Wrestler(School) | Career Record |
---|---|
1. Maurice Swain | 96-14 |
2. Nick Skinner | 92-18 |
3. Andrew Dietz | 62-17 |
4. Rome Kayzer | 33-5 |
5. Bryant White | 27-2 |
6. Cody Tappan | 27-10 |
7. Zach Saylor | 26-12 |
8. Abby Raymond | - |
9. Mike Lane | - |
10. Steve Mills | - |
11. Alex Farrior | - |
12. Chris Bodkins | - |
13. John Swain | - |
14. Tony Skinner | - |
15. Conward Bivens | - |
16. David Bricker | - |
17. Dick James | - |
18. Jerry Brown | - |
19. Jerry Collier | - |
20. Larry Bausman | - |
21. Marshall Carter | - |
22. Martin Frendt | - |
23. Mickey Janes | - |
24. Mike Hodson | - |
25. Robert Simmons | - |
Team Info
Record
Overall: 12-9
Conference: 1-1
Sectional: 4-5
vs. 4A: 0-1
vs. 3A: 1-2
vs. 2A: 3-4
vs. 1A: 8-2
Girls: 0-0
Address:
4610 S. Madison Ave. Anderson, IN 46013
*Click for directions
Enrollment: 1837
State: Indiana
Class: 3A
Conference: North Central
Colors: Red and Green
Coaching Staff
Head Coach: Nicholas Rosenow
Assistant Coaches: Devon Browder
State Series Sectional: Elwood
Regional: Pendleton Heights
Semi-State: New Castle
Overall: 12-9
Conference: 1-1
Sectional: 4-5
vs. 4A: 0-1
vs. 3A: 1-2
vs. 2A: 3-4
vs. 1A: 8-2
Girls: 0-0
Address:
4610 S. Madison Ave. Anderson, IN 46013
*Click for directions
Enrollment: 1837
State: Indiana
Class: 3A
Conference: North Central
Colors: Red and Green
Coaching Staff
Head Coach: Nicholas Rosenow
Assistant Coaches: Devon Browder
State Series Sectional: Elwood
Regional: Pendleton Heights
Semi-State: New Castle
Boys Schedule
Click here to add an eventGirls Schedule
Click here to add an eventDate/Time | Opponent | ||
Nov 18 02:00 pm |
Clinton Prairie Girls Invitational(0) at Clinton Prairie Bracket Link |
Add Result | |
Dec 06 11:00 pm |
Muncie Central JV/Girls(2) at Muncie Central |
Add Result | |
Dec 30 02:00 pm |
IHSGW Regional - Pendleton Heights(0) at Pendleton Heights Bracket Link |
Add Result | |
Jan 05 02:00 pm |
IHSGW Semi-State - Muncie Central(0) at New Castle Bracket Link |
Add Result |
Boys Roster
Jackson Richardson
- c/o 2025
- 120lbs
Jensen Shryock
- c/o 2025
- 165lbs
Girls Roster
Elwood Sectional
Record vs. sectional teamsSchool | Record |
---|---|
Frankton | 19-5 (6-2) |
Hamilton Heights | 20-7 (7-1) |
Alexandria Monroe | 15-8 (5-3) |
Noblesville | 17-10 (5-0) |
Anderson | 12-9 (4-5) |
Tipton | 5-5 (1-2) |
Elwood | 11-19 (3-7) |
Pendleton Heights | 4-8 (2-3) |
Guerin Catholic | 1-16 (0-4) |
Lapel | 0-15 (0-6) |
North Central
Record vs. conference teamsSchool | Record |
---|---|
McCutcheon | 4-1 |
Lafayette Jefferson | 3-1 |
Marion | 3-1 |
Harrison (WL) | 2-0 |
Anderson | 1-1 |
Kokomo | 1-2 |
Muncie Central | 1-4 |
Indianapolis Arsenal Tech | 0-0 |
Richmond | 0-1 |
Logansport | 0-4 |
Title History
Sectional (11): 1955, 1961, 1962, 1963, 1966, 1972, 1973, 1978, 1986, 1991, 1998Regional (2): 1961, 1962
Season History
Click here to add an team historyYear | W-L-T | Coach | Titles |
2023 | 14-3-0 | Sean Clark | |
2022 | 14-4-0 | Sean Clark | |
2021 | 2-3-0 | Sean Clark | |
2020 | 7-4-0 | Sean Clark | |
2019 | 14-4-0 | Sean Clark | |
2018 | 14-4-0 | Sean Clark | |
2017 | 10-5-0 | Cary House | |
2016 | 4-11-0 | Cary House | |
2015 | 6-2-0 | Cary House | |
2004 | 0-0-0 | Jed Sparks | |
2002 | 0-0-0 | Randy Tappan | |
2001 | 0-0-0 | Randy Tappan | |
1998 | 0-0-0 | Sectional | |
1992 | 0-0-0 | Al Ihnat | |
1991 | 0-0-0 | Sectional | |
1990 | 0-0-0 | ||
1987 | 0-0-0 | ||
1986 | 0-0-0 | Sectional | |
1984 | 0-0-0 | ||
1980 | 0-0-0 | ||
1978 | 0-0-0 | Sectional | |
1973 | 0-0-0 | Sectional | |
1972 | 0-0-0 | Sectional | |
1971 | 0-0-0 | ||
1968 | 0-0-0 | ||
1967 | 0-0-0 | ||
1966 | 0-0-0 | Sectional | |
1965 | 0-0-0 | ||
1964 | 0-0-0 | ||
1963 | 0-0-0 | Don Pyle | IHSAA State 2nd, Sectional |
1962 | 0-0-0 | Regional, Sectional | |
1961 | 0-0-0 | Regional, Sectional | |
1960 | 0-0-0 | ||
1959 | 0-0-0 | ||
1958 | 0-0-0 | ||
1957 | 0-0-0 | ||
1956 | 0-0-0 | ||
1955 | 0-0-0 | Sectional | |
1953 | 0-0-0 | ||
1952 | 0-0-0 | ||
1950 | 0-0-0 | ||
1949 | 0-0-0 | ||
Past Wrestlers
Clayton Stephens
- (c/o 2023)
- X | X | X | X
Andrew Dietz
- (c/o 2022)
- X | X | X | X
Jawaun Echols
- (c/o 2022)
- X | X | X | X
Romello Williams
- (c/o 2021)
- X | X | X | X
KJ Williams
- (c/o 2020)
- X | X | X | X
Willie Dennison
- (c/o 2020)
- X | X | X | Qualifier at 126lbs
Desiree King
- (c/o 2020)
- X | X | X | X
Venice McCullough
- (c/o 2019)
- X | X | X | X
Bryant White
- (c/o 2016)
- X | X | X | X
Zach Saylor
- (c/o 2016)
- X | X | X | X
Rome Kayzer
- (c/o 2015)
- X | X | X | X
Cody Tappan
- (c/o 2004)
- X | X | X | Qualifier at 112lbs
Maurice Swain
- (c/o 2002)
- X | X | 3rd at 160lbs | 5th at 171lbs
Nick Skinner
- (c/o 2002)
- X | X | Qualifier at 152lbs | 7th at 160lbs
Abby Raymond
- (c/o 1993)
- X | X | Qualifier at 130lbs | X
Mike Lane
- (c/o 1991)
- X | X | Qualifier at 160lbs | 4th at 171lbs
Steve Mills
- (c/o 1987)
- X | X | X | Qualifier at 177lbs
Chris Bodkins
- (c/o 1984)
- X | X | X | Qualifier at 105lbs
Tony Skinner
- (c/o 1980)
- X | X | X | 2nd at 177lbs
Alex Farrior
- (c/o 1978)
- X | X | X | 3rd at 105lbs
John Swain
- (c/o 1978)
- X | X | X | 2nd at 112lbs
David Bricker
- (c/o 1972)
- X | X | X | 1st at 138lbs
Martin Frendt
- (c/o 1972)
- X | X | X | Qualifier at 155lbs
Sam George
- (c/o 1971)
- X | X | X | 4th at Hwtlbs
Tom Rankin
- (c/o 1968)
- X | X | X | 4th at 165lbs
Mickey Janes
- (c/o 1967)
- X | 1st at 145lbs | 2nd at 145lbs | 1st at 154lbs
Robert Simmons
- (c/o 1967)
- X | X | X | 3rd at 103lbs
Dick James
- (c/o 1965)
- X | X | X | 1st at 112lbs
Mike Hodson
- (c/o 1964)
- X | X | X | 4th at 180lbs
Jerry Brown
- (c/o 1963)
- X | 3rd at 112lbs | 1st at 112lbs | 1st at 112lbs
Marshall Carter
- (c/o 1963)
- X | X | 4th at 120lbs | 2nd at 127lbs
Willie Rayford
- (c/o 1963)
- X | X | X | 3rd at 133lbs
Jerry Collier
- (c/o 1962)
- X | X | 4th at 154lbs | 4th at 154lbs
Larry Bausman
- (c/o 1962)
- X | X | X | 2nd at 138lbs
Conward Bivens
- (c/o 1961)
- X | 3rd at 165lbs | 1st at 165lbs | 1st at 165lbs
Mickey DeLey
- (c/o 1960)
- X | X | 4th at 103lbs | 2nd at 112lbs
Jerry Carpenter
- (c/o 1958)
- X | X | X | 3rd at 154lbs
Melvin Mimms
- (c/o 1957)
- X | X | X | Qualifier at 95lbs
William Neff
- (c/o 1957)
- X | X | X | 2nd at 154lbs
Frank Norris
- (c/o 1957)
- X | 2nd at 95lbs | 3rd at 112lbs | Qualifier at 154lbs
Fred Lamb
- (c/o 1956)
- X | X | X | 1st at 95lbs
Fred James
- (c/o 1955)
- X | X | X | 4th at 112lbs
Ronald James
- (c/o 1955)
- X | X | X | 3rd at 103lbs
Ben Neff
- (c/o 1955)
- X | X | X | 3rd at 133lbs
Etheldred Bathauer
- (c/o 1953)
- X | X | X | 3rd at 154lbs
Larry Bowser
- (c/o 1953)
- X | X | X | Qualifier at 120lbs
Glenn Ewing
- (c/o 1953)
- X | X | X | Qualifier at 133lbs
Jim Hensley
- (c/o 1953)
- X | X | X | Qualifier at 145lbs
Bruce Madren
- (c/o 1953)
- X | X | X | 4th at 127lbs
Robert Barnes
- (c/o 1952)
- X | X | X | 4th at 133lbs
Ted Crosley
- (c/o 1950)
- X | X | X | 4th at 120lbs
Tom Linder
- (c/o 1950)
- X | X | X | 4th at Hwtlbs
Loren Frint
- (c/o 1949)
- X | X | X | 3rd at 145lbs
Donald Huffer
- (c/o 1949)
- X | X | X | 3rd at 154lbs
IHSAA Placement History
Champions (9): Fred Lamb(1956), Conward Bivens(1960), Conward Bivens(1961), Jerry Brown(1962), Jerry Brown(1963), Dick James(1965), Mickey Janes(1965), Mickey Janes(1967), David Bricker(1972)Runner-ups (8): Frank Norris(1955), William Neff(1957), Mickey DeLey(1960), Larry Bausman(1962), Marshall Carter(1963), Mickey Janes(1966), John Swain(1978), Tony Skinner(1980)
3rd Place (13): Loren Frint(1949), Donald Huffer(1949), Etheldred Bathauer(1953), Ronald James(1955), Ben Neff(1955), Frank Norris(1956), Jerry Carpenter(1958), Conward Bivens(1959), Jerry Brown(1961), Willie Rayford(1963), Robert Simmons(1967), Alex Farrior(1978), Maurice Swain(2001)
4th Place (13): Ted Crosley(1950), Tom Linder(1950), Robert Barnes(1952), Bruce Madren(1953), Fred James(1955), Mickey DeLey(1959), Jerry Collier(1961), Marshall Carter(1962), Jerry Collier(1962), Mike Hodson(1964), Tom Rankin(1968), Sam George(1971), Mike Lane(1991)
5th Place (1): Maurice Swain(2002)
7th Place (1): Nick Skinner(2002)
Qualifiers (13): Larry Bowser(1953), Glenn Ewing(1953), Jim Hensley(1953), Frank Norris(1957), Melvin Mimms(1957), Martin Frendt(1972), Chris Bodkins(1984), Steve Mills(1987), Mike Lane(1990), Abby Raymond(1992), Nick Skinner(2001), Cody Tappan(2004), Willie Dennison(2020)
IHSGW Placement History
3rd Place (1): Desiree King(2020)8th Place (1): Desiree King(2019)