Wrestler(School) | Career Record |
---|---|
1. Matt Bohren | 99-17 |
2. Shaun Baumert | 95-29 |
3. Chad Kees | 89-25 |
4. Nick Creager | 30-6 |
5. Mike Goyings | 29-3 |
6. Darrin Schwartz | 27-6 |
7. Ben Sipe | 25-6 |
8. Nik Hoot | 24-11 |
9. Brian Salmon | 23-14 |
10. Seth Baumert | - |
11. Alex Lengacher | - |
12. Shane Vardaman | - |
13. Kurt Hieber | - |
14. Matt Ort | - |
15. Gregg Brueck | - |
16. Austin Roemer | - |
17. Rylee Schindler | - |
18. Zack Zink | - |
19. Dan Herschberger | - |
20. Alyssa Schuller | - |
21. Jake Roemer | - |
22. Jack Culler | - |
23. Grant Frecker | - |
Team Info
Record
Overall: 1-12
Conference: 0-5
Sectional: 1-2
vs. 4A: 0-2
vs. 3A: 1-1
vs. 2A: 0-3
vs. 1A: 0-6
Girls: 0-0
Address:
17215 Woodburn Rd. Woodburn, IN 46797
*Click for directions
Enrollment: 553
State: Indiana
Class: 2A
Conference: Allen County Athletic
Colors: Blue and White
Coaching Staff
Head Coach: Chris Albertin
Assistant Coaches:
State Series Sectional: New Haven
Regional: Carroll
Semi-State: Fort Wayne
Overall: 1-12
Conference: 0-5
Sectional: 1-2
vs. 4A: 0-2
vs. 3A: 1-1
vs. 2A: 0-3
vs. 1A: 0-6
Girls: 0-0
Address:
17215 Woodburn Rd. Woodburn, IN 46797
*Click for directions
Enrollment: 553
State: Indiana
Class: 2A
Conference: Allen County Athletic
Colors: Blue and White
Coaching Staff
Head Coach: Chris Albertin
Assistant Coaches:
State Series Sectional: New Haven
Regional: Carroll
Semi-State: Fort Wayne
Boys Schedule
Click here to add an eventGirls Schedule
Click here to add an eventDate/Time | Opponent | ||
Dec 30 02:00 pm |
IHSGW Regional - Columbia City(0) at Columbia City Bracket Link |
Add Result | |
Jan 05 02:00 pm |
IHSGW Semi-State - Rochester(0) at Rochester Bracket Link |
Add Result |
Boys Roster
Grant Frecker
- c/o 2024
- 165lbs
Jack Culler
- c/o 2024
- 175lbs
Girls Roster
New Haven Sectional
Record vs. sectional teamsSchool | Record |
---|---|
New Haven | 24-5 (5-1) |
Homestead | 17-7 (1-0) |
Leo | 14-6 (4-2) |
Fort Wayne Snider | 10-8 (2-0) |
Fort Wayne North Side | 4-10 (2-3) |
Fort Wayne South Side | 6-15 (2-2) |
Heritage | 5-18 (3-2) |
Woodlan | 1-12 (1-2) |
Fort Wayne Bishop Luers | 1-14 (0-2) |
Fort Wayne Wayne | 0-12 (0-6) |
Allen County Athletic
Record vs. conference teamsSchool | Record |
---|---|
Adams Central | 6-0 |
Jay County | 5-1 |
South Adams | 4-2 |
Bluffton | 4-3 |
Southern Wells | 2-4 |
Woodlan | 0-5 |
Heritage | 0-6 |
Title History
Conference (3): 1972(ACAC), 1973(ACAC), 2001(ACAC)Sectional (2): 1976, 1996
Season History
Click here to add an team historyYear | W-L-T | Coach | Titles |
2023 | 0-10-0 | Chris Albertin | |
2022 | 0-12-0 | Chris Albertin | |
2021 | 3-14-0 | Chris Albertin | |
2020 | 3-6-0 | Chris Albertin | |
2019 | 0-11-0 | Tony Girod | |
2018 | 2-7-0 | Tony Girod | |
2017 | 10-5-0 | Tony Girod | |
2016 | 10-5-0 | Tony Girod | |
2015 | 3-8-0 | Tony Girod | |
2013 | 0-0-0 | Tony Girod | |
2005 | 0-0-0 | Mike Krakowski | |
2001 | 0-0-0 | Mike Krakowski | Conference(ACAC) |
2000 | 0-0-0 | Dennis Miesle | |
1999 | 0-0-0 | Dennis Miesle | |
1998 | 0-0-0 | Dennis Miesle | |
1996 | 0-0-0 | Dennis Miesle | Sectional |
1995 | 0-0-0 | Dennis Miesle | |
1994 | 0-0-0 | Dennis Miesle | |
1993 | 0-0-0 | Dennis Miesle | |
1992 | 0-0-0 | Dennis Miesle | |
1986 | 0-0-0 | ||
1976 | 0-0-0 | Sectional | |
1973 | 0-0-0 | Jim Dupont | Conference(ACAC) |
1972 | 0-0-0 | Jim Dupont | Conference(ACAC) |
Past Wrestlers
Jake Roemer
- (c/o 2023)
- X | X | X | X
Dan Herschberger
- (c/o 2020)
- X | X | X | X
Austin Roemer
- (c/o 2017)
- X | X | X | X
Rylee Schindler
- (c/o 2017)
- X | X | X | X
Zack Zink
- (c/o 2017)
- X | X | X | X
Alyssa Schuller
- (c/o 2017)
- X | X | X | X
Nik Hoot
- (c/o 2015)
- X | X | X | X
Brian Salmon
- (c/o 2014)
- X | X | Qualifier at 195lbs | X
Nick Creager
- (c/o 2005)
- X | X | X | Qualifier at 160lbs
Darrin Schwartz
- (c/o 2002)
- X | X | Qualifier at 125lbs | X
Ben Sipe
- (c/o 2001)
- X | X | X | Qualifier at 215lbs
Mike Goyings
- (c/o 2001)
- X | X | X | Qualifier at 189lbs
Matt Bohren
- (c/o 2000)
- X | X | X | 3rd at 125lbs
Chad Kees
- (c/o 1999)
- X | X | X | 4th at 140lbs
Alex Lengacher
- (c/o 1999)
- X | X | X | 7th at 160lbs
Seth Baumert
- (c/o 1998)
- X | X | X | 3rd at 130lbs
Shane Vardaman
- (c/o 1996)
- X | X | X | Qualifier at 160lbs
Shaun Baumert
- (c/o 1995)
- X | X | Qualifier at 119lbs | 6th at 119lbs
Kurt Hieber
- (c/o 1993)
- X | X | X | 3rd at 189lbs
Matt Ort
- (c/o 1993)
- X | X | Qualifier at 152lbs | 8th at 160lbs
Gregg Brueck
- (c/o 1987)
- X | X | Qualifier at 105lbs | X
IHSAA Placement History
3rd Place (3): Kurt Hieber(1993), Seth Baumert(1998), Matt Bohren(2000)4th Place (1): Chad Kees(1999)
6th Place (1): Shaun Baumert(1995)
7th Place (1): Alex Lengacher(1999)
8th Place (1): Matt Ort(1993)
Qualifiers (10): Gregg Brueck(1986), Matt Ort(1992), Shaun Baumert(1994), Shane Vardaman(1996), Darrin Schwartz(2001), Mike Goyings(2001), Ben Sipe(2001), Nick Creager(2005), Brian Salmon(2013), Chris Schuller(2017)
IHSGW Placement History
Runner-ups (1): Alyssa Schuller(2017)3rd Place (1): Alex Martz(2018)