Jump to content


Hammond Clark Pioneers

  • Record

    1-4
  • Conference

    Great Lakes
  • Class

    2A

Dual Results

*Click date for details

Tournament Results

Team Schedule

Date/Time Event
Nov 18 12:00 pm Dual: At Highland (1)
Dec 02 11:00 pm Dual: Home vs. Hammond (1)
Dec 15 12:30 pm Dual: Home vs. Hammond Morton (1)
Dec 16 11:00 pm Dual: Home vs. Gary West Side (1)
Jan 06 11:00 pm Dual: At Whiting (1)
Feb 13 03:00 pm Tournament: IHSAA Semi State at East Chicago Central at East Chicago Central (0)
5 of 18

East Chicago Central Sectional

Record vs. sectional teams

School Record
Merrillville 11-4 (2-0)
East Chicago Central 10-7 (8-1)
Hammond Gavit 5-15 (1-1)
Munster 5-17 (0-0)
Hammond Clark 1-4 (1-2)
Hammond Morton 1-9 (1-2)
Gary West Side 0-2 (0-1)
Hammond 0-5 (0-4)
Hammond Bishop Noll 0-1 (0-1)
Whiting 0-7 (0-2)

Great Lakes

Record vs. conference teams

School Record
East Chicago Central 6-1
Hammond Gavit 1-1
Hammond Clark 1-2
Gary West Side 0-1
Hammond Morton 0-1
Hammond 0-2

Season History

Year W-L-T Coach
2019 4-6-0 Michael Korba
2018 1-7-0 Matt Atherton
2017 1-7-0 Matt Atherton
2016 4-10-0 Matt Atherton
2015 3-1-0 Matt Atherton
2008 0-0-0 Jonathan Hernandez
1994 0-0-0
1993 0-0-0 Wayne Wesley
1992 0-0-0 Wayne Wesley
1991 0-0-0
1990 0-0-0
1989 0-0-0
1984 0-0-0
1978 0-0-0
1964 0-0-0
1958 0-0-0
1957 0-0-0
1956 0-0-0
1953 0-0-0
1952 0-0-0
1951 0-0-0
1949 0-0-0
1948 0-0-0
1945 0-0-0
1943 0-0-0
1942 0-0-0
1941 0-0-0
1940 0-0-0
1939 0-0-0
1938 0-0-0 Wayne Cunningham
1937 0-0-0 Wayne Cunningham

Past Wrestlers

Elijah Walls (c/o 2020)
X | X | X | X

Amy Flores (c/o 2020)
X | X | X | X

Andres Larios (c/o 2020)
X | X | X | 285lbs Qualifier

Daniel Mora-Diaz (c/o 2019)
X | X | X | X

Daniel Diaz (c/o 2019)
X | X | X | X

Ryan Klus (c/o 2018)
X | X | X | X

Tariq Muhammad (c/o 2018)
X | X | X | X

Maurice Dawkins (c/o 2017)
X | X | X | X

Chris Diaz (c/o 2016)
X | X | 126lbs Qualifier | X

Rene Zamora (c/o 2015)
X | X | X | X

Craig Fruth (c/o 2008)
X | X | X | 160lbs 7th

Bill Leinweber (c/o 1994)
X | 103lbs Qualifier | 112lbs Qualifier | X

Vinnie Trombetta (c/o 1994)
X | X | 145lbs Qualifier | X

Nathan Beller (c/o 1993)
X | X | 152lbs 4th | X

Abe Rivera (c/o 1991)
X | X | X | 171lbs Qualifier

Ben Zrnchik (c/o 1991)
X | X | X | 112lbs Qualifier

Dave Trombetta (c/o 1989)
X | X | X | 160lbs Qualifier

Mike Rivera (c/o 1984)
X | X | X | 132lbs Qualifier

Dan Galatzer (c/o 1964)
X | X | X | 127lbs 4th

Arnold Novotny (c/o 1958)
X | X | X | 175lbs 4th

Dick Dublish (c/o 1957)
X | X | 138lbs Qualifier | 145lbs Qualifier

Tom Gilman (c/o 1953)
X | X | X | 138lbs Qualifier

Tom Hobbs (c/o 1953)
X | X | X | 95lbs Qualifier

Ron Jackson (c/o 1953)
X | X | X | 165lbs Qualifier

Ray Kovach (c/o 1953)
X | X | X | 175lbs Qualifier

Victor Collins (c/o 1952)
X | X | X | HWT 2nd

John Jendzel (c/o 1951)
X | X | X | 127lbs 2nd

Oliver Campbell (c/o 1948)
X | X | X | 145lbs 4th

Earl Clark (c/o 1948)
X | X | X | 127lbs 4th

John Gendezza (c/o 1948)
X | X | X | 95lbs 3rd

Rorrel Isberg (c/o 1948)
X | X | X | 133lbs 3rd

Gordon Smith (c/o 1948)
X | X | X | 154lbs 3rd

Vern Brackett (c/o 1945)
X | X | X | 127lbs 4th

Tom Covey (c/o 1945)
X | X | X | 175lbs 2nd

Dick Eggers (c/o 1943)
HWT 2nd | HWT 2nd | HWT 1st | HWT 1st

Richard Kinder (c/o 1943)
X | X | X | 138lbs 2nd

Sigmund Golonka (c/o 1942)
X | X | X | X

Helmet Becker (c/o 1942)
X | X | X | 165lbs 1st

Roger Buck (c/o 1942)
X | X | X | 138lbs 3rd

William Bennett (c/o 1941)
X | X | X | 95lbs 3rd

Laban Foster (c/o 1941)
115lbs 3rd | 125lbs 2nd | X | 135lbs 3rd

Sig Golonka (c/o 1941)
X | X | X | 155lbs 1st

Raymond Sabo (c/o 1940)
X | X | X | 115lbs 3rd

Raymond Sabol (c/o 1940)
X | 95lbs Qualifier | X | X

William Fech (c/o 1939)
X | X | X | HWT 1st

F. Fisher (c/o 1939)
X | X | X | 155lbs Qualifier

Jack Foster (c/o 1939)
X | 125lbs 1st | 125lbs 1st | 135lbs 1st

Sitg Golunka (c/o 1939)
X | X | X | 115lbs Qualifier

Richard Smith (c/o 1939)
X | X | X | 105lbs 4th

James Galles (c/o 1938)
X | X | 145lbs 1st | 155lbs 1st

Robert Buehler (c/o 1938)
X | X | X | 145lbs 4th

Louis Green (c/o 1938)
X | X | 165lbs Qualifier | 165lbs 2nd

Charles Laumeyer (c/o 1938)
X | X | 100lbs 3rd | 105lbs Qualifier

R. Schroeder (c/o 1938)
X | X | X | 175lbs Qualifier

Elmer Spisak (c/o 1938)
X | X | HWT 3rd | HWT 1st

Gene Vogel (c/o 1938)
X | X | 115lbs 1st | 135lbs 3rd

Allen Bell (c/o 1937)
X | X | X | 90lbs 4th

R. Beuhler (c/o 1937)
X | X | X | 155lbs Qualifier

Charles Campo (c/o 1937)
X | X | X | 175lbs 4th

L. Conley (c/o 1937)
X | X | X | 108lbs Qualifier

T. Wheeler (c/o 1937)
X | X | X | 135lbs Qualifier

Top 25 Career Wins

Wrestler(School) Career Record
1. Craig Fruth 38-4
2. Chris Diaz 30-11
3. Rene Zamora 24-11
4. Sigmund Golonka 0-0
5. James Galles 0-0
6. Maurice Dawkins 0-0
7. Abe Rivera -
8. Ben Zrnchik -
9. Bill Leinweber -
10. Nathan Beller -
11. Vinnie Trombetta -
12. Dave Trombetta -
13. Mike Rivera -
14. Dan Galatzer -
15. Helmet Becker -
16. Allen Bell -
17. William Bennett -
18. R. Beuhler -
19. Vern Brackett -
20. Roger Buck -
21. Robert Buehler -
22. Oliver Campbell -
23. Charles Campo -
24. Earl Clark -
25. Victor Collins -

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.