Wrestler(School) | Career Record |
---|---|
1. Austin Cook | 113-24 |
2. Beau Pingleton | 108-25 |
3. Aaron See | 101-26 |
4. Chris Dean | 89-19 |
5. Jacob Hendrich | 60-23 |
6. Zach Stultz | 42-4 |
7. Austin Staley | 40-9 |
8. Jesse Miller | 37-11 |
9. Cale McCoy | 36-7 |
10. Cory Grigsby | 35-7 |
11. Brennan Pillman | 0-0 |
12. Marcus Duregger | 0-0 |
13. Stephen Gibson | 0-0 |
14. Dan Majors | - |
15. Mike Hoffa | - |
16. Michael Heading | - |
17. Tyler Paul | - |
18. Noah Minor | - |
19. Richard Alexander | - |
20. Zackary Brown | - |
21. Daelyn Torbert | - |
22. Seth Cowden | - |
23. Logan Moore | - |
24. Alexandria Brown | - |
25. Varzidy Batchelor | - |
Team Info
Record
Overall: 10-6
Conference: 7-1
Sectional: 4-4
vs. 4A: 0-0
vs. 3A: 0-4
vs. 2A: 5-2
vs. 1A: 5-0
Girls: 0-0
Address:
3150 W. State Road 340 Brazil, IN 47834
*Click for directions
Enrollment: 955
State: Indiana
Class: 2A
Conference: Western Indiana
Colors: Silver Maroon and Black
Coaching Staff
Head Coach: Antonio Sanabria
Assistant Coaches: Pat Brown, Eric Whitesell, Ryan Colclasure, Joey Whitesell, Seth Cowden
State Series Sectional: Bloomington North
Regional: Bloomington South
Semi-State: Evansville
Overall: 10-6
Conference: 7-1
Sectional: 4-4
vs. 4A: 0-0
vs. 3A: 0-4
vs. 2A: 5-2
vs. 1A: 5-0
Girls: 0-0
Address:
3150 W. State Road 340 Brazil, IN 47834
*Click for directions
Enrollment: 955
State: Indiana
Class: 2A
Conference: Western Indiana
Colors: Silver Maroon and Black
Coaching Staff
Head Coach: Antonio Sanabria
Assistant Coaches: Pat Brown, Eric Whitesell, Ryan Colclasure, Joey Whitesell, Seth Cowden
State Series Sectional: Bloomington North
Regional: Bloomington South
Semi-State: Evansville
Boys Schedule
Click here to add an eventGirls Schedule
Click here to add an eventDate/Time | Opponent | ||
Nov 04 01:00 pm |
New Palestine Girls Invitational(0) at New Palestine Bracket Link |
7th Place | |
Nov 18 02:00 pm |
Northview Women's Invite(0) at Northview |
Add Result | |
Nov 18 02:00 pm |
Ben Davis Girl's Wrestling Invitational(0) at Ben Davis Bracket Link |
Add Result | |
Dec 09 02:00 pm |
Lebanon Girls Invitational(2) at Lebanon Bracket Link |
Add Result | |
Dec 23 02:00 pm |
Beech Grove Girls Holiday Tournament(0) at Beech Grove Bracket Link |
9th Place | |
Dec 30 02:00 pm |
IHSGW Regional - Floyd Central(0) at Floyd Central Bracket Link |
Add Result | |
Jan 05 02:00 pm |
IHSGW Semi-State - Mooresville(0) at Mooresville Bracket Link |
Add Result |
Boys Roster
Girls Roster
Kaela Beckley
- (c/o 2024)
- 106lbs
Kacie Bell
- (c/o 2024)
- 125lbs
Alexandria Brown
- (c/o 2025)
- 170lbs
Varzidy Batchelor
- (c/o 2024)
- 235lbs
Bloomington North Sectional
Record vs. sectional teamsSchool | Record |
---|---|
Terre Haute South | 14-1 (6-0) |
Bloomington North | 8-2 (5-0) |
Owen Valley | 17-5 (3-3) |
Northview | 10-6 (4-4) |
Edgewood | 6-4 (2-3) |
Terre Haute North | 8-6 (3-3) |
Bloomington South | 7-8 (2-1) |
Sullivan | 2-7 (0-3) |
Bedford North Lawrence | 3-13 (0-2) |
Brown County | 1-7 (0-2) |
West Vigo | 0-13 (0-4) |
Western Indiana
Record vs. conference teamsSchool | Record |
---|---|
Owen Valley | 8-1 |
Northview | 7-1 |
Greencastle | 4-5 |
Edgewood | 3-0 |
South Putnam | 3-3 |
North Putnam | 2-4 |
Sullivan | 1-2 |
Brown County | 0-1 |
Indian Creek | 0-2 |
West Vigo | 0-4 |
Cloverdale | 0-5 |
Title History
Conference (6): 2004(WIC), 2005(WIC), 2006(WIC), 2007(WIC), 2010(WIC), 2011(WIC)Sectional (2): 1985, 2008
Season History
Click here to add an team historyYear | W-L-T | Coach | Titles |
2023 | 14-2-0 | Antonio Sanabria | |
2022 | 15-5-0 | Antonio Sanabria | |
2021 | 3-10-0 | Antonio Sanabria | |
2020 | 11-10-0 | Antonio Sanabria | |
2019 | 11-15-0 | Antonio Sanabria | |
2018 | 2-12-0 | Antonio Sanabria | |
2017 | 12-10-0 | Dan Mikesell | |
2016 | 14-8-0 | Dan Mikesell | |
2015 | 15-7-0 | Dan Mikesell | |
2014 | 15-7-0 | Dan Mikesell | |
2013 | 16-6-0 | Dan Mikesell | |
2012 | 14-8-0 | Dan Mikesell | |
2011 | 15-7-0 | Dan Mikesell | Conference(WIC) |
2010 | 17-4-0 | Dan Mikesell | Conference(WIC) |
2009 | 17-4-0 | Dan Mikesell | |
2008 | 19-3-0 | Dan Mikesell | Sectional |
2007 | 19-3-0 | Dan Mikesell | Conference(WIC) |
2006 | 15-7-0 | Dan Mikesell | Conference(WIC) |
2005 | 12-9-0 | Dan Mikesell | Conference(WIC) |
2004 | 0-0-0 | Dan Mikesell | Conference(WIC) |
1986 | 0-0-0 | ||
1985 | 0-0-0 | Sectional | |
Past Wrestlers
Richard Alexander
- (c/o 2023)
- X | X | X | X
Daelyn Torbert
- (c/o 2023)
- X | X | X | X
Seth Cowden
- (c/o 2023)
- X | X | X | X
Olivia Slaughter
- (c/o 2023)
- X | X | X | X
Dalton Simmons
- (c/o 2023)
- X | X | X | X
Joslyn Slesinski
- (c/o 2023)
- X | X | X | X
Logan Moore
- (c/o 2022)
- X | X | X | X
Morgan Hughes
- (c/o 2022)
- X | X | X | X
Madison Slaughter
- (c/o 2021)
- X | X | X | X
Noah Minor
- (c/o 2020)
- X | X | X | X
Zackary Brown
- (c/o 2020)
- X | X | X | X
Tyler Paul
- (c/o 2019)
- X | X | X | X
Michael Heading
- (c/o 2018)
- X | X | X | X
Austin Cook
- (c/o 2017)
- X | X | X | X
Jacob Hendrich
- (c/o 2017)
- X | X | Qualifier at 170lbs | Qualifier at 182lbs
Cale McCoy
- (c/o 2016)
- X | X | Qualifier at 132lbs | Qualifier at 138lbs
Brennan Pillman
- (c/o 2016)
- X | X | X | X
Marcus Duregger
- (c/o 2016)
- X | X | X | X
Stephen Gibson
- (c/o 2016)
- X | X | X | X
Jesse Miller
- (c/o 2013)
- X | X | X | Qualifier at 195lbs
Aaron See
- (c/o 2012)
- X | X | X | 4th at 220lbs
Beau Pingleton
- (c/o 2008)
- X | X | X | 8th at 140lbs
Zach Stultz
- (c/o 2008)
- X | X | X | Qualifier at 152lbs
Chris Dean
- (c/o 2007)
- X | X | Qualifier at 145lbs | 2nd at 152lbs
Cory Grigsby
- (c/o 2005)
- X | X | X | Qualifier at 130lbs
Austin Staley
- (c/o 2004)
- X | X | X | 8th at 130lbs
Mike Hoffa
- (c/o 1986)
- X | X | X | Qualifier at 155lbs
Dan Majors
- (c/o 1985)
- X | X | X | Qualifier at 105lbs
IHSAA Placement History
Runner-ups (1): Chris Dean(2007)4th Place (1): Aaron See(2012)
8th Place (2): Austin Staley(2004), Beau Pingleton(2008)
Qualifiers (10): Dan Majors(1985), Mike Hoffa(1986), Cory Grigsby(2005), Chris Dean(2006), Zach Stultz(2008), Jesse Miller(2013), Cale McCoy(2015), Cale McCoy(2016), Jacob Hendrich(2016), Jacob Hendrich(2017)
IHSGW Placement History
Champions (3): Varzidy Batchelor(2022), Varzidy Batchelor(2023), Varzidy Batchelor(2024)Runner-ups (1): Mercedes Tellechea(2021)
3rd Place (1): Varzidy Batchelor(2021)
5th Place (2): Madison Slaughter(2021), Gelissa Reginald(2023)
6th Place (2): Alexandria Brown(2023), Mercedes Tellechea(2023)
8th Place (1): Alexandria Brown(2024)
Qualifiers (4): Olivia Slaughter(2022), Alexandria Brown(2022), Morgan Hughes(2022), Joslyn Slesinski(2022)