Wrestler(School) | Career Record |
---|---|
1. Doug Haslam | 111-7 |
2. Jonah Shillings | 100-36 |
3. Dylan McBride | 87-10 |
4. Tim Servies | 80-26 |
5. Robert Manns | 36-3 |
6. Jared Tribbett | 35-3 |
7. Chaz Brock | 28-12 |
8. Brian Miller | 28-11 |
9. John Cramsey | 21-2 |
10. Brandon Sommerville | 20-7 |
11. Skylar Crum | 0-0 |
12. Cameron Douglas | 0-0 |
13. Mike Hodges | - |
14. Tim Srevies | - |
15. Brad Eggers | - |
16. Ed Bannister | - |
17. Gary Jones | - |
18. Hal McClamroch | - |
19. Hal McGaughey | - |
20. Jerry Hocking | - |
21. John Welliever | - |
22. Laine Metsker | - |
23. Lamar Fertig | - |
24. Larry Curran | - |
25. Larry Oaks | - |
Team Info
Record
Overall: 23-0
Conference: 7-0
Sectional: 9-0
vs. 4A: 0-0
vs. 3A: 1-0
vs. 2A: 9-0
vs. 1A: 13-0
Girls: 0-0
Address:
1 Athenian Dr. Crawfordsville, IN 47933
*Click for directions
Enrollment: 696
State: Indiana
Class: 2A
Conference: Sagmore
Colors: Royal Blue and Yellow Gold
Coaching Staff
Head Coach: Aaron Keller
Assistant Coaches: Johnathan Huber, Brayden Montgomery, Seth Gilstrap
State Series Sectional: Crawfordsville
Regional: North Montgomery
Semi-State: New Castle
Overall: 23-0
Conference: 7-0
Sectional: 9-0
vs. 4A: 0-0
vs. 3A: 1-0
vs. 2A: 9-0
vs. 1A: 13-0
Girls: 0-0
Address:
1 Athenian Dr. Crawfordsville, IN 47933
*Click for directions
Enrollment: 696
State: Indiana
Class: 2A
Conference: Sagmore
Colors: Royal Blue and Yellow Gold
Coaching Staff
Head Coach: Aaron Keller
Assistant Coaches: Johnathan Huber, Brayden Montgomery, Seth Gilstrap
State Series Sectional: Crawfordsville
Regional: North Montgomery
Semi-State: New Castle
Boys Schedule
Click here to add an eventGirls Schedule
Click here to add an eventDate/Time | Opponent | ||
Nov 18 02:00 pm |
Clinton Prairie Girls Invitational(0) at Clinton Prairie Bracket Link |
Add Result | |
Dec 30 02:00 pm |
IHSGW Regional - Crawfordsville(0) at Crawfordsville Bracket Link |
Add Result | |
Jan 05 02:00 pm |
IHSGW Semi-State - Muncie Central(0) at New Castle Bracket Link |
Add Result |
Boys Roster
Girls Roster
Crawfordsville Sectional
Record vs. sectional teamsSchool | Record |
---|---|
Crawfordsville | 23-0 (9-0) |
South Vermillion | 16-5 (7-2) |
Zionsville | 11-4 (2-0) |
North Vermillion | 16-9 (6-3) |
Southmont | 11-10 (6-2) |
Western Boone | 11-13 (2-3) |
North Montgomery | 5-10 (1-2) |
Parke Heritage | 6-14 (0-9) |
Covington | 1-5 (0-3) |
Riverton Parke | 0-7 (0-4) |
Fountain Central | 0-6 (0-5) |
Sagmore
Record vs. conference teamsSchool | Record |
---|---|
Crawfordsville | 7-0 |
Lebanon | 6-1 |
Western Boone | 4-3 |
Tri-West | 3-3 |
Danville | 2-4 |
North Montgomery | 2-4 |
Southmont | 2-5 |
Frankfort | 0-6 |
Title History
Conference (5): 1972(SAC), 1973(SAC), 1974(SAC), 1983(SAC), 1986(SAC)Sectional (10): 1955, 1961, 1963, 1964, 1966, 1967, 1968, 1974, 1975, 1986
Regional (2): 1963, 1975
Season History
Click here to add an team historyPast Wrestlers
Melissa Mota
- (c/o 2022)
- X | X | X | X
Kalob Brown
- (c/o 2021)
- X | X | X | X
Clayton Owens
- (c/o 2020)
- X | X | X | X
Douglas Ramsey
- (c/o 2019)
- X | X | X | X
Logan Sandlin
- (c/o 2019)
- X | X | X | X
Steven Latre
- (c/o 2019)
- X | X | X | X
Skylar Crum
- (c/o 2018)
- X | X | X | X
Gage Gerdes
- (c/o 2018)
- X | X | X | X
Jackson Kincaid
- (c/o 2018)
- X | X | X | X
Jonah Shillings
- (c/o 2017)
- X | X | X | X
Cameron Douglas
- (c/o 2016)
- X | X | X | X
Robert Manns
- (c/o 2015)
- X | X | X | X
Dylan McBride
- (c/o 2010)
- X | X | Qualifier at 285lbs | 6th at 285lbs
Chaz Brock
- (c/o 2007)
- X | X | X | Qualifier at 189lbs
Jared Tribbett
- (c/o 2005)
- X | X | X | Qualifier at 140lbs
John Cramsey
- (c/o 2004)
- X | X | X | Qualifier at 160lbs
Brandon Sommerville
- (c/o 2004)
- X | X | Qualifier at 275lbs | X
Brian Miller
- (c/o 2002)
- X | X | X | Qualifier at 189lbs
Doug Haslam
- (c/o 1985)
- X | X | Qualifier at 119lbs | 1st at 126lbs
Tim Servies
- (c/o 1983)
- X | X | X | X
Mike Hodges
- (c/o 1983)
- X | X | X | 2nd at 98lbs
Tim Srevies
- (c/o 1983)
- X | X | X | 3rd at 167lbs
Ed Bannister
- (c/o 1976)
- X | X | X | Qualifier at 167lbs
Larry Oaks
- (c/o 1975)
- X | X | X | Qualifier at 138lbs
Brad Eggers
- (c/o 1974)
- X | X | Qualifier at 185lbs | 4th at 185lbs
Hal McGaughey
- (c/o 1973)
- X | X | X | 4th at 177lbs
Tom Petry
- (c/o 1973)
- X | X | Qualifier at 132lbs | Qualifier at 138lbs
Mike Thompson
- (c/o 1972)
- X | X | X | 3rd at 105lbs
Jerry Hocking
- (c/o 1969)
- X | X | X | 2nd at 175lbs
Randy Carver
- (c/o 1966)
- X | X | X | 3rd at 145lbs
Larry Curran
- (c/o 1965)
- X | X | X | Qualifier at 154lbs
Rex Ryker
- (c/o 1964)
- X | X | X | 1st at 95lbs
Gary Jones
- (c/o 1963)
- X | X | 4th at 103lbs | 2nd at 103lbs
Laine Metsker
- (c/o 1963)
- X | X | 3rd at 138lbs | 3rd at 138lbs
Robert Watson
- (c/o 1963)
- X | X | X | 1st at 165lbs
Hal McClamroch
- (c/o 1962)
- X | X | X | 2nd at 127lbs
Lamar Fertig
- (c/o 1962)
- X | X | X | 3rd at 175lbs
John Welliever
- (c/o 1961)
- X | 3rd at 112lbs | 3rd at 120lbs | 4th at 120lbs
Richard Walling
- (c/o 1961)
- X | X | X | 3rd at 138lbs
Robert Peterman
- (c/o 1961)
- X | X | X | 4th at 145lbs
James O'Dell
- (c/o 1958)
- X | X | X | 1st at 127lbs
Stan Hamilton
- (c/o 1957)
- X | X | X | Qualifier at 127lbs
Pat Haney
- (c/o 1957)
- X | X | Qualifier at 103lbs | 2nd at 112lbs
Richard Servies
- (c/o 1957)
- X | X | X | 2nd at Hwtlbs
William Welliever
- (c/o 1957)
- X | X | X | 4th at 103lbs
Robert Blacker
- (c/o 1956)
- X | X | X | 1st at 165lbs
Byron Elmore
- (c/o 1956)
- X | X | 4th at 138lbs | 4th at 138lbs
David Smith
- (c/o 1956)
- X | X | X | Qualifier at 154lbs
Dan Welliever
- (c/o 1956)
- X | X | X | Qualifier at 120lbs
John Foster
- (c/o 1955)
- X | X | X | 3rd at 120lbs
Fred Knox
- (c/o 1955)
- X | 4th at 103lbs | X | 4th at 133lbs
Ed Scaggs
- (c/o 1955)
- X | X | X | 2nd at 145lbs
Ed Bayless
- (c/o 1954)
- X | X | X | 1st at 138lbs
Warren Burge
- (c/o 1954)
- X | X | 4th at 154lbs | 4th at 154lbs
Larry Chambers
- (c/o 1954)
- X | 3rd at 120lbs | X | 2nd at 127lbs
Dave Barton
- (c/o 1953)
- X | X | X | 4th at 112lbs
Bill Kmetz
- (c/o 1953)
- X | X | 3rd at 95lbs | 3rd at 103lbs
John Todd
- (c/o 1953)
- X | X | X | Qualifier at 95lbs
Hal Utterbach
- (c/o 1953)
- X | X | X | 1st at 133lbs
Bill Cummings
- (c/o 1952)
- X | X | X | 3rd at 165lbs
Keith Stephens
- (c/o 1952)
- X | X | X | 3rd at 175lbs
Ed Darnall
- (c/o 1951)
- X | X | X | 3rd at 175lbs
Ronald Miller
- (c/o 1951)
- X | X | X | 2nd at 145lbs
Dan Hinton
- (c/o 1950)
- 4th at 103lbs | X | X | 3rd at 138lbs
Ryan Shaw
- (c/o 1949)
- X | X | X | 4th at 120lbs
William Andrews
- (c/o 1948)
- X | X | X | 1st at 154lbs
Richard Henderson
- (c/o 1948)
- X | X | X | 4th at 133lbs
William Smith
- (c/o 1948)
- X | X | X | 2nd at Hwtlbs
Clayborn Zachery
- (c/o 1948)
- X | X | X | 4th at 95lbs
Ernest Dinwiddle
- (c/o 1947)
- X | X | X | 2nd at 127lbs
Bennie Lamb
- (c/o 1947)
- X | X | X | 1st at 165lbs
Kenny Starnes
- (c/o 1947)
- X | X | X | 4th at 120lbs
Keith Willis
- (c/o 1947)
- X | X | X | 4th at 95lbs
David Foster
- (c/o 1946)
- X | X | X | 4th at 154lbs
Charles Patton
- (c/o 1946)
- X | X | X | 4th at 145lbs
Phil Zachery
- (c/o 1946)
- X | X | 1st at 165lbs | 1st at 175lbs
Hobgin Brown
- (c/o 1945)
- X | X | X | 2nd at 112lbs
Ed Forrester
- (c/o 1945)
- X | X | 1st at Hwtlbs | 1st at Hwtlbs
Robert Gabriel
- (c/o 1945)
- X | X | 3rd at 155lbs | 3rd at 175lbs
Robert Radford
- (c/o 1945)
- X | X | 4th at 138lbs | 4th at 138lbs
Donald Shepherd
- (c/o 1945)
- X | X | X | 4th at 155lbs
Richard Campbell
- (c/o 1944)
- X | X | 4th at 155lbs | 2nd at 165lbs
Stanley Thompson
- (c/o 1944)
- X | X | X | 3rd at 127lbs
Robert Freese
- (c/o 1942)
- X | X | X | 4th at 133lbs
IHSAA Placement History
Champions (13): Ed Forrester(1944), Phil Zachery(1945), Ed Forrester(1945), Phil Zachery(1946), Bennie Lamb(1947), William Andrews(1948), Hal Utterbach(1953), Ed Bayless(1954), Robert Blacker(1956), James O'Dell(1958), Robert Watson(1963), Rex Ryker(1964), Doug Haslam(1985)Runner-ups (13): Richard Campbell(1944), Hobgin Brown(1945), Ernest Dinwiddle(1947), William Smith(1948), Ronald Miller(1951), Larry Chambers(1954), Ed Scaggs(1955), Pat Haney(1957), Richard Servies(1957), Hal McClamroch(1962), Gary Jones(1963), Jerry Hocking(1969), Mike Hodges(1983)
3rd Place (19): Stanley Thompson(1944), Robert Gabriel(1944), Robert Gabriel(1945), Dan Hinton(1950), Ed Darnall(1951), Larry Chambers(1952), Bill Cummings(1952), Keith Stephens(1952), Bill Kmetz(1953), John Foster(1955), John Welliever(1959), John Welliever(1960), Richard Walling(1961), Laine Metsker(1962), Lamar Fertig(1962), Laine Metsker(1963), Randy Carver(1966), Mike Thompson(1972), Tim Srevies(1983)
4th Place (26): Robert Freese(1942), Richard Campbell(1943), Robert Radford(1944), Robert Radford(1945), Donald Shepherd(1945), Charles Patton(1946), David Foster(1946), Dan Hinton(1947), Kenny Starnes(1947), Keith Willis(1947), Richard Henderson(1948), Clayborn Zachery(1948), Ryan Shaw(1949), Fred Knox(1953), Dave Barton(1953), Warren Burge(1953), Warren Burge(1954), Fred Knox(1955), Byron Elmore(1955), Byron Elmore(1956), William Welliever(1957), John Welliever(1961), Robert Peterman(1961), Gary Jones(1962), Hal McGaughey(1973), Brad Eggers(1974)
6th Place (1): Dylan McBride(2010)
Qualifiers (18): John Todd(1953), Pat Haney(1956), Dan Welliever(1956), David Smith(1956), Stan Hamilton(1957), Larry Curran(1965), Tom Petry(1972), Tom Petry(1973), Brad Eggers(1973), Larry Oaks(1975), Ed Bannister(1976), Doug Haslam(1984), Brian Miller(2002), Brandon Sommerville(2003), John Cramsey(2004), Jared Tribbett(2005), Chaz Brock(2007), Dylan McBride(2009)
IHSGW Placement History
Champions (1): Melissa Mota(2019)Collegiate All-Americans (5)
NCAA DIII: (1): Tim Servies(4th in 1987)NAIA: (4): Dan Welliever(2nd in 1961), John Welliever(4th in 1963), Richard Servies(5th in 1963), John Welliever(3rd in 1964)