Wrestler(School) | Career Record |
---|---|
1. Nate Schmucker | 149-21 |
2. Gary Schmucker | 143-19 |
3. Nate Andrews | 138-22 |
4. Dillon Whitacre | 136-25 |
5. Kaden Lone | 136-21 |
6. Reuben Eicher | 128-28 |
7. Brandon Garner | 115-29 |
8. Charles Davis | 110-15 |
9. Todd Croy | 108-15 |
10. Jessie Espinoza | 90-14 |
11. George Lopez | 67-11 |
12. Zachary Telschow | 35-5 |
13. Garrett Griffin | 33-8 |
14. Andrew Rhymer | 27-19 |
15. Nick Roelandis | 25-5 |
16. Michael Leonard | 0-0 |
17. Donny Black | - |
18. Amos Frye | - |
19. Nicholas Yoder | - |
20. Craig Croy | - |
21. Todd Mullet | - |
22. Trevor Andrews | - |
23. Gary Urednick | - |
24. Ryan Miller | - |
25. Don Miller | - |
Team Info
Record
Overall: 8-9
Conference: 2-3
Sectional: 3-2
vs. 4A: 1-4
vs. 3A: 1-4
vs. 2A: 4-1
vs. 1A: 2-0
Girls: 0-0
Address:
2101 N. Main St. Nappanee, IN 46550
*Click for directions
Enrollment: 888
State: Indiana
Class: 2A
Conference: Northern Lakes
Colors: Black and Red
Coaching Staff
Head Coach: Dennis Lewis
Assistant Coaches: Rodney Lone, Jason Demein, Samuel Maximilian Montgomery, Ashley Johnson, Elisio Roa, Faruq Ghaffar, Bruce Cannaday
State Series Sectional: Elkhart
Regional: Goshen
Semi-State: Fort Wayne
Overall: 8-9
Conference: 2-3
Sectional: 3-2
vs. 4A: 1-4
vs. 3A: 1-4
vs. 2A: 4-1
vs. 1A: 2-0
Girls: 0-0
Address:
2101 N. Main St. Nappanee, IN 46550
*Click for directions
Enrollment: 888
State: Indiana
Class: 2A
Conference: Northern Lakes
Colors: Black and Red
Coaching Staff
Head Coach: Dennis Lewis
Assistant Coaches: Rodney Lone, Jason Demein, Samuel Maximilian Montgomery, Ashley Johnson, Elisio Roa, Faruq Ghaffar, Bruce Cannaday
State Series Sectional: Elkhart
Regional: Goshen
Semi-State: Fort Wayne
Boys Schedule
Click here to add an eventGirls Schedule
Click here to add an eventDate/Time | Opponent | ||
Nov 18 02:00 pm |
Ben Davis Girl's Wrestling Invitational(0) at Ben Davis Bracket Link |
Add Result | |
Dec 02 02:00 pm |
Sarah Hildebrandt Invitational(2) at Penn Bracket Link |
Add Result | |
Dec 09 02:00 pm |
Lakeland Girls Invitational(0) at Lakeland Bracket Link |
Add Result | |
Dec 30 02:00 pm |
IHSGW Regional - Goshen(0) at Goshen Bracket Link |
Add Result | |
Jan 05 02:00 pm |
IHSGW Semi-State - Penn(0) at Penn Bracket Link |
Add Result |
Boys Roster
Luke Stuckman
- c/o 2026
- 113lbs
Calix Truex
- c/o 2025
- 126lbs
Will Hahn
- c/o 2025
- 126lbs
Lynkyn Ratcliff
- c/o 2024
- 132lbs
Austin King
- c/o 2026
- 175lbs
Keith Miller
- c/o 2024
- 190lbs
Brady King
- c/o 2025
- 215lbs
Girls Roster
Naima Ghaffar
- (c/o 2026)
- 120lbs
Elkhart Sectional
Record vs. sectional teamsSchool | Record |
---|---|
Northridge | 14-8 (5-2) |
Goshen | 12-8 (3-0) |
Elkhart | 6-4 (2-1) |
Concord | 5-4 (2-2) |
Jimtown | 8-7 (0-3) |
Wawasee | 10-11 (2-3) |
NorthWood | 8-9 (3-2) |
Fairfield | 8-13 (0-4) |
Northern Lakes
Record vs. conference teamsSchool | Record |
---|---|
Mishawaka | 7-0 |
Plymouth | 4-1 |
Goshen | 4-2 |
Northridge | 4-3 |
Wawasee | 3-5 |
NorthWood | 2-3 |
Warsaw | 1-7 |
Elkhart Memorial | 0-0 |
Concord | 0-4 |
Title History
Sectional (10): 1975, 1976, 1977, 1978, 1979, 1993, 1994, 1995, 1996, 2002Regional (5): 1978, 1993, 1994, 1995, 1996
Season History
Click here to add an team historyYear | W-L-T | Coach | Titles |
2023 | 7-10-0 | Nate Andrews | |
2022 | 14-6-0 | Nate Andrews | |
2021 | 15-7-0 | Nate Andrews | |
2020 | 15-6-0 | Nate Andrews | |
2019 | 8-13-0 | Nate Andrews | |
2018 | 4-7-0 | Damon Hummel | |
2017 | 5-6-0 | Damon Hummel | IHSWCA 2A Team State Qualifier |
2016 | 4-9-0 | Damon Hummel | |
2015 | 6-8-0 | Damon Hummel | |
2013 | 0-0-0 | Damon Hummel | |
2009 | 0-0-0 | Rod Lone | |
2008 | 0-0-0 | Rod Lone | |
2004 | 0-0-0 | Dennis Lewis | |
2003 | 0-0-0 | Dennis Lewis | |
2002 | 0-0-0 | Dennis Lewis | Sectional |
2000 | 0-0-0 | Dennis Lewis | |
1997 | 0-0-0 | Dennis Lewis | |
1996 | 0-0-0 | Dennis Lewis | Regional, Sectional |
1995 | 0-0-0 | Dennis Lewis | Regional, Sectional |
1994 | 0-0-0 | Dennis Lewis | Regional, Sectional |
1993 | 0-0-0 | Dennis Lewis | Regional, Sectional |
1992 | 0-0-0 | Dennis Lewis | |
1991 | 0-0-0 | ||
1987 | 0-0-0 | ||
1986 | 0-0-0 | Dennis Lewis | |
1985 | 0-0-0 | Rich Dodson | |
1984 | 0-0-0 | Louis Bonacorsi | |
1982 | 0-0-0 | ||
1981 | 0-0-0 | ||
1979 | 0-0-0 | Sectional | |
1978 | 0-0-0 | Regional, Sectional | |
1977 | 0-0-0 | Sectional | |
1976 | 0-0-0 | Sectional | |
1975 | 0-0-0 | Sectional | |
1974 | 0-0-0 | ||
Past Wrestlers
Kaden Lone
- (c/o 2023)
- X | X | 7th at 160lbs | 7th at 182lbs
Isaac Benjamin
- (c/o 2022)
- X | X | X | X
Trey Tobias
- (c/o 2022)
- X | X | X | Qualifier at 182lbs
Blake Herr
- (c/o 2021)
- X | X | X | X
Jake Lone
- (c/o 2020)
- X | 8th at 170lbs | 6th at 182lbs | 2nd at 182lbs
Jaden Miller
- (c/o 2020)
- X | X | X | X
Tyler Becker
- (c/o 2020)
- X | X | X | X
Hunter Warren
- (c/o 2018)
- X | X | X | X
Jacob Chupp
- (c/o 2018)
- X | X | X | X
Garrett Griffin
- (c/o 2017)
- X | X | X | X
Michael Leonard
- (c/o 2017)
- X | X | X | X
Andrew Miller
- (c/o 2017)
- X | X | X | X
Zachary Telschow
- (c/o 2013)
- X | X | X | Qualifier at 182lbs
George Lopez
- (c/o 2009)
- X | X | Qualifier at 171lbs | Qualifier at 171lbs
Charles Davis
- (c/o 2004)
- X | Qualifier at 160lbs | Qualifier at 160lbs | 7th at 160lbs
Andrew Rhymer
- (c/o 2004)
- X | X | X | Qualifier at 125lbs
Dillon Whitacre
- (c/o 2004)
- X | X | 8th at 140lbs | 8th at 140lbs
Brandon Garner
- (c/o 2003)
- X | X | 8th at 140lbs | X
Jessie Espinoza
- (c/o 2000)
- X | X | X | Qualifier at 112lbs
Nick Roelandis
- (c/o 2000)
- X | X | X | Qualifier at 119lbs
Donny Black
- (c/o 1998)
- X | Qualifier at 125lbs | X | X
Amos Frye
- (c/o 1997)
- X | X | X | Qualifier at 145lbs
Gary Schmucker
- (c/o 1997)
- X | Qualifier at 100lbs | 4th at 103lbs | 1st at 103lbs
Nicholas Yoder
- (c/o 1997)
- X | X | X | Qualifier at 275lbs
Nate Andrews
- (c/o 1996)
- X | Qualifier at 160lbs | Qualifier at 172lbs | 1st at 171lbs
Reuben Eicher
- (c/o 1996)
- X | X | 8th at 119lbs | Qualifier at 119lbs
Nate Schmucker
- (c/o 1996)
- X | Qualifier at 130lbs | X | 2nd at 145lbs
Todd Mullet
- (c/o 1995)
- X | X | X | 8th at 134lbs
Todd Croy
- (c/o 1994)
- X | Qualifier at 189lbs | X | 6th at Hwtlbs
Trevor Andrews
- (c/o 1994)
- X | X | 6th at 171lbs | 2nd at 171lbs
Craig Croy
- (c/o 1991)
- X | X | X | Qualifier at 189lbs
Ryan Miller
- (c/o 1987)
- X | X | X | Qualifier at 177lbs
Gary Urednick
- (c/o 1986)
- X | X | X | 5th at 167lbs
Fred Johnson
- (c/o 1984)
- X | X | X | Qualifier at 132lbs
Jon Flickinger
- (c/o 1982)
- X | X | Qualifier at 98lbs | Qualifier at 105lbs
Don Miller
- (c/o 1979)
- X | X | X | 3rd at 177lbs
Stacy Carter
- (c/o 1979)
- X | X | X | Qualifier at 132lbs
Jeff Biller
- (c/o 1977)
- X | X | X | Qualifier at 155lbs
Roy Burkholder
- (c/o 1976)
- X | X | X | 4th at 132lbs
Randall Bricker
- (c/o 1975)
- X | X | Qualifier at 98lbs | Qualifier at 105lbs
IHSAA Placement History
Champions (2): Nate Andrews(1996), Gary Schmucker(1997)Runner-ups (3): Trevor Andrews(1994), Nate Schmucker(1996), Jake Lone(2020)
3rd Place (1): Don Miller(1979)
4th Place (2): Roy Burkholder(1976), Gary Schmucker(1996)
5th Place (1): Gary Urednick(1986)
6th Place (3): Trevor Andrews(1993), Todd Croy(1994), Jake Lone(2019)
7th Place (4): Charles Davis(2004), Tanner DeMien(2015), Kaden Lone(2022), Kaden Lone(2023)
8th Place (6): Reuben Eicher(1995), Todd Mullet(1995), Brandon Garner(2002), Dillon Whitacre(2003), Dillon Whitacre(2004), Jake Lone(2018)
Qualifiers (29): Randall Bricker(1974), Randall Bricker(1975), Jeff Biller(1977), Stacy Carter(1979), Jon Flickinger(1981), Jon Flickinger(1982), Fred Johnson(1984), Ryan Miller(1987), Craig Croy(1991), Todd Croy(1992), Nate Schmucker(1994), Nate Andrews(1994), Gary Schmucker(1995), Nate Andrews(1995), Reuben Eicher(1996), Donny Black(1996), Amos Frye(1997), Nicholas Yoder(1997), Jessie Espinoza(2000), Nick Roelandis(2000), Charles Davis(2002), Charles Davis(2003), Andrew Rhymer(2004), George Lopez(2008), George Lopez(2009), Zachary Telschow(2013), Tanner DeMien(2016), Trey Tobias(2022), Keith Miller(2024)
IHSGW Placement History
Runner-ups (1): Naima Ghaffar(2024)6th Place (1): Naima Ghaffar(2023)