Wrestler(School) | Career Record |
---|---|
1. Tim Kidder | 122-30 |
2. Ryan Kloboves | 122-24 |
3. Joe Gibson | 119-38 |
4. Drew Graber | 110-16 |
5. Jeff Miller | 105-32 |
6. Brodie Delcamp | 100-56 |
7. Ross Powell | 90-25 |
8. Owen Eveler | 83-25 |
9. Matt Gibson | 83-18 |
10. Conner Graber | 44-4 |
11. Chris Howe | 40-24 |
12. John Music | 35-7 |
13. Evan Miller | 27-10 |
14. Chris Kidder | 24-12 |
15. Isaac Zickafoose | 0-0 |
16. Mason Cross | 0-0 |
17. Brody Miller | 0-0 |
18. Trent Bixler | 0-0 |
19. Chris Buck | - |
20. Jarred Beasley | - |
21. Jason Gibson | - |
22. Jason Riegsecker | - |
23. Greg Gray | - |
24. Roland Smith | - |
25. Adam Hooley | - |
Team Info
Record
Overall: 14-8
Conference: 4-3
Sectional: 5-2
vs. 4A: 2-3
vs. 3A: 2-5
vs. 2A: 6-0
vs. 1A: 4-0
Girls: 0-0
Address:
56779 Northridge Drive Middlebury, IN 46540
*Click for directions
Enrollment: 1410
State: Indiana
Class: 3A
Conference: Northern Lakes
Colors: Kelly Green and Gold
Coaching Staff
Head Coach: Trenton Bixler
Assistant Coaches: Elijah Phillips, Breana Hill, Conner Cripe, Mason Cross, Jared Beasley, Brandon Slabaugh
State Series Sectional: Elkhart
Regional: Goshen
Semi-State: Fort Wayne
Overall: 14-8
Conference: 4-3
Sectional: 5-2
vs. 4A: 2-3
vs. 3A: 2-5
vs. 2A: 6-0
vs. 1A: 4-0
Girls: 0-0
Address:
56779 Northridge Drive Middlebury, IN 46540
*Click for directions
Enrollment: 1410
State: Indiana
Class: 3A
Conference: Northern Lakes
Colors: Kelly Green and Gold
Coaching Staff
Head Coach: Trenton Bixler
Assistant Coaches: Elijah Phillips, Breana Hill, Conner Cripe, Mason Cross, Jared Beasley, Brandon Slabaugh
State Series Sectional: Elkhart
Regional: Goshen
Semi-State: Fort Wayne
Boys Schedule
Click here to add an eventGirls Schedule
Click here to add an eventDate/Time | Opponent | ||
Dec 30 02:00 pm |
IHSGW Regional - Goshen(0) at Goshen Bracket Link |
Add Result | |
Jan 05 02:00 pm |
IHSGW Semi-State - Penn(0) at Penn Bracket Link |
Add Result |
Boys Roster
Girls Roster
Elkhart Sectional
Record vs. sectional teamsSchool | Record |
---|---|
Northridge | 14-8 (5-2) |
Goshen | 12-8 (3-0) |
Elkhart | 6-4 (2-1) |
Concord | 5-4 (2-2) |
Jimtown | 8-7 (0-3) |
Wawasee | 10-11 (2-3) |
NorthWood | 8-9 (3-2) |
Fairfield | 8-13 (0-4) |
Northern Lakes
Record vs. conference teamsSchool | Record |
---|---|
Mishawaka | 7-0 |
Plymouth | 4-1 |
Goshen | 4-2 |
Northridge | 4-3 |
Wawasee | 3-5 |
NorthWood | 2-3 |
Warsaw | 1-7 |
Elkhart Memorial | 0-0 |
Concord | 0-4 |
Title History
Conference (2): 2000(NLC), 2001(NLC)Sectional (6): 1994, 1995, 2018, 2019, 2020, 2021
Regional (3): 2018, 2020, 2021
Season History
Click here to add an team historyPast Wrestlers
Sid Eveler
- (c/o 2023)
- X | X | X | X
Jasper Graber
- (c/o 2022)
- X | X | X | Qualifier at 132lbs
Ridge Howard
- (c/o 2022)
- X | X | X | X
Justin Puckett
- (c/o 2021)
- X | X | X | Qualifier at 120lbs
Ibrahim Khaoucha
- (c/o 2021)
- X | X | Qualifier at 195lbs | 6th at 195lbs
Collin Ruemler
- (c/o 2021)
- X | X | X | X
Logan Hooley
- (c/o 2021)
- X | X | X | Qualifier at 138lbs
Andrew Lockwood
- (c/o 2021)
- X | X | X | X
Oliver Eveler
- (c/o 2020)
- X | X | X | X
Omar Khaoucha
- (c/o 2020)
- X | X | X | X
Caid Lacey
- (c/o 2020)
- X | X | X | X
Rhent Addis
- (c/o 2020)
- X | X | X | X
Adam Hooley
- (c/o 2019)
- X | X | X | X
Evan Beasley
- (c/o 2019)
- X | X | X | 7th at 120lbs
Julius Graber
- (c/o 2019)
- X | X | X | X
Owen Eveler
- (c/o 2018)
- X | X | X | X
Conner Graber
- (c/o 2018)
- X | X | 7th at 182lbs | 1st at 182lbs
Jordan Contreras
- (c/o 2018)
- X | X | X | X
Dan Wickersham
- (c/o 2018)
- X | X | X | Qualifier at 195lbs
Mason Cross
- (c/o 2017)
- X | X | X | X
Trent Bixler
- (c/o 2017)
- X | X | X | X
Chris Howe
- (c/o 2016)
- X | X | X | X
Brody Miller
- (c/o 2016)
- X | X | X | X
Isaac Zickafoose
- (c/o 2015)
- X | X | X | X
Ryan Baxter
- (c/o 2014)
- X | X | X | Qualifier at 145lbs
Drew Graber
- (c/o 2009)
- X | Qualifier at 171lbs | 2nd at 171lbs | 2nd at 189lbs
Ross Powell
- (c/o 2009)
- X | X | Qualifier at 160lbs | 4th at 160lbs
Joe Gibson
- (c/o 2007)
- X | X | 6th at 189lbs | 6th at 189lbs
Evan Miller
- (c/o 2006)
- X | X | X | Qualifier at 145lbs
Chris Kidder
- (c/o 2005)
- X | X | X | Qualifier at 145lbs
John Music
- (c/o 2004)
- X | X | X | Qualifier at 152lbs
Tim Kidder
- (c/o 2001)
- X | X | Qualifier at 130lbs | 5th at 135lbs
Matt Gibson
- (c/o 1999)
- X | X | X | Qualifier at 215lbs
Ryan Kloboves
- (c/o 1997)
- X | X | 4th at 171lbs | 5th at 171lbs
Brodie Delcamp
- (c/o 1996)
- X | X | X | Qualifier at 119lbs
Jason Gibson
- (c/o 1995)
- X | X | X | Qualifier at 185lbs
Jason Riegsecker
- (c/o 1995)
- X | X | X | 6th at 215lbs
Jarred Beasley
- (c/o 1994)
- X | X | X | Qualifier at 145lbs
Chris Buck
- (c/o 1992)
- X | X | X | 7th at 171lbs
Greg Gray
- (c/o 1987)
- X | X | X | Qualifier at 185lbs
Jeff Miller
- (c/o 1983)
- X | X | X | Qualifier at 132lbs
Roland Smith
- (c/o 1979)
- X | X | X | Qualifier at 145lbs
IHSAA Placement History
Champions (1): Conner Graber(2018)Runner-ups (2): Drew Graber(2008), Drew Graber(2009)
4th Place (2): Ryan Kloboves(1996), Ross Powell(2009)
5th Place (2): Ryan Kloboves(1997), Tim Kidder(2001)
6th Place (5): Jason Riegsecker(1995), Joe Gibson(2006), Joe Gibson(2007), Ibrahim Khaoucha(2021), Travis Henke(2024)
7th Place (3): Chris Buck(1992), Conner Graber(2017), Evan Beasley(2019)
Qualifiers (20): Roland Smith(1979), Jeff Miller(1983), Greg Gray(1987), Jarred Beasley(1994), Jason Gibson(1995), Brodie Delcamp(1996), Matt Gibson(1999), Tim Kidder(2000), John Music(2004), Chris Kidder(2005), Evan Miller(2006), Drew Graber(2007), Ross Powell(2008), Ryan Baxter(2014), Dan Wickersham(2018), Ibrahim Khaoucha(2020), Beau Brabender(2021), Justin Puckett(2021), Logan Hooley(2021), Jasper Graber(2022)