Wrestler(School) | Career Record |
---|---|
1. Connor Knapp | 164-13 |
2. Taylor March | 163-11 |
3. Andy Uhl | 140-10 |
4. Aidan Sprague | 138-18 |
5. Garrett Pepple | 136-7 |
6. Nate Weimer | 123-30 |
7. Jake Weimer | 122-33 |
8. Kalib Jackson | 117-31 |
9. Drake DeMuyt | 101-48 |
10. Steve Blum | 97-16 |
11. Kris Kleeberg | 91-11 |
12. Lucas Riecke | 89-25 |
13. Tyler Hausholder | 85-26 |
14. Brandon Joest | 76-12 |
15. Jimmy LaRowe | 66-13 |
16. Joel Spaw | 64-17 |
17. Derrick Shire | 56-16 |
18. Rylee Biddle | 53-19 |
19. Derrick Fisher | 34-10 |
20. Nathan Housholder | 17-19 |
21. John Herron | 0-0 |
22. Nicholas Babyak | 0-0 |
23. Xavier VanAllen | 0-0 |
24. Jon-Matthew Spaw | 0-0 |
25. Chad Honaker | - |
Team Info
Record
Overall: 16-6
Conference: 6-1
Sectional: 3-0
vs. 4A: 2-1
vs. 3A: 6-3
vs. 2A: 6-2
vs. 1A: 2-0
Girls: 0-0
Address:
901 S. Garden St. Kendallville, IN 46755
*Click for directions
Enrollment: 1045
State: Indiana
Class: 3A
Conference: Northeast 8
Colors: Royal Blue Gold and White
Coaching Staff
Head Coach: Sam Riesen
Assistant Coaches: Austin Moore, Zach Aldrich, Jake Weimer, Nate Weimer, Madi Klinker
State Series Sectional: West Noble
Regional: Goshen
Semi-State: Fort Wayne
Overall: 16-6
Conference: 6-1
Sectional: 3-0
vs. 4A: 2-1
vs. 3A: 6-3
vs. 2A: 6-2
vs. 1A: 2-0
Girls: 0-0
Address:
901 S. Garden St. Kendallville, IN 46755
*Click for directions
Enrollment: 1045
State: Indiana
Class: 3A
Conference: Northeast 8
Colors: Royal Blue Gold and White
Coaching Staff
Head Coach: Sam Riesen
Assistant Coaches: Austin Moore, Zach Aldrich, Jake Weimer, Nate Weimer, Madi Klinker
State Series Sectional: West Noble
Regional: Goshen
Semi-State: Fort Wayne
Boys Schedule
Click here to add an eventGirls Schedule
Click here to add an eventDate/Time | Opponent | ||
Nov 11 05:00 am |
East Noble Girls Tournament(2) at East Noble |
Add Result | |
Nov 11 02:00 pm |
EN Girls Invite(2) at East Noble Bracket Link |
5th Place | |
Dec 02 02:00 pm |
Sarah Hildebrandt Invitational(2) at Penn Bracket Link |
Add Result | |
Dec 16 02:00 pm |
Central Noble Girls Invitational(0) at Central Noble Bracket Link |
Add Result | |
Dec 30 02:00 pm |
IHSGW Regional - Goshen(0) at Goshen Bracket Link |
Add Result | |
Jan 05 02:00 pm |
IHSGW Semi-State - Penn(0) at Penn Bracket Link |
Add Result |
Boys Roster
Kealen Fuller
- c/o 2025
- 113lbs
Blake Byerley
- c/o 2024
- 120lbs
Andrew Wilson
- c/o 2027
- 138lbs
Rylee Biddle
- c/o 2026
- 150lbs
Ben Barker
- c/o 2024
- 157lbs
Dallas Plattner
- c/o 2025
- 165lbs
Samuel Strater
- c/o 2026
- 165lbs
Connor Leins
- c/o 2024
- 190lbs
Dylan Krehl
- c/o 2025
- 215lbs
Girls Roster
Kyleigh Honaker
- (c/o 2024)
- 100lbs
Aubrey Diehm
- (c/o 2026)
- 110lbs
Marisa Schneider
- (c/o 2026)
- 115lbs
Emma Raatz
- (c/o 2026)
- 120lbs
Natalie Spidel
- (c/o 2025)
- 125lbs
Hadleigh Eling
- (c/o 2024)
- 130lbs
Peyton Ward
- (c/o 2024)
- 132lbs
Aaliegha Hudson
- (c/o 2025)
- 138lbs
Kahmya Bell
- (c/o 2026)
- 140lbs
Elaine Leins
- (c/o 2026)
- 145lbs
Jourdan Anderson
- (c/o 2024)
- 170lbs
West Noble Sectional
Record vs. sectional teamsSchool | Record |
---|---|
Prairie Heights | 16-6 (6-1) |
East Noble | 16-6 (3-0) |
Angola | 23-10 (7-2) |
Central Noble | 14-10 (3-4) |
DeKalb | 10-10 (2-1) |
West Noble | 12-16 (4-5) |
Fremont | 4-12 (3-5) |
Lakeland | 2-19 (1-6) |
Westview | 0-9 (0-5) |
Northeast 8
Record vs. conference teamsSchool | Record |
---|---|
Bellmont | 7-0 |
East Noble | 6-1 |
Leo | 4-3 |
New Haven | 4-3 |
Norwell | 3-4 |
DeKalb | 2-5 |
Huntington North | 2-5 |
Columbia City | 0-7 |
Title History
Sectional (13): 1980, 1981, 1982, 1988, 1990, 1991, 2001, 2008, 2009, 2012, 2013, 2014, 2020Regional (1): 2013
Season History
Click here to add an team historyPast Wrestlers
Michie Richards
- (c/o 2023)
- X | X | X | X
Cody Biddle
- (c/o 2023)
- X | X | X | X
Aidan Sprague
- (c/o 2022)
- Qualifier at 106lbs | 6th at 113lbs | 6th at 120lbs | 5th at 126lbs
Keegan Malott
- (c/o 2022)
- X | Qualifier at 106lbs | Qualifier at 106lbs | X
Jalen Belhumeur
- (c/o 2022)
- X | X | X | X
Hayley Kline
- (c/o 2022)
- X | X | X | X
Garner Owens
- (c/o 2021)
- X | X | X | X
Grant Owens
- (c/o 2021)
- X | X | X | X
Jacob Graden
- (c/o 2021)
- X | X | X | Qualifier at 170lbs
Blaine Malott
- (c/o 2020)
- X | X | X | X
Jazmin Belhumeur
- (c/o 2020)
- X | X | X | X
Adam Ledesma
- (c/o 2019)
- X | X | X | X
Tanner Stacy
- (c/o 2019)
- X | X | X | X
Weston Combs
- (c/o 2019)
- X | X | X | X
Tanner Stacey
- (c/o 2019)
- X | X | X | X
Jon-Matthew Spaw
- (c/o 2018)
- X | X | X | X
Bodey Holbrook
- (c/o 2018)
- X | X | X | X
Nate Weimer
- (c/o 2017)
- Qualifier at 106lbs | 8th at 126lbs | X | Qualifier at 152lbs
Xavier VanAllen
- (c/o 2017)
- X | X | X | X
Nathan Housholder
- (c/o 2016)
- X | X | X | Qualifier at 138lbs
Nicholas Babyak
- (c/o 2016)
- X | X | X | X
Garrett Pepple
- (c/o 2015)
- X | 2nd at 106lbs | 2nd at 113lbs | 1st at 113lbs
Connor Knapp
- (c/o 2015)
- Qualifier at 106lbs | 4th at 113lbs | 3rd at 120lbs | 4th at 132lbs
Jake Weimer
- (c/o 2015)
- X | Qualifier at 138lbs | X | 7th at 160lbs
John Herron
- (c/o 2015)
- X | X | X | X
Brandon Joest
- (c/o 2014)
- X | X | Qualifier at 220lbs | 7th at 220lbs
Drake DeMuyt
- (c/o 2013)
- X | X | X | Qualifier at 285lbs
Tyler Hausholder
- (c/o 2013)
- X | X | X | Qualifier at 145lbs
Kalib Jackson
- (c/o 2012)
- X | X | X | Qualifier at 126lbs
Lucas Riecke
- (c/o 2012)
- X | X | X | 8th at 138lbs
Jimmy LaRowe
- (c/o 2010)
- Qualifier at 103lbs | X | X | 7th at 152lbs
Taylor March
- (c/o 2009)
- 2nd at 112lbs | 2nd at 119lbs | 3rd at 125lbs | 1st at 135lbs
Derrick Shire
- (c/o 2008)
- X | X | Qualifier at 215lbs | 2nd at 215lbs
Joel Spaw
- (c/o 2008)
- X | Qualifier at 130lbs | Qualifier at 140lbs | X
Derrick Fisher
- (c/o 2006)
- X | X | X | Qualifier at 171lbs
Andy Uhl
- (c/o 2002)
- Qualifier at 103lbs | 4th at 112lbs | 3rd at 125lbs | 2nd at 125lbs
Kris Kleeberg
- (c/o 1992)
- X | X | 5th at 112lbs | X
Kris Kleeburg
- (c/o 1992)
- X | X | X | 6th at 112lbs
Steve Blum
- (c/o 1992)
- X | Qualifier at 119lbs | X | Qualifier at 125lbs
Chad Honaker
- (c/o 1991)
- X | X | X | Qualifier at 125lbs
Ryan Schlichtenmyer
- (c/o 1990)
- X | X | X | Qualifier at 130lbs
Tracy Yates
- (c/o 1982)
- X | X | X | Qualifier at 167lbs
Kenneth Schlotter
- (c/o 1981)
- X | X | X | Qualifier at 145lbs
IHSAA Placement History
Champions (2): Taylor March(2009), Garrett Pepple(2015)Runner-ups (6): Andy Uhl(2002), Taylor March(2006), Taylor March(2007), Derrick Shire(2008), Garrett Pepple(2013), Garrett Pepple(2014)
3rd Place (3): Andy Uhl(2001), Taylor March(2008), Connor Knapp(2014)
4th Place (3): Andy Uhl(2000), Connor Knapp(2013), Connor Knapp(2015)
5th Place (2): Kris Kleeberg(1991), Aidan Sprague(2022)
6th Place (3): Kris Kleeburg(1992), Aidan Sprague(2020), Aidan Sprague(2021)
7th Place (3): Jimmy LaRowe(2010), Brandon Joest(2014), Jake Weimer(2015)
8th Place (2): Lucas Riecke(2012), Nate Weimer(2015)
Qualifiers (25): Kenneth Schlotter(1981), Tracy Yates(1982), Steve Blum(1990), Ryan Schlichtenmyer(1990), Chad Honaker(1991), Steve Blum(1992), Andy Uhl(1999), Joel Spaw(2006), Derrick Fisher(2006), Jimmy LaRowe(2007), Joel Spaw(2007), Derrick Shire(2007), Connor Knapp(2012), Kalib Jackson(2012), Jake Weimer(2013), Tyler Hausholder(2013), Brandon Joest(2013), Drake DeMuyt(2013), Nate Weimer(2014), Nathan Housholder(2016), Nate Weimer(2017), Aidan Sprague(2019), Keegan Malott(2020), Keegan Malott(2021), Jacob Graden(2021)
IHSGW Placement History
Runner-ups (1): Kyleigh Honaker(2024)6th Place (2): Jazmin Belhumeur(2020), Natalie Spidel(2024)
7th Place (2): Kyleigh Honaker(2023), Kahmya Bell(2023)
Qualifiers (9): Kyleigh Honaker(2022), Hayley Kline(2022), Natalie Spidel(2023), Aubrey Diehm(2024), Marisa Schneider(2024), Emma Raatz(2024), Hadleigh Eling(2024), Kahmya Bell(2024), Elaine Leins(2024)