Jump to content

ENoblewrestling

Coaches
  • Content Count

    1,184
  • Joined

  • Last visited

  • Days Won

    5
  • Bananas

    13,500 [ Donate ]

 Content Type 

Articles

Coach

Teams

Team History

Wrestlers

Wrestler Accomplishments

Dual Results

Individual Results

Team Rankings

Individual Rankings Master

Individual Ranking Detail

Tournament Results

Brackets

College Signings

Media

State Bracket Year Info

Team Firsts and Lasts

Wrestler Seasons

Family

Schedule-Main

Schedule-Details

Forums

Everything posted by ENoblewrestling

  1. More curious than anything else... What high schools are still in session?
  2. I have been wondering the same... there is an elementary in Avon that has shut down for 2 weeks... that is a big time wrestling community obviously. https://fox59.com/news/education/hickory-elementary-school-in-avon-closed-2-weeks-after-student-tests-positive-for-covid-19-coronavirus-all-schools-closed-monday/
  3. How would you rank them? I have never been to Indy Nationals, but would agree that Frosh/Soph state should pry bump the Spartan Classic lol.
  4. Yeah that was what made the list kind of fun. I had/think the IHPO could be as high as 3 or 4 on this list. I kind of thought about what I would like my kids to win the most... I think that winning an ISWA state title is a bigger deal than winning the IHPO, even though the IHPO may have better talent if that makes sense.
  5. In terms of prestige, talent, the event, what would you consider the top 10 events in Indiana Wrestling? It was the ISWA Folkstyle State finals that got me thinking about this. So anyhow here is my list with about 5 minutes of thought put into it. 1. IHSAA State Finals 2. IHSAA Semi-State 3. IHSWCA Team State 4. ISWA Folkstyle State 5. Al Smith 6. ISWA Freestyle/Greco State 7. IHPO 8. Mater Dei Holiday Classic 9. Middle School State 10. Connersville Spartan Classic- We go there so this maybe a bit of a homer pick!
  6. I was going to look this up, I am glad you did. I think the whole "one sport athlete" idea isn't really as prevalent at most schools as people believe, and really you just see those few really elite teams that have situations in which you have large groups of kids focus only on wrestling. Having coached at a small school for a number of years, and for the past few at the biggest school in the area I can tell you from my experience coaching at both is really similar. Most of the kids play multiple sports. The big school has more athletes available, but not all of them choose to wrestle. The kids who choose to find time to wrestle in the off-season, tend to do better, the others choose not to, and tend to stay at that semi-state level. They have the opportunity to go to pretty good clubs in this area if they choose to, most around here don't for whatever reason. A lot of it is about the culture at the school too. I actually found it easier to get kids to try the sport out and fill a spot for the team at the smaller school than it has been at the bigger one. It takes time to build all of that up though.
  7. I always thought that it was pretty cool that the NECC has had a team wrestle in the championship match every year that the team state has been around, I am pretty sure it is the only conference in the state that can say that. In terms of representation- Heights, Garrett, Busco, CN, Eastside, Fremont, and Westview have all been there.
  8. Below is a link with the information about who is in the HOF https://ihswca.org/history/hall-of-fame/ The search filter does not seem to be working, but if you look at the links at the top you can see who is in.
  9. https://ihswca.org/history/hall-of-fame/nomination/ Here is the information on the nomination process.
  10. Joe I completely agree with your sentiment on this. It is a very busy time of year for us coaches, and Scott Schwarz does a fantastic job running it. I will work in the future to promote it more during the year and before the finals.
  11. It is in Indy the 14th of February next year.
  12. 89 Braxton Wright Union City 3.47 Kevin Lawrence 90 Joshua Hicks South Bend Riley 3.47 Bill Flatt 91 Hunter Pavey West Washington 3.47 Dennis Tankersley 92 Peter Brown Central Catholic 3.46 Patrick Okeefe 93 Graham Calhoun Plymouth 3.46 Bob Reed 94 Kua Thang Southport 3.46 Nick Skinner 95 Landon Hoover Gibson Southern 3.46 D.G. Asay 96 Andrew Wilmot Centerville 3.45 Mike Day 97 Brody Miskimon John Glenn 3.45 Andrew King 98 Luke McCarty Madison 3.45 Tyson Skinner 99 Jonathan Synesael Attica 3.44 Dean Branstetter 100 Tytus Morrisett Eastern (Greentown) 3.44 Zach Pence 101 Bradley Harrington North Central 3.43 Lou Silverman 102 Justin Linkel Batesville 3.43 Curtis Miller 103 Shane Berry Northeastern 3.43 Corey Baker 104 Cody LeNeave Highland 3.43 Chris Kirincic 105 John Hargan Attica 3.42 Dean Branstetter 106 Michael Richey Carmel 3.42 Ed Pendoski 107 Caydhan Stevens Cloverdale 3.42 Chris Kaufman 108 Trey Sturgill Peru 3.42 Andy Hobbs 109 Trenton Stockdale Madison 3.41 Tyson Skinner 110 Jacob Platt Plainfield 3.41 Ryan Cobb 111 Cole Meeks Southern Wells 3.41 Ryan Landis 112 Jac Sproles Frontier 3.41 Tony Metzger 113 Connor Murphy Madison-Grant 3.41 Jamie Landis 114 William Stewart South Spencer 3.40 Tom Packer 115 Marcus DeBolt Churubusco 3.40 Josh Kimmel 116 Isaiah Brege Norwell 3.40 John Johnson 117 Andrew Miller Woodlan 3.39 Chris Albertin 118 Sophia Pecoraro Carmel 3.39 Ed Pendoski 119 Christian D'Antonio Portage 3.39 Andrew Bradbury 120 Alexander Hubbard Guerin Catholic 3.39 Andrew Fleenor 121 Andrew Schulz Elkhart Memorial 3.38 Brian Weaver 122 Shawn Tyler Columbus East 3.38 Chris Cooper 123 Kaleb Kilmer Goshen 3.38 Jim Pickard 124 Tregory Kellogg Harrison (WL) 3.37 Johnny Henry 125 Devonte Henson Hamilton Heights 3.37 Gary Meyers 126 Aaron Sherman John Glenn 3.37 Andrew King 127 Justin Doan Madison-Grant 3.37 Jamie Landis 128 David Gagnon Frontier 3.36 Tony Metzger 129 Tanner Coe Paoli 3.36 J.D. Emerick 130 Taylor Webster North Montgomery 3.36 Bryce McCoy 131 Robert Gentry IV Mooresville 3.35 Dan Mikesell 132 Kyle Carter Rensselaer Central 3.35 Hunter Hickman 133 Tayler Garriott Marion 3.35 Lonnie Johnson 134 Alexander Naylor Hamilton Heights 3.35 Gary Meyers 135 Brady Rullman East Central 3.34 Adam Wolf 136 Seth Chrisman Harrison (WL) 3.34 Johnny Henry 137 Jacob Werts Jimtown 3.34 Jerimiah Maggart 138 Ty Haskins Portage 3.34 Andrew Bradbury 139 Matthew Neff LaPorte 3.34 Louis Kuzdas 140 Larresha Bryant-Coleman New Haven 3.33 James Linn 141 Robert Williams Hamilton Heights 3.33 Gary Meyers 142 Jonathan Williams Carmel 3.32 Ed Pendoski 143 Randall Fultz Madison-Grant 3.32 Jamie Landis 144 Baydin Hall North Montgomery 3.31 Bryce McCoy 145 Colin Wagner North Newton 3.31 Bruce Cunningham 146 Lukas Medford Jimtown 3.30 Jerimiah Maggart 147 Daniel Hughes McCutcheon 3.30 Adam Metzger 148 Dakota Skees Central Catholic 3.30 Patrick Okeefe 149 Shae Jackson Chesterton 3.30 Chris Joll 150 Andrew Himes Plymouth 3.30 Bob Reed 151 Chad McClean Hobart 3.30 Jason Cook 152 Adam Ahmad Highland 3.29 Chris Kirincic 153 Alexander Geise Bishop Chatard 3.29 Damian Schmitt 154 Henry Gratzol Jimtown 3.29 Jerimiah Maggart 155 Richard Craig Ben Davis 3.29 Jordan Knudsen 156 Jonathan Jonkman Kankakee Valley 3.29 Erik Kidwell 157 Dalton Berry Madison 3.28 Tyson Skinner 158 Michael Fletcher Roncalli 3.28 Wade McClurg 159 Lowell Joys Rushville 3.28 Matt Matthews 160 Justin Bogner Highland 3.28 Chris Kirincic 161 Nolan Durnil South Spencer 3.28 Tom Packer 162 Austin Woolston T.H. South 3.28 Gabe Cook 163 Rasheek Bonds Goshen 3.28 Jim Pickard 164 Nathan Vinson Franklin Central 3.27 Kevin Moore 165 Zach Sanford Pendleton Heights 3.27 Dave Cloud 166 James Bagarus South Bend Clay 3.27 Al Hartman 167 Cooper Noehre Greenfield-Central 3.27 Josh Holden 168 Dennis Hubbard III Warren Central 3.26 Matt Krulik 169 Bryce Kamphues North Manchester 3.26 Byron Sweet 170 Jayton Brock Warsaw 3.26 Kris Hueber 171 Austen Gerrian Rushville 3.25 Mark Matthews 172 William Olive New Palestine 3.25 Alex Johns 173 Chloe Etgen Carmel 3.25 Ed Pendoski 174 Danielle Korigan Elwood 3.25 Matt Craver 175 Yehezquel DeVault Penn 3.25 Brad Harper
  13. HONORABLE MENTION 1 Matthew Archer Edgewood 3.74 Greg Ratliff 2 Marcello Lopez New Albany 3.74 Jim Binkley 3 Logan Galbraith North Central 3.73 Lou Silverman 4 McKinley Kemper Evansville Central 3.72 Mike Lapadat 5 Aaron Breivogel Gibson Southern 3.72 D.G. Asay 6 Chase Nelson New Palestine 3.72 Alex Johns 7 Miguel Penaloza SB Clay 3.72 Al Hartman 8 Shayne Tierney West Noble 3.72 Tom Marsh 9 Joseph Agee Harrison (WL) 3.72 Johnny Henry 10 Jayce Flannelly West Lafayette 3.72 Rick Roseman 11 Chandler Ciscell Western 3.71 Chad Shepherd 12 Isaac Hawkins Fremont 3.71 Travis Smoker 13 Beau DeYound Kankakee Valley 3.71 Erik Kidwell 14 Andrew Foster Scottsburg 3.71 Patrick Mendez 15 Paul Ginella Carmel 3.71 Ed Pendoski 16 Christian Pfeiffer-Laguerre Concord 3.71 Brian Woodworth 17 Conner Morris Tipton 3.70 Mark Barker 18 Mason DeMott Norwell 3.70 John Johnson 19 Horace Hill SB Adams 3.70 Andre Scruggs 20 Wade Presson Bloomington South 3.69 Mike Runyon 21 Samuel Schroeder Southridge 3.69 Kurt Collins 22 Baylee Fry Centerville 3.69 Mike Day 23 Joseph Walker Mishawaka 3.69 Steven Sandefer 24 Tyce Freije Roncalli 3.69 Wade McClurg 25 Jackson Lee DeKalb 3.69 Travis Gaff 26 Tanner Dreher Covington 3.68 Ben Jones 27 Kyler West Reitz Memorial 3.68 Larry Mattingly 28 Joseph Langerman Carmel 3.67 Ed Pendoski 29 Austin Brown Warsaw 3.67 Kris Hueber 30 Christopher Roth Culver Academies 3.67 Matt Behling 31 Oliver Eveler Northridge 3.66 Eric Highley 32 Seth Geiger Cloverdale 3.65 Chris Kaufman 33 Braydon Slayton Frankton 3.65 Courtney Duncan 34 Cameron Eckstein Jasper 3.65 Jace Brescher 35 Anthony Pulliam Twin Lakes 3.65 Walter McFadden 36 Andrew Russell South Vermillion 3.65 Ron Stateler 37 Trixie Jacobson Rensselaer Central 3.65 Hunter Hickman 38 Jacob Duncan Southern Wells 3.64 Ryan Landis 39 Connor Pitney Triton 3.64 Matt Arvesen 40 Garrett Mann Jay County 3.64 Eric Myers 41 Brenden Moore South Spencer 3.63 Tom Packer 42 Evan Francis Southmont 3.63 Jamie Welliever 43 Kelsey Bilz Madison 3.62 Tyson Skinner 44 Tucker Adams Madison 3.62 Tyson Skinner 45 Clayton Owens Crawfordsville 3.62 Chris Ervin 46 Haakon Van Beynen Carmel 3.62 Ed Pendoski 47 Omar Khaoucha Northridge 3.61 Eric Highley 48 Henry Getty Bishop Dwenger 3.61 John Tone 49 Dakota Krocker Concordia Lutheran 3.61 Jamie Jones 50 Dannion Barton Madison-Grant 3.61 Jamie Landis 51 Carl Burrous Lewis Cass 3.60 Nathan Burrous 52 Dillon Chantz North White 3.60 Kirk Quasebarth 53 Kamden Goering Elkhart Memorial 3.60 Brian Weaver 54 Ethan Ward Lutheran 3.60 Greg Hughes 55 Jalen Haltom Franklin Community 3.59 Jim Tonte 56 Caden Friedt Bellmont 3.59 Paul Gunsett 57 Thomas Busch Leo 3.59 Rod Williams 58 Jackson Mitchell Carmel 3.59 Ed Pendoski 59 Nathan Willman North Posey 3.58 Cody Moll 60 Jack Maxwell Tipton 3.57 Mark Barker 61 Angel Mendez Warsaw 3.57 Chris Hueber 62 Joseph Fremion Guerin Catholic 3.56 Andrew Fleenor 63 Donald Reitz Griffith 3.56 Michael Garza 64 Robert Pandoli Tri 3.56 Kevin Weber 65 Jacob Sommer Elkhart Central 3.55 Zach Whickcar 66 Haydn Prater Rochester 3.55 Clint Gard 67 Drew Kubaszyk LaPorte 3.54 Louis Kuzdas 68 Tylor Welliever Southmont 3.54 Jamie Welliever 69 Tyler Vredeveld Centerville 3.54 Mike Day 70 Gavin Brown Faith Christian 3.53 Justin Kuhn 71 Brayden Pearson Decatur Central 3.52 Aaron Schlueter 72 Cullen Browning Northeastern 3.52 Corey Baker 73 Luke Bakeis Harrison (WL) 3.51 Johnny Henry 74 Isabelle Lund South Vermillion 3.51 Ron Stateler 75 Shane Delaney Bishop Dwenger 3.51 John Tone 76 Jake Lone Northwood 3.51 Nate Andrews 77 Jacob Parsons Western Boone 3.50 Wesley Mikesell 78 Adam Bousman Rushville 3.50 Matt Matthews 79 Chandler Shearer Garrett 3.50 Nick Kraus 80 Anthony Poindexter Harrison (WL) 3.50 Johnny Henry 81 Ethan Eberhart Jimtown 3.49 Jerimiah Maggart 82 Cameron Woodard Jennings County 3.49 T. Howard Jones 83 Alex Ringeisen Maconaquah 3.49 Bob Freije 84 Cooper Mansfield Hamilton Heights 3.48 Gary Meyers 85 Marcus Malson Rushville 3.48 Matt Matthews 86 Gabriel Davin Carmel 3.48 Ed Pendoski 87 Brian Dobbels Attica 3.48 Dean Branstetter 88 Dominic Lee New Haven 3.48 James Linn
  14. 74 Logan Askew Jennings County 3.99 T. Howard Jones 75 Adam Warren Andrean 3.98 Dan Bedoy 76 Jordan Hodge Attica 3.98 Dean Branstetter 77 Samuel Hein Harrison (WL) 3.98 Johnny Henry 78 Trevor Vanatta Madison-Grant 3.98 Jamie Landis 79 Ethan Duchateau Eastern-Greentowwn 3.97 Zach Pence 80 Caitlin Johnston West Washington 3.97 Dennis Tankersley 81 Kyle Lawson Bellmont 3.97 Paul Gunsett 82 Adam Behling Columbus North 3.96 Matt Joyce 83 Ethan Ward Carmel 3.96 Ed Pendoski 84 Logan Wumowski West Noble 3.96 Tom Marsh 85 Matthew Teuscher Tipton 3.96 Mark Barker 86 Tanner Jackson Evansville North 3.96 Billy Hewig 87 Zachary Keesling Twin Lakes 3.96 Walter McFadden 88 Alec Viduya Roncalli 3.95 Wade McClurg 89 Riley Woodall Southmont 3.95 Jamie Welliever 90 Samuel Slivka Roncalli 3.94 Wade McClurg 91 Riley Horvath Jimtown 3.94 Jerimiah Maggart 92 Jacob Maldonado Merrillville 3.94 David Maldonado 93 Elijah Hickman Rensselaer Central 3.92 Hunter Hickman 94 Hayden Homoky Hobart 3.92 Jason Cook 95 Nicholas Stuber South Adams 3.92 Jesse Gaskill 96 Garson Matney McCutcheon 3.91 Adam Metzger 97 Collin Miller Northeastern 3.91 Corey Baker 98 Brock Hogenson Warsaw 3.90 Kris Hueber 99 Erick Arreola-Teran Decatur Central 3.89 Aaron Schlueter 100 Joshua Evans Noblesville 3.89 Michael Weimer 101 Hayden Downs New Prairie 3.89 Bobby Whitenack 102 Addison Swing Western 3.89 Chad Shepherd 103 Kenneth Thompson Greenfield-Central 3.89 Josh Holden 104 Jaden Miller North Wood 3.89 Nate Andrews 105 Braden McIntire Jay County 3.88 Eric Myers 106 Isiah Levitz Prairie Heights 3.88 Brett Smith 107 Cade Patton Southridge 3.88 Kurt Collins 108 Adonis Boyd Jeffersonville 3.88 Dan Struck 109 Blake Kinney Maconaquah 3.88 Bob Freije 110 Drew Smeltzer Concord 3.87 Brian Woodworth 111 Joshua Berger Northeastern 3.86 Corey Baker 112 Eli Dickens Mater Dei 3.86 Greg Schaffer 113 Elias Hilger Bishop Dwenger 3.86 John Tone 114 Moses Hamm T.H. South 3.86 Gabe Cook 115 Richard Pan Crawfordsville 3.85 Chris Ervin 116 Jacob Shaver Columbus East 3.85 Chris Cooper 117 David Tucker Brown County 3.85 Joshua Sparks 118 Braeden Hensler Bishop Dwenger 3.84 John Tone 119 Reece Luhmann Hamilton Southeastern 3.84 Nick Brobst 120 Xander Lowry Mooresville 3.84 Dan Mikesell 121 Lance Skog Hobart 3.84 Jason Cook 122 Phoenix Rodgers Heritage Hills 3.83 Adam Zollman 123 Austin McKibben South Adams 3.83 Jesse Gaskill 124 Brayden Lowery Roncalli 3.82 Wade McClurg 125 Jeffrey Dunasky Guerin Catholic 3.82 Andrew Fleenor 126 Casey Cornelius Mt.Vernon (Fortville) 3.82 Chad Masters 127 Christopher Wilkerson Mt.Vernon (Fortville) 3.81 Chad Masters 128 Justyce Walker Muncie Central 3.81 AJ Bradley 129 Clayton Downey Southmont 3.81 Jamie Welliever 130 Makai Mitchell Elkhart Central 3.81 Zach Whickcar 131 Ethan Nash Franklin Community 3.81 Jim Tonte 132 Brendan Mattingly Carmel 3.80 Ed Pendoski 133 Macartney Parkinson Mater Dei 3.80 Greg Schaeffer 134 Addison Jones Knightstown 3.80 David Burns 135 Nicholas Bradley New Palestine 3.80 Alex Johns 136 Nolan Hathaway Garrett 3.80 Nick Kraus 137 Noah White Columbus East 3.80 Chris Cooper 138 Jeffrey Iles Noblesville 3.79 Michael Weimer 139 Hayden Clark Carmel 3.79 Ed Pendoski 140 Gabriel Recknor T.H. South 3.79 Gabe Cook 141 Brock Hueber Warsaw 3.78 Kris Hueber 142 Alise Terhune Warren Central 3.78 Matt Krulik 143 Ronan Hiner Hamilton Southeastern 3.77 Nick Brobst 144 Dillan Lauy Southmont 3.77 Jamie Welliever 145 Cayl Garland Lewis Cass 3.76 Nathan Burrous 146 Hunter Cottingham Western 3.75 Chad Shepherd
  15. 79 REID BRICKEY F.J. REITZ 3.45 SCOTT FERGUSON 80 COREY BRAUNECKER TELL CITY 3.45 NEAL STAHLY 81 JAKE TREASE ELKHART CENTRAL 3.45 ZACH WHICKCAR 82 DALTON HILL NORTH POSEY 3.45 CODY MOLL 83 MICHAEL STODDARD II MOORESVILLE 3.45 DAN MIKESELL 84 KELBY LAPIERRE FRANKTON 3.45 COURTNEY DUNCAN 85 LUKE McCARTY MADISON CONSOLIDATED 3.45 TYSON SKINNER 86 ALEC STAHLY TELL CITY 3.43 NEAL STAHLY 87 MAX ANTE REITZ MEMORIAL 3.43 LARRY MATTINGLY 88 JACOB BRAUN NORTH MONTGOMERY 3.43 BRYCE McCOY 89 MATT TORRES GREENFIELD-CENTRAL 3.42 JOSH HOLDEN 90 SCOTT STANLEY GREENFIELD-CENTRAL 3.42 JOSH HOLDEN 91 KYLE MAXEY SULLIVAN 3.42 ROY MONROE 92 KAYDEN SOWDERS LAFAYETTE JEFFERSON 3.41 TOM MILLER 93 DOMINIC SKEES LAF. CENTRAL CATHOLIC 3.41 PATRICK O'KEEFE 94 CHRISTIAN SZALAJKO NEW PRAIRIE 3.41 BOBBY WHITENACK 95 JOHNNY GONSALEZ TIPPECANOE VALLEY 3.41 KYLER KEARBY 96 HUNTER LECHLITNER NORTH WOOD 3.41 NATE ANDREWS 97 TRENTON STOCKDALE MADISON CONSOLIDATED 3.41 TYSON SKINNER 98 PATRICK MAYES BOONVILLE 3.40 DUSTY MARCHAND 99 CORDEL HEURING BOONVILLE 3.40 DUSTY MARCHAND 100 ISAIAH BREGE NORWELL 3.40 JOHN JOHNSON 101 YVENS REISACHER JIMTOWN 3.40 JERIMIAH MAGGART 102 BRYDAN GASKILL COVINGTON 3.39 BEN JONES 103 ZACHARY DRAY WARREN CENTRAL 3.38 MATT KRULIK 104 MASON SOMMERS PERU 3.38 ANDY HOBBS 105 DEVIN DUDLEY HAMILTON SOUTHEASTERN 3.38 NICK BROBST 106 JUSTIN PICKETT NORTHRIDGE 3.37 ERIC HIGHLEY 107 ISAIAH MARTIN BREBEUF JESUIT 3.37 CORY WATKINS 108 DEVONTE HENSON HAMILTON HEIGHTS 3.37 GARY MYERS 109 COLIN KWIATKOWSKI VALPARAISO 3.37 JACK PLESAC 110 ELIJAH HANSON EAST NOBLE 3.36 SAM RIESEN 111 ELIJAH PACK CULVER ACADEMIES 3.36 MATT BEHLING 112 TRAVIS HAMILTON WEST WASHINGTON 3.35 DENNIS TANKERSLEY 113 JACOB MOORE PRINCETON 3.34 JAKE BARCLAY 114 GARRETT FARRAR McCUTCHEON 3.34 ADAM METZGER 115 NICHOLAS CASAD T.H. SOUTH 3.33 GABE COOK 116 JUSTIN PEREZ GRIFFITH 3.33 MICHAEL GARZA 117 JARRETT FORRESTER COLUMBIA CITY 3.33 BLANE CULP 118 ASHLYN WIGGINS S.B. ADAMS 3.33 ANDRE SCRUGGS 119 RAYMOND ELLIS CHESTERTON 3.33 CHRIS JOLL 120 PATRICK ADAMCZYK HEBRON 3.33 TODD ADAMCZYK 121 ERICK VASQUEZ BEN DAVIS 3.32 JORDAN KNUDSEN 122 GARNER OWENS EAST NOBLE 3.31 SAM RIESEN 123 DOSSAN LAMB SULLIVAN 3.31 ROY MONROE 124 WILLIAM COLLON JASPER 3.31 JACE BRESCHER 125 LEAH BISHOP HIGHLAND 3.30 CHRIS KIRINCIC 126 DAKOTA SCARLETT PERU 3.30 ANDY HOBBS 127 BRENDEN STOCKMAN CONCORD 3.29 BRIAN WOODWORTH 128 AUBRY ADKINS HERITAGE HILLS 3.29 ADAM ZOLLMAN 129 ALEXANDER HOLLIDAY PERRY MERIDIAN 3.29 MATT SCHOETTLE 130 MADISON RINKER JAY COUNTY 3.29 ERIC MYERS 131 JACOB SAYLOR NEW HAVEN 3.29 JAMES LINN 132 CHRISTOPHER MURRAY BEECH GROVE 3.28 RYAN WILLIAMS 133 ALEXZANDER COTTEY PERRY MERIDIAN 3.28 MATT SCHOETTLE 134 BRADY REIDFORD NORTH POSEY 3.28 CODY MOLL 135 TANNER KANE SOUTHRIDGE 3.28 KURT COLLINS 136 LEVI BUCK HARRISON (WL) 3.28 JOHNNY HENRY 137 DALTON BERRY MADISON CONSOLIDATED 3.28 TYSON SKINNER 138 BLAKE VAUGHT JENNINGS COUNTY 3.27 T.HOWARD JONES 139 JACOB WOLF SWITZERLAND COUNTY 3.27 DAVID WOLF 140 JUSTICE BINDER MISHAWAKA 3.27 STEVEN SANDEFER 141 RAWLEY MUELLER BOONVILLE 3.26 DUSTY MARCHAND 142 JARED BROWN PENDLETON HEIGHTS 3.26 DAVE CLOUD 143 COLLIN RUSK CRAWFORDSVILLE 3.26 CHRIS ERVIN 144 MATTHEW BAYLEY HARRISON (WL) 3.26 JOHNNY HENRY 145 CLAYTON LUNDY ELKHART MEMORIAL 3.26 BRIAN WEAVER 146 JE'KWAN WILLIAMS MARION 3.25 LONNIE JOHNSON 147 HAYDEN WESTER BOONVILLE 3.25 DUSTY MARCHAND 148 LUCAS HOGUE WEST VIGO 3.25 SCOTT ROHRBACH 149 CARTER MILLER DEKALB 3.25 TRAVIS GAFF 150 TYLER LIELAND SWITZERLAND COUNTY 3.25 DAVID WOLF 151 AUSTIN WOLF SWITZERLAND COUNTY 3.25 DAVID WOLF 152 ELI WUERTH REITZ MEMORIAL 3.25 LARRY MATTINGLY 153 DAVID SCHULTE PERU 3.25 ANDY HOBBS 154 ROBERT DILBONE FREMONT 3.25 TRAVIS SMOKER 155 JADEN BAILEY WESTERN BOONE 3.25 WESLEY MIKESELL
  16. HONORABLE MENTION 1 MAXWELL SZUCS SOUTH BEND CLAY 3.74 AL HARTMAN 2 KYSEN MONTGOMERY BROWNSBURG 3.73 DARRICK SNYDER 3 TAVOR DuPONT TELL CITY 3.73 NEAL STAHLY 4 PEYTON ADDAIR MANCHESTER 3.73 BYRON SWEET 5 SETH VAN WAGNER GARRETT 3.73 NICK KRAUS 6 JADEN REYNOLDS AVON 3.71 ZACH ERRETT 7 ALEXANDER MORGAN HARRISON (WL) 3.71 JOHNNY HENRY 8 TALLAN MORRISETT EASTERN (GREENTOWN) 3.71 ZACK PENCE 9 JASON PALAMARCHUK CASTLE 3.70 BOB HARMON 10 COLE ROSS MATER DEI 3.70 GREG SCHAEFER 11 BOONE FOWLER BLOOMINGTON SOUTH 3.69 MIKE RUNYON 12 TYLER RICHEY PLYMOUTH 3.68 BOB READ 13 JOSHUA LATOZ NORTH VERMILLION 3.68 ROBBY DAVIS 14 DARREN BEGLEY PENN 3.67 BRAD HARPER 15 BRAYDON ERB WESTERN 3.67 CHAD SHEPHERD 16 COLTON WEIMER GARRETT 3.67 NICK KRAUS 17 MYA TAYLOR MUNCIE CENTRAL 3.67 A.J. BRADLEY 18 CADEN OPIELA CLOVERDALE 3.67 CHRIS KAUFMAN 19 ALEXANDER BLACK COVINGTON 3.66 BEN JONES 20 AIDAN POLITT VALPARAISO 3.66 JACK PLESAC 21 JACOB SHAFER CARMEL 3.66 ED PENDOSKI 22 JASON TANKERSLEY WINAMAC 3.66 CODY HOOK 23 ALEXANDRIA MARTZ NEW HAVEN 3.65 JAMES LINN 24 WALKER LEAMON EAST NOBLE 3.64 SAM RIESEN 25 JOSE MATA WEST NOBLE 3.64 TOM MARSH 26 JORDAN OPIELA CLOVERDALE 3.64 CHRIS KAUFMAN 27 HUNTER YODER PRAIRIE HEIGHTS 3.63 BRETT SMITH 28 BREANNA RAY WEST WASHINGTON 3.63 DENNIS TANKERSLEY 29 ANDREW SINKOVICS CULVER ACADEMIES 3.63 MATT BEHLING 30 GAVIN DUNCAN SOUTHRIDGE 3.63 KURT COLLINS 31 EVAN FRANCIS SOUTHMONT 3.62 JAMIE WELLIEVER 32 JARRELL SHOLAR WEST VIGO 3.62 SCOTT ROHRBACH 33 KELSEY BILZ MADISON CONSOLIDATED 3.62 TYSON SKINNER 34 ROBERT SIFORD NEW PRAIRIE 3.61 BOBBY WHITENACK 35 HENRY GETTY BISHOP DWENGER 3.61 JOHN TONE 36 MICAH HIGGINS NORTHFIELD 3.60 NEIL BEVER 37 TYSON NUETZMAN PLAINFIELD 3.60 RYAN COBB 38 ISAAC KING SOUTHWOOD 3.60 CARY HAMMEL 39 BLAKE MORRIS MT. VERNON (FORTVILLE) 3.60 CHAD MASTERS 40 CURTIS MARTIN DEKALB 3.59 TRAVIS GAFF 41 TYLER TURLEY HOBART 3.59 JASON COOK 42 SEBASTIAN CORNEJO McCUTCHEON 3.58 ADAM METZGER 43 LOGAN FAUQUHER GIBSON SOUTHERN 3.58 D.G.ASAY 44 BRANDON GREENE T.H. NORTH 3.58 BEAU PINGLETON 45 JACOB KREAGER F.W. SNIDER 3.58 MATT COCHRAN 46 JACOB GRADEN EAST NOBLE 3.57 SAM RIESEN 47 IBRAHIM KHAOUCHA NORTHRIDGE 3.57 ERIC HIGHLEY 48 KYLE CARTER RENSSELAER CENTRAL 3.56 HUNTER HICKMAN 49 MANUEL MAGALLANES McCUTCHEON 3.56 ADAM METZGER 50 OWEN BRYANT GIBSON SOUTHERN 3.56 D.G.ASAY 51 AIDAN BELT WESTERN 3.56 CHAD SHEPHERD 52 JACOB LINKY WARSAW 3.55 KRIS HUEBER 53 JACOB SOMMER ELKHART CENTRAL 3.55 ZACH WHICKCAR 54 MAX BROWN JENNINGS COUNTY 3.54 T.HOWARD JONES 55 JOHNATHAN OTTE WEST VIGO 3.54 SCOTT ROHRBACH 56 GARRETT SANDEFUR MISHAWAKA 3.54 STEVEN SANDEFER 57 SHANE BRAUNECKER TELL CITY 3.53 NEAL STAHLY 58 ETHAN VAWTER TIPTON 3.53 MARK BARKER 59 KOLTON VIEL EAST CENTRAL 3.53 ADAM WOLF 60 NATHANIEL RECKNOR T.H. SOUTH 3.52 GABE COOK 61 CAMERON GALVAN CONCORD 3.52 BRIAN WOODWORTH 62 MATTHEW BROWN LaVILLE 3.52 DYLAN SHUMACHER 63 LIAM ORCUTT KNIGHTSTOWN 3.52 DAVID BURNS 64 SHANE DELANEY BISHOP DWENGER 3.51 JOHN TONE 65 MATTHEW LEHMAN EVANSVILLE NORTH 3.50 BILLY HEWIG 66 ADAM BOUSMAN RUSHVILLE 3.50 MARK MATTHEWS 67 HARRIS EASON FRANKLIN COMMUNITY 3.49 JIM TONTE 68 DAVID PIERSON III WARREN CENTRAL 3.49 MATT KRULIK 69 COOPER MANSFIELD HAMILTON HEIGHTS 3.49 GARY MYERS 70 LEONARDO CRUZ HIGHLAND 3.48 CHRIS KIRINCIC 71 WILLIAM SAUDE WEST VIGO 3.48 SCOTT ROHRBACH 72 ETHAN CONTRERAS CHESTERTON 3.48 CHRIS JOLL 73 JORDAN STEELE CALUMET NEW TECH 3.48 JIM WADKINS 74 JOSHUA HICKS SOUTH BEND RILEY 3.47 BILL FLATT 75 ALTON MULLINAX COLUMBIA CITY 3.47 BLANE CULP 76 NIGEL KAISER TELL CITY 3.47 NEAL STAHLY 77 ROBERT GARRETT CALUMET NEW TECH 3.47 JIM WADKINS 78 ELIZA RECTOR MUNCIE CENTRAL 3.46 A.J. BRADLEY
  17. 58 ANDREW BonDURANT CONCORD 3.96 BRIAN WOODWORTH 59 CEU LIAN THANG SOUTHPORT 3.96 NICK SKINNER 60 BLAKE HERR NORTH WOOD 3.96 NATE ANDREWS 61 NATHAN MAY JOHN GLENN 3.95 ANDREW KING 62 RILEY WOODALL SOUTHMONT 3.95 JAMIE WELLIEVER 63 CONNER ALCALA DECATUR CENTRAL 3.95 AARON SCHLUETER 64 CLAY WILL NORTH POSEY 3.95 CODY MOLL 65 CHRISTIAN WHITE NEW PALESTINE 3.94 ALEX JOHNS 66 JACOB HARSCH S.B. ADAMS 3.94 ANDRE SCRUGGS 67 JAMES BETTCHER LaVILLE 3.93 DYLAN SHUMACHER 68 SAMUEL GERTEISEN REITZ MEMORIAL 3.93 LARRY MATTINGLY 69 CHRISTIAN ARMSTRONG T.H. SOUTH 3.92 GABE COOK 70 TYLER WILLIAMS COLUMBUS EAST 3.92 CHRIS COOPER 71 SAMUEL SUPPES CULVER ACADEMIES 3.92 MATT BEHLING 72 LUKE DAVIS ZIONSVILLE 3.91 DOUG WELCH 73 BRILEY BISZANTZ PERRY MERIDIAN 3.90 MATT SCHOETTLE 74 LOGAN COX NORTHFIELD 3.90 NEIL BEVER 75 BRODY YERGLER BLUFFTON 3.89 BEN SPRUNGER 76 JARED LIGHT-AUTRY SOUTH SPENCER 3.89 TOM PACKER 77 BLAKE KESSLER NEW PRAIRIE 3.89 BOBBY WHITENACK 78 KEEGAN ADAMS WEST LAFAYETTE 3.89 RICK ROSEMAN 79 ELIJAH WUESTEFELD SHENANDOAH 3.87 JASON BARBOSA 80 JAEDON SMITH WESTERN 3.87 CHAD SHEPHERD 81 LANDON PEARSON WEST WASHINGTON 3.86 DENNIS TANKERSLEY 82 SEAN MITCHELL LaPORTE 3.86 LOUIS KUZDAS 83 TUCKER KEEVERS NEW PALESTINE 3.86 ALEX JOHNS 84 ELIAS HILGER BISHOP DWENGER 3.86 JOHN TONE 85 EDDY FLORES GOSHEN 3.85 JIM PICKARD 86 NICHOLAS BASTIAN NEW PALESTINE 3.85 ALEX JOHNS 87 LANE DECKARD EDGEWOOD 3.85 GREG RATLIFF 88 JACOB AYRES CARROLL (FLORA) 3.84 GRANT DAVIDSON 89 TIMOTHY ALEXANDER NOBLESVILLE 3.84 MICHAEL WEIMER 90 JACOB LEMING DEKALB 3.83 TRAVIS GAFF 91 KAYDEN GEE PERU 3.83 ANDY HOBBS 92 ALEX LEGG PERU 3.83 ANDY HOBBS 93 SAMUEL DAVIS BROWN COUNTY 3.82 JOSHUA SPARKS 94 WALKER THORNTON MT. VERNON (FORTVILLE) 3.81 CHAD MASTERS 95 MAKAI MITCHELL ELKHART CENTRAL 3.81 ZACH WHICKCAR 96 SHEVAN GRIFFITH WEST WASHINGTON 3.80 DENNIS TANKERSLEY 97 MINSEO KIM CULVER ACADEMIES 3.80 MATT BEHLING 98 AUSTIN COX EAST CENTRAL 3.80 ADAM WOLF 99 LANDON ROY WEST NOBLE 3.80 TOM MARSH 100 LUKE HUGHES LUTHERN 3.79 GREG HUGHES 101 ANDREW LOCKWOOD NORTHRIDGE 3.79 ERIC HIGHLEY 102 JOSEPH POETZ NEW PALESTINE 3.79 ALEX JOHNS 103 BREKEN GREENE MOORESVILLE 3.79 DAN MIKESELL 104 SETH LAWSON FRANKTON 3.79 COURTNEY DUNCAN 105 JACK THURSBY VALPARAISO 3.78 JACK PLESAC 106 CAMERON GUMM CAMBRIDGE CITY LINCOLN 3.78 LENNY PAYNE 107 DILLAN LAUY SOUTHMONT 3.77 JAMIE WELLIEVER 108 LOGAN KIDDER CONCORD 3.76 BRIAN WOODWORTH 109 CERGIO SANTIAGO CARROLL (FLORA) 3.75 GRANT DAVIDSON 110 ISAAC SWARTZ GREENFIELD-CENTRAL 3.75 JOSH HOLDEN 111 GLEN RANKIN WEST WASHINGTON 3.75 DENNIS TANKERSLEY 112 JUSTIN BRANTLEY WESTERN 3.75 CHAD SHEPHERD 113 TRAVIS GREGORY HARRISON (WL) 3.75 JOHNNY HENRY
  18. 2019-20 IHSWCA JR. ACADEMIC ALL-STATE 1st Team by GPA - 3.75 + NAME SCHOOL GPA COACH 1 GAVIN LAYMAN CHESTERTON 4.63 CHRIS JOLL 2 DYLAN BAUMGARTNER LAFAYETTE JEFFERSON 4.54 TOM MILLER 3 SAMUEL HOWE CENTER GROVE 4.53 MAURICE SWAIN 4 GAVINN ALSTOTT FLOYD CENTRAL 4.51 BRANDON SISSON 5 KAILAN KEITH BEN DAVIS 4.49 JORDAN KNUDSEN 6 TYLER CONLEY AVON 4.44 ZACH ERRETT 7 ANDREW ATTINGER NORTH JUDSON 4.43 ALEX WINDBIGLER 8 JACKSON GUILEY RICHMOND 4.39 DANNY CAPPS 9 PRESTON FOX CASCADE 4.38 KEN McCOY 10 ANDREW HAGGERTY PERRY MERIDIAN 4.28 MATT SCHOETTLE 11 KAYDEN BENSHEIMER MT. VERNON (FORTVILLE) 4.27 CHAD MASTERS 12 GAVIN McCOMB MONROE CENTRAL 4.26 KEVIN DRISKILL 13 CONNOR HOLT PLAINFIELD 4.25 RYAN COBB 14 AIDEN SNEED KANKAKEE VALLEY 4.25 ERIK KIDWELL 15 CHRISTOPHER STRAWN BREBEUF JESUIT 4.23 CORY WATKINS 16 TRISTAN BALMER NEW PRAIRIE 4.23 BOBBY WHITENACK 17 HAYDEN FILIPOVICH LUTHERAN 4.22 GREG HUGHES 18 LOGAN HOOLEY NORTHRIDGE 4.21 ERIC HIGHLEY 19 JACOB LEMIEUX HAMILTON SOUTHEASTERN 4.20 NICK BROBST 20 KYLE CARDWELL NORTHWESTERN 4.17 STEVE SWINSON 21 EVAN BATES CHESTERTON 4.17 CHRIS JOLL 22 KARSON EVERETT BELLMONT 4.17 PAUL GUNSETT 23 KEEGAN McCOMB GARRETT 4.17 NICK KRAUS 24 SARAH DIX PENDLETON HEIGHTS 4.16 DAVE CLOUD 25 SAMUEL MAKOWSKI PERU 4.16 ANDY HOBBS 26 JOSEPH LAFIOSCA GUERIN CATHOLIC 4.15 ALENDREW FLEENOR 27 ROBERT MAHONEY E'VILLE HARRISON 4.13 MARK MASTISON 28 JIALE JIN FAITH CHRISTIAN 4.13 JUSTIN KUHN 29 DAKOTA ARVIN WESTFIELD 4.13 PHILLIP SMITH 30 BRADLEY CONRAD PORTAGE 4.12 ANDREW BRADBURY 31 JEFFERY McCLURE PERRY MERIDIAN 4.12 MATT SCHOETTLE 32 ALEX HOKEY CAMBRIDGE CITY LINCOLN 4.10 LENNY PAYNE 33 GABRIEL ARVIN WESTFIELD 4.09 PHILLIP SMITH 34 TRISTAN ROBINSON FAITH CHRISTIAN 4.08 JUSTIN KUHN 35 RAFE WORMAN DEKALB 4.08 TRAVIS GAFF 36 PHENIX CARNEY BEECH GROVE 4.05 RYAN WILLIAMS 37 HALEY JONES HAMILTON HEIGHTS 4.05 GARY MYERS 38 DOMINIC CSOMOS HEBRON 4.05 TODD ADAMCZYK 39 RICHARD CLEVENGER NEW PALESTINE 4.04 ALEX JOHNS 40 HAYDEN DeYOUNG KANKAKEE VALLEY 4.03 ERIK KIDWELL 41 IAN WATSON WESTFIELD 4.03 PHILLIP SMITH 42 WYATT CORKWELL BLUFFTON 4.01 BEN SPRUNGER 43 JOHNATHON ROBINSON DELTA 4.01 GARY SCHLIESSMAN 44 AALIYAH DOUGLASS SOUTHWOOD 4.01 CARY HAMMEL 45 JACK GALLE BREBEUF JESUIT 4.00 CORY WATKINS 46 YUQI LIN CULVER ACADEMIES 4.00 MATT BEHLING 47 BENJAMIN KEY CULVER ACADEMIES 4.00 MATT BEHLING 48 ELIJAH BURLINGAME MANCHESTER 4.00 BYRON SWEET 49 TRESCOTT DUFFY MANCHESTER 4.00 BYRON SWEET 50 LANDON BELL EDGEWOOD 4.00 GREG RATLIFF 51 NOAH SWANGO ROCHESTER 3.99 CLINT GARD 52 GRANT BULTEMEIER BLUFFTON 3.98 BEN SPRUNGER 53 DYLAN HERNANDEZ BLUFFTON 3.97 BEN SPRUNGER 54 CONNOR GILLES JEFFERSONVILLE 3.97 DANNY STRUCK 55 HUDSON HARRELD ZIONSVILLE 3.97 DOUG WELCH 56 JESSICA GEIGER CLOVERDALE 3.97 CHRIS KAUFMAN 57 SPENCER PHILLIPS McCUTCHEON 3.97 ADAM METZGER
  19. 2019-2020 IHSWCA SR. Academic All-State First Team Name School GPA Coach's Name 1 Nolan McAfee Avon 4.79 Zach Errett 2 Garrett Scher Marion 4.72 Lonnie Johnson 3 Jared Miller Ben Davis 4.70 Jordan Knudsen 4 Noah Trejo New Albany 4.64 Jim Binkley 5 Hayden Tippman FW Snider 4.63 Matt Cochran 6 Blake Banter Western 4.60 Chad Shepherd 7 Jacob Krouse Valparaiso 4.58 Jacob Plesac 8 Stella Cooley Lafayette Jefferson 4.53 Tom Miller 9 Suhas Chundi Carmel 4.50 Ed Pendoski 10 Camren Toole Lebanon 4.43 Jacob King 11 Carson Eldred Westfield 4.40 Philip Smith 12 Laurel Williams Carmel 4.39 Ed Pendoski 13 Brodyn Ruiz Ben Davis 4.39 Jordan Knudsen 14 Justin Perdomo Richmond 4.36 Danny Capps 15 Dylan Dorman Greenfield-Central 4.33 Josh Holden 16 Tytus Ragle New Castle 4.33 Gary Black 17 Silas Allred Shenandoah 4.31 Jason Barbosa 18 Peyton Anderson Elkhart Central 4.31 Zach Whickcar 19 Rhent Addis Northridge 4.30 Eric Highley 20 Samuel Henderson Mooresville 4.30 Dan Mikesell 21 Aiden Orcutt Knightstown 4.29 David Burns 22 Nicholas Lawler Rushville 4.28 Mark Matthews 23 Colin Jones New Palestine 4.28 Alex Johns 24 Hunter Burden Richmond 4.27 Danny Capps 25 Andrew Irick Hamilton Southeastern 4.26 Nick Brobst 26 Tanner Pistelli South Putnam 4.25 Patrick Pistelli 27 Daniel Herschberger Woodlan 4.25 Chris Albertin 28 Cooper Jacks Jay County 4.25 Eric Myers 29 Samuel Crousore Hamilton Southeastern 4.24 Nick Brobst 30 Bryan Chavero Ortega North Central 4.23 Lou Silverman 31 Wayne Vaughn Ben Davis 4.20 Jordan Knudsen 32 Ryan Downey SB Adams 4.18 Andre Scruggs 33 Samuel Miller Lewis Cass 4.17 Nathan Burrous 34 Rudis Sprenne Highland 4.17 Chris Kirincic 35 Karson Everett Bellmont 4.17 Paul Gunsett 36 Garrett Sharp Carmel 4.16 Ed Pendoski 37 Blaine Pierce Richmond 4.16 Danny Capps 38 Luke Stohler Hamilton Heights 4.15 Gary Myers 39 Daniel Wilson Highland 4.15 Chris Kirincic 40 Karson Meeks Fremont 4.14 Travis Smoker 41 Kasey Carr East Central 4.14 Adam Wolf 42 Logan Sunday Concord 4.13 Brian Woodworth 43 Jiale Jin Faith Christian 4.13 Justin Kuhn 44 Ethan Smith Richmond 4.12 Danny Capps 45 Chris Pappas Zionsville 4.12 Doug Welch 46 Logan Swallow Monroe Central 4.11 Kevin Driskill 47 Cash Nelson Franklin Community 4.11 Jim Tonte 48 Takeshi Greiner Southmont 4.10 Jamie Welliever 49 Cole Bergman Garrett 4.10 Nick Kraus 50 Tristan Robinson Faith Christian 4.08 Justin Kuhn 51 Brady Ester FW Snider 4.06 Matt Cochran 52 Joe Parrish Homestead 4.06 Nathan DeVaux 53 Mitchell Wyrick Kokomo 4.06 Mike Miller 54 Padraig Alford Mt. Vernon (Fortville) 4.05 Chad Masters 55 Es Maing Ola New Haven 4.05 James Linn 56 Haley Jones Hamilton Heights 4.05 Gary Myers 57 Kevin Badgley Northwestern 4.04 Steve Swinson 58 Ke'Tre Dickens Avon 4.04 Zach Errett 59 Dillan Sumowski West Noble 4.03 Tom Marsh 60 Jacob Milligan Twin Lakes 4.02 Walter McFadden 61 Branden Simmons Frontier 4.01 Tony Metzger 62 Elise Walton Lafayette Jefferson 4.01 Tom Miller 63 Johnathon Robinson Delta 4.00 Gary Schliessman 64 Jacob Brittsan New Palestine 4.00 Alex Johns 65 Braiden Hunter Rushville 4.00 Mark Matthews 66 Austin Bohman Franklin County 4.00 Keith Isaacs 67 Anthony Ball North White 4.00 Kirk Quasebarth 68 Mason Custer Garrett 4.00 Nick Kraus 69 Kristen Dutkiewicz Mt. Vernon (Posey) 4.00 Tim Alcorn 70 Clayton Fielden Garrett 4.00 Nick Kraus 71 Tyson Nisley LaPorte 4.00 Louis Kuzdas 72 Tonner Johnson Norwell 4.00 John Johnson 73 Isaiah Steele Tri 3.99 Kevin Weber
  20. 2019-20 IHSWCA MILESTONES # of Dual Wins NAME EMAIL SCHOOL 2ND / 3RD SCHOOL # of YRS. RECORD 1 100+ Gary Myers garymyers86@gmail.com Hamilton Heights High School N/A 8 109-59 2 Greg Ratliff gratliff@rbbschools.net Edgewood High School N/A 9 118-62 3 Cody Moll cmoll@northposey.k12.in.us North Posey HS N/A 6 121-? 4 Tony Currie currie5fam@gmail.com Adams Central HS N/A 6 123- 54 5 Nick Kraus nkraus@gkb.k12.in.us Garrett HS N/A 7 125-33 6 Courtney Duncan cduncan@flcs.k12.in.us Frankton Jr. Sr. High School N/A 9 131-62 7 Eric Highley highleye@mcsin-k12.org Northridge High School N/A 8 138-34 1 150+ Steven Swinson CoachSwinson@hotmail.com Northwestern HS Marion 16 182 - ? 2 Matt Collins collinsm@vcsc.k12.in.us Vincennes Lincoln High School Washington High School 16 182-274 1 200+ Brett Smith bsmith@ph.k12.in.us Prairie Heights HS N/A 9 208-61 2 Dan Mikesell daniel.mikesell@mooresvilleschools.org Mooresville HS Northview 16 239-98 3 Scott Rohrbach ksr@vigoschools.org West Vigo HS N/A 22 243-215-1 1 250+ Brad Harper chershberger@phm.k12.in.us Penn High School Benton Central 15 256-64 2 Chris Ervin cervin@cville.k12.in.us Crawfordsville HS N/A 25 258-252-2 3 Bobby Whitenack bwhitenack@npusc.k12.in.us. New PrairHS N/A 10 265-86 1 300+ Steve Balash cookclass@hobart.k12.in.us Hobart HS N/A 30 305-110 2 Robert (Bob) A. Freije freijer@maconaquah.k12.in.us Maconaquah HS N/A 16 307-135 3 Louis Kuzdas lkuzdas@lpcsc.k12.in.us LaPorte HS N/A 24 311- 223 4 Chris Joll cjoll@duneland.k12.in.us Chesterton HS (2003 - 2020) Merrillville (1991 - 1996) 21 316-132 5 Tom Packer tom.packer@sspencer.k12.in.us South Spencer HS N/A 28 333-565 1 400+ Ron Stateler ronstateler@gmail.com South Vermillion High School N/A 28 408-366-3 2 Mike Day mday@centerville.k12.in.us Centerville HS N/A 20 434-121 1 450+ Andy Hobbs ahobbs@peru.k12.in.us Peru High School Princeton & Tipton 30 453-209 2 Jim Pickard jpickard@goshenschools.org Goshen High School JFK HS Guam 29 461-150-2 1 500+ Larry Mattingly larrymattingly@evdio.org Evansville Reitz Memorial HS N/A 33 501-304-2 1 550+ T. Howard Jones Jr. hjones@jcsc.org Jennings County High School N/A 34 560-224-1 1 700+ Tom Miller tmiller@lsc.k12.in.us Lafayette Jefferson HS Harrison - Tri-Central 37 712-246
  21. Attached are the new milestones for 2020. 2019-20 MILESTONES.xlsx
  22. 2019-2020 IHSWCA SR. Academic All-State HM.xlsx 2019-2020 IHSWCA SR. Academic All-State First Team.xlsx
  23. Congrats to all wrestlers! 2019-20 IHSWCA JR Acad All-State 1st TM.xlsx 2019-2020 IHSWCA JR. Acad, All-State - HONORABLE MENTION.xlsx
  24. Y2 I would like to be the first to say that this media guide is really cool! I could spend hours looking at it. Well done!
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.