Jump to content


Carroll(Fort Wayne) Chargers

  • Record

    19-6
  • Conference

    None
  • Class

    3A

Dual Results

*Click date for details

Jan 21* Loss vs. Bellmont 37-35
Jan 14* Win vs. Fort Wayne Snider 44-25
Jan 04* Loss vs. Perry Meridian 44-24
Jan 04* Loss vs. Roncalli 41-31
Jan 04 Win vs. Penn 48-19
Jan 04* Loss vs. Warren Central 54-6
Dec 21* Win vs. Eastside 54-16
Dec 21* Win vs. Churubusco 49-21
Dec 21* Win vs. East Noble 51-19
Dec 21* Win vs. Fort Wayne Northrop 80-0
Dec 21* Win vs. Jay County 55-11
Dec 18* Win vs. Garrett 42-27
Dec 14* Win vs. Fort Wayne Concordia 77-0
Dec 14* Win vs. Decatur Central 51-21
Dec 14* Win vs. Delta 44-24
Dec 14* Win vs. Fort Wayne North Side 84-0
Dec 14* Win vs. Greenwood 70-9
Dec 11* Win vs. Fort Wayne Bishop Dwenger 56-12
Dec 07* Win vs. Ben Davis 48-21
Dec 07* Win vs. Princeton 66-12
Dec 07* Loss vs. Zionsville 39-30
Dec 07* Win vs. Noblesville 52-12
Dec 07* Loss vs. Mount Vernon (Fortville) 41-31
Dec 04* Win vs. Homestead 45-16
Nov 26* Win vs. Prairie Heights 68-6

Tournament Results

Jan 11 Bill Kerbel Invitational 5th
Dec 28 2019 Al Smith Classic Wrestling Invite 12th

Team Schedule

Date/Time Event
Nov 26 11:00 pm Dual: At Prairie Heights (1)
Dec 04 11:00 pm Dual: Home vs. Homestead (1)
Dec 07 02:00 pm Multi-Dual: Shamrock Duals at Westfield (2)
Dec 11 11:30 pm Dual: At Fort Wayne Bishop Dwenger (1)
Dec 14 09:00 am Multi-Dual: Delta Duals at Delta (2)
Dec 18 11:30 pm Dual: At Garrett (1)
Dec 21 01:00 pm Multi-Dual: Carroll Super Dual at Carroll(Fort Wayne) (2)
Dec 27 03:00 pm Tournament: Al Smith Classic at Mishawaka (2)
Jan 04 02:00 pm Multi-Dual: IHSWCA Team State 3A at IHSWCA (2)
Jan 11 02:00 pm Tournament: Bill Kerbel Invitational(JV) at New Haven (2)
Jan 14 11:30 pm Dual: At Fort Wayne Snider (1)
Jan 18 02:00 pm Tournament: Wild Bill Invitational at Fort Wayne Concordia (2)
Jan 21 11:30 pm Dual: Home vs. Bellmont (1)
Feb 01 01:30 pm Tournament: IHSAA Sectional at Carroll(Fort Wayne) at Carroll(Fort Wayne) (0)
18 of 18

Carroll (Fort Wayne) Sectional

Record vs. sectional teams

School Record
Carroll(Fort Wayne) 19-6 (6-0)
Garrett 17-3 (3-1)
Churubusco 10-9 (3-4)
Columbia City 19-5 (2-1)
Fort Wayne Bishop Dwenger 6-6 (1-2)
Huntington North 6-13 (1-1)
Whitko 0-8 (0-1)
Eastside 12-8 (0-3)
Fort Wayne Concordia 2-8 (0-2)
Fort Wayne Northrop 1-7 (0-2)

Season History

Year W-L-T Coach
2019 20-1-0 Tim Sloffer
2018 21-5-0 Tim Sloffer
2017 23-4-0 Tim Sloffer
2016 22-5-0 Scott Raypole
2015 22-2-0 Scott Raypole
2014 20-0-0 Scott Raypole
2013 17-0-0 Scott Raypole
2012 13-5-0 Scott Raypole
2011 15-1-0 Paul Voigt
2010 13-3-0 Paul Voigt
2009 14-4-0 Paul Voigt
2008 11-5-0 Paul Voigt
2007 13-3-0 Paul Voigt
2006 8-8-0 Paul Voigt
2005 8-7-0 Paul Voigt
2004 11-4-0 Paul Voigt
2003 11-6-0 Paul Voigt
2002 11-5-0 Paul Voigt
2001 11-4-0 Ed Fox
2000 11-7-0 Ed Fox
1999 15-4-0 Ed Fox
1998 11-7-0 Ed Fox
1997 11-6-0 Ed Fox
1996 13-6-0 Ed Fox
1995 13-3-0 Ed Fox
1994 12-4-0 Ed Fox
1993 12-4-0 Ed Fox
1992 6-6-1 Ed Fox
1991 7-6-0 Ed Fox
1990 7-6-0 Ed Fox
1989 10-2-0 Ed Fox
1988 11-1-0 Ed Fox
1987 12-0-0 Ed Fox
1986 6-6-0 Ed Fox
1985 4-8-0 Ed Fox
1984 4-7-1 Ed Fox
1983 4-7-1 Ed Fox
1982 9-3-0 Ed Fox
1981 8-1-1 Ed Fox
1980 8-2-0 Ed Fox
1979 7-3-0 Ed Fox
1978 7-4-0 Ed Fox
1977 11-0-1 Ed Fox
1976 12-0-0 Ed Fox
1975 10-2-0 Ed Fox
1974 9-2-1 Ed Fox
1973 5-6-0 Ed Fox
1972 6-5-0 Ed Mahnesmith
1971 5-2-0 Ed Mahnesmith

Past Wrestlers

Ethan Hicks (c/o 2019)
152lbs 7th | 160lbs Qualifier | X | X

Owen Krider (c/o 2019)
132lbs Qualifier | X | X | X

Justin Davis (c/o 2019)
X | X | X | X

Reis Schrock (c/o 2019)
X | X | X | X

AC Eberle (c/o 2019)
X | X | X | X

Allan Ives (c/o 2019)
X | X | X | X

Joel Arney (c/o 2018)
152lbs Qualifier | 145lbs Qualifier | X | X

Joe Just (c/o 2018)
113lbs Qualifier | 113lbs Qualifier | X | X

Zane Standridge (c/o 2018)
120lbs Qualifier | X | X | X

Grant Byman (c/o 2018)
X | X | X | X

Joel Byman (c/o 2017)
126lbs Qualifier | X | X | X

Jessie Lawson (c/o 2017)
285lbs Qualifier | X | X | X

Tyler McKeever (c/o 2017)
220lbs Qualifier | X | X | X

Tristan Lerch (c/o 2017)
X | X | X | X

Travis Sloffer (c/o 2017)
X | X | X | X

Josh Garman (c/o 2016)
160lbs 6th | 152lbs Qualifier | X | X

Kobe Raypole (c/o 2016)
X | 126lbs Qualifier | X | X

Caleb Blevins (c/o 2016)
X | X | X | X

Jake Grossnickle (c/o 2016)
X | X | X | X

Ben Cauffman (c/o 2015)
120lbs 8th | X | X | X

Ammon Carr (c/o 2015)
X | X | X | X

Kayne Duncan (c/o 2015)
X | X | X | X

Eric Dunten (c/o 2015)
X | X | X | X

Joe Israbian (c/o 2015)
X | X | X | X

Logan Jester (c/o 2015)
X | X | X | X

Alexander Arney (c/o 2014)
145lbs Qualifier | X | X | X

Brad Sadilek (c/o 2014)
220lbs Qualifier | 220lbs Qualifier | X | X

Tristan Wilson (c/o 2014)
170lbs 6th | 152lbs Qualifier | X | X

Riley Lefever (c/o 2013)
170lbs 2nd | X | X | X

Steven Cardenas (c/o 2013)
126lbs Qualifier | X | X | X

Spencer Raypole (c/o 2012)
195lbs Qualifier | 189lbs 8th | X | X

Reece Lefever (c/o 2011)
152lbs 3rd | 145lbs Qualifier | X | X

Conner Lefever (c/o 2011)
160lbs 4th | 160lbs 8th | X | X

Jeffrey Enrietto (c/o 2011)
171lbs Qualifier | X | X | X

Brock Norton (c/o 2010)
135lbs 1st | 130lbs 3rd | X | X

Brandon Brown (c/o 2008)
135lbs Qualifier | 130lbs 6th | X | X

Wes Timmerman (c/o 2008)
160lbs Qualifier | X | X | X

AJ Arrowsmith (c/o 2005)
215lbs 3rd | X | X | X

Spencer Fulk (c/o 2005)
275lbs 5th | 275lbs Qualifier | X | X

Corey Rodenbeck (c/o 2004)
112lbs 8th | X | X | X

Kevin Eubanks (c/o 2000)
X | X | 125lbs Qualifier | X

Dustin Runkle (c/o 2000)
X | X | 145lbs Qualifier | X

Aaron Schinbeckler (c/o 1998)
140lbs 8th | X | X | X

Tim Sloffer (c/o 1998)
130lbs Qualifier | 125lbs Qualifier | X | X

Jonathan Fitch (c/o 1997)
189lbs 3rd | 189lbs 8th | X | X

Luke Hedges (c/o 1997)
X | 215lbs Qualifier | X | X

Jeremy Mudrack (c/o 1997)
119lbs Qualifier | X | X | X

Mike Howey (c/o 1995)
X | 112lbs Qualifier | X | X

Chad Hedges (c/o 1994)
HWT 2nd | HWT 4th | HWT Qualifier | X

Mike Fox (c/o 1991)
145lbs Qualifier | 145lbs Qualifier | X | X

Jim Fox (c/o 1989)
152lbs Qualifier | X | X | X

Dave West (c/o 1988)
119lbs Qualifier | 105lbs Qualifier | X | X

Robert Zehr (c/o 1988)
171lbs Qualifier | X | X | X

Scott Hungerford (c/o 1988)
X | 119lbs Qualifier | X | X

Paul Voigt (c/o 1987)
155lbs 1st | 155lbs 5th | 155lbs Qualifier | X

Darren Salmons (c/o 1984)
155lbs 2nd | 145lbs Qualifier | X | X

Dan Schreiber (c/o 1982)
119lbs Qualifier | X | X | X

Stu Brown (c/o 1978)
145lbs Qualifier | X | X | X

Ron Wells (c/o 1975)
126lbs 4th | X | X | X

Top 25 Career Wins

Wrestler(School) Career Record
1. Josh Garman 158-19
2. Ben Cauffman 146-33
3. Joel Arney 139-26
4. Reece Lefever 126-20
5. Riley Lefever 124-35
6. Joe Just 121-44
7. Tim Sloffer 119-25
8. Brock Norton 115-15
9. Chad Hedges 111-20
10. Joel Byman 109-55
11. Kobe Raypole 108-34
12. Jessie Lawson 107-30
13. Corey Rodenbeck 106-28
14. Conner Lefever 104-23
15. Zane Standridge 104-32
16. Tristan Wilson 86-16
17. Brad Sadilek 71-17
18. Kayne Duncan 70-41
19. Brandon Brown 70-4
20. Spencer Raypole 68-13
21. Spencer Fulk 67-7
22. Kyler Bills 56-31
23. Joe Israbian 51-36
24. Matt Lepper 50-17
25. Alexander Arney 46-4

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.