Wrestler(School) | Career Record |
---|---|
1. Dylan Stroud | 147-14 |
2. Zach France | 118-17 |
3. Josh Staton | 94-19 |
4. Delton Moore | 94-20 |
5. Bryce Kamphues | 82-23 |
6. Clayton Moore | 51-13 |
7. Neil Westendorf | 36-6 |
8. Preston Duffy | 36-16 |
9. Bryce Zook | 25-9 |
10. Quentin Moore | 22-14 |
11. John Marks | - |
12. Mark Benton | - |
13. Bill Bumgardner | - |
14. Dana Carpenter | - |
15. Dennis Haynes | - |
16. Doug Haynes | - |
17. Gale Lahr | - |
18. Joe Frantz | - |
19. Norman Hudson | - |
20. Steve Aughinbaugh | - |
21. Wade France | - |
22. Tyce Rooney | - |
23. Ashton Moore | - |
24. Haley Clifford | - |
25. Elijah Burlingame | - |
Team Info
Record
Overall: 2-9
Conference: 0-5
Sectional: 0-5
vs. 4A: 0-0
vs. 3A: 1-0
vs. 2A: 0-1
vs. 1A: 1-8
Girls: 0-0
Address:
1 Squire Dr. North Manchester, IN 46962
*Click for directions
Enrollment: 479
State: Indiana
Class: 1A
Conference: Three Rivers
Colors: Red White and Black
Coaching Staff
Head Coach: Rex Moore
Assistant Coaches: Joe Lamplot, Rex Moore, Nick Joyner, Austin Hiatt
State Series Sectional: Peru
Regional: Peru
Semi-State: Fort Wayne
Overall: 2-9
Conference: 0-5
Sectional: 0-5
vs. 4A: 0-0
vs. 3A: 1-0
vs. 2A: 0-1
vs. 1A: 1-8
Girls: 0-0
Address:
1 Squire Dr. North Manchester, IN 46962
*Click for directions
Enrollment: 479
State: Indiana
Class: 1A
Conference: Three Rivers
Colors: Red White and Black
Coaching Staff
Head Coach: Rex Moore
Assistant Coaches: Joe Lamplot, Rex Moore, Nick Joyner, Austin Hiatt
State Series Sectional: Peru
Regional: Peru
Semi-State: Fort Wayne
Boys Schedule
Click here to add an eventGirls Schedule
Click here to add an eventDate/Time | Opponent | ||
Nov 11 02:00 pm |
EN Girls Invite(2) at East Noble Bracket Link |
19th Place | |
Nov 18 09:00 am |
Rochester Girls Invitational(0) at Rochester Bracket Link |
27th Place | |
Dec 02 02:00 pm |
Sarah Hildebrandt Invitational(2) at Penn Bracket Link |
Add Result | |
Dec 09 02:00 pm |
Lebanon Girls Invitational(2) at Lebanon Bracket Link |
Add Result | |
Dec 30 02:00 pm |
IHSGW Regional - Western(0) at Western Bracket Link |
Add Result | |
Jan 05 02:00 pm |
IHSGW Semi-State - Rochester(0) at Rochester Bracket Link |
Add Result |
Boys Roster
Girls Roster
Peru Sectional
Record vs. sectional teamsSchool | Record |
---|---|
North Miami | 21-4 (5-1) |
Cass | 16-5 (4-4) |
Huntington North | 18-10 (1-1) |
Maconaquah | 17-11 (6-1) |
Northfield | 18-12 (6-2) |
Wabash | 10-12 (2-5) |
Tippecanoe Valley | 6-10 (1-4) |
Peru | 5-10 (4-2) |
Manchester | 2-9 (0-5) |
Southwood | 1-9 (0-4) |
Three Rivers
Record vs. conference teamsSchool | Record |
---|---|
Maconaquah | 6-1 |
Rochester | 5-0 |
Northfield | 5-3 |
North Miami | 4-1 |
Peru | 4-2 |
Wabash | 2-4 |
Southwood | 1-3 |
Tippecanoe Valley | 1-5 |
Whitko | 0-4 |
Manchester | 0-5 |
Title History
Sectional (1): 1976Season History
Click here to add an team historyYear | W-L-T | Coach | Titles |
2023 | 11-6-0 | Byron Sweet | |
2022 | 7-9-0 | Byron Sweet | |
2021 | 17-4-0 | Byron Sweet | IHSWCA 1A Team State Qualifier |
2020 | 15-5-0 | Byron Sweet | IHSWCA 1A Team State Qualifier |
2019 | 18-3-0 | Byron Sweet | |
2018 | 8-7-0 | Byron Sweet | |
2017 | 13-8-0 | Jerimiah Maggart | |
2016 | 16-6-0 | Jerimiah Maggart | |
2015 | 5-12-0 | Jerimiah Maggart | |
2014 | 8-8-0 | Jerimiah Maggart | |
2013 | 4-10-0 | Chris Kimmel | |
2003 | 0-0-0 | Pat Powers | |
2002 | 0-0-0 | Pat Powers | |
2001 | 0-0-0 | Pat Powers | |
1984 | 0-0-0 | ||
1982 | 0-0-0 | ||
1976 | 0-0-0 | Sectional | |
1975 | 0-0-0 | ||
1973 | 0-0-0 | ||
1972 | 0-0-0 | ||
1971 | 0-0-0 | ||
1969 | 0-0-0 | ||
1968 | 0-0-0 | ||
1967 | 0-0-0 | ||
Past Wrestlers
Zach France
- (c/o 2023)
- X | X | X | X
Jordan Ayres
- (c/o 2023)
- X | X | X | X
Dylan Stroud
- (c/o 2022)
- X | 8th at 126lbs | Qualifier at 132lbs | 7th at 132lbs
Maddie Parson
- (c/o 2022)
- X | X | X | X
Elijah Burlingame
- (c/o 2021)
- X | X | X | X
Trescott Duffy
- (c/o 2021)
- X | X | X | X
Tyce Rooney
- (c/o 2020)
- X | X | X | X
Bryce Kamphues
- (c/o 2020)
- X | X | X | X
Ashton Moore
- (c/o 2020)
- X | X | X | X
Haley Clifford
- (c/o 2020)
- X | X | X | X
Delton Moore
- (c/o 2019)
- X | X | Qualifier at 170lbs | Qualifier at 170lbs
Wade France
- (c/o 2018)
- X | X | X | X
Quentin Moore
- (c/o 2017)
- X | X | X | X
Bryce Zook
- (c/o 2016)
- X | X | X | X
Clayton Moore
- (c/o 2015)
- X | X | Qualifier at 132lbs | Qualifier at 138lbs
Neil Westendorf
- (c/o 2004)
- X | X | Qualifier at 152lbs | X
Josh Staton
- (c/o 2003)
- X | Qualifier at 145lbs | Qualifier at 160lbs | Qualifier at 189lbs
Mark Benton
- (c/o 1984)
- X | X | X | 4th at 126lbs
John Marks
- (c/o 1982)
- X | X | X | Qualifier at 132lbs
Dennis Haynes
- (c/o 1976)
- X | X | X | Qualifier at 167lbs
Steve Aughinbaugh
- (c/o 1976)
- X | X | X | 4th at 126lbs
Doug Haynes
- (c/o 1975)
- X | X | X | 2nd at 185lbs
Norman Hudson
- (c/o 1973)
- X | 2nd at 119lbs | 4th at 119lbs | 1st at 126lbs
Gale Lahr
- (c/o 1972)
- X | X | X | Qualifier at 112lbs
Joe Frantz
- (c/o 1969)
- X | X | X | 2nd at 112lbs
Bill Bumgardner
- (c/o 1968)
- X | X | X | 2nd at 120lbs
Dana Carpenter
- (c/o 1967)
- X | X | X | 2nd at 138lbs
IHSAA Placement History
Champions (1): Norman Hudson(1973)Runner-ups (5): Dana Carpenter(1967), Bill Bumgardner(1968), Joe Frantz(1969), Norman Hudson(1971), Doug Haynes(1975)
4th Place (3): Norman Hudson(1972), Steve Aughinbaugh(1976), Mark Benton(1984)
7th Place (1): Dylan Stroud(2022)
8th Place (1): Dylan Stroud(2020)
Qualifiers (15): Gale Lahr(1972), Dennis Haynes(1976), John Marks(1982), Josh Staton(2001), Josh Staton(2002), Neil Westendorf(2003), Josh Staton(2003), Clayton Moore(2014), Clayton Moore(2015), Delton Moore(2018), Delton Moore(2019), Dylan Stroud(2021), Rex Moore(2023), Rex Moore(2024), Preston Duffy(2024)
IHSGW Placement History
4th Place (2): Haley Clifford(2020), Maddie Parson(2022)5th Place (1): Haley Clifford(2017)
Qualifiers (3): Jocelynn Molina(2022), Lindsey Dill(2023), Allie Evans(2023)