Wrestler(School) | Career Record |
---|---|
1. Bobby Johnson | 129-12 |
2. Harley New | 124-22 |
3. Brian Johnson | 113-12 |
4. Mike Johnson | 110-11 |
5. Robert Ice | 110-11 |
6. Travis Powers | 98-25 |
7. Dylan Torbush | 84-10 |
8. Cody Hardley | 35-6 |
9. Jon Linder | 35-7 |
10. David New | - |
11. Brad Warner | - |
12. Brett DeWees | - |
13. Mike Appel | - |
14. Andrew Smith | - |
15. Coltyn Abbott | - |
16. Mason Meiring | - |
17. Lillian Gropp | - |
18. Sophia Gropp | - |
19. Paislee Chambers | - |
20. Zac Reno | - |
21. Dallas Godby | - |
22. Luke Powers | - |
Team Info
Record
Overall: 1-4
Conference: 1-0
Sectional: 1-0
vs. 4A: 0-0
vs. 3A: 0-0
vs. 2A: 0-2
vs. 1A: 1-2
Girls: 0-0
Address:
10000 N. C.R. 600 W. Gaston, IN 47342
*Click for directions
Enrollment: 286
State: Indiana
Class: 1A
Conference: Mid-Eastern
Colors: Maroon and White
Coaching Staff
Head Coach: Cole Chambers
Assistant Coaches: Adam Werling, Chad Clock, Alexis Watt
State Series Sectional: Delta
Regional: Jay County
Semi-State: Fort Wayne
Overall: 1-4
Conference: 1-0
Sectional: 1-0
vs. 4A: 0-0
vs. 3A: 0-0
vs. 2A: 0-2
vs. 1A: 1-2
Girls: 0-0
Address:
10000 N. C.R. 600 W. Gaston, IN 47342
*Click for directions
Enrollment: 286
State: Indiana
Class: 1A
Conference: Mid-Eastern
Colors: Maroon and White
Coaching Staff
Head Coach: Cole Chambers
Assistant Coaches: Adam Werling, Chad Clock, Alexis Watt
State Series Sectional: Delta
Regional: Jay County
Semi-State: Fort Wayne
Boys Schedule
Click here to add an eventGirls Schedule
Click here to add an eventDate/Time | Opponent | ||
Nov 04 01:00 pm |
Alexandria Monroe Women`s Tourney(0) at Alexandria Monroe Bracket Link |
9th Place | |
Dec 30 02:00 pm |
IHSGW Regional - Jay County(0) at Jay County Bracket Link |
Add Result | |
Jan 05 02:00 pm |
IHSGW Semi-State - Rochester(0) at Rochester Bracket Link |
Add Result |
Boys Roster
Girls Roster
Sophia Gropp
- (c/o 2027)
- 170lbs
Paislee Chambers
- (c/o 2027)
- 170lbs
Delta Sectional
Record vs. sectional teamsSchool | Record |
---|---|
Delta | 16-2 (2-0) |
Cowan | 8-2 (2-0) |
Monroe Central | 13-13 (3-1) |
Yorktown | 10-11 (2-0) |
Daleville | 2-4 (1-0) |
Muncie Central | 7-22 (1-4) |
Wes-Del | 1-4 (1-0) |
Winchester | 1-9 (1-3) |
Wapahani | 3-27 (0-3) |
Randolph Southern | 0-0 (0-0) |
Union (Modoc) | 0-1 (0-1) |
Mid-Eastern
Record vs. conference teamsSchool | Record |
---|---|
Eastern Hancock | 2-0 |
Shenandoah | 2-0 |
Monroe Central | 2-1 |
Daleville | 1-0 |
Wes-Del | 1-0 |
Blue River Valley | 0-0 |
Randolph Southern | 0-0 |
Cowan | 0-0 |
Union (Modoc) | 0-1 |
Wapahani | 0-6 |
Title History
Sectional (10): 1976, 1977, 1979, 1980, 1982, 1984, 1985, 1986, 1987, 1990Season History
Click here to add an team historyYear | W-L-T | Coach | Titles |
2023 | 0-7-0 | Bill Robertson | |
2022 | 0-6-0 | Bill Robertson | |
2021 | 0-3-0 | Bill Robertson | |
2020 | 0-6-0 | Bill Robertson | |
2019 | 1-7-0 | Bill Robertson | |
2018 | 2-11-0 | Bill Robertson | |
2017 | 2-5-0 | Bill Robertson | |
2016 | 2-10-0 | Tyson Spencer | |
2015 | 1-9-0 | Tyson Spencer | |
2004 | 0-0-0 | Bill Robertson | |
2002 | 0-0-0 | Bill Robertson | |
1999 | 0-0-0 | Bill Robertson | |
1998 | 0-0-0 | Bill Robertson | |
1997 | 0-0-0 | Bill Robertson | |
1993 | 0-0-0 | Bill Robertson | |
1990 | 0-0-0 | Sectional | |
1988 | 0-0-0 | ||
1987 | 0-0-0 | Sectional | |
1986 | 0-0-0 | Sectional | |
1985 | 0-0-0 | Sectional | |
1984 | 0-0-0 | Sectional | |
1982 | 0-0-0 | Sectional | |
1980 | 0-0-0 | Sectional | |
1979 | 0-0-0 | Sectional | |
1977 | 0-0-0 | Sectional | |
1976 | 0-0-0 | Sectional | |
Past Wrestlers
Lillian Gropp
- (c/o 2023)
- X | X | X | X
Andrew Smith
- (c/o 2019)
- X | X | X | X
Coltyn Abbott
- (c/o 2018)
- X | X | X | X
Mason Meiring
- (c/o 2018)
- X | X | X | X
Dylan Torbush
- (c/o 2017)
- X | X | X | X
Cody Hardley
- (c/o 2004)
- X | X | X | Qualifier at 140lbs
Jon Linder
- (c/o 2002)
- X | X | X | Qualifier at 152lbs
Travis Powers
- (c/o 2002)
- X | X | X | 4th at 171lbs
Harley New
- (c/o 1999)
- X | X | Qualifier at 135lbs | Qualifier at 140lbs
David New
- (c/o 1997)
- X | X | X | Qualifier at 140lbs
Brad Warner
- (c/o 1993)
- X | X | X | Qualifier at 145lbs
Brett DeWees
- (c/o 1988)
- X | X | X | Qualifier at 119lbs
Robert Ice
- (c/o 1988)
- X | X | Qualifier at 132lbs | Qualifier at 135lbs
Bobby Johnson
- (c/o 1987)
- X | X | 3rd at 155lbs | 2nd at 155lbs
Mike Johnson
- (c/o 1985)
- X | X | Qualifier at 138lbs | Qualifier at 155lbs
Mike Appel
- (c/o 1977)
- X | X | X | Qualifier at 105lbs
Brian Johnson
- (c/o 1976)
- X | X | X | 3rd at 155lbs
IHSAA Placement History
Runner-ups (1): Bobby Johnson(1987)3rd Place (2): Brian Johnson(1976), Bobby Johnson(1986)
4th Place (1): Travis Powers(2002)
Qualifiers (12): Mike Appel(1977), Mike Johnson(1984), Mike Johnson(1985), Robert Ice(1987), Brett DeWees(1988), Robert Ice(1988), Brad Warner(1993), David New(1997), Harley New(1998), Harley New(1999), Jon Linder(2002), Cody Hardley(2004)
IHSGW Placement History
5th Place (1): Paislee Chambers(2024)7th Place (1): Sophia Gropp(2024)