Type: Conference Tournament
Details:
Type: Conference Tournament
Team | Score |
---|---|
1. Portage | 275 |
2. Crown Point | 206 |
3. Merrillville | 193 |
4. Chesterton | 188 |
5. LaPorte | 133 |
6. Lake Central | 80 |
7. Michigan City | 69 |
8. Valparaiso | 37.5 |
Details:
106
Guaranteed Places
- 1st Place - Jacob Moran of Portage
- 2nd Place - Martin Cruz of Merrillville
- 3rd Place - Jacob Carter of Crown Point
- 4th Place - Isiah Ponce of Lake Central
- 5th Place - Brandon Bolin of Chesterton
- 6th Place - Carter Alexander of LaPorte
1st Place Match
- Jacob Moran (Portage) 21-1, Jr. over Martin Cruz (Merrillville) 28-2, Jr. (Dec 16-12)
3rd Place Match
- Jacob Carter (Crown Point) 19-11, Fr. over Isiah Ponce (Lake Central) 24-9, Fr. (Dec 9-7)
5th Place Match
- Brandon Bolin (Chesterton) 25-12, Fr. over Carter Alexander (LaPorte) 15-17, Jr. (Fall 2:17)
113
Guaranteed Places
- 1st Place - Ricky Hegedus of Portage
- 2nd Place - Ian Nelson of LaPorte
- 3rd Place - Danny Tolin of Chesterton
- 4th Place - Juan Maldonado of Merrillville
- 5th Place - Josh Daniels of Lake Central
- 6th Place - Julio Reyes of Crown Point
1st Place Match
- Ricky Hegedus (Portage) 12-7, Jr. over Ian Nelson (LaPorte) 30-5, Jr. (TF-1.5 4:00 (16-0))
3rd Place Match
- Danny Tolin (Chesterton) 28-6, Jr. over Juan Maldonado (Merrillville) 18-12, Jr. (Fall 1:52)
5th Place Match
- Josh Daniels (Lake Central) 21-10, Fr. over Julio Reyes (Crown Point) 14-16, Sr. (Dec 4-0)
120
Guaranteed Places
- 1st Place - Brock Peele of Portage
- 2nd Place - Ethan Kaiser of Chesterton
- 3rd Place - Juan Hernandez-Jara of LaPorte
- 4th Place - Sebastian Cortez of Lake Central
- 5th Place - Aleksandar Pejovski of Merrillville
- 6th Place - Austin Clark of Crown Point
1st Place Match
- Brock Peele (Portage) 20-4, Jr. over Ethan Kaiser (Chesterton) 31-6, Fr. (TF-1.5 4:39 (16-1))
3rd Place Match
- Juan Hernandez-Jara (LaPorte) 24-7, Sr. over Sebastian Cortez (Lake Central) 14-15, So. (Dec 3-0)
5th Place Match
- Aleksandar Pejovski (Merrillville) 15-9, Fr. over Austin Clark (Crown Point) 2-4, So. (Fall 1:28)
126
Guaranteed Places
- 1st Place - Colin Poynter of Portage
- 2nd Place - Kaellin Kelly of Crown Point
- 3rd Place - Skyler Gomez of LaPorte
- 4th Place - Elijah Crague of Lake Central
- 5th Place - Gavin Layman of Chesterton
- 6th Place - Cameron Williams of Merrillville
1st Place Match
- Colin Poynter (Portage) 21-5, Sr. over Kaellin Kelly (Crown Point) 23-6, Sr. (Dec 8-2)
3rd Place Match
- Skyler Gomez (LaPorte) 31-5, Sr. over Elijah Crague (Lake Central) 20-10, So. (Fall 3:17)
5th Place Match
- Gavin Layman (Chesterton) 5-2, Fr. over Cameron Williams (Merrillville) 4-7, Fr. (SV-1 6-4)
132
Guaranteed Places
- 1st Place - David Taylor of Michigan City
- 2nd Place - Jacob Maldonado of Merrillville
- 3rd Place - Collin Taylor of Crown Point
- 4th Place - James Ferry of Lake Central
- 5th Place - Alec Luna of Portage
- 6th Place - Tyson Nisley of LaPorte
1st Place Match
- David Taylor (Michigan City) 25-3, Sr. over Jacob Maldonado (Merrillville) 22-9, So. (Dec 5-4)
3rd Place Match
- Collin Taylor (Crown Point) 21-9, So. over James Ferry (Lake Central) 20-14, Jr. (Dec 6-2)
5th Place Match
- Alec Luna (Portage) 8-13, Sr. over Tyson Nisley (LaPorte) 21-12, So. (Dec 9-2)
138
Guaranteed Places
- 1st Place - Kris Rumph of Portage
- 2nd Place - Ian Dembowski of Valparaiso
- 3rd Place - Jake Burford of Crown Point
- 4th Place - Ahzsur Ursery of Merrillville
- 5th Place - Troy Johnson of Chesterton
- 6th Place - Gabriel Yandek of LaPorte
1st Place Match
- Kris Rumph (Portage) 15-4, Sr. over Ian Dembowski (Valparaiso) 13-3, Sr. (MD 10-2)
3rd Place Match
- Jake Burford (Crown Point) 22-6, Jr. over Ahzsur Ursery (Merrillville) 24-6, Sr. (Dec 3-2)
5th Place Match
- Troy Johnson (Chesterton) 28-8, Sr. over Gabriel Yandek (LaPorte) 5-7, So. (Fall 3:44)
145
Guaranteed Places
- 1st Place - Kasper McIntosh of Portage
- 2nd Place - Brock Ellis of Chesterton
- 3rd Place - Noah Hollendoner of Crown Point
- 4th Place - Devin Pope of Merrillville
- 5th Place - Jerome Anderson of Michigan City
- 6th Place - Josh Henrich of LaPorte
1st Place Match
- Kasper McIntosh (Portage) 23-1, Sr. over Brock Ellis (Chesterton) 26-8, Fr. (TF-1.5 6:00 (22-7))
3rd Place Match
- Noah Hollendoner (Crown Point) 10-6, So. over Devin Pope (Merrillville) 12-8, Jr. (Fall 2:57)
5th Place Match
- Jerome Anderson (Michigan City) 16-12, Fr. over Josh Henrich (LaPorte) 18-13, So. (Dec 5-4)
152
Guaranteed Places
- 1st Place - Aaron Griggs of Merrillville
- 2nd Place - Noah Lamore of Crown Point
- 3rd Place - Zach Nugent of Portage
- 4th Place - Ryne Beckman of Chesterton
- 5th Place - Skyler Querry of LaPorte
- 6th Place - Ryne Riley of Michigan City
1st Place Match
- Aaron Griggs (Merrillville) 24-6, Sr. over Noah Lamore (Crown Point) 21-2, Sr. (Fall 4:34)
3rd Place Match
- Zach Nugent (Portage) 16-9, Sr. over Ryne Beckman (Chesterton) 21-9, Sr. (Dec 8-4)
5th Place Match
- Skyler Querry (LaPorte) 22-10, Jr. over Ryne Riley (Michigan City) 3-11, Sr. (Fall 1:53)
160
Guaranteed Places
- 1st Place - Donnell Washington of Portage
- 2nd Place - Diego Lemley of Chesterton
- 3rd Place - Oszkar Kasch of Crown Point
- 4th Place - Malik Hoover of Merrillville
- 5th Place - Matt Neff of LaPorte
- 6th Place - Colin Kwiatkowski of Valparaiso
1st Place Match
- Donnell Washington (Portage) 22-3, Jr. over Diego Lemley (Chesterton) 21-3, Sr. (Dec 12-6)
3rd Place Match
- Oszkar Kasch (Crown Point) 26-2, Sr. over Malik Hoover (Merrillville) 21-9, Sr. (Fall 2:52)
5th Place Match
- Matt Neff (LaPorte) 18-13, So. over Colin Kwiatkowski (Valparaiso) 10-16, Fr. (TF-1.5 4:35 (17-0))
170
Guaranteed Places
- 1st Place - Noah Perez of LaPorte
- 2nd Place - Drake Guerrero of Portage
- 3rd Place - Mario Traficanti of Crown Point
- 4th Place - Evan Bates of Chesterton
- 5th Place - Jason Streck of Merrillville
- 6th Place - Milan Djuric of Lake Central
1st Place Match
- Noah Perez (LaPorte) 26-6, Jr. over Drake Guerrero (Portage) 14-8, Sr. (Dec 9-6)
3rd Place Match
- Mario Traficanti (Crown Point) 21-6, Sr. over Evan Bates (Chesterton) 25-7, Fr. (Dec 7-4)
5th Place Match
- Jason Streck (Merrillville) 14-13, Fr. over Milan Djuric (Lake Central) 13-14, So. (Fall 3:00)
182
Guaranteed Places
- 1st Place - Cade Girgenti of Chesterton
- 2nd Place - Tyjonn Lockett of Merrillville
- 3rd Place - Ethan Potosky of Crown Point
- 4th Place - Jeremy Torres of Portage
- 5th Place - Azayah Hunter of Michigan City
- 6th Place - Forfeit Forfeit of Unattached
1st Place Match
- Cade Girgenti (Chesterton) 23-1, Sr. over Tyjonn Lockett (Merrillville) 27-4, Sr. (Fall 2:52)
3rd Place Match
- Ethan Potosky (Crown Point) 22-4, Jr. over Jeremy Torres (Portage) 16-9, Sr. (SV-1 4-2)
5th Place Match
- Azayah Hunter (Michigan City) 10-8, Sr. over Forfeit Forfeit () 1-2, . (For.)
195
Guaranteed Places
- 1st Place - Lucas Davison of Chesterton
- 2nd Place - Jacob Bondon of Portage
- 3rd Place - Joseph McIntyre of Valparaiso
- 4th Place - Dennis Weston of Merrillville
- 5th Place - Nick Devany of Crown Point
- 6th Place - Antonio Gutierrez of Lake Central
1st Place Match
- Lucas Davison (Chesterton) 36-0, Sr. over Jacob Bondon (Portage) 22-5, Sr. (MD 19-6)
3rd Place Match
- Joseph McIntyre (Valparaiso) 17-9, Sr. over Dennis Weston (Merrillville) 22-9, Sr. (Dec 1-0)
5th Place Match
- Nick Devany (Crown Point) 14-13, Sr. over Antonio Gutierrez (Lake Central) 1-3, Jr. (Fall 4:23)
220
Guaranteed Places
- 1st Place - Brandon Streck of Merrillville
- 2nd Place - Chester Swopes of Portage
- 3rd Place - Jacob Jeeninga of Crown Point
- 4th Place - Kyle Simpkins of LaPorte
- 5th Place - Kevin Mochen of Chesterton
- 6th Place - John Wilcher of Michigan City
1st Place Match
- Brandon Streck (Merrillville) 19-1, Sr. over Chester Swopes (Portage) 15-8, Sr. (MD 8-0)
3rd Place Match
- Jacob Jeeninga (Crown Point) 14-8, Sr. over Kyle Simpkins (LaPorte) 24-9, Sr. (Dec 4-1)
5th Place Match
- Kevin Mochen (Chesterton) 28-7, Sr. over John Wilcher (Michigan City) 16-13, Jr. (Fall 3:53)
285
Guaranteed Places
- 1st Place - Michael Foster of Crown Point
- 2nd Place - Oscar Potts of Michigan City
- 3rd Place - Ricky Beehn of Portage
- 4th Place - Nick Garcia of Lake Central
- 5th Place - Keshawn Lilly of Merrillville
- 6th Place - Nico Torres of LaPorte
1st Place Match
- Michael Foster (Crown Point) 23-3, Sr. over Oscar Potts (Michigan City) 13-4, Sr. (Fall 3:05)
3rd Place Match
- Ricky Beehn (Portage) 10-10, Sr. over Nick Garcia (Lake Central) 15-13, Jr. (Dec 3-1)
5th Place Match
- Keshawn Lilly (Merrillville) 5-4, Sr. over Nico Torres (LaPorte) 14-13, Jr. (Fall 1:53)